Jump to content
FAS Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

Koristan video :thumbup: . Jos jedan u nizu dokaza za ljubitelje jeftinih LED Kineza na srednjim svetlima (ako uopste zele ili znaju da rastumace rezultate na uredjaju). Zbog rastrkanosti dioda ili njihove orijentisanosti samo na 2 strane (kod nekih LED sa hladnjakom npr.) jednostavno nema projektovane zize, bilo da je reflektorski ili projektorski far u pitanju. Tj. ne postoji ni hotspot ni cut-off i snop je rasut na sve strane. To sto je em neefikasno, em ubija ljude u susret, nema veze - bitno je da sljasti, sto belje/plavlje moguce. Iole iskusnom i coveku u materiji sve je jasno kada vidi poredjenje (uradio sam PrintScreen za obe sijalice, tj. poentu price, isto bi se videlo i metodom "zida"): 

 

Untitled1.thumb.png.8f23df84fa6ac616a4f5a0521e749f81.png

 

Delovi snopa oznaceni crvenim su direktan atak :) na ljude koji dolaze u susret, bez obzira na to i da je far prethodno korektno ustelovan (ne postoji cut-off linija). Hotspot takodje ne postoji (svetla ima najmanje tamo gde treba, tj. oko zize oznacene crnom tackom, a potrebno za jacinu u centru snopa i daljinu istog):

 

Untitled1.thumb.png.4a85c4eba199d6b7381d98e93c203265.png

 

Komentara bez - u rangu onih koji ugradjuju "rikverc svetlo" u osvetljenje tablica ili voze sa popaljenim prednjim (naravno LED) ili zadnjim maglenkama, kada nema apsolutno nikakve potrebe za tim.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko još taj kukuruz stavlja u far.

A mogu da se nađu i ok led sijalice par od 15e pa na više.

Ovo su neke s&d na pr.

https://m.aliexpress.com/store/v3/home.html?shopId=344961&sellerId=202120864&spm=null&pagePath=index.htm

A ima baš dosta proizvođača tog ranga i boljih i kvalitet im se diže bukvalno svaka 2 meseca potpuno nove serije proizvoda.70275849e4e675e26edc8d505d7a7eca.jpg5b1822a879b1454cba24259bb6047631.jpg

 

Послато уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel se meni cini ili ovo na prvoj slici vise bljesti nego sto svetli ?
A drugu ne mogu da provalim, kao da je osvetljenje oko kola ali kul izgleda

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustvo sa ovima?

http://internet-prodavnica.lavauto.rs/proizvodi/elektro-oprema/sijalice/sijalice-fara-h7/h7-plus-60posto-visionplus-philips-s12h7pvp-detail

 

Jutros mi zveknula jedna sijalica, pa sam stavio rezervnu NO NAME, pitanje je koliko ce trajati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari ima li ko preporuku koje se sijalice staviti a da se ne greju previše? Ove mtech su počele da se greju ozbiljno i prze plastiku iznutra. Led, cob, dobra halogena?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nikola 1.6 ako misliš za sijalicu kratkog svetla onda xenon. Manje greje, najbolje isijava, ne rasipa svetlost kao LED i traje poprilično a nije ni preterano skup set xenona što je nekad bio slučaj. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da na kratko i dugo.. Ne znam za xenon koliko je pametno stavljati bez projektora, znam da me brdo njih zasplepljuje dok vozim magistralom. Cnlight je koliko znam najjaca marka za xenone. Led i Cob imaju hladnjake pozadi a neki od njih imaju i ventilator za hladjenje al ne znam nikog ko ima iskustva sa njima <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danilo1 Ovaj momak je ugradjivao led u brava, bez ventilirajucih hladnjaka, vec u obliku traka. Mozda ti moze otkloniti neke nedoumice, ali je led i dalje za nijansu slabiji od xendza. Nikako xenon u obican reflektor far, inace si obrao bostan...em ce ti blicaju a tehnicki nema sheme da prodjes, u projektoru i mozda ako ne naidjes na nekog ko je na 3 coska.

