Jump to content
FAS Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

1 hour ago, AutoMika said:

Malo se podsjetimo pitagorine teoreme, malo fizike, štap i kanap u ruke...

Prosto da prostije ne moze biti, samo treba odvojiti malo vremena i truda.

Btw, u temi mogu da se procitaju i iskustva sa stelovanjem po servisima:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kreator isto h1 55w.. @Ivan Ja sam rucno podesio farove levi uvek malo nize treba da baca u odnosu na desni tj desni malo podici u odnosu na levi...... Ko kaze da mora u servis da se ide na stelovanje farova? cista glupost... Ako ne znas sam da nastelujes far onda ne treba ni da vozis.... Evo vozim vec 15 dana sa ksenonima ni jednom mi niko nije blicnuo...

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, kreator said:

Ove za oborena svetla su 12 volti 55 w a kolko su za duga svetla?

 

Na starom Bravu i Marei iste sijalice idu za oborena i duga svetla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se gleda iskljucivo funkcionalno, u maglenkama bi trebalo staviti sijalicu sto blizu zutom delu spektra, ako se zeli pun efekat onda kada stvarno zatreba.

Ionako bi trebalo da se pale samo po magli, osim onih koje nemam nameru da komentarisem, vidim da je zadnjih par godina to postalo "moda"...

Jedino su mi gori oni koji konstantno "teraju" zadnje maglenke i nocu izbijaju oci ljudima iza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Slazem se u potpunosti... Sve znam :D  ja imam nove maglenke i nove sijalice u njima palio sam ih po magli i mogu reci da je efekat gotovo nikakav... mozda je to do mog auta ali zaista efekat neki preterani nisam uocio... Tako da sam resio da stavim plave sijalice bar da lepo izgleda kad ih upalim... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uloga maglenki je da obasjaju same ivice puta, jos bolje ako su nize i podvuku se pod sloj magle iznad asfalta. Na prvu ne deluju ni blizu efektno na putu, sve dok se ne udje u pravu, gustu maglu, pa jos ne daj Boze da si prinudjen da vozis par desetina km ili vise pod istom. Kada oci maltene zabole od "zida" koji ispred stvaraju kratka svetla i kada su od ogromne pomoci upravo maglenke koje osvetle bocne ivice trake. Upravo zato je i pogodna boja bliza zutom delu spektra. Iz mog iskustva, mislim i jedina situacija gde je standardni xenon na srednjem svetlu u zaostatku u odnosu na obicnu sijalicu (bukvalno svojom jacinom pravi "zid" u magli, efekat slican kao kad bi, ne daj Boze, u magli palili duga svetla).

Cisto komentarisemo, a svako naravno pravi odnos funkcionalnost/izgled kako njemu odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, Ivan said:

Uloga maglenki je da obasjaju same ivice puta, jos bolje ako su nize i podvuku se pod sloj magle iznad asfalta. Na prvu ne deluju ni blizu efektno na putu, sve dok se ne udje u pravu, gustu maglu, pa jos ne daj Boze da si prinudjen da vozis par desetina km ili vise pod istom. Kada oci maltene zabole od "zida" koji ispred stvaraju kratka svetla i kada su od ogromne pomoci upravo maglenke koje osvetle bocne ivice trake. Upravo zato je i pogodna boja bliza zutom delu spektra. Iz mog iskustva, mislim i jedina situacija gde je standardni xenon na srednjem svetlu u zaostatku u odnosu na obicnu sijalicu (bukvalno svojom jacinom pravi "zid" u magli, efekat slican kao kad bi, ne daj Boze, u magli palili duga svetla).

Cisto komentarisemo, a svako naravno pravi odnos funkcionalnost/izgled kako njemu odgovara.

I dalje se slazem sa tobom :D  zato stavis ksenon u maglenke sa sijalicom 3000k ;)  Zaista nisam video neki efekat poboljsanja kad sam u magli upalio maglenke,sto ti kazes bacaju sa strane i mnogo nisko mi bacaju da kad se izdignem iz sedista vidim... kad sam upalio u magli nista spec nisam dobio tako da sam ih odmah i ugasio :D  a mozda ce mi sad dati efekat posto u kratkim vise nemam zute halogene nego 6000k :D

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, jbm li ga, na Stilu je maglenka na glupljem mestu, tj. u samom faru. Kod sebe drzim H1 halogenku i kad je gusta magla meni prilicno pomaze.

