Jump to content
FAS Goran
Guest 5827

Fiat Stilo - letva volana

Recommended Posts

Evo danas sam primjetio po prvi put da mi volan trese ( fakat cujem narukvicu sata kako bruji od vibracija,hehe )..preko 80 km/h se pocinje tresti..puno intenzivnije pri pritisku gasa,manje kad otpustim gas,tj skoro pa prestane..
U subotu sam stavio nove Tigrove M+S gume napred,uradjen i balans istih..sad jel moguce da je do njih,jer bas sad pocelo kad su one postavljene..ili se desava neki bullshit sa volanom,letvom ili sta ti ja znam...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo danas sam primjetio po prvi put da mi volan trese ( fakat cujem narukvicu sata kako bruji od vibracija,hehe )..preko 80 km/h se pocinje tresti..puno intenzivnije pri pritisku gasa,manje kad otpustim gas,tj skoro pa prestane..

U subotu sam stavio nove Tigrove M+S gume napred,uradjen i balans istih..sad jel moguce da je do njih,jer bas sad pocelo kad su one postavljene..ili se desava neki bullshit sa volanom,letvom ili sta ti ja znam...

 

Moze link teme...ne uspijevam je naci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu vam preporuciti auto servis Radovic, brzi su i kvalitetni a jos daju i garanciju od godinu dana na remont!!! Imao sam problem sa letvom volana, curilo mi je ulje i imala je lufta. Sanirali su je za par sati.

Evo linka, pa kome zatreba

www.autoservisradovic.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pretpostavljam da si ti neki njihov ?

 

Imas 1 post i prvi je bas reklama...

 

Al ok neko mozd ima iskustva sa njima pa i napise nesto o tome .

 

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa letvom na autu koji nije isti kao kod vecine Stila. Cuje se udarac u letvi (ne toliko jak) samo pri vracanju volana. Pri motanju volana u zeljenu stranu se nista ne cuje vec samo pri njegovom vracanju. Nema nikakvog zvuka ni pri kretanju preko neravnina niti nekog ''setanja'' auta pri pravoliniskoj voznji. Bio sam kod komsije koji radi trap gde smo konstatovali da postoji luft na ulazu u letvu gde dolazi kardan sa volana. Komsija kaze da tu ima neki lezaj, koji kada strada javljaju se takvi simptomi.

Da li je neko od vas kolega forumasa imao slican problem, sta je uzrok i da li je moguca popravka. Svaka pomoc je dobrodosla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitaj temu na kojoj smo od početka, vidi da li je neko spominjao isti problem.

Koliko sam slušao ljude (ponekada i letvu na mom Stilu :D ), nema zvuka kada se mota volan, već prilikom prelaska preko neravnina...ali ne tipa ležeći i klasične rupe, nego kada se siđe sa asfalta, kaldrma, makadam i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ugasis auto (samim tim i servo) sa tockovima da stoje pravo, uzmes volan pa probaj da ga klackas levo desno, po cetvrt kruga. Ako se tad cuje puckanje onda je tzv "kraj letve volana" ili kako ga jos zovu "sferni zglob".

Nije skupo, deo kosta 10ak evra i zamena je relativno laka ali mora posle na centriranje.

Ako ne lupa tada onda je obicno na tocku nesto oko viljuske, silena, amorta, kugle.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam i luft u caurama i krajeve letve. Sve je odlicno. Samo se javlja odredjen luft u osovini koja prenosi moment ortaja volana na puzni prenosnik (valjda je i ova letva kao i one stare) a on dalje na letvu. E tu na toj maloj osovini, koja bi trebala da se nastavlja na puz, ima lufta. I odatle se cuje ovaj zvuk. Komsija kaze da tu postoji jedan lezaj (bar ga ima na letvama kao naprimer kod golfa) i da kada on dobije luft, letva se ponasa tako. Na neravnom putu, na prelazu preko rupa i sl. nema nikakvih cudnih zvukova vec se samo javlja taj slabi udarac kada se recimo na parkingu namotava volan u jednu stranu, pa kada se krene na drugu stranu cuje se taj udarac. Na putu nema plivanja auta niti se gume cepaju. Zaista neobicno. Da li neko ima shemu letve ili bar link do tamo?

