Jump to content
FAS Goran
rstefan88

Chip Tuning (čipovanje)

Recommended Posts

Uradis map da bi nastavio normalno da ga vozis...pa onaj koji normalno vozi ne znam koliko ce imati potrebu za povecanjem snage...dodatna snaga u odredjenim situacijama....u takve situacije sam sebe dovedes ali nikad kada normalno vozis...hoces da ti auto malo trosi...kupis auto koji je ekonomican....hoces da autoima snagu...otvoris se za fabricki snazan motor..ali onda ne kukas na potrosnju i ne smanjujes je...imas jtd od 115 ks i chipujes ga na 140 ili 150...zasto odmah ne kupis 16v varijntu sa tom snagom..ili prodas postojeci i doplatis za snazniji?

Znas ono da bydem smeker imam 200ks i da mogu da se hvalim i budem veliki dzek ali realno da mi trosiko 1.3mjt jer realno toliko kinte imam u dzepu...

I sad ova tema ide na 200 strana a imamo na forumu jednog strucnjaka kao Gorana koji ima najaci servis u Srbiji...sto on ne bi dao misljenje o chipovanju pa da zatvorimo temu...ili bi se nasao neki naucnik koji bi rekao da Goran nema pojma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako sa svoim autom radi sta hoce i vozi kako hoce. Ja sam svoj cipovao  i nikad necu nikog odreci od toga. Svakom cu preneti svoja iskustva pa neka sam odluci da li zeli ili ne. I opet napominjem jako je bitno dal se radi neko malo povecanje ili extrem, kao u svemu u zivotu ako se preteruje nije dobro tako i u chipu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle ovog komentara dr.Coswortha mislim da nema potrebe dalje ulaziti u diskusiju...

 

 

Nikad nisam podjebavao nekog ko je cipovao auto,ali kad pocne frljanje sa konjima to mi ide na kiselo jel ja jako dobro znam koliko kosta svaki konj...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas zato treba razgraniciti neko blago povecanje snage sa profesionalim radom na motoru koji se prema za trke. Na svakom street race showu vecina automobila dolazi na kamionima posto nisu registrovana za saobracaj, na takvim automobilima je strabalno znanja , para i vremena ulozeno da bi isli kako idu. I naravno neko ko je ozbiljno radio na kolima i ulozio mnogo da ce se iznervirati kad cuje komentare nekih naprzeni klinaca koji su odradili chip ko zna gde i koji misle da su sad najbrzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Količina dima i količina dobijene snage (sa razlikom u vremenima) mi se nikako ne sviđaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a kako glasi definicija ``blagog povecanja`` snage koliko je to 100, 200 ili koliko konja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav za sve prisutne na forumu.Kao prvo novi sam ovde,skoro sam kupio Punta sportinga 1.2 16v i intersuje me da li moze da se cipuje i koliko se dobija chip tuningom?

Hvala vam unapred.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

I švabe imaju problema sa lošim mapama.

 

Chip.jpg

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ovo:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54410

 

Dobar PowerBox je uvek i skup. Može to lepo da ide, bio jednom i na redovnom okupljanju Grande Punto 1.9 MJet 130 KS fabričkih koji je plus imao i italijanski powerbox...i ideeeeeeeeeeeeeeee... :D Jedino što ima moooooore tih boxova koji ništa ne rade, mnogo kukolja, a malo žita. :)

Ovi momci iz NS-a uvoze taj švapski, znam da su svaki probali na svojim autima i automobilima drugara, štelovali, gledali kako da se podesi da najbolje radi, slali podatke nazad za Nemačku, onda im oni pojašnjavali dodatno kako da dobiju najbolje rezultate...Pričao sam sa njima (pre bar 18 meseci kada su tek počeli da ih uvoze), mislim da je bila priča i oko garancije, mogućnosti vraćanja ako nisi zadovoljan, vidi ima li toga i sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje vezano za Chip tuning. Naime na zeninoj Pandi je problem sto je auto skoro mrtav do 1700-1800 obrtaja. Nije mi vazno povecanje snage, koliko da auto bude malo zivlji na nizim obrtajima? Inace u pitanju je 1.3 mjtd sa 69ks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto je kao "mrtav" je zasluga male zapremine a i po malo turbine fiksne geometrije.

