Jump to content
FAS Goran
rstefan88

Chip Tuning (čipovanje)

Recommended Posts

Hoce ljudi custom power mape na matorim euro3 motorima koji su zagazili u drugu deceniju i trecu stotinu kkm, a da ne dime i to sve za tepsiju ribe :D

Leptejebo hteo sam da edit, a citirao sam se, admine reaguj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene ima dima koliko i pre. I to ako se normalno vozi ne dimi, ali ako se stisne ispod 2000rpm ne uspe sve da sagori.

Može Kuvalja da napiše, video je koliko dimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, ima li još pitanja :D

Mapa nije optimum/eko/gej, zato i dimi. Mogu da eliminišem dim ugradnjom ručnog ventila za regulaciju pritiska punjenja turbine, naravno uz čukicu da bi se to lepo naštelovalo, što ću i uraditi.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

dim=visak goriva-manjak vazduha

 

Da je dim normalna pojava dimili bi i iz fabrike. Imam 270.000 km na satu, poskidani katalizatori, samo cev od turba do zadnjeg protocnog lonca. Dima ne postoji, u bilo kakvom rezimu voznje ili u leru. Ukoliko je AFR kakav bi trebalo da bude dim moze da bude posledica jedino mehanicke neispravnosti. Onaj ko je imao dim pre remapa imace ga i posle. Onaj ko nije imao dim pre remapa a ima ga posle remapa posledica je remapa, ne tako dobrog. Osim ako nije sam zahtevao da mu auto dimi. Ali ne vidim zasto bi neko zahtevao da mu auto dimi jer kao posledicu imace vecu egt. 

 

primer ,ako je eoi 4 deg. atdc sa 60mm3 ubrizgavanja, kada se uradi remap i pojaca ubrizgavanje na 80mm3 a preskoce soi mapa, imamo eoi na istih 3000rpm koji je npr. 10deg. atdc. Razlika u detonaciji od 6 stepeni kasnije, veci egt, manja snaga, losije sagorevanje, obavezan crni dim zbog nesagorene smese.

 

pa sledeci primer, povecavanja pritiska goriva, vise nego sto bi trebalo, ako uopste za to ima potrebe.

 

Na 1350bar i duration od 900us, soi npr 17 deg, eoi 4deg atdc...

povecan pritisak na 1450bar, trajanje ubrizgacanja 750us, preskocena soi mapa pa je i soi 17deg kao i prethodno, eoi npr 0 deg tdc. Veci pritisak u cilindru, manja egt, Beli dim kao nuspojava. 

 

Eto konkretnog primera onoga sto sam rekao da par stepeni gore dole prave ogromnu razliku u krajnjem dobitku. Nikakav hejt, samo zdrav razum, logika, i ne prihvatanje cinjenice da remapovan auto mora da dimi, i da je normalno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja,bato!

Šalim se,ovaj moj bolid dimne malo kad mu patosiram gas i taj dim je više sive boje! Od čađi nema ništa. Sa prvobitnom mapom (koju sam preradio),dimio je kao lokomotiva,ali je bolesno išao. Bukvalno,kao na evilajzeru,svi parametri su bili na maksimumu. Najviše mi je smetalo što je bilo veoma teško voziti ga normalno,u gradskoj vožnji. Preradom te mape,dobijena je. normalna vožnja do 1800-1900 obrt.,nakon toga kreće žurka,a dima skoro da nema! Do 100kmh mu treba 8,2-8,3,međuubrz. 80-120,u ili 5,7 a IV 6,7-6,8sek.

Malo je slabije nego sa prvobitnom,ali je sada tačnije,normalnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko, vageni više dime sa fabričkom mapom nego remapirani JTD!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah taj JTD, takvu magiju nije imao ni famozni 1.6d iz Golfa keca... Kako je krenulo, ispasce da benzinac dimi vise od JTD...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki dizel zadimi kada se potopi, samo se to ne vidi u retrovizoru. Nov Passat B7 1.6tdi zadimi kada se stisne.

Ni ja kod sebe ne vidim dim u retrovizoru što nije razlog da mislim da ne dimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vagenovac, znači naš kućni tjuner nema pojma.

 

Na koji nacin je vas kucni tjuner izmerio pritisak u cilindrima i temperaturu izduvnih gasova pre i posle remapa. O podesavanju eoi mapa da ne pricam, jer ozbiljna aparatura u Srbiji ne postoji i niko to ne radi. I da se razumemo, ne kazem ja da li neko zna ili ne zna da radi, samo kazem da li je profesionalno, tj. do detalja ili povrsinski uradjeno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki auto dimi kad se nagazi, koliko se dimi, zavisi od spoljne temperature i toga koliko se nagazi.Sa cipom ili bez, potopis ga i mora da dimi...