 

Turi Osram ili Philips, dugo traju, kvalitet na nivou.

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Inace, kod maglenki kod brava...mrka kapa, sve maglenke nahebu...lose su i to je to.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja gledam led i sto vise gledam tutorijale i savete svei je veca mesavina u glavi

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

ali je led i dalje za nijansu slabiji od xendza. Nikako xenon u obican reflektor far, inace si obrao bostan...em ce ti blicaju a tehnicki nema sheme da prodjes, u projektoru i mozda ako ne naidjes na nekog ko je na 3 coska.

Turi Osram ili Philips, dugo traju, kvalitet na nivou.

Nije toliko poenta toliko u jacini svetla, koliko u rasporedu. Tu ovaj jeftini LED (ne racunam fabricke sisteme) ne moze da parira xenon sijalici.

Sto se reflektorskih farova tice - ti koji zaslepljuju bi zaslepljivali i sa obicnim sijalicama. Kada se uzme dobar set i snop lepo upuca, to daje vrlo lep rezultat na putu i ne smeta ljudima koji idu u susret. Samo sto je procenat ljudi koji hoce da se detaljnije pozabave izborom i stelovanjem snopa zanemarljiv, klasicna kur*obolja za one koje im idu u susret. Bitno je da komsija vidi da to sljasti sa bar 6000K :D . Vozio sam ih tacno 10 godina na Stilu i na prste dve ruke mogu da nabrojim kada mi je neko blicao, uglavnom kada naidjem sa nekog prevoja gde bi im zasmetao bilo kakav far. Naravno da je daleko bolji efekat sa projektorima, a i zgodnije zbog tehnickog. Btw, nema bas toliko rasprostranjenih "na 3 coska", sve to jos uvek ide opusteno sa projektorom dok (i ako) ne odluce drugacije. Nemojte plasiti ljude, ksendze vozim od kada su se ovde pojavili tamo 2008. :) .

Pojacane (bilo koje sijalice) imaju primetno kraci rok trajanja, obicno ga specificiraju i na pakovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sve sijalice na farovima menjam jer oslabe, nikad mi nije crkla :D Posle 13 godina sa Osram sijalicama, prvo Silverstar pa Night Breaker, presao sam nedavno na Philips Xtreme Vision. Ono sto je bilo iznenadjuce je da je Philips puno manja sijalica, tako da je far imao 4 puta veci pad od predvidjenog, pa sam morao da dostelujem farove :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Imam one Mtech pojacane platinum +130% osvetljavaju one super, samo sto posle duze voznje ne mozes far da pipnes koliko greju. Ja kapiram da svaka greje al ovo suri bas :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa brate, turi jaje i slaninu na far, čuj njega još se žali umesto da nađe prednost....  Ako su ti farovi loši (oksidirali), sredi to prvo pa teraj dalje. 

Evo gore kolege navele neke malo jače sijalice koje bi bile u negde u rangu tih tvojih. Ja nisam merodavan, turim običnu halogenku, vidim dobro, ja zadovoljan :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam i ja "zadovoljan", dok sam se trudio da Sporta ostavim totalno na fabrickim postavkama. Tek kada sam (opet) zviznuo 4300K ksendze, samo sam sebi potvrdio da sam bio budala sto sam corio godinu dana :D . Ako je projektor iole dobar, nebo i zemlja.

