Jump to content
FAS Goran
Guest 321

Fiat Punto mk.2 - lupanje / škripanje / češanje u zadnjem delu

Recommended Posts

aaaaaahahaha.Brate,ja sam stvarno luuuud lik.Nisam se ni setio da pogledam odakle si,samo sam citao probleme koje si izlagao.Pa ovako,jedna caura,iliti silen blok kosta 556 dinara u ap sportu.On je meni uzeo za ruke oko 2000 din.Tako da eto,nije uopste mnogo.

Vidim da si trazio cene,pa evo ti sajt http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=35380

Ja se nadam da ti je barem malo pomoglo.A da,sto se tice ovoga da ti je auto spusten,po mom nekom iskustvu,mislim da nema veze sa silen,ali to je moje misljenje.Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oslabile su opruge vremenom ali nije to nista strasno, moj je isto malo poklekao zbog plina koji stalno nosi pozadi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma sve ce se to resiti sa zamenom silen blokova

ticma naravoucenije: fiat nikad ne voziti sa punim rezervoarom steti oprugama... a pogotovo ne sa punim rezervoarom plina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene sam primetio u zadnjem delu neko tiho "klaparanje" koje se čuje kada auto usporava, i kako dalje auto usporava tako se i to klaparanje usporava (frekvencija smanjuje).

Što je najgore ne čuje se uvek, ali u zadnje vreme je češće...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Nov sam na forumu, registrovao sam se iz razloga da pitam sledece,

Problem je u tome sto kad vozim auto recimo 20ak minuta zadnji levi tocak krene da "cvili", ovo se desava isto recimo kad idem po putu koji je blago nakosen, a narucito kod duze voznje kad skrecem u levo onda se bas cuje ili kad cekam na semaforu pa startam onda krene da cvili do nekih 50kmh. Prije se isto desavalo pa mi je prijatelj skinuo dobos i neki mali zupcanik stelovao odvijacem ali problem se opet vration, a on nije tu sad pa mozete li mi reci da li mogu to nekako sam rjesiti. Zvuk pocinje da me izludjuje :)

PS: Kad se to krene desavati u voznji obicno podignem rucnu 1-2cm i onda prestane ali opet krene cim je spustim, ili kad pipnem malo noznu kocnicu :)

Edited by n0va

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam odlucio da sam pogledam to, skinuo sam dobos ismirglao ga i malo pakne ocistio, onaj zupcanik sam pomjerio odvijacem prema dole za mozda 3-4 zuba i vratio to sve, na test voznji nije bilo "cviljenja" ne znam ni sam sta sam tacno uradio ali bar se ne cuje, rucna radi.

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je što si se setio foruma da napišeš u čemu je bio problem. Sigurno će ta informacija značiti nekome ko bude čitao ovu temu. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto svi mi sa automobilima znamo, gremlini nisu plot maste, a moram napomenuti da im je moj punto omiljeno mesto prebivalista. :D

Naime, vec ravno godinu dana, neki cudan zvuk, potmuo, metalan cuo se iz zadnjeg dela auta, a par majstora jednostavno, na prvi i drugi pogled nisu mogli da provale sta je. Glavni sumljivci su bili, silen blokovi, amortizeri, opruge, dobosi itd... Taj se zvuk vremenom pojacavao i to znacajno, da bi do pre par dana zvucao kao da nekog kolju nazad, i to kad se predje preko bilo kakve rupe ili neravnine. Kad se auto napuni nazad, cak je desni zadnji tocak poceo da lupa, kao da je probusena guma. Juce ujutru, odlucila keva :D da otera auto na tehnicki pre registracije, i sve to proslo ok... ja uvece kad sam seo da se provozam, vidim, nesto mi cudno. Sem motora ( i plastike koja mi lupa u vratima i nervira me :(( ) nista se nazad ne cuje.

Stanem ja, pomislim, jel mene to neko zeza? :D

Pitam kevu, sta su mu bre tamo radili na tehnickom, a ona kaze, klasika, proveravali trap metodom pajser i ljuljaj, dizali ga i nesto rucnu drndali :D

Ja ne smem nista da zakljucujem, ispascu gluplji nego sto vec jesam kada su u pitanju mehanicke svari.

Sta mislite, jel su gremlini otisli na more, ili imate bolje objasnjenje?

