Jump to content
FAS Goran
rstefan88

Chip Tuning (čipovanje)

Recommended Posts

A da li cemu nesto skoditi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jos da li se dodatno naplacuje to sto se ukljanjati FAP ili je to u redovnoj ceni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije im neki dodatan posao ako već imaju uklonjen DPF u mapi. Realno ne moraju da naplate. Jedino što dodatno košta je što neko ipak mora i fizički da ga ukloni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li je potrebno fizicki ukloniti isti ili moze i sa njim da normalno radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora dpf da se ukloni. Egr već ne znam, po nekoj mojoj logici ne bi morao.

 

Zar ne treba prvo auto da bude 100% ispravan za čipovanje da ne bi posle bilo kako su ti uništili auto?

 

Ja bih prvo sredio taj nasumični check engine koji ti povezuješ sa gorivom, zamenio termostat i konačno odradio kompletan servis, makar mali. 
 

A i ne znam koliko je pametno u tvom slučaju čipovati auto jer ako nastaviš da ga teraš stalno u blokadu + odvrneš limitere i turbinu i neće se dobro završiti.


Ćurčić je daleko skuplji od ostalih. 250e za relativno redak motor nije mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@igor0511 Problem je sto je taj check povezan sa protokomerom, tako kaze dijagnostika, ali se to desi samo na toj pumpi, cak ne mora da se vadi dzek nego se samo auto ugasi saceka 10sec i opet upali. Kada sipam na drugoj pumpi auto ide normalno, a ovaj poslednji check kad sam pisao za gorivo nema ni jednu gresku :o .... no da ne ulazimo u to, auto je sada uredu. Odradicu servis do krajja godine. Termostat mi je dobar, pricao sam sa svima koji voze HDija iz mog okruzenja i svi kazu da varira, sada nije moguce da svima ne valja (uglavnom su 2001. god i 2004. god) ja auto vozim normalno, ne zna zasto si ti zapamtio mene kako ga ja stalo gazim :p . Sada je sa kolima sve uredu, protokomer mi pokaze samo kada sipam na toj pumpi to gorivo (kaze majstor da je to do goriva jer mi ga ne proverio). Tako da auto nema ni jednu gresku, cak se FAP popravio, ne znam kako, ali je presao 500km bez regeneracije, sada ka putu za Majdanpek upalio check jedno, kad sam stigao na dijagnostiku i nema ni jedne greske...samo mi je rekao promeni pumpu i to gorivo i nista vise, uglavnom sa njim ne sve uredu. Ide suta u Madjarsku pa 1.vog u Rumuniju. Videcemo kako ce se ponasati sa stranim gorivom, inace sam potrosio onih 40l Ultra D sa ove Nisove pumpe i sipao 60L obicno ED, drugi auto, sve uredu.

Ako je tolika cena odustajem od istog.

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora dpf da se ukloni. Egr već ne znam, po nekoj mojoj logici ne bi morao.

 

Zar ne treba prvo auto da bude 100% ispravan za čipovanje da ne bi posle bilo kako su ti uništili auto?

 

Ja bih prvo sredio taj nasumični check engine koji ti povezuješ sa gorivom, zamenio termostat i konačno odradio kompletan servis, makar mali. 

 

A i ne znam koliko je pametno u tvom slučaju čipovati auto jer ako nastaviš da ga teraš stalno u blokadu + odvrneš limitere i turbinu i neće se dobro završiti.

Ćurčić je daleko skuplji od ostalih. 250e za relativno redak motor nije mnogo.

 

Hoćeš li ti već jednom čipovati svoj auto?

Ima nas ovde masa sa remapiranim JTD - ovima i svima šljaka kako treba. Tvoj auto je mlađi od mog, manje je prešao, šta se bojiš. Moj svaki dan vidi crveno bar jednom pa mu ništa ne fali. Ne kapiram te kada kažeš prvo da sve sredi pa onda da remapira. Pa iole razuman čovek neće voziti neispravan auto. 

