Jump to content
FAS Goran
raligno

Reparacija boje i poliranje

Recommended Posts

Tu Powertec sam sad u subotu nasao na bubnju i cena je bila 50eur tako da za razliku od nekih 10 eur bi uzeo Einhell sa 2 godine garancije (mislim da je 2 godine) Inace posle nekih mesec dana kad si Ti kupio tvoju prolazio sam kroz PA i svratio u tu radnju ali ih naravno vise nije bilo (ako sam pogodio radnju, pored alata imaju svasta nesto i za stolare, drvene lajsne...)

To ce mi odraditi brat, a pre koju godinu kad je otisao u Austriju prvi posao mu je bio poliranje i hvalio se kako je za nekih stotinjak kola koje je odradio imao 2 reklamacije pa rekoh da se i sam uverim kako on to radi. xexexe Sta cu mu ja kad mnogo prica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam Einhell polirku, ima 2 god garancije i obrtaji idu od 1000 do 3000. Uz nju ide sundjer koji moze da posluzi za poslednju ruku, dobiju se i ona dva krzna koja verovatno necu nikad upotrebiti, smirgle i sve je to upakovano u koferce :) U cetvrtak sam pazario a u petak je vec bila u upotrebi. Morao sam i da dokupim manju sajbnu sa cickom da bi mogli ovi profi sundjeri da se nakace.

Prvo je odradjeno sa 3M pastom (beli cep) i odgovarajucim sundjerom, zatim rucno neki delovi koji bas ne mogu sa masinom, i onda sa tim mekanim sunjerom i nekim mlekom (kaze burazer da je radio sa tim dok se bavio poliranjem i da daje dobre rezultate, neko nemacko roze boje). Sve u svemu sija puntisha. Naravno prethodno su namazani plasticni i gumeni delovi da ne bi ostali tragovi paste po njima, ali izgleda da nisam dobro zastitio prednju masku pa se malo beli, nije strasno. Sva sreca pa taj deo skoro da niko ne gleda :) Aparat nemam pa nisam ni slikao kako je izgledao pre a kako sada pa mi malo krivo.

Sad je ostalo da ga izvoskiram i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polirka kupljena u Zemunu, Iviceva ulica, nastavak Tosinog bunara ka parku. 5800 dindzi, mozes i u 2 rate, na cekove. A dodatni disk sa cickom sam kupio u Merkuru, cena 720 dindzosa (precnik 125mm) ako kupujes 3M ili Farecla sundjere. To potrazi u Ehomu u Ugrinovackoj, oni imaju i taj disk, on je oko 1000 din a toliko su otprilike i sundjeri. Mada stvarno mislim, ako nemas potrebe za grubljim pastama (ja sam imao jer je stvarno matirao, jbg bela boja), da ces sa 3M mlekom i sundjerom sto dobijes u kompletu uspeti lepo da odradis posao. Srecno i opusteno, na 1000 obrtaja ne mozes nista da zaj.... :) jedino ako bas zapnes pa na istom mestu se zadrzis 5 minuta :) NID sistem nema vise Einhell, sada imaju Womax i ona je oko 6000 sa 1 god. garancije i bez koferceta :) Osim garancije razlika je u tome sto na Einhell obrtaje podesavas na dugmice i imas mali displey koji ti pokazuje trenutni br. obrtaja, a kod Womaxa je na tockic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost je sada vreme shit, pa ne mogu to da odradim sebi.

Inace, ceka me isti posao. Boja auta mi je crvena, i vec je matirala, pocinje da vuce na roze.

Poucen iskustvima drugih ljudi i nakom gomile sati provedenih na netu "studirajuci" o reparaciji bolje i vracanju fabrickog sjaja, moracu da se bacim na taj posao.

Samo, ne znam da li je neko od vas radio po pravilnom postupku, iliti po PS-u?

Prvo prekrivanje auta penom

Pa spiranje

Pa pranje nekim auto samponom

Pa spiranje

Pa onda koriscenje onog "clay bar-a", ne znam kako je naziv na srpskom, izgleda kao plastelin, za skidanje cestica prasine koji su "integrisani" u farbu

Pa opet spiranje

Pa onda poliranje pastom grubljom

Pa onda pastom za zavrsetak, meksom

Pa na kraju rucno voskiranje radi zastite farbe i tolikog truda...

