Jump to content
FAS Goran
etibor

Nove sijalice, iskustva - saveti

Recommended Posts

Meni su na Puntu H7 Nightbreaker-i trajali otprilike godinu dana, Sliverstar je trajao par meseci vise

edit: sad videh nesin odgovor, i tacno se uklapamo u racunicu, duplo manje kilometara od njega i duplo duze trajale sijalice

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silver sam imao na Vectri i trajale su mi dosta duže, ali slabije su. Šta da se radi. Za one valjda Ultrawhite ili tako nekako su mi rekli u radnji da najbolje svetle, ali baš jako kratko traju, a koštaju đavo i po. Zato sam pre nedelju - dve dana stavio ''obične'' NB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam Osram NB pre xenona i radni vek im je kratak. Kopanjem po netu, na nekim uporednim testovima sijalica, sam pronašao da im je radni vek 100 sati, što je 10 x manje nego kvalitetna halogena sijalica. Zanimljivo je da kad su crkle, obe su istovremeno ispustile dušu. U prvom momentu sam pomislio da je u pitanju osigurač ili rele. Silver light imaju radni vek 300 sati ali su slabije. Punto ima slabašna svetla tako da sam već 5-6 god na xenonima.

Sent from my LG-G3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, vicent said:

Imao sam Osram NB pre xenona i radni vek im je kratak. Kopanjem po netu, na nekim uporednim testovima sijalica, sam pronašao da im je radni vek 100 sati, što je 10 x manje nego kvalitetna halogena sijalica.

Sent from my LG-G3 using Tapatalk
 

Da, nisu preterano trajne, ali pošto sam u far ubacio LED za dnevna koristim ih samo noću.

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar se na tim NightBreaker apsolutno nista nije unapredilo za svo ovo vreme?

Imao sam ih 2-3 para 2008. i 2009. i crkavale su vrlo brzo. Dodatno sto je na Stilu komplikacija zameniti levu. Najvise zbog toga sam ubacio 4300K xenon set i evo tek pre neki mesec sam prvi put posle 8 godina imao potrebu da nesto cackam oko farova - zamenio xenon sijalicu koja je otisla u ljubicasti deo spektra, dok oba balasta rade kao satic. Dodatno, svo vreme primene novog zakona se koriste kao dnevno svetlo.

Mislim da je sa danasnjim cenama xenon setova besmisleno davati pare na skupe sijalice i drndati se sa zamenom. Pod uslovom naravno da se nadje kvalitetan set i da se lepo upuca da ne smeta ljudima koji dolaze u susret (sto prilicno ljudi ne praktikuje). 

Ranije se i mozgalo o isplativosti jer je dobar set bio preko 200 EUR, a zamenska H7 xenon sijalica 40 EUR (sada je cca 10 EUR).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to zavisi od auta do auta, a i vozač je bitan. Recimo baš na Fiatima mnogi praktikuju da nikad ne gase prekidač za farove jer će se sami ugasiti gašenjem motora. Onda posle pale motor s uključenim farovima i naravno da se time skraćuje vek sijalica.

Sa Xenonima u Marei nisam bio zadovoljan, a tek za Picasso su nezgodni i na njemu nisam video nikog da je to stavio. NB mi traje oko 6 meseci, Xenoni su išli otprilike duplo duže i to bi bilo to.

Stavio sam na poziciju LED i to se lepo vidi, tako da danju glavna svetla ni ne uključujem.

 

DSCN0191.JPG

Dobro, na slici deluje i bolje nego što je u stvarnosti zbog odbljeska, ali svejedno nemam potrebu danju da koristim oborena svetla. Ove sam kupio u radnji prethodno probavši više njih da bih izbegao prijavu greške. Kad sam našao one koje to ispunjavaju uzeo sam. To naravno ne može preko neta. Bile su 400 dinara komad.

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nesa 169 Ja se dvoumim da stavim u duga  neke bele sijalice,bas mi odudaraju duga svetla od kad sam ubacio ksenon... Vidim poprilicno je papren taj najt brejker gotovo kao set kineskih ksenona a ne  valja ni za k. Nije mi jasno zasto bi neko bacao pare na njega. Inace imao sam bele sijalice na proslom autu tj one plave h4 sto pise xenon na njima koristio sam ih oko pet godina ili oko 100000km dok nije crkla jedna pa druga...

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se dvoumim da li da porucim Led H7

https://www.aliexpress.com/item/S2-H4-H7-H13-H11-H1-9005-9006-H3-9004-9007-9012-COB-LED-Headlight-72W/32814829943.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.u3cuJA

 

Nije toliko skupo, a kupio kolega za Peugeot 407 i prezadovoljan je!

