Jump to content
FAS Goran
zaki

Fiat Punto mk.2 - cena, prednosti, mane, šta gledati / iskustva i mišljenja

Recommended Posts

1. Ne obracaj paznju na ono sta pise na kilometar satu. Umesto toga, gledaj u kakvom je stanju enterijer, koliko je izlizan volan, sicevi, papucice. Hint: totalno gladak volan (bez znakova reljefa) - makar 200000 km.

2. Ne obracaj paznju na to da li je nijansa delova auta razlicita. Naci auto koji nije cukan i farban je moguce - teorijski. Gledaj da auto nije bio havarisan. U stvari, gledaj da ti to gleda neki limar.

3. Sporting bi bio moj izbor, ni zbog motora, ni zbog toga sto je "cvrsci", nego zbog izgleda i opreme.

4. 4000 mi deluje malo para za bas dobrog Punta, cak i mk2a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbolje da napises pitanja ovako

1. to i to pitanje

2. neko drugo

ovako je mnogo konfuzno ljudima koji treba da procitaju ceo roman i da na kraju zbunjeni ne znaju na sta treba da odgovore.

btw generalno oko punta, trapovi su uglavnom ok na puntu, mada to uvek treba proveriti za svaki slucaj, sto se limarije tice ja jos nisam chuo da je neki punto istrulio, treba proveriti da li je bio u nekoj vecoj havariji, da li je enterijer pocepan i ono glavno.. kakav je motor, da li je mnogo presao, kompresija, stanje sveukupno, i tako to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Za 4000 sa svim ukupnim troskovima, ne mozes naci dobrog Punta 2003 ili mladjeg. Mozes da nadjes 2002, bivsi van.

- Ako si visok, bolje ne uzimaj sa 5 vrata, tesko ces ulaziti/izlaziti, a i istina je da su 3-vratni cvrsci (sto je i logicno), ali po meni i mnogo lepsi

- Mozda su popravke dizelasa nesto skuplje, ali je eksploatacija jeftinija. Medjutim, s' obzirom na budzet, bice prava umetnost naci dobar 1.3 Mjet

- Sto se tice 1.2 i ugradnje plina - kvalitetan plinski uredjaj, koji te nece zezati i na koji ces dobiti validnu garanciju, ne kosta 500 vec oko 650€. Da li ces ga ugraditi zavisi samo od tebe i koliko planiras da prelazis sa njim

i ostalo sto su vec naveli drugi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče budžeta takav je kakav je, nema ja ni 4k nego bi se snašao malo vamo malo tamo, malo kredit... nego nije mi baš jasno, svi se nešto hvale kako se ti polovni automobili nabavljaju za bagatelu u inostranstvu, sve pominu neke neverovatne cifre čak ispod 2000 e, te ovom doneo neko, onom doneo, svi nešto muljaju, puntova na svakom autoplacu minimum 2-3 komada, juče se vozao bajsom po gradu pa ako nisam izbrojo jedno 50 puntova a onda odjednom 4k nije dovoljno, no dobro, kad počnem da obilazim prodavce videću već treba li više od date sume mada sam dobio ponudu za oktaviju 2000 godište za 6500e koja je daleko bolja plus ima folsvagenov motor koji je poznat po pravljenju dobrih motora...

Ali kažem još jednom, prvo da nađem auto a onda ću razmišljati koliko vredi i koliko mogu da navučem keša.

I dizajn je diskutabilan, meni se recimo više sviđa sa 5ra vrata (visok sam oko 180) ali i to može da se menja (mišljenje) kada sednem u auto pa isprobam... tako da možda uleti i sporting (iz konteksta zaključih da se ovaj izraz odnosi na punto sa 3ja vrata).

