Jump to content
FAS Goran
raligno

Reparacija boje i poliranje

Recommended Posts

Hvala, ali toliko je bila matirana da sam morao da poliram dva puta. Verujem da bi sa boljom polirkom i boljom pastom postigao bolje rezultate. Poliranje sa sundjerom na polirki na nekih 1500 o/min sa "grubljom" pastom. Kasnije finija pasta oko 2500 o/min. To je ono sto sam ja skapirao gledajuci i citajuci gomilu clanaka o poliranju. Ali, moz` i `vako :lol:

Edited by zzmen

Share this post


Link to post
Share on other sites

obećah neke sličke...evo jedne drugarove Hondice...boja pre poliranja bila ful oksidacija...poznat problem sa pigmentom crvene boje ukoliko nema lak preko

aa1.jpg aa2.jpg

i posle

aa3.jpg aa4.jpg

Trenutno radim još jedan crveni auto...prešao 2kkm...dakle nov....uništena pranjem kuhinjskim sunđerom...zelenom stranom...znam ovde jednog koji je isto tako prao :p ali je ovo gora varijanta za poliranje...jer ima bazu laka preko crvene akril....dakle nije klasična metalik...samo je baza tu....bez kristala, perli....

Poliranje je mašinski sa Siapol programom, i paste i sunđeri...

p.s. Clay bar onaj koji sam pazario je majka!!!! Odlično radi posao....sačuvaj bože šta sve izvuče iz boje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to za clay me je interesovalo najvise.

Znaci, dobar je. Super!

A za poliranje tog novog....hahahha....zelenom stranom kazes?! Hahahahhaha!

Sta sve ljudi nece probati :)

Slikaj molim te na suncu tu stetu!

Inace, bio sam u Zemunu u onoj radnjici gde prodaju pastu na meru, pitao da li imaju 3M sundjere za polirku.

Poce zenska da me ubedjuje, kako je to bacanje para, kako ovi dal domace proizvodnje ili koji su, od 300 dinara rade isto sto i 3M, i raspadnu se za isto vreme, bla bla bla...

Pa sad, da su bas isti, a kostaju 5x manje od 3M-ovih, nikako ne bih rekao. Jes da se kod 3M malo placa i ime, ali ne toliko.

Sve u svemu, narucujem 3M sundjere, i vece i manje preko neta, pa javljam kad stigne. Uzecu i collinite vosak, pa ce biti jednog testa.

Ko hoce da kupi polir masinu, roitacionu, ima einhel u Metrou za 4800 i kusur. Najbolja cena do sada (ovde u zemunu mi trazili u radnji jednoj 5500), a vrsi super posao + 2 god garancije.

Za nekomercijalno koriscenje, odlicna kupovina.

A ko hoce, ima i Makita za 350e :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bki, pretpostavljam da je cena u toj radnjici bila oko 800-1000rsd za 200-250gr 3M politure?

Drugu je bivsa cava nekom granom "isamarala auto", u trenutku nekog rastrojstva :whistle: , i posto nije imao para za farbranje odlucili smo se da probamo samo sa poliranjem.

Isli smo na varijantu da zajedno, onako bez zurbe, odradimo ceo auto, rucno.

Kupili smo 3x 3M politure, u toj radnjici na pocetku ex Jakuba Kuburovica sa leve strane, najgrublja, srednja, i najfinija sa nano punilom, sve po 250gr, sto je kostalo oko 3000din.

Bili smo u dilemi da li da polirano vatom, krpama, sundjerima i kojim [?].

Na kraju smo u Ehomu u Ugrinovackoj uzeli 2 sundjera, koja su kostala oko 2500din, i koja su do sada odradila u DIY verziji sigurno 10 automobila tipa Corsa, Fabia, Punto, A klasa, 206... I dalje se drze, jako su kvalitetni, i mislim da vrede te pare, tj oko 1200din po sundjeru. Bila je i jedna okrugla ploca-drzac za ruku, na koju se cicak trakom postavlja sundjer, isto oko 1200din, koju nismo uzeli, ali eto da znate, postoji i to.