Ako ti ne smeta da auto dimi kao Tamic snaga i moment se moze solidno podici i neces vise prepoznati auto ali do nekih 1600 okretaja nece biti tolike razlike.

Mnogi tuneri za taj motor nude uslugu probaj pa ako ti se svidi plati ako ne vrate ti staru mapu  bez dinara.

Ja licno ne volim da mi Fiat dimi kao VW pa nisam ni probao na svom ali sam probao te Chipovane Puntice od 69 Ks i ima velike razlike ali kao sto vec rekoh pri nizim okretajima ne ocekuj cuda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta ako ga ECU ograničava iz razloga da sačuva transmisiju, ili prosto postoji neki drugi problem?

 

Ja sam vozio drugarov 1.3 Punto i to ide saaaaaaaasvim fino. Malkice kasni odziv na gas, ali to je skroz tipično za svaki JTD sa fabričkom mapom. Nasvirani idu ko blesavi, ali pitanje je dokle. Kome fali torka na niskim obrtajima, taj će verovatno dobro da ga stiska i ne štedi, tako da je pitanje koliko će da traje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta znam, mozda ima problem, ali ga ja ne primecujem, a mozda je i neka fora sa pogonom. Ovo mi je prvi dizel u zivotu, a i prvi auto sa 4x4 pogonom. Predpostavljam da nije isto kao npr i obicna panda mjtd....

 

Koliko je stetno uraditi tuning, da li postoje neke posledice po motor?

Edited by Dusan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni majstor reče da ima ljudi kod njega koji voze auto po 60kkm sa čipom i ništa mu ne fali, ali ima i onih koji posle 2-3000km upropaste auto. Koliko para toliko i muzike. Mada je svakako štetnije voziti auto van savršenih podešavanja, sad koliko je lošije po auto zavisi od kvaliteta čipa i odnosa vozača prema kolima.



Ja sam bio 99% siguran da ću čipovati auto, ali se zapušen egr, očišćen maf i razbušena račva iznad turba koja je skroz bila zapušena. Od tad mi ni ne fali snage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novitec za Pandu 4x4 1.3 dizel sa 75 Ks nudi povecanje snage na 91 Ks za nekih 350 i kusur eura. Valjda on zna sta radi a kakva je krivulja okr momenta zaista ne znam (malopre sam procitao neki test 4x4 auta)

Inace noga vozaca iskljucivo odredjuje trajnost pojedinih sklopova odnosno samog automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isklucivo, losa mapa moze zaw kratko vreme da ga unisti. Recimo npr da mnogo ubrizgava goriva i jos npr losiji momenat paljenja, i zacas ga unistis

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ovo:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54410

 

Dobar PowerBox je uvek i skup. Može to lepo da ide, bio jednom i na redovnom okupljanju Grande Punto 1.9 MJet 130 KS fabričkih koji je plus imao i italijanski powerbox...i ideeeeeeeeeeeeeeee... :D Jedino što ima moooooore tih boxova koji ništa ne rade, mnogo kukolja, a malo žita. :)

Ovi momci iz NS-a uvoze taj švapski, znam da su svaki probali na svojim autima i automobilima drugara, štelovali, gledali kako da se podesi da najbolje radi, slali podatke nazad za Nemačku, onda im oni pojašnjavali dodatno kako da dobiju najbolje rezultate...Pričao sam sa njima (pre bar 18 meseci kada su tek počeli da ih uvoze), mislim da je bila priča i oko garancije, mogućnosti vraćanja ako nisi zadovoljan, vidi ima li toga i sada.

Hvala na detaljnoj informaciji.

Ok je ako bi posle cipovanja auto mogao da ide bez ikakvih problema jos 100 000 km ali sta ako bi isao jos 150 000 km (recimo) bez cipovanja... E to me vec baca u dilemu.. Ja bi da odradim neku blazu varijantu bas iz tog razloga, mada tu neke konkretne garancije i nema + da mi auto sto vise potraje i znam da to zavisi od stila voznje ali ja ne planiram da ga "silim" non stop, eventualno po nekim semaforima i slicno :D ,

Edited by GTX-Steel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uradi kvalitetnu mapu, a ne box ako hoces proverenu snagu. Uradi neki optimum chip kod nekog od proverenih tjunera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...