Pre par nedelja sam jednom kolegi sa foruma (takodje sa Bravom) ucinio uslugu - skinuo sam svoj balast i sijalicu i montirali kod njega (da covek vidi sta mu je ciniti i da li da radi reparaciju farova). Imao je neke bele, pojacane halogene koje je poprilicno platio. Kada je upalio paralelno moj "CN Light" komplet i pojacanu sijalicu, odnapred gledano primetilo se malo belje i jace svetlo xenona. Posto sam stajao ispred auta cekajuci da upali svetla, pomislih "Jbt, vidi ti ovu halogenku"... A kada sam se okrenuo ka zidu garaze da pogledam projekciju, du*e i glava - mnogo jaci intenzitet na zidu, daleko siri snop... Sam covek je u taku jos iz kabine rekao da osvetljava primetno sire i jace nego ta pojacana sijalica - otisao, kupio i montirao set u roku od odmah. Srecom, ni kod njega nije bilo potrebe da se menja projektor.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/27/2020 at 3:27 PM, Nikola 1.6 said:

@Ivan Imam one Mtech pojacane platinum +130% osvetljavaju one super, samo sto posle duze voznje ne mozes far da pipnes koliko greju. Ja kapiram da svaka greje al ovo suri bas :D 

Sve što isijava mora i da greje, ništa tu čudno nema. Kod tih običnih pojačanih verujem da bolje i jače sijaju od nekih no name sijalica ali kod svih je problem trajnost. Ko ima dnevna svetla spašen je što se tiče menjanja i trajanja sijalica kratkih svetala jer ih koristi samo noću, eventualno danju kad je neka kiša, magla. Mi ostali koji smo osuđeni da  kratka moramo da koristimo svakodnevno tražimo najtrajnije  rešenje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koristim obicne osram iz kit komerca od kako sam ukinuo xenone vec 1.5g .Dobro sijaju i nije mi ni jedna crkla. Cena oko 250din/kom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laser kazu da ubijaju ali isto tako i njihova cena i rok trajanja... Do oko 200h mislim. Turi night breaker i vozi. Gledaj samo da ne budu 6000K xenon boja da ne zazalis kad padne kisa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, ISV_01 said:

Laser kazu da ubijaju ali isto tako i njihova cena i rok trajanja

Mislim da su upravo NB Laser bile kod kolege, kod probe koju pomenuh pre par postova.

1 hour ago, S.V.E.T.A. said:

cisto da iskoristim sto bolje ove Deltine projektore

Znam da sam dosadan :D , ali upravo zato... Dokle god se tolerise xenon u projektorima, kada im je cena toliko pala da kostaju maltene kao par pojacanih sijalica (tj. isplatice se visestruko) i kada se na Bravu/Delti (de)montiraju cas posla - bar probaj i zameni sa nekim... Ksenon i funkcionalno i estetski brise patos sa bilo kojom od tih pojacanih sijalica. A probao sam ih vise razlicitih ranije. Imas i jos jedno moje nedavno iskustvo par postova iznad (poredjenje pojacane halogenke/ksenona u istom projektorskom faru).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ali gledam da izvucem maksimum iskljucivo iz obicnih H7 (naravno neke od ovih gore navedenih sijalica)... Najverovatnije cu probati sa Osram NB ili neke od ovih Philips...

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, postujem naravno izbor i misljenje svakog kolege ovde ;) (cisto dajem savet kroz licno vidjenje, jer sam u prici i sa ksenonima i sa pojacanim sijalicama od kako su se pojavili kod nas).

Nemoj da nas zaboravis - dopisi se sa cenama i iskustvom (eventualno fotkama before/after) kada se aBgrejdujes :) sa nekim od tih pojacanih modela.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koje H7 sijalice su dobar izbor od ovih malo egzoticnijih npr. Osram Night Breaker, Laser, Philips White Vision...
 
Hvala
Pošto je kod mene na autu malo više zeznuto zameniti sijalice, odlučio sam se na ove sa slike Osram da isprobam taj extra lifetime, kad one odu, a nadam se da neće skoro, tu su sledeće Philips extra life time.
4cf32424bcfe7e56ee72f438cb2ad6b9.jpg5e20333bf5c7de5048fe748c5411c2f8.jpgb804b769751389d78eb77161ee726297.jpg

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...