Ako bi je upalio po normalnoj vidljivosti cini ti se da bespotrebno cisto malo bljesti sa strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Trofeo said:

@Ivan Slazem se u potpunosti... Sve znam :D  ja imam nove maglenke i nove sijalice u njima palio sam ih po magli i mogu reci da je efekat gotovo nikakav... mozda je to do mog auta ali zaista efekat neki preterani nisam uocio... Tako da sam resio da stavim plave sijalice bar da lepo izgleda kad ih upalim... 

Lepo će to drugima izgledati kad te posmatraju, ali pitanje je koliko ćeš ti videti. Probao sam više tih plavih i nisam se baš usrećio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, nesa 169 said:

Lepo će to drugima izgledati kad te posmatraju

Ne odnosi se na bilo koga konkretno (posto sam ih i ja imao), ali mi nije jasna tolika potreba da maglenka ili dugo svetlo budu takodje beli, pored xenona.

'Ajde xenon realno i ima taj dodatni estetski efekat (pogotovo kod ljudi koji imaju modele bez dnevnih svetala), sa upaljenim srednjim svetlima ce biti stalno u toku voznje. Ali ko ce ti zagledati farove, kada su upaljene maglenke ili duga svetla :) ? To je mozda 1% voznje i to uglavnom na otvorenom putu.

Jos je za maglenku i bolje da je u zutom delu spektra, u uslovima prave magle. Sto se tice dugog svetla, ako je xenon na srednjim kvalitetan i dobro upucan, vrlo cesto dugo i ne mora da se pali. A i njegov snop je takav da i halogena sijalica zavrsava posao, mada nemam nista protiv da tu bude i neka bela sijalica na licnom autu.

Pisem iz razloga jer cesto pojacane, bele sijalice ili LED koje ljudi guraju imaju kratak vek, a na nekim vozilima ih je teze zameniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mudro zboriš. Kod mene su maglenke u tom običnom belo - žutom tonu. Ne znam koje su sijalice jer ih nisam menjao i to za sada neću dirati, odnosno dok neka ne bude otkazala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno je što neko reče da led diode na kolima relativno brzo odu, sad da li potpuno ili počinju da trepću, kako - kad. Ne znam zašto je to tako. Na Marei su mi pričali kako je jaka struja, na Citroenu evo već mi je jedna otišla, a s druge strane pogledajte ove koje imam u taksi tabli:

 

 

IMG_20171027_105238.jpg

Stavio sam ih pre 3 godine, tek sad su dve od tog mnoštva tu otišle, pa sam zato i otvarao da ih zamenim. Rade po nekoliko sati dnevno bez prekida, znači i kad auto stoji, ne gasim ih dok palim motor (a one u svetlima naravno su ugašene tad), koriste istu automobilsku struju, znači kad sve saberem i oduzmem trčale su do sad bar 3 - 4 hiljade sati. Isto su neke kineske (a koje nisu?) i opet traju dosta. Kako onda one u farovima crkavaju? U čemu je štos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvalitet i izrada. Cesto zavisi i od serije, pa mozes da natrcis kod istog prodavca i na bofluk koji rikne posle par nedelja, a i na robu koja ce trajati godinama, licno sam imao takvo iskustvo. Generalno smara krs od LED sijalica, pogotovo na mestima gde se tesko montira... Sredis, napi*anis i neka SMD krene da blinka ili cela LED crkne.

Pisalo se vec godinama dosta oko LED u ovoj temi, pa mozes da pogledas ako te detaljnije zanima:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ali ako pogledaš sliku koju sam postavio baš se vidi da sam tamo stavio 3 vrste led blokova kupljenih na 3 mesta i svi su mi trajali dugo, odnosno uglavnom još traju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pooz drugarii, ajde malo da osvezimo temu... Na mojoj Lybri moram menjati sijalice, farovi su ispolirani ali nisam bas zadovoljan.. Ne znam koje su sijalice unutra, jer je auto kod mene tek par meseci... Da li neko ima iskustva sa ''Osram night breaker laser 130% pojacan'' evo i linka https://www.kupujemprodajem.com/Osram-Night-Breaker-Laser-H7-53783634-oglas.htm?filter_id=110419535
Procitao sam veci deo teme i vidim da se zalite sto crkavaju posle 6meseci, iako kostaju dosta... Kojaa je vasa preporuka, da li ih staviti ili da razmisljam o ugradnji ksenona? I to je jedna od opcija, posto nisam neko ko vozi po drugim zemljama i to mu moze stvarati problem? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni se ne isplati kupovina tih sijalica, narocito ko nema dnevna svetla.