Nadam se da ce nekom ovo da pomogne, mozda na prvi pogled kvar koji deluje ozbiljan, je nesto sto moze lako da se sredi, iako ne znam sta je uopste dirano ovde :)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nisu zaboravili pajser od prošlog tehničkog ? :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desilo se liku u selu gde mi živi deda da mu je vulkanizer zakrpio gumu na traktoru i ovaj krenuo, ono počelo da lupa nešto, čovek se okrenuo i vratio, skinuli točak, sa točka gumu, a ono unutra ostao čekić od pola kila... :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav opet mi cvili zadnji levi tocak, primjetio sam da se to najcesce desava kad recimo povucem rucnu i ostavim auto par sati nakon toga kad krecem cvili tocak par minuta u voznju dok ne pipnem rucnu, i primjetio sam isto kad sjedam u auto dok je rucna dignuta da mi krce zadnji tockovi, da li je moguce da onaj cilindar u dobosu ne vraca pakne i da je zapekao?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto krce kad sedas se malo cuju opruge malo pakne itd a to sto ti ne vraca kako treba je zato sto ti ribaju one kao makaze na paknovima, nije nista strasno ali bi trebalo da se skine ocisti i lepo razradi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

UH!!! skini sajlu od rucne uhvati je u desnu ruku i pravac u prodavnicu i trazi tamo da ti daju istu takvu samo novu pa kad se vratis kuci namontiraj novu sajlu i cviljenje ce da prestane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bi trebalo da je skuplaj od jedne crvene.... a da bi je skinuo i vratio najlakse je iz kanala samo mozda ces imati malo problema da je nastelujes inace posao uz alat i kanal za 20 min gotov...

stim da sam racunao i jednu pauzu za pivo...

Edited by Gusar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm Gusar jesi li nekad selovao paknove na puntu? Nemoj coveka da bacas u posao koji nece sam zavrsiti sigurno. Ne naplacuje se bzv zamena po sajli oko 1200din po strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam za to da se proveri stanje paknova i sve te sitne gvozdjurije unutar dobosa. I stara preporuka da ne povlacis rucnu kad parkiras ako bas ne moras, a napolju je neki debeli minus. Hoce da smrzne sajla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta preporuka je potpuno pogresna cela poenta je povlaciti rucnu sto cesce i onda nema problema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je pre par dana pocelo da se cuje neko skripanje pozadi. Cini mi se da je tacno iza mene. Zanimljivo je to da se taj zvuk ne cuje pri prelaski preko neravnina vec samo za vreme voznje po ravnom putu (kada je tisina) i to kao da zavibrira neki deo na mestima gde je put blago ulegnut. Zvuk je kao da se ona sipkica za haubu olabavila pa vibrira u svom lezistu.

Da li silen blok kod punta moze da se pregleda sutiranjem tocka po gazecoj povrsini (iz pravca zadnjeg branika). Na starom golfu sam se namenjao tih blokova i znam da sam svako malo sutirao prednji tocak i proverovao da li je ok tj da li ima lufta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je pre par dana pocelo da se cuje neko skripanje pozadi. Cini mi se da je tacno iza mene. Zanimljivo je to da se taj zvuk ne cuje pri prelaski preko neravnina vec samo za vreme voznje po ravnom putu (kada je tisina) i to kao da zavibrira neki deo na mestima gde je put blago ulegnut. Zvuk je kao da se ona sipkica za haubu olabavila pa vibrira u svom lezistu.

Da li silen blok kod punta moze da se pregleda sutiranjem tocka po gazecoj povrsini (iz pravca zadnjeg branika). Na starom golfu sam se namenjao tih blokova i znam da sam svako malo sutirao prednji tocak i proverovao da li je ok tj da li ima lufta:)

Proveru silen blokova mozes isvrsiti samo ako dignes kola na dizalicu i zavuces pajser tamo gde je zadnji most pricvrscen za karoseriju. Ako mrda za zamenu je a ako ne, onda nije, simtomi koji ce jasno pokazati da su sileni za zamenu su, kada predjes preko neravnine ili lezeceg policajca, cuces kako metal o metal, pozadi u trapu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi pomoc sklopio sam auto nakon udesa komplet pokacio sve sve ispravno ali sledeci problem na leru istturiram auto nista ali u voznji negde izmedju 1500 i 2000 pocne da pisti nesta ispod vozackog tocka sa te strane kao da vazduh negde huji ali znaci u voznji kad stanem isturiram nista e sad moze li negde vazduh da zajebava posto nisu sve plastike legle bas kako treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udarac je bio sa kontra strane sto mi je i najcudnije huji ko kad ono ode turbina pa zuji i to samo na tim obrtajima videcu danas da izbalansiram tocak ako nista podicu ga na panic pa isaltati u mestu ako se necuje onda silikon i ispod plastika pomalo i ispod fara zaliti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...