 

Evo za Cileta:

http://novaspeed.rs/usluge/chip-tuning/fiat/152-fiat-ulysse.html

Fiat Ulysse JTD 2.2 128 128 hp 314 NM 155 hp 364 NM

Nemam pojma kakvi su ti 2.2 hdi motori, zovi ili idi pa pitaj. Znam da su renault 2.2DCi kante na kvadrat, crkavale su im glave često...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cile zapamtio sam jer imaš jedno 20 postova u kojima spominješ teranje do 5000rpm i slično  :laughing:

 

Očigledno da vozači hdi-ja iz tvog okruženja nemaju termoStat nego neki termoRelative pošto se taj način rada malo kosi sa njegovom ulogom  :laughing:

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skuplja iskustva, pa bira da li hoce i gde ce :D a baci pogled na RS, kaze 160ks...odustajem od cipovanja jer mi se jos uvek ne vadi DPF, kada bude morao onda cu.

Cile zapamtio sam jer imaš jedno 20 postova u kojima spominješ teranje do 5000rpm i slično :laughing:

Očigledno da vozači hdi-ja iz tvog okruženja nemaju termoStat nego neki termoRelative pošto se taj način rada malo kosi sa njegovom ulogom :laughing:

ima onaj post gde lik opisuje da mu 2.0 Uliz ne vuce, jutros pricao fonom sa njim, auto mu je okej, samo je prelenj, ima 80kw na 2tone, pa nije navikao...inace i njega sam pisao i kaze da mu je u rasponu od 80-95 par puta mu je skocila i na 100step. Uglavnom cekam zimu i ne opterećuje m se vise sa time, auto mi radi i ide normalno, to sto ja sve shvatam preozbiljno to je moj problem :D bitno da on ide i da nema nikakvih gresaka :D

Kao da niko nikad nije stisao auto do blokade, jesam, stiskao sam ga, ali ne uvek, od mene je za ove 4 godine video mozda 10tak puta 5000 obrataja. :D

To ja ponavljam :p

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć smo se malo vozili do Ćuprije (158km) ,da drugar kupi Punta. Na tamo  smo išli 130-140 kmh,sa 2-3 stiskanja do 180, a u povratku smo 85% puta išli 120-130kmh, a ostatak smo probali kako ide novo-kupljeni Sporting *03 god.

Razlika u odnosu na fabriku i čip je ogromna. On ne može preko 180 kmh, međuubrzanja su značajno slabija, a potrošnja mu je za litar veća. Konkretno, prešao sam 330 km (od punog rezz), bord je pokazivao 20,1 km/l, a pumpa 16,45 lit. do čepa. Potrošnja 5 lit. Sporting je prešao 159 km, bord je pokazivao 16,5 km/l, a na pumpi je stalo 9,5 lit,što znači potrošnja 6 lit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko realno moze da se poveca max speed sa chipom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko realno moze da se poveca max speed sa chipom?

Sa cipom ne mozes da povecas max brzinu nikako, ona ostaje ista. Sa cipom samo mozes da povecas medjuubrzanja tj. brze ces dostici max brzinu.

Evo ti recimo primer, moj stilo je 120 konja i 5-stepeni menjac, a stilo koji je 140 konja ali ima 6-stepeni menjac postize samo 15-ak km max brzinu od mog. Ovo je proverena info jer sam imao prilike ovo da proverim. Tako da menjac ima uticaja na max brzinu ali to je cisto bacanje para da bi za tako malo povevao konacnu brzinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko realno moze da se poveca max speed sa chipom?

Zavisi od mnogo stvari ;) Ako je pre cipa mogao da u maksimalnom stepenu prenosa stigne do blokade motora, onda nakon cipovanja ako se ne pomeri blokada ostace jednaka maksimalna brzina... Ako nije mogao da dostigne blokadu u najvisem stepenu prenosa onda mozda moze nakon cipovanja pa ce biti ogranicen blokadom a moze i da se digne i blokada i snaga pa da ide mnogo vise, u svakom slucaju povecanje maksimalne brzine zavisi i od samog povecanja snage... Ali otprilike ako kazemo da ima 20% vise snage, imace mozda 5% vecu maksimalnu brzinu ako kojim slucajem nije bio slucaj kao na pocetku da sam blokada ogranicava brzinu mada na vecini vozila to nije slucaj...