Ti sundjeri su nastavci za polirku, i koriste se za masinsko poliranje. Svaki je predvidjen za odredjenu granulaciju tj grubocu politure. Isto tako mogu i za rucno poliranje, samo treba imati jake ruke. :)

Od ranije sam imao Farecla vosak, 1L = 1900din, takodje kupljen u Ehomu, sa kojim se mogu 3-4 automobila jako dobro izvoskirati, i to u par ruku.

Jedva, ali jedva sam nasao-nabavio izopropil alkohol, po ceni od oko 300din za 1L, kojim smo izmedju upotrebe politura i pre voskiranja prelazili preko kola-boje, ne bi li razmastili tj uklonili ulje iz politure, i da nam ne bi zaostale cestice iz prethodne-grublje politure. Izmedju smo takodje u jednoj ruci samponom prali auto.

Nas dvojica, pedantno i temeljno, jako pazljivo, rucno smo radili 2 dana auto, svakog dana po 5-6 sati, i treceg dana smo za par sati izvoskirali.

Na zalost slike pre i posle nemam. U medjuvremenu je auto prodat. :(

Moze se reci da je ukupan trosak bio:

- 30e politure [preteklo je od svake po malo, i dobro dodje za sitne kontakte sa parkinga]

- 25e sundjeri-padovi, kako ih vec zovu.

- 20e vosak

- puno coca-cole :D

Dakle, za jedan auto treba ~75e, da bi bilo najbolje.

Moze biti manje ako se nadje neko manje pakovanje voska, recimo Ma-Fra Metal Car za oko 700din, i ako nema potrebe za najgrubljom politurom, sto je -10e.

Za dva auta bi trebalo:

- max 50e za tri razlicite politure

- 25e za sundjere

- 20se za vosak

Ukupno: ~95e.

Jasna je racunica da je znatno povoljnije da dva-tri drugara kupe zajedno, i jedni drugom pomognu.

Ono sto bih naglasio:

- ne treba zuriti. Ako se nema snage za vise od odredjenog broja uradjenih elemenata, nemoj raditi, posto - dzaba rad ako nije najbolji

- masinski se uradi kvalitetno, ali verujte mi, uz posvecen rad i rucno moze biti podjednako dobro. Samo treba mnogo vise vremena, snage, volje i strpljenja.

- pun efekat se vidi i dobije kad se koristi izopropil alkohol, i kada se pere auto izmedju. Ujedno se pregleda i vidi svaki deo.

- bez garaze nista, koja je pozeljno da bude cista-uredna, i da nema prasine. Mi smo, da bi se osigurali, isli kod prijatelja, koji ima keramiku u garazi, prebrsiali smo je dzogerom.

Mislim da nismo preterali sa svim ovim detaljisanjem, kao sto nam govore, posto su rezlutati bili, malo je reci, fantasticni!

Bki, u poredjenju sa cenama u BG, koliko je povoljnije preko neta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast stevo :unworthy:

Tako se radi, kad se radi da valja.

Eto, sam si napisao racunicu, a ja posle kada kazem da "poliranje" koje rade po perionicama i ostalim mestima kod nas ne moze da valja a da kosta 60e, ljudi mi kazu da sam lud.

Cene su otprilike te sto si rekao, ali nemaju ja mislim trenutno jednu od politura (dal zuti cep, "Super Fine"). Imaju i neke koje su za moj pojam nestandardne, posto sam navikao citajuci razne forume i clanke, na 3 vrste politure, a u radnji naletim na neku sa belim cepom i neku sa svetlo plavim. Nisam se mnogo zamajavao i razgledao za sta su.

Pisao sam vec negde, i pre 2 dana sam jednom clanu na pm odgovorio, koje su 3 politure koje treba koristiti, ali cu ponoviti.

Znaci, iz 3M serije ide najgrublja koja je "Fast Cut Plus", srednje gruboce koja je "Super Fine" i najmanje gruba koja je "Ultrafina SE" ako se ne varam (tamno plavi cep).

Poslednja se razlikuje po tome sto je cena x2 u odnosu na prve dve koje sam naveo, jer je takozvana anti hologram pasta.

Cene u radnjici su, cini mi se, oko 3600 litar prve dve, i oko 6200 za Ultfarinu.