1.3 Mjet polako počinje da se izdvaja što se tiče motora :)

ma samo da prestane kišurina i da nađem nekog da me voza po auto placevima :)

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako trazi auto za sebe i svoje potrebe i za svoje pare i moze da pita i kaze sta misli i zeli. Ali razlika izmedju 4000e i 6500e za 3 godine stariji auto je velika, raspitaj se koji wagenov motor moze da se poredi sa kojim FIATovim i proveri cenu redovnog odrzavanja jednog i drugog motora i modela (npr 1.9 TDI i 1.9 JTD). Vecina ljudi ovde nema nista protiv nekog drugog proizvodjaca ali se u praksi pokazalo da FIAT ima izvesnih prednosti u odnosu na ostale atraktivne evropske proizvodjace. Odnos cena-kvalitet je na strani FIATa, a moje misljenje je da je i dugotrajnost i pouzdanost JTD ili Mjeta ispred TDI motora (to nije 1.6D iz GOLFa 2).

Edited by Branko

Share this post


Link to post
Share on other sites
ha ha racunaj da si banovan :D

Ma, 'ajte ljudi, kakvo banovanje...taman posla... :whistle::lol:

@Sirius9

Nego...najmanja stvar oko koje treba da brineš kada je Fiat u pitanju su njegovi motori. Dizeli naročito...

VW i ostali su u poslednjih 10 godina uvek bili bar nekoliko godina iza Fiata po uvođenju novih tehnologija dizel motora...

Fiat je common rail dizelaše počeo da ugrađuje u serijske automobile i pre Mercedesa...taaako daaa... :cool:

Npr. baš taj 1.3 M-Jet je 2005. godine proglašen za ''najbolji motor'' na svetu te godine, itd...itd...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat vozi onaj ko voli Fiat - Škodu vozi onaj ko voli VW ali nema dovoljno para ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, ostavimo sad tu priču o vrednostima pojedinih brendova po strani, da sam ja u startu razmišljao o škodi logično bi bilo da se regujem negde na WV-Škoda-Srbija forum a ne ovde, zar ne.

Moj cilj prilikom pokretanja ove teme je bio dobijanje saveta kako da sa što manje cimanja drugih ljudi, na licu mesta provalim u kakvom je stanju auto koji šmekam za kupovinu a takvih saveta je i bilo u startu (pre nego što smo skrenuli s teme)...

Danas smo kolega koji isto gleda sad da uzme neki polovan auto (ne Fiat) pričali na ovu temu i došli do zaključka da bilo šta, bilo koji auto uzeli jednostavno se mora imati u šteku ješ jedno 30-50% iznosa plaćenog za auto jer se uvek ispostavi da tek po kupovini krenu investicije tipa servis ovaj, promena ovog itd... meni je naravno cilj da te postizdatke svedem na minimum i to tako što ću znati da procenim auto koji kupujem...

Pomenuo mi je i "servisnu knjižicu", koliko se ovom dokumentu može verovati u našim uslovima?

A sad još malo i da se blamiram, šta znači "na ime kupca" tj. "cena je na ime kupca sa carinom i porezom ".. ako sam dobro skontao u ovoj drugoj varijanti nema nikakvih dodatnih troškova da bi auto glasio na moje ime?

P.S. Pogledajte OVOG lepotana...

A kada je u pitanju 1.3 mjet:

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da treba odvojiti jos novca posle kupovine, istina je, svako iole normalan ce po kupovini odraditi kaiseve, ulje,...jednostavno preduprediti probleme, u servisne knjizice ne treba slepo verovati, ali je lepo kada je auto ima (moj slucaj) :thumbup: . Prednost kupvine Fiat-a je jeftinije odrzavanje u odnosu na konkurenciju, tako da tih 20-30% vazi, ali retko i za Fiat-a!

Sto se tice kupovine auta na ime kupca, jedini trosak koji sledi kupcu je registracija. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Keva je NOV auto pa makar on bio i 1.2 8V. Nema nista da se radi, sem da se vozi. Najvise mi idu na beep oni koji jure kubikazu/konje u autu od 4,5+m, starom 10+god i bez ikakve istorije sa 300k+ km.

