Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Meni je tako bilo samo sto mi je non stop svetlela lampica a volan normalno radio uzmi skini plastiku gde su osiguraci videces crven kabal gurni ga u kontakt milimetar ili cak manje napred takoreci mrdni ga malo pipni i ostale kablove posle toga ubaci kljuc i vidi hoce li ti se desavati meni je posle prepipavanja kablova takoreci tog crvenog odma se izgasila lampica i vec godinu dana nijednom se nije upalila...naravno sve to pipas a da ti je auto ugasen i kljuc izvadjen da nezeznes nesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala! Uradicu to sutra, pogotovo ako uspem da je nateram da se upali. :) Cisto da pratim sta se desava.

Klema na akumulatoru ne moram da diram?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@steva_anya

Čista slučajnost. Hteo da reši problem sa sponom jer mu inače bila za menjanje i onda čim je zamenio i seo za volan video da mu servo ne pravi probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klema na akumulatoru ne moram da diram?

ma nista kleme nediras izgasis auto otvoris gde su osiguraci gurnes kablove prema motoru malo videces jedan crveni deblji meni je on milimetar iz lezista ispo pipnes malo i to je to meni je upalilo pa probaj nista nemozes zeznuti meni se posle toga odma ugasila lampica i vise se vec godinu nepali niti zeza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je problem sa servom bio sledece prirode, prvo je pocelo da se desava da jednom kada upalim auto servo radi, a drugi put ne, a onda je potpuno otkazao. Na diagnostici mi je prijavio da je problem sa servo motorom. Posle duzeg vremena sam se naterao i kupio u ap sportu dva relea za 900 dinara, skinuo motor, promenio releje i radi besprekorno, ugasio je lampicu, radi servo a i city servo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, procitao sam celu temu, ali nisam naleteo na sledece: da li neko ima problem da mu je volan blago otezan? Dakle, ne onako kao kad se upali lampica i punto postane traktor, vec nekako postoji osecaj, kao da nego drzi tockove dok okrecem volan. Posto su mi gume 185, sumnjao bih na njih da je to konstantan problem, ali ponekad je volan toliko blag, skoro kao kad je ukljucen city. Relativno skoro je menjana letva volana, nedavno i ramena, solje amortizera, ne znam da li da probam sa zamenom krajeva spona (neko rece da je takoresio problem oko serva), ili eventualno ciscenje elektronike kontakt sprejom, jer ne znam sta bi jos, osim navedenog, moglo da bude problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je razlika u tezini okretanja do podloge.

Meni nije podjednako lako da okrecem na betonu i asfaltu, ili asfaltu i ''podu'' u TC Usce.

Kad osetis da je teze okretanje, ugasi pa upali auto, pa uporedi.

Kontakt sprej je najprostije za raditi, a kako zna da pomogne, probaj prvo sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno ima veze godisnje doba sa pojavom svih ovih problema.

Prosle godine sam reparirao motor, sve je sljakalo nekih mesecak dana dok se problem ponovo nije pojavio! Tada je bio avgust ili septembar mesec, dakle vrucine! Kako je dosao hladniji period nije bilo nikakvih problema do pre koji dan kada su temperature porasle preko 20-og podeoka!

Cak i u voznji servo se jednostavno ugasi i nema sanse da proradi dok auto ne odstoji par sati! Dijagnostika je prijavila taj kur*ev senzor! I to da zamenim pa da se vise resim vise te muke! :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obrati paznju na kod greske!

Ako je kod "P0500" u pitanju je onaj senzor VSS na menjacu cija zamena-popravka kosta 20-60e (sa/bez prepravke instalacije), dok je zamena tog senzora polozaja ugla volana (cuveni zuti kabal) oko 250e.

Desilo se da majstori "precute za kod", i naplate vise.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetima! ;)

Sto se tice majstora, nece me za*ebati jer ga znam, a i kod njega sve radim! Mislim da smo spominjali ranije neke dosta nize cifre da se resi taj problem, jer ako budem morao da dam 200 ili vise evra, a ceka me registracija sto znaci jos 300 evropskih, mogu slobodno da ga dam u oglase :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Javi sta si uradio na kraju, i koji je kod greske. :thumbup:

Ako je taj senzor :realmad: polozaja volana, javi koja je cena.

Ovo sa kodom se drugaru desilo:

- upali mu se crvena lampica volana, volan otezao. Majstor mu rekao da je popravka ~250e.

- kako nije imao kesa da to odmah sredi, nastavio je da vozi tako

- sasvim slucajno mu drugi majstor gledao parametre za dizne i kao "bacio pogled" za tu gresku

- na kraju mu objasnio ovo sa "P0500", i rekao da je "relativno cesto" da se to zloupotrebi

-kod druga su na mk2b Puntu konkretno neke zice na tom senzoru zezale, pa se to "prepakovalo", i sada radi kako treba.