 

Ako neko ima iskustva neka pise

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo koja LED sijalica je jos uvek kvalitetom svetla prilicno iza dobre ksenonke. Cak ih i ne preporucuju za srednja svetla, npr. Dodatno sto ovome sto dolazi kod nas u LED varijanti nije bas za verovati u trajnost i kvalitet (gledajuci i neke jednostavnije varijante), bar iz mog visegodisnjeg iskustva.

2 hours ago, nesa 169 said:

Recimo baš na Fiatima mnogi praktikuju da nikad ne gase prekidač za farove jer će se sami ugasiti gašenjem motora. Onda posle pale motor s uključenim farovima i naravno da se time skraćuje vek sijalica.

Sa Xenonima u Marei nisam bio zadovoljan, a tek za Picasso su nezgodni i na njemu nisam video nikog da je to stavio.

To da prvo ne pogase sve potrosace pa tek onda motor praktikuje masa ljudi, a ne utice samo na sijalice...

Marea, a i Fiati generalno (Punto, Nuova Bravo, Croma) su poznati po losim fabrickim projektorima. Da ne offujem, ali ako je ksenon set kvalitetan (balast sa stabilnim naponom, sijalica sa pravilno projektovanom pozicijom Voltinog luka) i odvoji se pola sata da se lepo nasteluje, za taj novac ne postoji nista sto moze da parira takvom snopu. E sad, ima i onih koji stave neki krs od sijalica sa totalno promasenom zizom koje rasipaju na sve strane da ne mozes ni da pogledas u far. Da ne pricamo o nenastelovanim farovima u recimo Fabiji Mk1 ili Puntu Mk2b kojih vidjam prilicno, da bez problema prepoznajem model nocu na otvorenom putu jos iz prilicne daljine. Zbog takvih se onda dize halabuka i na ljude koji odvoje i novac i vreme i trud kako bi imali dobro svetlo koje ne smeta drugima.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kupih za duga i za punta i za alfu ove https://www.aliexpress.com/store/product/CNSUNNYLIGHT-Car-Headlights-H7-H11-LED-H1-9005-HB3-9006-HB4-H3-61W-9000Lm-Mini-Auto/1473227_32796090581.html?spm=2114.12010612.0.0.3b88ff5dAHaHdQ

Za sada sam zadovoljan i sto je bitno ventilator je malih dimenzija pa se lako montiraju. 

A za kratka https://www.aliexpress.com/store/product/Super-slim-high-quality-canbus-HID-kit-35W-HID-xenon-Kit-H1-H3-H7-H8-H9/1473227_32272018094.html?spm=2114.12010612.0.0.680ca958ol7BSj u punta traju vec 2 godine za alfu je jos kratko da kazem jer su tek 20 dana stari, Ac je set i do sada mi se nikada nije desilo da se neka ne upali ili da trepere, boja za sada jos ista

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Ivan said:

Bilo koja LED sijalica je jos uvek kvalitetom svetla prilicno iza dobre ksenonke. Cak ih i ne preporucuju za srednja svetla, npr. Dodatno sto ovome sto dolazi kod nas u LED varijanti nije bas za verovati u trajnost i kvalitet (gledajuci i neke jednostavnije varijante), bar iz mog visegodisnjeg iskustva.

To da prvo ne pogase sve potrosace pa tek onda motor praktikuje masa ljudi, a ne utice samo na sijalice...

Marea, a i Fiati generalno (Punto, Nuova Bravo, Croma) su poznati po losim fabrickim projektorima. Da ne offujem, ali ako je ksenon set kvalitetan (balast sa stabilnim naponom, sijalica sa pravilno projektovanom pozicijom Voltinog luka) i odvoji se pola sata da se lepo nasteluje, za taj novac ne postoji nista sto moze da parira takvom snopu. E sad, ima i onih koji stave neki krs od sijalica sa totalno promasenom zizom koje rasipaju na sve strane da ne mozes ni da pogledas u far. Da ne pricamo o nenastelovanim farovima u recimo Fabiji Mk1 ili Puntu Mk2b kojih vidjam prilicno, da bez problema prepoznajem model nocu na otvorenom putu jos iz prilicne daljine. Zbog takvih se onda dize halabuka i na ljude koji odvoje i novac i vreme i trud kako bi imali dobro svetlo koje ne smeta drugima.

 

 

Zapravo sam ja u Marei imao xenone iz istog razloga kao i Vicent i s njima mi je bilo da kažem manje loše. Sad mi je i s običnim sijalicama mnogo bolje, ali kad je jedna već crkla, onda sam obe zamenio s NB. Bojao sam se i na Marei problema s prijavom greske i uopste sa elektronikom sto se desavalo nekima koji su stavljali xenone, ali posto mi je bilo toliko loše rekoh idem na to, pa šta mi bude. Srećom, nisu mi xenoni tamo pravili problem.