Ako si razmisljao vec o toj skodi, razmisli i o zastavinom puntu. Sad je 5999e + neki krs za reciklazu od 100-150e i imas auto sa istorijom bez ikakvih ulaganja i pokrivenim svim eventualnim kvarovima u naredne 2 god, a registracija komplet nije vise od 15k din sa uracunatim osiguranjem na stakla. Nema glava da te boli posle da li je neki kreten muljao sa papirima, da li ga je Nesa limar razvlacio i slozio bez da se primeti. Imas temu na da vidis kako su ljudi najebali 2 godine posto su kupili auto. Palo oduzimanje pa se sad oni kao nesto udruzuju, a automobili im vec godinu dana trunu na carinskim placevima gde ih cerupaju ova gamad sa znackama. A u medjuvremenu dok cekaju da im se automobili vrate skupljaju pare za carinske prekrsaje, ponovo placanje carine i PDV-a, placaju rate za kredit koji su digli za kola i trose patike, a ni krivi ni duzni.

Nema nista lepse od smrada nove plastike i skidanja najlona sa sedista ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oprosti, ali za 6kEUR u tom Puntu Klasik ne dobiješ NIŠTA, a uz malo truda za iste pare u polovnom autu možeš dobiti SVE (brdo opreme, 100KS više itd). Ja za tog Punta ne bih dao više od 6,5-7kEUR da bude u FULLu sa kožnim sedištima. Meni je i kubikaža i konjaža važna... hoću da mi auto poleti kad ga pritisnem, a ne sa 1,2 da ga molim da se ne ugasi po Banovom brdu u onim strmim uličicama... I definitivno, ako budem ikada kupovao nov auto to će biti jer imam puno para i kupovaću neki Maserati, Bentli, Ferari i sl.

I da... za 6kEUR (koliko je ovaj Zunto), može da se pazari izuzetno pouzdan i vrlo kvalitetan polovnjak tako da padaju one varijante 4,5+m limunzine sa 10+ godina i 300k+ km ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...na licu mesta provalim u kakvom je stanju auto koji šmekam za kupovinu a takvih saveta je i bilo u startu (pre nego što smo skrenuli s teme)...

Na licu mesta sa kod današnjih automobila ne može dovoljno saznati da bi se donela odluka o kupovini. Možeš pogledati opšte stanje auta, pogledati nijansu boje, zazore, kako bi video da li je nešto na tom polju rađeno, pogledati šaru i starost guma, očuvanost unutrašnjosti, proveriti da li sija neka lampica koja ne bi trebala da sija prilikom rada automobila...ali za kompletan pregled jedino u servis, na dizalicu i komp. :thumbup:

Pomenuo mi je i "servisnu knjižicu", koliko se ovom dokumentu može verovati u našim uslovima?

Ako je to strana knjižica, tj. sa upisanim servisima koje je automobil imao u zemlji iz koje dolazi, takva servisna knjižica ne vredi ništa.

Ako je sa podacima o servisima rađenim kod nas, onda okreni taj servis i pitaj da li u njihovom kompjuteru imaju automobil tih i tih tablica. Ako kažu da uopšte ne drže takve podatke, onda ni od tog servisa, niti od te knjižice nema ništa.

Ako imaju podatke, onda proveri koliko se slažu podaci iz knjižice i oni iz servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm, dakle koliko para tolko muzike, kao i sve u životu, ako oćeš neakanu ribu idi pred fabriku, skineš najlon i ti si prvi, pa makar to bio i Punto klasic 1.2 bez išta opreme ...

Moja budžetska situacija prošle godine je bila slična s tim što mi je želja bila lada NIVA ali njih izimaš ili nove ili ih zaobiđi...

dakle nevole svi koji voze fiat baš fiat, već su prinuđeni jer je optimalan izbor u našim uslovima ...

