Jump to content
FAS Goran
etibor

Fiat Stilo 1.9 JTD 16v - pad napona i rikverc

Recommended Posts

Marfi nikada ne spava...

Desava mi se od danas da kada upalim auto, i ne pipam gas kada ubacim u rikverc pocne ceo board ekran da se gasi i pali, Ako odma izbacim iz rikverca posle recimo 1-2 sekunde onda se auto "povrati", ako ne izbacim iz rikverca on se ugasi. Medjuim ako malo "nadrukam gas" da ga malo zavrtim do 2000rmp, onda mi se to ne desava sa rikvercom. Znam da mi alternator ne puni odma kada upalim auto, nego kada ga malo zavrtim do jedno 1200rmp, ali nikada mi se ovo nije desilo.

Ima li neko iskustva sa ovakvim problemom? Moja pretpostavka je ona cuvena masa na menjacu da je izgubila masu :) (kontakt). Ali ja nemam pojma ni gde je ta masa ni kako je vezana...

Molim za pomoc... :)

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti si jos jedan sa losim alternatorom i akumulatorom.

kad sredis obe stvari tj samo alternator i napunis akumulator nestace ti problemi!

desava ti se pad napona zbog paljenja sijalica za voznju u rikverc . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam...ako to nema kad upali farove...moze da bude i poluprovodnicki spoj na instalaciji rikverc svetla,ako se to desava samo tad.Treba proveriti sve,automat na menjacu,zice oko stopaljke.Mada meni smrdi da je mozda probio automat,samo ne skroz prema masi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sada sam sve isprobao. Pad napona NE POSTOJI. Napon je uvek od 14,10v do 14,25v. Padne samo u trenutku kada recimo upalim sijalice na 13,90v pa se posle dve-tri sekunde podigne na 14,20v. Isto se desava kada palim kratka, duga svetla, grejac zadnjeg stakla, ventilator grejanja... Mislim da to tako treba. Zar ne??? Ali ako ubacim u rikverc eto sranja, ali opet napon ostaje 14V...!!!??? Ali opet ne svaki put, ali obavezno tek kada upalim auto.

Akumulator je star 4 meseca, Napon je 12,65V pre nego sto sam jutros upalio auto. Nisam imao problema sa paljenjem ni na -12 stepeni, pali ko mina... Jeste alternator mozda malo krenuo da crkava, ali to sto Bokija kaze mi vise lici na problem. U EPER-u pise da signal ide preko nekog prekidaca (na shemi je oznacen sa I20) u menjacu koji kada ubacis u rikverc salje direktno bez nekih releja.

Dopunjavao akumulator jutros 2 sata, i odmah posle toga probao, i isto se dogadja...

@Stilista

Prijatelju, znam tacno na sta mislis, ali nije to. To mi se dogadjalo pre nego sto sam zamenuo akumulator koji je bio crko skroz... A za alternator si upravu. Moram da ga proverim i sredim...

@Bokija, mislis li na onaj automat sto salje signal iz menjaca? Sto je na samom kucistu menjaca. To je ustvari obican prekidac, otvoreno-zatvoreno. Da li mislis na njega???

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,na zalost tu se nije napredovalo u odnosu na zastavu.Minus ide sa sasije na sijalicu a onda je jedino resenje poslati plus na prekidac koji je usrafljen u masu mase :lol: Moze da se desi da se stvori puluprovodnicki spoj pa osigurac ne izbacuje ali vuce veliku struju.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino mi je cudno sto nema pada napona, a u kabini na tabli mi svetla rade kao light-show... Kao da je napon pao na lupam 9V...

Kako bih to mogao da proverim? JEdino da skinem taj prekidac (mada mu je skoro nemoguce prici) ili ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odsrafis davac iz menjaca da slobodno visi u odnosu na masu,upalis motor i aktiviras prekidac.Ako je sve u redu ja bi razmislio da li lamela odvaja dovoljno. :(

Svetla u tabli trepere?Nadji tacke gde je izvrseno vezivanje potrosaca sa masu.Mora da ima u nekom serviceu za Stilo,i proveri ih mozda zbog lose mase imas povracaj kroz instalaciji rikverc svetla pa kad je pustis pod napon izgubis razliku potencijala i samim tim masu.Vidjao si aute kad stisne stop,njemu zatreperi migavac i obrnuto i slicne kombinacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to mi kazi bokija... :)

Pa lamela mi je zrela za menjanje, proklizava ako malo jace stisnem gas. Vec sam narucio novo komplet: korpa,lamela i druk lezaj...

