Jump to content
FAS Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

A koliko se vozis, kilometara godisnje, jel gradska ili autoput vise, jel imas dosta cekanja i na kraju kakve sijalice si koristio.

Ja sam uzeo Osram Cool Blue Intense koje ne traju dugo kao standardne. Mogao bih u ovoj temi videti datum postavljanja. Jedna ja mislim da nije izvukla godinu...uskoro ocekujem i druga da rikne.

20000 godisnje, mesano uglavnom po gradu. Kakve veze ima vrsta i nacin voznje za trajnost sijalica.  Koristim Osram:

http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1582&category_id=91

jedino je dobro sto sam se izvestio da ih menjam sam, jer sam u pocetku od jednoh majstora skinuo trik da sijalicu na vozackom mestu menjam  skidajuci zabicu iz lezista koja je drzi, jer ima malo mesta od kutije sa osiguracima. 

na suvozackom skinem cantru od antifriza (posto je dizel) pa joj lakse pristupim . 

Edited by dudule1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kupujem sijalice odavno (imam xenone od 2009. i tada sam zadnji put kupio H7 Nightbreaker-a), ali od cega ih prave kad im je vek trajanja 100 sati :thumbdown: .

Vidim da ljudi koje znam dosta hvale Philips, malo su skuplje.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje o tome gde vozis je povezano za vremenom voznje. Sijalica nema vek trajanja u kilometrima vec satima.

Ako vozis 20.000 km po autoputu sa prosecnom ukupnom brzinom od 90km/h, to ti je 222h.

Ako vozis po gradu sa prosecnom brzinom od 25km/h, to ti je 800h sati voznje. Nebitno jesi vozio ili stajao, po tome ti je i prosecna brzina.

 

Cool Blue Intense u H7 varijanta recimo ima vek trajanja od 100 sati (97% proizvedenih sijalica toliko izdrzi, tako da to uzmi kao minimum) ili 200h (67% proizvedenih sijalica izdrzi toliko).

Ovo naravno ne znaci da ce ti riknuti sijalica za 100h, a ni za 200h, moze da potraje i 300h ako je dobar primerak. 

 

Osram UltraLife ti recimo traje 700h (97%) i 1100h (67%)

 

I sad eto ti uzmi da se non stop vozas po gradu pa ces znati otprilike koliko sijalica trosis. :)

Ako uzmes UltraLife mozes racunati da ces menjati obe sijalice na 1-2 godine, ako imas srece potrajace i duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ugradiš neka led dnevna svetla i ne brineš brigu više...

Na Doblu sam menjao sijalice na dva meseca max jer je 90% gradska vožnja po nekoliko sati dnevno svaki .ebeni dan. Stavio sam pre tri godine LED traku silikonsku ispod fara i evo toliko dugo nisam zamenii ni jednu sijalicu.

Na Lybru sam takođe pre par godina kupio i ugradio LED dnevna u onom kućišti (zakačio na branik odozdo) i evo još nisam sijalicu zamenio....

Rešenje ti se samo nameće...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u farove ugradio ove night bryker magic blue, sluze me jos od febroara ove godine i jos nisu pregorele, lepo svetle kad nepada kisa i lepo se vidi ali kad padne kisa ili magla ne vidim nista. Samo cekam kad ce da pregore pa da stavljam xenone 4300k. Na slici su takodje led segmenti koje sam ugradio za osvetljenje tablice i plafonjere a mnogo jace led segmente sam ugradio u branik koje svetle kao kratka svetla i sluze kao dnevna i pale se kada ukljucim poziciju.

 

cxcv810006.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam koje sijalice imam na Stilu. Sa njima je došao iz Nemačke i stajao je min 6 meseci tako. Ko zna kada su menjane. Ja ga vozim godinu dana i još uvek ne promenih sijalicu (pu pu da ne ureknem).

Kada crkne opet ću te da tražim ako ima original. :)

Jedino što radim je da uvek palim auto sa ugašenim svetlima. Kada ga gasim uvek ugasim prvo svetla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je normalna procedura ko iole ima mozga :p . Narocito preporucljivo za xenon svetla koja imaju onaj prvi pik pri paljenju sa voltazom preko 20 000 V.

Prvo se pali motor, pa ostali potrosaci. Pri gasenju, naravno, obrnuto.

A imas i one sto gase auto sa upaljenim farovima, brisacima, klimom... Pa sa svim tim upaljenim posle i verglaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta 2, i uskoro ga vodim na poliranja farova (10e po komadu ako ikoga zanima) i hteo bih da mu promenim sijalice, ove su mi nekako zućkaste ako me razumete. Ima onih xenon like ili kako se vec zovu sto svetle kao plavkasto. E sad sta vi kao stariji i iskusniji vozaci mislite o tome? saveti su i vise nego dobrodosli :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka, a ima i par drugih koji bi se slozili, Osram Cool Blue, plavicasto izgledaju spreda gledano, svetlost je bela i prilicno jaka. Dobra sijalica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze Osram cool blue i Hyper blue, one vucu na plavicasto. Ja am skoro uzeo za kratka svetla led komplet i zadovoljan sam kako sija.Sija bas belo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristio sam Osram Cool Blue Intense skoro 4 godine i mogu reci da su odlicne,sad sam kupio Osram Night Braker Unlimited takodje sam vrlo zadovoljan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ih prvobitno zelim jer su mi kratka svetla uzasno losa, dok sa dugim nemam problema. 
Probacu prvo sa Osram Cool Blue, javicu vam kako je proslo sve i naravno ako ne zaboravim slike pre i posle :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje za Cool Bluerocitao sam vise komentara na temu plavicastih svetala i ksenona na mokrom asfaltu i da su dosta losi. Koliko je to istina i koji K je onda idealan-3500-4000K? Ja na Cromi imam projektore, stavio sam Osram Silverstar i nisu lose, mada nista specijalno. Svetle malo jace i svetlo je belo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...