EDIT: Maksimalna brzina je ogranicena obrtajima motora, prenosima u menjacu/diferencijalu i obimom tocka... Posto se cipovanjem pomeraju obrtaji sa blokadom i kolicina dostupne snage, postoji mogucnost povecanja brzine jer ako ima vise snage moze da savlada veci otpor vazduha tj kretanja pri tim brzinama i samim tim moze da postigne vise obrtaja i vecu brzinu...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj Ulysse nema 1980 kg, već 1783.

meni u saobracajnoj pise 1840.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koliko realno moze da se poveca max speed sa chipom?

Sa cipom ne mozes da povecas max brzinu nikako, ona ostaje ista. Sa cipom samo mozes da povecas medjuubrzanja tj. brze ces dostici max brzinu.

Evo ti recimo primer, moj stilo je 120 konja i 5-stepeni menjac, a stilo koji je 140 konja ali ima 6-stepeni menjac postize samo 15-ak km max brzinu od mog. Ovo je proverena info jer sam imao prilike ovo da proverim. Tako da menjac ima uticaja na max brzinu ali to je cisto bacanje para da bi za tako malo povevao konacnu brzinu.

 

Dobro si ostao živ posle ove izjave, ali nisi u pravu. Konkretno za moj auto je po knjižici maksimalna brzina 184km/h (negde na netu piše i 187km/h). Ja sam po navigaciji išao 197km/h, nisam imao prilike za više, jbg. 

Vagenovac je negde kačio snimak sa navigacije iz njegovog Grande punta od 130ks, išao je 235km/h.

I kako sada to ne može?

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozio ali nema veze, ne zelim da ulazim u nepotrebnu raspravu. Samo sam izneo svoje misljenje i misljenje 5 cip tuning kuca... max brzina moze da se poveca ali sa dodatnim modifikacijama. Ali kao sto rekoh, nisam ovo napisao zbog rasprave tako da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni u saobracajnoj pise 1840.

 

Odakle ti onda ovaj podatak?

 

 zbog kilaze (1980kg).

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti da li je to toliko bitno, sad sam pogledao saobracajnu i video sta pise, totalno ne potrebno trosim prste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koliko realno moze da se poveca max speed sa chipom?

Sa cipom ne mozes da povecas max brzinu nikako, ona ostaje ista. Sa cipom samo mozes da povecas medjuubrzanja tj. brze ces dostici max brzinu.

Evo ti recimo primer, moj stilo je 120 konja i 5-stepeni menjac, a stilo koji je 140 konja ali ima 6-stepeni menjac postize samo 15-ak km max brzinu od mog. Ovo je proverena info jer sam imao prilike ovo da proverim. Tako da menjac ima uticaja na max brzinu ali to je cisto bacanje para da bi za tako malo povevao konacnu brzinu.

 

 

E,ovako!

Konkretno pričam za Punta,ali isto je i kod ostalih! Po fabrici, u V stepenu prenosa,na dugačkom pravcu,teško može da prevali 3700-3800 o/min,što je po GPS-u, 175-180kmh.

Nakon čipa, opušteno ide do 4200-4300 o/min. Jednostavno rečeno, u V brz. pre čipovanja,nema dovoljno snage da se zavrti više. Ja sam mog vozio 207 km., po GPS-u.

Neka druga priča je ako je u pitanja blokada, koja nije skinuta. Ovde blokada nema veze sa max brz. jer motor uopšte ne može da se zavrti do blokade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogi proizvodjaci limitiraju maksimalnu brzinu ogranicavanjem rpm u najvecem stepenu prenosa, znaci blokada ne mora biti ista u svim stepenima prenosa.
Kod turbodizela je u vecini slucajeva blokada 3800-4100rpm u 5/6oj brzini iako cesto imaju snage, to se manifestuje tako sto lepo dodju do te brzine i onda stane, ni makac.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...