Znaci nista da ne diram dok to ne zamenim??? U toku sledece nedelje najverovatnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam,tek sam posle primetio da kazes da ti trepere sijalice na tabli...Ne bi bilo lose pretrkeljati mase i proveriti prekidac rikverca..Ne moras ni da vadis prekidac ako imas negde pre njegov konektor.Samo razdvojis i kratko spojis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skidao sam i cistio masu na obe strane, nije bilo vidljivog slabog kontakta. Malo sam pritegao one klemice, i sada mi se cini da je bolje. Ali sumljam i na vlagu u zadnjim svetlima, posto sam primetio da je ima...

Videcu kako ce se ponasati kada zamenim set kvacila.

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto imas hidraulicno kvacilo varijanta za provodjenje struje otpada.ali remenica altenatora ti je "lamelna" sto znaci da ukopcava pomocu centrifugalne sile i moguce da te ona zeza jer trazi malo veci broj obrtaja od lera da ukopca

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovaj Miki svasta zna :)

Svaka mu cast. :)

Reci mi Miki da li to znaci da je uredu sto kada upalim auto moram malo da dignem obrtaje (na oko 1200rmp) da bi mi se svetla malo pojacala. Da kazem da se ukljuci alternator. Kazem ovako posto sam merio napon, i on je UVEK oko 14,2V

Cim upalim auto, bez dizanja obrtaja tj. "aktiviranja alternatora" i posle njegovog aktiviranja... Verovatno je u pitanju struja, posto nju nisam merio, ali napon je konstantan.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo neobican kvar.sto se tice mase uzmi kablove za paljenje i spoj minus klemu negde na motor i probaj tako da proveris masu.napisao si da imas zez sa zadnjim lampama-iskopcaj obe i probaj,prijavice ti greske za sijalice ali kad ih udzekas ponovo i restartujes auto izbrisace ih sam.ako ovo ti ne pomogne mozda je najpametnije da posetis majstora pa on malo da pretrese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cela stvar je kulminirala danas kada sam hteo da ocistim masu pored akumulatora (ustvari pored kutije sa relejima) u EPER-u se zove C15. Ocistim ja to lepo i sastavim i vratim, upalim auto i on radi... Ugasim, i da ponovo upalim kad on poce da blinka i da pisti na sve strane. Lose connection, Airbag failure, alternator failure, security i sta ti ja znam sta ne i nece da upali, samo vergla... Posle toga sam se zezao jedno tri sata poksavajuci da upalim auto. Neki put upali, ali i dalje prijavljuje brdo gresaka i gluposti, i cackao sam releje, i osigurace, i kablove, i konektore, ali nista ne pomaze. Samo vergla u prazno. I trepere mi svetla na centralnoj konzoli, kao da gubi neki kontakt. Poludeo sam. Sada nema sanse da ga upalim... A ako dam kontakt i ubacim u rikverc onda mi se ugasi, displej i sve ostalo, ali ostane da gori airbag. Probao sam da skinem tu masu, da raskacim D4 konektor, da raskacim davac signala za rikverc,sve sto mi je palo na pamet sam probao, vadio releje, proveravao ih unimerom... ali sad sam stvarno popizdeo...

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to smrducka na losu masu.Da stvar bude gremlinastija,nekad se desi da u gnezdu kiselina izgrize zicu pa sve na oko izgleda kako valja a u buksni nema kontakt.Zovi Oktopoda sa carobnim sprejem pa kreni u pretres svega.Izgleda da si locirao deo auta gde je kvar,al sad moras da stisnes zube i izguras do kraja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@etibor pogledaj iza kutije sa osiguracima i releima,blize soferci,negde kod amortizera haube postoji jedno chvoriste(dzek sa dosta zica koje ulaze u crnu kutiju)koje je zasrafljeno za sasiju.to su glavne mase za releje i elektroniku.ocisti kontakt sa sasijom i kontakte u samom konektoru(malo teze se iskopcava)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miki i to sam radio. Otvarao sam ga jedno 10 puta, i proveravao unimerom, i jebavo i ko zna sta mu sve nisam radio. A od njega je sve i pocelo.

A da ja nisam sjebo stvar kada sam to cvoriste raskacio sa sasije, a nisam pre toga otkacio klemu akumulatora? Posto dok to nisam dirao auto je mogao da se vozi, bez obzira sto je zezalo ono sa menjacem.

Treperi mi auto ko bozicna jelka, i non stop pise lose connection...