Smatram da ima smisla ono sto je mladenke napisao.Ima neke logike :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smisleno ili ne, mi pređosmo ozbiljne kilometraže,bez ikakvih posledica,sa osmehom na licu,autom koji je respektabilan po ponašanju,snazi i odzivu gasa, a opet,uštedom u džepu.

Ko sumnja,nikakav primer ili priča,neçe mu pomoći da shvati!

Neka i dalje sumnja,a ja u čarima i zadovoljstvom remapa uživam već 4 godine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to je i najbitnije. Manja potrosnja i bolji odziv gasa. Znaci da se isplati, kao sto vec kazes 4 god.kod tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procices ti i mnogo vise sa tim autom, u to nema sumnje, i uzivaces. Neko je pomenuo 135ks iz Brave. Razlika je sto sa istom kolicinom ubrizgavanja neko ima 135 a neko 145ks. Jos jednom ne pricam da li je nesto lose ili dobro. To vi izvlacite zakljucak sto ja nisam ni trazio da radite. Pricam o profi tjuningu i amaterskom, razlikama izmedju oba. Nacinu na koji se pristupa i u jednom i u drugom slucaju. Krajnjem dobitku u oba slucaja. Za nekog je odlicno, za drugog nije, sto je sasvim normalno jer su ukusi razliciti.

 

Ali se manite sledecih gluposti...

Price da auto mora da dimi... Mora ako je mehanicki kvar ili je remapom u limiteru tako dozvoljeno!

Da je dobro prepisivati mape jer su svi automobili isti.

Da je dobro ubacivati mape osobe koja nije ni dosla u kontakt sa automobilom, tj ubacivanje tudjih mapa. Jer, kao sto neko rece, to svi rade cak i oni sa kancelarijama.

Da je 300e za remap dokaz da je dobar, jer sam juce gledao mapu jedne poznate beogradske kuce, hard mape, koja izgleda kao rad decice iz skolice. Zahtevanje 80mm3 od 1200rpm do 4000rpm u torque limiteru... Dobro za kvacilo i zamajac? AFR 15,6:1... Dobro da dimi? Soi, duration, pilot, nisu taknuti... Dobro? Limiteri neki preskoceni... Dobro? 250e... Malo, ajmo na 500e ipak imaju zvucno ime firme?

 

Ovo govorim, za one koji jos nisu uradili remap, neka se prvo malo obrazuju, neka nauce osnove remapa, da bi sami skontali sta je dobro a sta nije. Da to ne rade na osnovu necijeg subjektivnog misljenja, Pera je radio kod Laze i zadovoljan je. Neka pozovu tjunera i neka zahtevaju da im tjuner objasni do detalja kako ce i na koji nacin remapovati auto. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mladenke:

Da li se baviš tjuningom? Kako može da se izmeri pritisak u cilindru kod dizela? Pretpostavljam da može da se skine grejač pa da se tu ušrafi neki davač. Na benzincu ne znam kako bi to uradio.

Zanima me šta misliš o ovoj krivi snage. Ovo je na točku. Nisu imali adekvatan softver da bi izbacili i krivu obrtnog momenta. Mereno je u trećoj brzini.

fegoea.jpg

Jedan drugar je bio ljubazan pa je na osnovu ovog grafika i prenosnih odnosa u menjaču i prema mojim gumama napravio grafike snage i momenta, uz korekcioni faktor 1.2, kao što mi je Aleksandar na merenju rekao.

bravo_jtd100_remap.jpg

Ja sam zadovoljan kako mi auto ide, što se i vidi iz grafika, jer imam preko 100ks u širokom dijapazonu obrtaja, pa je vožnja opuštena.

I još samo malo - dimovi :D

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo sada mešamo profi tuning i samo blago povećanje snage što nikako nije isto.

 

I ja i dalje ne vidim razlog da se neka ultra soft mapa prilagođava ispravnom vozilu dodatno. Ako je sve kako treba i na mestu ići će svaki automobil. Ako ne ide jednako znači da jedan nije bio ispravan i nije za tuning.

Isto tako ako se iskida menjač očigledno je bio debelo načen i nije trebalo takav auto ni dirati.

I još jedna stvar me zanima. Ko će za cenu tuninga od 300e ili manje da pregleda menjač?

E sad ako se  ispunjavaju specijalni zahtevi za povećanjem npr samo od 1000-1500 obrtaja ili preko 4500 to nije serijska mapa i kao takva mora da se radi posebno.

 

Ako se ide na ekstremne varijante tu se ne radi tuning 2-3 sata već ovako kako je Mladenke rekao i za to se u potpunosti slažem.

 

A što se dima tiče ja i dalje tvrdim da i novi dizeli malo zadime. Ne pričam o ostavljanju fleka po putu već malo dima kada se nabije gas iz niskih obrtaja.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod dizela, merenje pritiska na mesto grejaca motora, egt na izduvnoj grani, EOI softverski dijagnostikom i aparaturom, osciloskopom i sl...