Kad uzimaš polovan auto - najbitnije je od koga ga uzimaš - odnosno jel imaš i malo pverenja u prodavca, onda dolaze klasične priče stanje spoljašnjosti, entreijera, motora itd- dakle servis + komp dijagnoza ( obavezno za kola posle 2002)

Drugo vrlo je bitna dostupnost i cena delova (napominjem da sam imao japanca 25 god starog pa je to bila večita žurka)

Treće kasnija prodajna cena- odnosno moraš biti svestan da je auto roba kao i svaka druga, pa je neophodno obratiti pažnju i na to kako nekom autu pada cena kao polovnjaku... :whistle: :whistle:

konačno - šta je tvoja ideja-želja da taj isti auto voziš dok se ne raspadne i da ga ti voziš na reciklažu ili voziš 2-3 god ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oktaviju sam pomenuo kao auto koji je imao povoljan odnos cena/kvalitet s obzirom da ju je pravio WV pa je cena imajući to u vidu bila povoljna, inače ih je jako malo polovnih na prodaju, taj auto se meni sviđa, prostran je itd. ali ga ne bi kupovao, zašto, pa zato što duuuugo nisam vozio i ne treba mi tako veliki auto iz istog razlog bi punta, kratak je i malen a ipak veći od pola (precenjenog) ili recimo korse (isto precenjena a uz to mi se ni ne sviđa) lak je za upravljnje kroz gužvu, parkiranje, mali je potrošač itd.

Novo jeste novo ali ja nemam love za novo a nemam ni juga/keca za reciklažu da bi mi to smanjilo cenu tako da zastava 10 otpada u startu... osim toga, kao što reče John polovnjak za manje pare daje dosta toga više (jeste i kilometražu ali ne može i jare i pare).

Za motor rekoh već, 1.3mjet za mk2b ili 1.2 (ako se ne varam) za mk2a (mada ovih dosta ima u varijanti 1.9 dizel).

Evo nekih varijanti koje sam gledao: Primerak 1, Primerak 2, Primerak 3- samo kad bi imao 5ra vrata :) i Poslednji samo što ovaj izgleda više nije u opticaju a i nešto ima sumnjivo nisku cenu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primerak 1 2006 - izuzetno zanimljivo deluje OK, po meni prvenstveni izbor zbog godišta ...

2- pun opreme od vlasnika registrovan - ja bi pre uzeo mlađi...

primerak 3- varijacija na temu

primerak 4- ili nešto nije ok sa kolima ili lik ima extra izvor jer pre par meseci bio je crni za slične pare...

konačno zovi likove traži da ti izdiktiraju broj šasije i motora ili pošalju SMS-om, ti proveri ovde na forumu...

ako se sve poklopi da je OK, možeš me pozvati preko PM ili mob pa da pogledamo zajedno...

nisam majstor, ali znam šta da gledam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vozim 1.3 m'jet i vise sam nego zadovoljan.Cini mi se da je neko rekao da 1.9 JTD ide bolje.Pa delimicno bih se slozio sa tim.JTD ide malo bolje tj. veca mu je maksimalna brzina.Sto se tice ubrzavanja do odredjene brzine tu je 1.3 m'jet brzi.Mozda gresim ali pricam iz sopstvenog iskustva jer sam se vise puta trkao sa 1.9 JTD.A sto se tice registracije tu je stvar jasna.Ako je bord comp tacan onda meni auto trosi u proseku 4.5 l a ja ga ne stedim.Kad bih morao da biram uvek bih se odlucio za 1.3m'jet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo čisto da i ja dam svoj glas za 1.3 Mjet. još ga nisam kupio ali tražim :)

mislim da ovakvom malom autu sasvim lepo leže morotri 1.2 tj. 1.3, meni lično ne treba 1.9...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vec drugu godinu vozim JTD-a i prezadovoljan sam, na motoru nikakvih kvarova nisam imao....sada na satu ima 145000km,motor uopste ne trosi ulje, ide ko zmaj...

Sto se tice odrzavanja, skuplji je barem 50% u odnosu na benzinca....trosi mi oko 6.5-7litara u strogom gradu i oko 4.5-5 na otvorenom.....