Potrudicu se da sve to fotografisem kada budem radio, pa da kacim na forum proceduru ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored raznoraznih sredstava za poliranje i zaštitu lakiranih površina kojim tretiram 3 x godišnje auto - izgleda uvek sveže i čisto), postoji još jedna "maža" koja me fascinirala. Obzirom da sam pomalo "šeret na oči", stalno imam potrebu da vidim bolje.. Pre godinu dana kad sam se zanosio da mogu da ispoliram izgrebanu šoferšajbnu naletim na

1ECNNJ.jpg

Naravno sa ovom napravom nisam uspeo da je ispoliram, medjutim njene glavne osobine upoznao sam ubrzo posle neuspešnog poliranja... Sve tačkice od omiljenih nam platana skida beskompromisno (verovatno sadrži petroleja malo u sebi), a što najviše zadivljuje je lakoća kojom otklanja krečnjak sa staklenih, boćnih površina, kao u budjevite filmove od vlage i duvana unutar staklenih površina u kabini vozila. Stakla prosto "progledaju"!!. I da bude zadovoljstvo veće, ostanu dugo takva, par meseci... recimo, sa prednje šoferke prosto lete kapljice, tako da i ni brisače na drumu ne morate da palite (naravno, sem kad krene ozbiljna kiša), a metlice klize po površini glatko i bez podrhtavanja. Takodje i u ovom problematičnom periodu magljenja unutrašnjosti stakala, daleko intenzivnije se vrši odmagljivanje nego kada su stakla "musava". Pokušajte - bićete jako zadovoljni. Cena nije veća od 300 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na tipu.Bas mi treba nesto sto moze da se izbori sa nikotinom.Jos kad bi neko okacio neko super cudo koje pere tapacire i sedista extra bez muke....wiiii de bi mi bio kraj.Jedino sredstvo koje sam video da UZIMA prljavstinu sa povrsine i uvlaci u penu je See-spray od Amway-a,al to vise nema ovde da se nadje.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ bokija imas slicne proizvode od kornjacice, naprskas penu i sa cetkom koju dobijes isteras prljavstinu i obrises, a mozes i da usisas. Nisam nikad probao jer mi se cini da nije bas sve tako lako :)

Nazalost je sada vreme shit, pa ne mogu to da odradim sebi.

Inace, ceka me isti posao. Boja auta mi je crvena, i vec je matirala, pocinje da vuce na roze.

Sad je pravo vreme za to, nije vruce, nije hladno i zastita pred zimu je najvaznija. Najbolji rezultati se vide na beloj i bas na crvenoj boji. Neces verovati kako ce Ti izgledati auto.

Prvo prekrivanje auta penom

Pa spiranje

Pa pranje nekim auto samponom

Pa spiranje

Pa onda koriscenje onog "clay bar-a", ne znam kako je naziv na srpskom, izgleda kao plastelin, za skidanje cestica prasine koji su "integrisani" u farbu

Pa opet spiranje

Pa onda poliranje pastom grubljom

Pa onda pastom za zavrsetak, meksom

Pa na kraju rucno voskiranje radi zastite farbe i tolikog truda...

Samo Ti operi dobro auto i odma kreni sa grubljom pastom, zatim malo makse i na kraju kao sto si rekao vosak. Grublja pasta skida sloj laka- farbe pa ce i te cestice prasine otici sa tim prvim slojem :thumbup: I obavezno nanesi nesto na plasticne i gumene delove jer nema sanse da skines posle pastu sa njih, mozda je bolja varijanta da prelepis te delove sa onom papirnom trakom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu ;)

Ovo za zastitu plastika si skroz u pravu, treba ih prelepiti sve, to je najbolje.

A clay bar-om se skidaju cestice integrisane u farbu pre poliranja, bas iz razloga sto ako se predje direkt na poliranje te iste cestice mogu, ali ne moraju, da sitno izgrebu povrsinu koja se polira. Dovoljno da nakon toliko truda bode oci..

Mozda bi neki od novijih automobila mogao direkt na poliranje, ali ovo moje cudo staro, ko zna sta cu sve skinuti sa farbe :dizzy:

Videcemo kada dodje vreme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne zna mozda neko da li ima radnja Ma Fre u Beogradu ili njihovog zastupnika, i na kojoj je adresi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko nasao ovaj "Clay bar" negde?

Koliko sam skapirao, Meguiar's je mogao da se nadje pre na trzistu, vise ih nema.

Naleteo sam na par proizvoda od Turtle, i par manje pozntih :dry:

Jos nisam bio u Gang Land-u, vidim da oni imaju Sonax i Cartech proizvode, i sudeci po cenama na sajtu, ne moze se reci da deru sa cenama.

Jel video neko, da li mogu da se nadju negde proizvodi od Auto Glym, Swissvax i Zaino???

Swissvax me najvise zanima, imaju extremno dobar vosak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1ECNNJ.jpg

Pokušajte - bićete jako zadovoljni. Cena nije veća od 300 din.

Pogledao na par mesta ali nisam nasao... Gde kupiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li neko da preporuci koju pastu i gde da uzmem za poliranje farova?

