Jump to content
FAS Goran
etibor

Stilo 1.9 JTD - lamela proklizava? / skoče obrtaji bez ubrzanja

Recommended Posts

ista prica i kod mene s tim sto sam uzeo auto koji ima 50000 km ali pravih jer je i cena bila takva....,tako da nema sanse da kliza lamela...u pitanju je samo prenos snage...u prvoj ,drugoj i trecoj ne bi trebao to da osetis niti bilo kada kad saltas brzine iznad 3000 obrtaja ali ako vozis npr 60 trecom i nabodes gas osetices kao da kliza lamela ali ipak vuce ...isto je sa 4,5 ,6 brzinom...sedi u neki od 115 konja i videces razliku..lamela korpa i lager stradaju preko 250000km i imaju drugacije simptome....buduci da si iz panceva komsije smo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nesto mi nije najjasnije objasnjenje o klizanju i brzinama ali na stranu to mislis li da set kvacila moze da izdrzi preko 250hkm?mozda otvorenog puta i penzionerske voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ako je taxi u pitanju onda moze i vise :whip:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Setih se ove teme.

Na naglo dodavanje gasa u 4 i 5 brzini obrtaji prednjače povećanju brzine. Tj. izgleda kao da točkovi proklizavaju.

To sam primećivao i ranije na mom jtd 115, a kad sam novom mapom dodao još 35ks ovo je bilo znatno primetnije.

Jednostavno je nemoguće da točkovi proklizavju na suvom asvaltu u 4 i 5 brzini. To se ne događa ni mašinama od 400KS.

Juče u TIM-u ovim povodom skinut menjač i trenutak istine. Sve masno: lamela, korpa, zvono, zamajac. Lamela i korpa još solidne ali džaba. Puštao semering menjača. Sve to zamenjeno za novo i druk ležaj koji je plivao u ulju.

Nema više starih simptpma + jača ubrzanja jer se sve prenese na točkove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo mi je chudno da ne mozes osetiti razliku izmedju proklizavanja tocka i lamele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ste namazali lepkom šrafove druk ležaja? Ako niste, kvar će ti se ponovo desiti za par hiljada. Semering menjača je tu ređi kvar, mnogo češće prođe ulje iz motorskog prostora u zvono kroz šrafove - ja ti želim da ti se to ne desi, tj. da ste zalepili šrafove druk ležaja, makar preventivno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Malo mi je chudno da ne mozes osetiti razliku izmedju proklizavanja tocka i lamele...

Oseti se razlika. Al kad ti se to desi prvi put i ne obratiš naročito pažnju, poželiš da su točkovi.

Na ovoj temi drugi su o tome pisali.

Nisu lepljeni šrafovi druk ležaja. Valda su majstori znali šta rade. Nadam se da će sve biti OK jer je ovo prilično skup sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obrati pažnju samo, meni je novo kvačilo crklo posle 15 hiljada jer nisu namazali šrafove. Koštalo me drugog seta kvačila u roku od nekoliko meseci, jer nisam hteo staro ponovo da vraćam. Isto smo sumnjali na semering, a u stvari curi kroz šrafove.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A nesto mi se ne vraca ceo set, dodje mi kao baksuz :)

Valjda ce se naci neko da kupi ako mi bude frka.

Naravno. Evo ja se nudim, preventivno, da to otkupim za 300 EUR :lol:

Inače, kad točkovi proklizavaju, auto se otima levo-desno jer ne proklizavaju istovremeno, a kad lamela proklizava čuje se karakterističan zvuk (bzzz..., bzzz...), povlači i odustaje, povlači, odustaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok. Kad lamela proklizava samo podigne obrtaje više nego što auto ubrzava. Ko nije pedantan vozač verovatno ne bi mi primetio kvar dok ne postane veoma ozbiljan. Sa takvom lamelom se jako lako kreće i šalta, kako god da pustiš kvačilo. Meni je to prvi znak sumnje bio, a zatim sam na pravcu u 5-oj (oko 80km/h) testirao tako što pritisnem sa kontantne brzine gas do poda. Obrtaji samo skoče za oko 500-600rpm, a kad popustiš gas vrate se gde im je mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jok. Kad lamela proklizava samo podigne obrtaje više nego što auto ubrzava.

Tako je ne čuje se ništa, pogotovo ako je masna. Amože i istovremeno i točkovi i lamela al to u 1,2 i 3 brz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

srafove od druk lezaja nisam mazao nikad do sada jer postoji semering iza druka(koletov problem)a od plivajuceg mazem obavezno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta predhodi proklizavanju lamele, hoce li prije nego pocne proklizivati krcati kad budem prebacivao u brzina.

pitam ovo posto mi lamela pocne odvajati vec na 5 cm od vrha, a kad krecem pocne hvatati na 5 cm od poda.

danas mi se desilo da sam slucajno stisnuo kvacilo u voznji za tih 5cm i obrtaji su pobjegli, da li je to sve normalno, auto je presao 90000.

samo da napomenem radio sam test, ubacim u prvu, stisnem kocnicu i dignem obrtaje na 4000 i pocnem pustati, ugasi se na malo vise od pola kvacila

Edited by space

Share this post


Link to post
Share on other sites

...kako bre nema šanse - Stilo M-Jet sa 140KS i preko 300Nm...

Čak i ovaj moj atmo. benzinac 1.6 sa samo 150Nm sa 40 Km/h ( ali u drugoj, ne u trećoj brzini wink.gif ) hoće da kliza ako je asfalt lošiji, ili ako je vlažno, ili kao što reče abarth...Mada, ima tu i do guma... wink.gif

Evo...baš danas sa ovom kišom koja kao hoće i neće da pada u Beogradu, upalio mi se ASR kad sam preticao bus koji je bio na stanici...a, baš sam išao oko 40 i u drugoj brzini...