Vozio sam drugov sluzbeni MJET koji je u super stanju (kupljen nov,na satu oko 60000km) i ipak se oseti manja kubikaza motora u odnosu na 1.9...JTD bolje ide....barem po meni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja vozim 1.3 m'jet i vise sam nego zadovoljan.Cini mi se da je neko rekao da 1.9 JTD ide bolje.Pa delimicno bih se slozio sa tim.JTD ide malo bolje tj. veca mu je maksimalna brzina.Sto se tice ubrzavanja do odredjene brzine tu je 1.3 m'jet brzi.Mozda gresim ali pricam iz sopstvenog iskustva jer sam se vise puta trkao sa 1.9 JTD.A sto se tice registracije tu je stvar jasna.Ako je bord comp tacan onda meni auto trosi u proseku 4.5 l a ja ga ne stedim.Kad bih morao da biram uvek bih se odlucio za 1.3m'jet.

evo ja vozim Mjet-a već skoro godinu dana prilično sam zadovoljan sa autićem uopšte, a i sa motorom lepo ubrzava, turbo rupa se oseća, ali samo do nekih 2k obrtaja, ali pošto nemam obrtaljku idem na osećaj...

činjenica jeste da se oseća manja kubikaža, ali mnogo više prilikom registracije nego u gradskoj vožnji...

dakle ako ćeš prelaziti mnogo kkm onda svakako 1.9 JTD, u suprotnom bićeš više nego oduševljen sa Mjet !!!

još jedna prednost JTD je da je stariji konstrukcijski i popularniji uopšteno, pa su i delovi dostupniji i jeftiniji...

mada će se i to promeniti za 2-3 god kada Mjet 51kw/ 70ks postane potpuno nacionale, odnosno ako naši krenu proizvodnju...

Taurus - Ako je bord comp tacan onda meni auto trosi u proseku 4.5 l a ja ga ne stedim ???

možda, ali ako voziš uglavnom van BG i na magistralama i autoputu, inače meni extra urbane BG vožnje troši oko 6l/100km !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boardcomp moze malo da pogresi, nemojte se 100 % oslanjati na te rezultate. :) I nikad ne mozete utvrditi koliko tacno auto trosi, zato sto na to utice mnogo faktora. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

KGB ja sam rekao "ako je bord comp tacan" nisam rekao da je sto posto tacan.Ako pod gradskom voznjom smatras Gazelu u 16h gde u najboljem slucaju mozes da ubacis u drugu i to ne vise od 5 m onda i meni trosi 6l u gradskoj voznji.Bilo kako bilo cinjenica je da je mali potrosac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne pričam o gazeli, već o normalnoj gradskoj voznji po gradu ( Nbg Zemun i ostalo nisu gradske vožnje jer imaju široke bulevare gde možeš da normalno voziš ) ...

pod gradskom podrazumevam od semafora do semafora 200m, pa gužve, i konstantno 1,2 eventualno 3,

jer meni su vožnje uglavnom takve i potošnja je pre između 6-6,5 nego 4,5- 5 lit / 100km !

ali opet ovo je merenje od čepa-do čepa ( odnosno od narandžastog do narandžastog polja (rezerve))

ja nisam baš zadovoljan, jer sam očekivao manju potrošnju, ali u odnosu na 1.9jtd troši oko 1-1.5 lit/manje ...

konačno kad bi ja mogao da biram uzeo bi 1,9 mjet ali Stilo 3v Dinamiq...

Share this post


Link to post
Share on other sites

KGB ako si očekivao potrošnju od 5 litara, a troši 6, znači da ti benzinac na primer na istim relacijama ne bi trošio 8 litara nego 9,6! Ili JTD - 7,2 umesto 6 litara...

Ipak je mali potrošač kako god da ga okreneš ;)

Meni je na uzorku od 500 km gradske vožnje (poslednje tankanje ED5 na Molu) potrošnja po bordu 6,4 litara, a prosečna brzina neverovatnih 15km/h!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nesporim ja da je mali potrošač, već samo tvrdnje da nekome u gradskoj vožni troši 4.5l / 100km !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...