Radni vek im je 150h, sto je bas malo.

Na tvom mestu bih isao na ksenone ili eventualno na philips extreme vision(radni vek 450h), ako ne volis da cackas oko toga.

Mada sve te "pojacane" sijalice imaju znacajno kraci vek trajanja od regularnih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam koristio NB na vise automobila i u proseku traju oko 6 meseci. Osvetljavaju znacajno bolje od obicnih halogenih.

Buduci da sa Osramom imam puno iskustva, hteo sam da probam i nesto drugo pa sam pre mesec dana uzeo Philips Racing Vision. U porednjenju sa obicnim halogenim je nebo i zemlja ali opet nije toliko dobro kao Xenon. Koliko ce da traju, videcemo ali na ovom autu imam dnevna Led tako da bi pri takvoj eksploataciji trebalo da potraju mnogo vise od Osramovih 6 meseci.

Inace, gledao sam uporedni test NB Laser i Phillips Racing i vrlo su slicne. Odlucio sam se za Phillips zato sto u centru snopa daju za nijansu bolje osvetljenje puta. Evo i testa:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel kod Punta prolaze kao dnevna svetla ona dva mala patrljka unutar fara?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam koristio ove,jedna crkla posle 3 ipo godine,svetle bolje nego obicna halogena sijalica,al pisano je dosta,sve zavisi i od fara,dal je matirao,unutra dal je zaprljan od eksploatacije i tako

3-37.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas su mi stigle sijalice, narucene preko kupujem prodajem, sa postarinom cena 3500din.. Zamenio sam ih pre sat vremena, i evo kako izgleda nocu, provozao sam ga kroz par susednih ulica koja imaju osvetljenje i nije neka specijalna razlika napsram proslih.. Far je ispoliran spolja skoro, iznutra je u solidnom stanju... Videcemo kolko dugo ce da sluze... Sigurno za leto ugradjujem ksenone...

26914256_2263477193677745_676873651_n.jpg

26942971_2263477187011079_112015646_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

NB unlimited mi je trajao oko 9 meseci, taj laser ni 4 meseca, u oba slucaja obe sijalice su crkle u razmaku od dva ili tri dana. Po meni ove osram i phillips sto jace svetle su bacanje para ukoliko kola nemaju dnevna svetla. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Siki97 said:

Danas su mi stigle sijalice, narucene preko kupujem prodajem, sa postarinom cena 3500din.. Zamenio sam ih pre sat vremena, i evo kako izgleda nocu, provozao sam ga kroz par susednih ulica koja imaju osvetljenje i nije neka specijalna razlika napsram proslih.. Far je ispoliran spolja skoro, iznutra je u solidnom stanju... Videcemo kolko dugo ce da sluze... Sigurno za leto ugradjujem ksenone...

26914256_2263477193677745_676873651_n.jpg

26942971_2263477187011079_112015646_n.jpg

Sijalice se ne kupuju na kupujem-prodajem,vec u radnjama za koje mislis da prodaju original robu.

Altios je uvoznik philips sijaica npr,osram ne koristim vec 7 godina,druga su liga,tako da ne znam uvoznika i mrezu distributera.

Mozda si pokupio fals sijalice,pa ne vidis razliku.Razlika itekako postoji izmedju obicne sijalice i" pojacane" sijalice,vidljiva golim okom,a kamoli merenjem sa adekvatnim aparatom.

Verovatno ti farovi nisu najbolji,slikaj ih po danu,sa ugasenim svetlima izbilza da vidimo kako to izgleda.Dal su matirali ili sta vec.

Ugradnju ksenona dogodine?Hmmm...

Verovatno ces proci kao i ovi sada sto skidaju folije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...