Stevo, da ste polirali masinom, potroslil bi ste mnoooogo manje paste :)

Ali, vazan je krajnji rezultat.

Za sundjere cu da vidim, prvo cu da proverim cenu u Ehomu jos jednom, davno sam bio, ne secam se koje su, pa javljam razliku.

Ono sto sam nasao na netu, a nisam kod nas je 3M backing plate (podloga sa cickom za rotacionu masinu), koja je ocenjena kao jedna od boljih na trzistu. U ehomu su imali fareclinu recimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ne bude zabune....3M je ranije imao mnooogo čepova...tj pasti...pa je promenio priču...možda naletite na neku staru flašu pa krene tripovanje

lično, tim starim serijama 3M nisam bio zadovoljan iz 2 razloga...cena i otežano skidanje paste za plastika i guma po kolima....

ovo drugo je iziskivalo sat dva dobre zaštite stakla, gumenih i plast.delova pre nego se krene u rad sa mašinom....jer kad počne da vrca .. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja da pitam jos jedno pitanje, posto ne mogu da pohvatam celu temu...

Koja pasta / mleko / sta god je najbolje za desanka (rucnu) metodu?

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

life master: 3M paste su kao namenjene za masinsko poliranje, mada se sa njima moze raditi i rucno, dok na Farecla pastama pise da mogu za rucno poliranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma moze sa svim pastama rucno.

Bolji je rezultat masinski, ali ne vidim zasto bi neka pasta bila samo za rucno ili samo za masinsko, i obrnuto.

Perla je isto boja. Ima lak preko - moze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

POZDRAV brate...

Slusaj dobro, nemoj da smirglas sa vodenom smirglom to se radi sa sia velvet granulacije 1000 prva ruka, pa 2000 druga ruka kruzna slajferica, i voda smirgla skida sloj laka, a velvet samo necistoce na laku. Onda masinsko poliranje i koristis fareklu G3 posle toga mozes a i ne moras da kao zastitis za voskom.

Kada poliras masinski sa fareklom G3 moras da kvasis povrsinu i ubijas granulaciju paste sa vodom i na taj nacin izvlacis max sjaj iz laka koji auto je u pitanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam pametan i kada sam prao auto okrnuo sam sundjer "na zeleno" i unistio farbu kruznim pokretima. :wallbash:

Sta mi savetujete i gde? Poliranje neko masinsko ili rucno? Koje su cene? Da li ce to otkloniti i ostale tragove na boji?

Hvala!

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poliranje resava problem, ali mora biti odradjeno kako valja. Odnosno, najpre se vodenom smirglom predje taj deo, pa onda specijalnim pastama i polir masinom.

To ipak treba prepustiti nekome ko se bavi s tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, istu tu glupost sam i ja uradio na momo autu, nikakva rucna poliranja ne pomazu, masinsko ,ali kod pravog majstora. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poliranje,ali to ako nisi bas strucan,nemoj da radis,posebno smirglom,prepusti to nekom majstoru farbaru ili nekom ko to bas radi kako treba/dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mu ne bih savetovao da uzima vodenu smirlu ako nije nikad radio nista slicno sa njom....

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gall

A zasto perete automobile sundjerom za sudove?! :question:

Edited by gall

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozz svima...nassao sam kod nas u Somboru lika sto drzi praonicu i radi masinsko poliranje,za mog punta trazi 3000din (za ceo auto), kaze radi sa 3M pastama.

Nesto mi je to malo para s obzirom da traze i po 70-80e...zanima me vase misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo nekih od limarijskih problema :)

i rezultat rešavanja istih...inače moja kola...ostao sam dužan prikaz one nove Talije.....posebno nju kačim

bok1.jpg ura_en_bok.jpg

rep2.jpg polir_4.jpg

posledice lošeg pranja kola (englezi to zovu paukova mreža ili ti swirl):

swirl2.jpg

a ovako sada izgleda

noswirl.jpg

malo krupnije to sad izgleda:

polir_2.jpg polir1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

extra ispade :thumbsup: cak je i ona ogrebotina velika sisla sa vrata...sa masinom radjeno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...