Izvinjavam se na offtopic, ali nadovezao bih se na ovaj post. Moj Stilo 1.9JT 115KS je malo trom do paljenja turbine. Drugovi me ubjedjuju da sam umislio, ali ja sam ubijedjen da bi on trebao da ima jaci pocetni start. Tj ubijedjen sam da je prije bio bolji, ali valjda se postepeno utromio, pa sad ne mogu da ocijenim najbolje u kojem je to odnosu. :(

I bas ovo sto neshaoct govori... kod mene, kada pri 40km/h u drugoj brzini pritisnem gas do daske, kao da nisam ni pritisnuo gas...i onda polako ubrzava do turbine...i tek onda procepi. Prvo mi je majstor procistio EGR, pa sam zamijenio protokomjer, pa onda blokirao EGR...opet isto. Neki savjet? Dzaba trosim pare ovako redom popravljajuci i mijenjajuci dijelove... :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na Stilu paljenja/gašenja turbine. U 2. na 40km/h ima maksimalni obrtni moment tako da bi baš tu trebao da te ubaci u sedište kad se da pun gas. A čišćenje leptira usisa, protokomera, map senzora, dizni, turbine? Probaj sa tim lakšim stvarima od kojih neke možeš i sam da središ pa ako ne bude išlo onda na dijagnostiku, a i da ne pomogne opet je dobro za kola ako očistiš map i usis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...kako bre nema šanse - Stilo M-Jet sa 140KS i preko 300Nm...

Čak i ovaj moj atmo. benzinac 1.6 sa samo 150Nm sa 40 Km/h ( ali u drugoj, ne u trećoj brzini wink.gif ) hoće da kliza ako je asfalt lošiji, ili ako je vlažno, ili kao što reče abarth...Mada, ima tu i do guma... wink.gif

Evo...baš danas sa ovom kišom koja kao hoće i neće da pada u Beogradu, upalio mi se ASR kad sam preticao bus koji je bio na stanici...a, baš sam išao oko 40 i u drugoj brzini...

Izvinjavam se na offtopic, ali nadovezao bih se na ovaj post. Moj Stilo 1.9JT 115KS je malo trom do paljenja turbine. Drugovi me ubjedjuju da sam umislio, ali ja sam ubijedjen da bi on trebao da ima jaci pocetni start. Tj ubijedjen sam da je prije bio bolji, ali valjda se postepeno utromio, pa sad ne mogu da ocijenim najbolje u kojem je to odnosu. :(

I bas ovo sto neshaoct govori... kod mene, kada pri 40km/h u drugoj brzini pritisnem gas do daske, kao da nisam ni pritisnuo gas...i onda polako ubrzava do turbine...i tek onda procepi. Prvo mi je majstor procistio EGR, pa sam zamijenio protokomjer, pa onda blokirao EGR...opet isto. Neki savjet? Dzaba trosim pare ovako redom popravljajuci i mijenjajuci dijelove... :/

30 km/h u drugoj brzini je oko 1800 o/min i tada bi trebao da te nabija u sedište. 40 km/h je oko 2400 o/min.

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=52991&st=60

Tu nešto ne valja. Pritisak turbine, creva itd itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao izvinjavam se. Tek vidjeh sta napisah. Htio sam reci da na 40km/h u trecoj brzini i pun gas, imam slab odziv...relativno duze (nego onomad) mu treba da me, sto bi rekao igor0511, ubaci u sjediste. Da ne bi bilo da samo ja umisljam, majstor je probao auto i rekao da jeste tromiji (dok ne dodje do tih 1800-2000 obrtaja) nego sto bi trebao biti...ali on kaze da pored tog ciscenja ERG-a (pa naknadnog blokiranja) i zamjene protokomjera ne zna sta dalje da radi... Sredjivao mi je nedavno i usisno crijevo turbine. Bio je poceo da sisti kao pretis lonac na 2000 obrtaja. Valjda je bilo puklo to crijevo i samo je odsjekao taj puknuti dio i pricvrstio krajeve crijeva (crijevo je valjda na S, pa je imao dovoljno crijeva to da izvede). Ali zanimljivo, i dok je sistao, dobro je vukao kada dodje do 2000 obrtaja. Poslije popravke crijeva je opet vukao isto.

Da ja vise ne bih petljao niti vas maltretirao, da li meni dijagnostika moze pokazati u cemu je problem, da se vise ne zezam sa nagadjanjima i nasumicnim mijenjanjem dijelova i majstora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tog majstora slobodno zaobiđi, ako ništa drugo bar je pošten čovek i kaže da ne zna.. Inače, ako te ne mrzi, očisti map i usis gasa, pomoći će sigurno i možeš sve sam da odradiš kod kuće, evo upustva

http://www.clubfiat.net/guides/566-how-remove-clean-replace-jtd-115-map-sensor.html

http://www.clubfiat.net/guides/560-how-remove-clean-replace-jtd-115-throttle-body.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno. Pokusacu ovo svakako.

A map sensor sam zamijenio. Da nisi mislio da cistim maf. Sad si me malo zbunio. Meni je receno da se map (valjda) ne cisti... taj sam i zamijenio.

Tacnije, samo umetak.

cxc406.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili lakse je ovako (MAP):

cxc403.jpg

A oko MAF (Mass Air Flow) senzora, ciju je sliku kolega Starday postavio:

http://www.fiat-lanc...showtopic=53206

http://www.fiat-lanc...showtopic=41463

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

3com pun gas sa 40km\h?!?! :dizzy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...