Što se LED sijalica tiče, koristio sam ih samo za poziciju i tu mi iskustva nisu loša. Za glavno svetlo nisam probao i za sada ne nameravam, tako da ne mogu reći koliko je to dobro ili loše. Ipak, što je neko pitao, primetio sam LED glavne sijalice i u nekim krštenim radnjama (čini mi se i u Kit komercu), tako da se to može na licu mesta videti. Svaki je auto poseban i zato zbog mogućih problema s elektronikom nikako ne preporučujem kupovinu preko neta.

9 hours ago, Trofeo said:

@nesa 169 Ja se dvoumim da stavim u duga  neke bele sijalice,bas mi odudaraju duga svetla od kad sam ubacio ksenon... Vidim poprilicno je papren taj najt brejker gotovo kao set kineskih ksenona a ne  valja ni za k. Nije mi jasno zasto bi neko bacao pare na njega. Inace imao sam bele sijalice na proslom autu tj one plave h4 sto pise xenon na njima koristio sam ih oko pet godina ili oko 100000km dok nije crkla jedna pa druga...

Dobro, tvoja je situacija drugačija jer ja sad imam H4, odnosno sve u jednoj sijaliici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ,ja danas pazario i pitam prodavca da kupim i za desnu maglenku pošto ne šljaka on nije siguran da je h1 kaze neka s kablićem..Inače stavio sam neku Hella h1  140 din komad za oboreno svetlo i lepo sija..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kreator Taj je mnogo  dobar prodavac :D ja  u dugim i maglenkama imam neke 200kinti mislim valeo a u kratkim pre ksenona sam imao osram i kad mi je crkla jedna kupim tu valeo opet i stavim,mogu ti reci da je osram davala vise svetlosti...

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove za oborena svetla su 12 volti 55 w a kolko su za duga svetla? Kod mene je problem sa oborenim svetlima..Pogotovo kad se vozam auto putem..Moram često da čvakam duga da bi video dalje..

Malo sam danas štelovao pa sam sa imbusom digao levi i desni far..Probao i malo je bolje ..Mada je bio mokar put..Čekam da se malo prosuši pa da vidim dal da štelujem još malo..

Samo da ne preteram pa da duga odu u nebesa..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko ce nastelovati, to je tacno - ali upravo u nekom servisu :D , bar iz mog iskustva od preko 20 godina. Em su uredjaji upitno bazdareni, em ih uglavnom za*ole da se cimaju oko snopa i kakve ce efekte far kasnije dati na putu, cast izuzecima. Ko ima iole afiniteta i malo slobodnog vremena uradice sigurno dobro.

Licno prvo praktikujem stelovanje "metodom zida", gde se podesi polazna tacka za svaki far, tj. horizontalno rastojanje ziza i pad snopa. Nakon toga na putu se isproba i dodatno upuca (narocito ako je u pitanju zamenski far). I u povratku cisto za proveru opet do zida, nikako ne sme da smeta ljudima koji dolaze u susret.

Stvar je u cisto malo dobre volje, znanja i vremena, ali radis nesto za svoju bezbednost i uzivanje u nocnoj voznji, takodje jednom u ko zna koliko vremena. Koga mrzi da se "cima" oko toga, naravno da je bolje i na masini, nego nikako.

8 hours ago, kreator said:

Samo da ne preteram pa da duga odu u nebesa..

Bitno je da pod srednjim svetlima far podesis ispravno i dovoljno daleko, a da ne smeta drugima. Upravo se i steluje iskljucivo na srednjim svetlima, sa nivelacijom u polozaju "0" (auto bez opterecenja), a duga svetla treba samo da isprate to stelovanje, ukoliko je far dobar. "Skolski" pad snopa srednjeg svetla je oko 1-1.2%, znaci pad od 10 do 12cm na rastojanju od 10m. Takodje, zize ne smeju da odstupaju od ose vozila (horizontalno stelovanje).

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podigao sam samo malo oborena tek toliko da bude nekog poboljašanja..Radio sam na zidu u garazi..Nije auto idealno ravan baš al tu je..Videću kad bude lepše vreme i suv put kako se ponašaju na ravnom putu..Znam 

da ne treba da preterujem da ne bi smetalo drugim vozačima..Levo svetlo je više oboreno od desnog..Al kako je kod mene bilo bukvalno zapucano na 15 metara ne verujem da je tako bilo fabrički..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...