Share this post


Link to post
Share on other sites

izaberi najdeblju zicu iz cvorista malo izblankiraj i prespoj sa drugom zicom na minus klemu.gremlin ti je tu sad ga samo treba uhvatiti.nisi mogao da sjebes skidanjem.saveti dalje nemogu pomoci samo zavrni rukave i udri,znaci kvar ti se vrti u delu kutije sa osiguracima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo u cemu je bio problem delimicno.

Problem sa menjacem jos nisam sredio, ali sam otkrio jednu stvar. A to je:

PqNpldS.jpg

Verovali ili ne kontakt brava. :wallbash:

Skinuo sam donju plasticnu masku od volana i mrdao kablove. I onda sam primetio da se nesto cudno dogadja. Kako ja mrdnem kablove tako mi se pali i gasi, ili pojacava i smanjuje intenzitet svetla na tabli. Probam malo da mrdam kontakte na bravi, kad ono eto problema... Jedva sam uspeo da je skinem, posto oni koji su skidali znaju kakvi su srafovi stavljeni. Oni koji kada ih zategnes, otkine im se glava. Pa sam morao testericom da ih zarezem da napravim glavu da mogu srafcigerom da ih odvrnem. To sam radio sa desne strane volana (tj. sa kontra strane nego sa koje je slikano), posto sa leve ne moze da se pridje testericom ni turpijom nikako. :veryangry:

gx1FAhZA.jpg

U ovaj deo brave koji je odvojen ulaze kablovi, i kako se okrece kljuc to se okrene i daje kontakt.

aVLU9_S.jpg

Posto je zanitovano nisam mogao da ga rasturim skroz i da ga lepo ocistim, nego sam ga samo dobro naprskao nekim Valvoline WD sprejom za kontakte. Sve lepo prebrisao i osusio koliko je moglo, sastavio i vratio. I eto srece radi auto kao da mu nista nije bilo. Samo mi je ostao engine fault posto sam ja sve zivo razvaljivao i releje i osigurace... Pa je zapamtio neke greske. Malo pre mi je bio covek sa dijagnostikom i resetovao greske. Pali auto ko mina. Ostaje mi samo da resim problem sa menjacem, a to je verovatno masa koja ide na motor. Tako da ce to majstor da mi pogleda kada bude menjao set kvacila za par dana...

Toliko za sada. Kada sredim i ovo drugo javljam. :unworthy:

Hvala svima i pozdrav. :welcome:

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

a bre ti ko da si u svadji sa teslom :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesla je malo dete za ovo. :) :)

Cudno je to sto sam pre nego sto sam rasturio bravu, merio unimerom prelazni otpor tih kontakata, i uvek mi je pokazivao 2-5 oma, a probao sam da ukljucim i iskljucim jedno 5-6 puta. A imam dobar instrument FLUKE. Tako da nekada nije bas najpouzdanije takvo merenje. Znaci ima kontakt, ali je povrsina kontakta bila toliko mala da nije mogla da progura nista struje... Strasno.

Sada mi alternator kada pali auto odma "ukljuci", pa nemam onog pojacavanja svetla kada malo podignem obrtaje. Ne svaki put ali recimo od 10 paljenja 7-8 puta je dobro. I menjac sada kada ubacujem u rikverc neki put samo malo (ali jako malo) zatreperi svetlo na centralnoj konzoli. Ako nadjem negde da kupim taj "kontakt ulozak od brave" odme ga menjam.

Fiat made by Gremlins... :)

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pad napona je normalan ali samo u trenutku paljenja svetala ili ventilatora grejanja tako i fabrika kaze ima u upustvu za rukovanje fiat stilom nije nikakav kvar i taj pad se oseti kad je auto hladan prilikom prvog paljenja posle toga i neosetis kad palis svetla i druge potrosace   fabrika kaze i da je normalno da se oseti variranje ler gasa kad se ukljucuju ili iskljucuju potrosaci struje   :turned:

Edited by dejica

Share this post


Link to post
Share on other sites

od jutros i ja imam na stilo jtd ovaj problem  ubacim u rikverc  odmah pocne da treperi tabla i ugasi se auto   i pocne da brjavi i prijavjuje sve moguce greske    desi se veliki pad napona odmah cim se ubaci u brzinu  tako sam nekkoliko puta uradio  sve isto  nesto je prespojilo a sumnjam na prekidac koji se nalazi na menjacu  jer  odmah sam otvorio haubu i iscubao dzek sa njega  i sad nemam taj problem ali mi neradi rikverc svetlo  e sad nije problem ako je do prekidaca  problem je ako je nege posle njega neki spoj u  instalaciji ????? pomagajte ljudi :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  :question:  poco da mi ide na zivci u zadnje vreme sa grmlini .     :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...