 

Ne bih da komentarisem dino merenja jer nema potrebe za tim. Ne vidim svrhu kad nemam podataka koliko je, sta i na koj nacin menjano u mapama pa onda i ne moze da se komentarise da li na dino merenju dobijas bas ono sto je trazeno u mapama. Ti si presudan, tj ako se tebi svidja kako auto ide i kako je rasporedjen obrtni i snaga, onda je to-to. Zato i kazem niti postoje 2 ista automobila, niti postoje 2 ista vozaca i njihove zelje i nacin voznje je razlicit. Pa sve to treba prilagoditi u mapama.

 

Zato se treba edukovati pre remapa, da bi se moglo objasniti tjuneru sta se zapravo zeli, a da tjuner moze da razume. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi sa mojom pričom imam još jednu stvar da dodam.
Pogledajte Revochip sajt. Za stage1 tačno piše koliko obrtnog, konja i kakav grafik raspodele snage se očekuje ukoliko je sa vozilom sve u redu, zar ne?

Pretpostavljam onda i da ide sve po istoj šemi za stage1,  a za jače mape rade ozibljniji tuning sa više posvećivanja pažnje vozilu i to verovatno traje daleko duže od 2-3h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo sada mešamo profi tuning i samo blago povećanje snage što nikako nije isto.

 

I ja i dalje ne vidim razlog da se neka ultra soft mapa prilagođava ispravnom vozilu dodatno. Ako je sve kako treba i na mestu ići će svaki automobil. Ako ne ide jednako znači da jedan nije bio ispravan i nije za tuning.

Isto tako ako se iskida menjač očigledno je bio debelo načen i nije trebalo takav auto ni dirati.

I još jedna stvar me zanima. Ko će za cenu tuninga od 300e ili manje da pregleda menjač?

 

Ako se ide na ekstremne varijante tu se ne radi tuning 2-3 sata već ovako kako je Mladenke rekao i za to se u potpunosti slažem.

 

A što se dima tiče ja i dalje tvrdim da i novi dizeli malo zadime. Ne pričam o ostavljanju fleka po putu već malo dima kada se nabije gas iz niskih obrtaja.

 

Malo dima, skoro neprimetno, sekundu po davanju gasa u patos, po prvi put je normalno, zagusen motor, treba isterati garez i sl. Ali ako se to desava svaki put onda i nije normalno. Odgovorno tvrdim. Pogotovo kod novih vozila, gde je sve fabricko, gde postoji dpf, 2 ili tri katalizatora, cija je svrha bas to, da nema dima i zagadjenja. 

 

Kazem ti, moj auto, 270.000km na satu, realno i vise, nema katalizatora, samo cev od turba do zadnjeg protocnog lonca. Ako auto zagusim gradskom voznjom, dima ima u vrlo malim kolicinama, skoro nemoguce ga je zapaziti, samo ako gas potopim do kraja. Na sekundu. Taman toliko da izbaci garez. Svako sledece potapanje gasa, od niskih obrtaja i viseg stepena prenosa,ma nebitno koji rezim voznje i rada na leru, dim ne postoji.

 

I soft mape se podesavaju, ne po automobilu vec po vozacu. Mozda tebi odgovara veci obrtni moment na malim obrtajima, a meni to ne odgovara pa hocu da bude pomeren u vecim obrtajima. Mozda ti ne zelis smanjenje potrosnje, zelis da ti auto povlaci i iz malih i iz vecih obrtaja, a ja zelim bas da smanjim potrosnju. Opet mapa se mora prilagoditi zelji vozaca. Pa tako puko prepisivanje mapa, tebi se pogodi da si zadovoljan, a meni se pogodi da nisam. Kapiras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo našao sam podatke za moj auto:

http://revochip.com/performanse/19/807/830/9788/

Kažu da dobijam 130KS i 290Nm. Ja sam sa garavom mapom dobio nešto više (135KS i 320Nm). Elem, ne sekiram se, upucaću još jaču (imaju je na lageru :D) pa ćemo videti.

A sada malo ozbiljnosti, mada se ne šalim za jaču mapu. Elem, ako sam dobro razumeo Raleta, na Bravu 1.9JTD 100 (euro 3), nemoguće je bez hardverskih izmena nabiti dovoljan pritisak na turbini, pa zato dimi. Predložio mi je ugradnju ručnog regulacionog ventila i manometra. Šta mislite o tome. Ne sumnjam da zna o čemu priča, a i ovaj motor 1.9JTD 100 je sto puta prežvakana priča, sve se zna o njemu. Da dodam da nemam katalizator i da je EGR naravno blindiran. Auto ima cca 210.000km sada po satu, u šta baš mnogo ne verujem, al ajde.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...