P.S.

Kada smo pokusali da dotegnemo srafove na kardanu volana tada se najbolje primeti taj luft kod te osovine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu. Probacu u ponedeljak pa javljam da li je uspelo.

P.S.

Sada sam pogledao zamenu letve na YouTube. Da li je to onaj okrugli mali poklopac ispod puza. Ispod njega je jedna matica. Lako se dolazi do njega sa od dole ispod auta.

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispod osovine, bas ispod puza. Samo ga dotegni malo, neka ti neko cima tocak a ti ga tada dotezi, da bi osetio koliko je dosta :D  Pregledaj lepo da li neki od krstova ima lufta, to se desava cesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probano je dotezanje onoga srafa ispod puza. Na kucistu letve nije bilo nikakvog poklopca vec je sraf bio direktno vidljiv. Dotegnut je maksimalno da je dozvoljavao normalno okretanje volana ali luft nije nestao. Smanjio se ali nije nestao. U razgovoru sa majstorima koji su pomenuti na ovom forumu (preporuceni za remont letve), dosao sam do zakljucka da vreteno (osovina) na kojoj se nalazi puz, ima lufta zbog:

- Ostecenih lezajeva vretena ili

- Lufta u zupcenju puznog zupcanika i letve (usled upotrebe zubi zupcanika su se stanjili - pojeli)

Onaj sraf samo vrsi bolje uzupcenje ali na ova dva potencijalna problema ne moze uticati. Ukoliko do sada nije pritezan (ocito kod mene to nije slucaj), sa pritezanjem on bi anulirao taj zazor. U suprotnom nema efekta. 

Posto bi za popravku bilo potrebno otvaranje puznog prenosnika (i pitanje je da li je popravak uopste moguc) na kraju bi bila skuplja dara nego mera. Tako da mi na kraju ne gine nova letva. Ali posto kod nas prodaju svakakav  krs od novih letvi, najbolja mi je solucija da kupim polovnu original Fijatovu letvu, pa da je kada dodje vreme remontujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda bolje kupis polovnu i odmah das nekom na proveru ako treba i remontovanje !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno S@ale, tako sam i planirao. Kupicu polovnu u dobrom stanju a ovu moju cu pokusati srediti. Ako uspem, dobijam i rezervnu remontovanu letvu. Vec sam i pronasao polovnu za koju prodavac kaze da je odlicna i da je original fiatova (nalazi se na Stilu Multijet istom kao moj).

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tu vec ima svasta (sto se tice cena). Realna cena za ispravnu letvu je oko 50 eura. Po Beogradu su cene daleeeko vece tako da ima nekih optimista koji je prodaju i za 100 eura. Na drugom mestu u Beogradu je 80 eura a imaju i remontovanu za 120 eura. Uglavnom, van Beograda je cena 50 eura i preporucujem tamo kupovinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje za nase majstore na forumu i tice se letve volana. Receno mi je da postoji 2 ili 3 tipa letve koja je ugradjivana u stila (stari i novi tip a da je moguce i da se u novije aute ugradjivala i letva iz grande punta) i one se razlikuju u odnosu na godiste auta. Koju letvu bi ja trebao da trazim za moj auto s obzirom da mu je godiste proizvodnje novembar 2005 (1.9 MJT 88KW). Hvala unapred na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri i sta kaze Eper za tvoj VIN (ako vec nisi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totalna preporuka za remont letve u Smed Palanci kod Trajka.. Bio moj drugar sa Stilom karavanom, zategli mu puza i zamenili cauru, odradili centriranje.. Sve utegnuto kao pracka :) Inace cauru pravi od nekog spec materijala koji je vrlo zilav i dugotrajniji od originala.. Mislim da je neko vec ostavio kontakt u temi. Ako zatreba iskopacu ga ja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...