Far sa vozaceve strane ima logicno malo vise ogrbotina-linijica od suvozacevog. Nista sto bode oci, ali se vidi. Pa bih to da sredim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Markoni 147

Ja sam to kupovao u Autocentru BOBAN u Dunavskoj ulici, a video sam i na EKO pumpi, na N.Beogradu / kad se krene sa strane BGD-a prema Veru, pa sa desne strane odmah posle nadvožnjaka. Bilo ih je i u FELIX TRADE -u Beograd, 29 NOVEMBRA 81

@ steva_anya

Prvo gruba polir pasta - za stare limove. Potom ovo mleko za farove. Po mogućnosti sve raditi sa rotacionom polirkom, da se ne bi palo u nesvest od dužine ručnog postupka.... Šajbna za poliranje: jagnjeća koža, potom mokar sundjer (šajbna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako Ti nije mnogo izgrebano ne diraj nista, prijateljski savet :thumbup:

Ako se vec odlucis onda, 3M gruba pasta (beli cep) i 3m mleko (plavi cep). Prodaju se na litar, ali moze da se nadje i farbara koja prodaje na 100gr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije izgrebano, nista nije otiso "u dubinu".

Samo onako povrsno. Jedva se pod rukom oseti.

Ali se pod uglom vidi,

To mi je inace sve od onih kamencica-rizle, videlo se odmah posle puta za CG i nazad.

Posto imam jos par automobila u dvristu, videcu da uzmem to, pa sredim farove na svim.

Hvala za info!

edit*

Da li za amatersko poliranje, ali fino i pedantno, moze da odradi posao ona masina za poliranje koja se prodaje u Metrou i sl radnjama za 20e?

Izgleda kao tocak-volan.

Vidjao sam razlicite cene:

- za gore pomenutu, cena je do 2000din

- za Einhell/Vomax 5-6 hiljada

- za profi oko 200e

Ova profi otpada.

Sada samo razmisljam da li da uzmem prvu ili drugu gore pomenutu.

Imam 2-3 kola u dvoristu, te bi mi ona pomogla tj olaksala i ubrzala posao.

Naravno, ne bezim ni od rucnog rada, taman da misici nabreknu! :thumbup:

A opet, ove paste tipa 3M, Faracela su profesionalne, tako da mislim da za njih obavezno treba masina.

Edited by steva_anya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje je da uzmes ovu Einhell ili Vomax za nekih 6000. Ja uzeo prosle godine Einhel (imas 2 godine garancije) i odradio sa burazerom poliranje. 3M paste smo koristili. Samo je preporucljivo da uzmes i onu manju sajbnu (nekih 700-800din) kao i profi sundjere. Za svaku pastu imas i poseban sundjer (kod 3M-a su i sundjeri oznaceni bojom kao i paste) Ako Ti lak na autu nije mnogo ostecen (izgreban) sa finom pastom (mlekom) ces zavrsiti posao, tu ces veroatno moci da iskoristis onaj sundjer sto bi dobio uz Einhel polirku. Ono krzno sto dobijes nemoj ni da koristis, ono je mnogo grubo i ne preporucuje se. Posle poliranja obavezno voskiranje.

Sto se tice farova, svaki far ima neki zastitni sloj tako da ces poliranjem verovatno isti i skinuti. Nemoj dirati ako nije veliko ostecenje (a rekao si da nije) To sa kamencicima je uobicajena stvar...opet ce biti isto posle nekog vremena. Farove uglavnom poliraju kada matiraju. Pronadji temu o xenonima, farovima... i vidi kako profi to radi (error-clan foruma)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto nemam puno iskustva sa poliranjem, tacnije nemam iskustva uopste, hteo bih da pitam za par saveta!samo sam jednom rucno polirao neki auto koji je bio crven i matirao, pa je posle poliranja ispao bas extra, trajalo nekih pola godine... Postoji li neko pravilo koliko cesto i kada treba polirati auto i zapravo sta to znaci za boju? I zapravo cime polirati? Boja koja me zanima je svetlo siva metalik na stilu, zanima me i mogu li nekako srediti i zastititi deo sajtne izpod zadnjih vrata i ivicu haube jer se tu ostecenja pojavljuju i dosta poznaju? Naravno interesuje me ima li neka pasta, vosak ili sta vec treba, sa kojim mogu sam raditi, a da pritom nije mnogo skupa investicija? I kolike ogrebotine i sta zapravo moze poliranjem da se pokrije?

i da napomenem jos nesto imam vec neku pastu koja mi je ostala od starog auta. U pitanju je Triplewax metallic easy shine car wax, mislim da je carplan proizvodjac ili tako nesto... Kakva je ovo pasta mogu li nesto da radim sa njom, vredi li?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...