Slicno kao sto one releje naplacuju 50-100, iako je poravka par desetina eura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popravka motora city serva je nekada bila oko 50e , prvi motor serva sam popravljao jos 2002g. Nismo imali gde da kupimo polovne, a novi su bili skupi kao i danas. Releje smo vadili iz GT auto alarma jer ih nije bilo nigde u prodaji, a bile su sankcije pa je i uvoz bio nemoguc. Danas je popravka u vrednosti 100e , tacno je da releji kostaju mnogo manje ali ko hoce sam da zameni neka dodje ja cu mu prodati par releja ili senzor. Naravno sada se sve radi sa novim delovima.... :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gorane, ovo se nije odnosilo na Vas servis, ili ozbiljnije servise. :thumbsup:

Drugar mi radi kod Vas, i znam kako se radi :thumbsup::unworthy:

Samo sam naveo nesto sto je cinjenica, deo "naseg mentaliteta" ..

Prosto, nije fer nekom naplatiti nesto 250e ako kosta 50e, zar ne?

Meni je neverovatno da se tako nesto uradi.

Naravno, ne mislim da to treba da kosta "dzaba".

A nov deo, u ovom slucaju senzor, znaci da se u narednom periodu, i to poduzem, nema briga.

Volim Fiat, alal' im vera za motore, ali nikad mi nece biti jasno kako su uspeli da na autu iz 2001. pa do danas ne otklone "problem serva".

Svaki Punto ima to kao boljku, ranije releji, sada senzor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisacu svakako kako sam prosao ;) ! To ce biti cim pre stignem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas smo drugaru prelemili releje,ali izgleda da nije kod njih. Javlja da je greška u torque sensor. Je li ima njih posebno kupiti ili se mora cijeli polovni servo mijenjati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

c/p sa drugog foruma, moze da znaci-pomogne onima sa problemom senzora ugla volana, tzv tork senzorom

Evo jedna informacija, mozda nekome pomogne. S obzirom da i sam imam problem na Puntu sa senzorom polozaja ugla volana, danas sam bio u Sapcu u servisu "MMA", nalazi se na ulazu u Sabac iz pravca Rume. Rade samo Fiat vozila, imaju hrpu novih i polovnih dijelova. Ovaj senzor nov kod njih sa ugradnjom i garancijom od 1 godine kosta 160e. Pa eto mozda nekome pomogne.

Ovo su Maki i Mile iz SA. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu. Ja sam nova i trudila sam se da sve pročitam, ali opet ne mogu da pronađem rešenje za moj problem. Možda će neko biti voljan da mi pomogne...

Naime, vozim punta 1.9 jtd, 2003. godište. Od kako ga imam vuče mi u levu stranu volan. Nisam puno obraćala pažnju na to, nisu se palile lampice, nije se dešavalo ništa strašno. Pre par meseci ustanove mi da je crkao elektromotor.... Odem na dijanostiku na drugo mesto, zamenu oni elektromotor - nije, zamenu štampanu ploču-nije. Kažu, ostao je samo žuti senzor volana, popravka 20.500,0. Danas ga opet odvezem na jedno mesto, izbiju mi iz džepa 1200 dinara s pričom da je optika u pitanju, da nema šanse da je senzor jer se lampice ne pale i tako dalje....Oni mu, kao, odradili optiku, podmazali letvu volana, ali kao da ništa nisu uradili (možda i nisu), i dalje vuče u levo.... Ja sam sad skroz sluđena, nemam pojma kome da verujem...ne razumem se i može me zezati ko hoće, baš kao što dosad i jesu... Eto, ako je neko voljan da mi pomogne s par saveta.... Napominjem da mi se desilo par puta za par godina da mi lampica za servo samo blicne u toku vožnje, tek toliko da jedva primetim krajem oka šta je u pitanju, Nikad mi volan nije otkazao, nikad nije otežao. Jedini problem je što vuče u levo, pogotovo kad upalim "siti". Eto.

E,da. Dok su pokušavali da ustanove šta mu je, prvi majstori kod kojih je bio, pokidali su mi "traku volana" tako da mi sad svetli lampica za airbag i ne radi mi sirena..... Hvala unapred na pomoći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj da odes do nekog servisa sa originalnom dijagnostikom da proveri i ako treba uradi kalibraciju volana(serva)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Ponovo sam sve iščitala, malo mi je sad jasnije. Iz Temerina sam, ali kanda ću na dijagnostiku u Beograd. I koji sam baksuz garant će biti kvar koji je najskuplji....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijagnostika i kalibracija nisu skupi radovi. Obavezno idi u neki od proverenih servisa - imaš ovde na forumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jeftiniji, a da je nov manje od 14 soma nisam našao!

@marija- a zašto si tako sigurna da ti zbog serva vuče u stranu? :question:

Ako ti servo radi normalno, ja u njega ne bih baš tako lako posumnjao. Nisam još čuo da se dešava da se raskalibriše sam od sebe. Ja bih predložio da ti neko ko zna lepo pregleda trap, i ako je potrebno na centriranje... Kakve su ti gume? :question:

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam sigurna da vuče zbog serva. Nemam ja pojma zbog čega vuče. Tumaram tamo-'vamo, neko kaže senzor, neko ovo, neko ono..... Uradili su mu optiku, gume su nove.... Na jednom mestu mi rekoše da je crkao "žuti senzor", iako na dijagnostici onaj kompjuter nije to prijavio. Nije prijavio ništa. U Novom Sadu žuti senzor košta 13500, za ruke mi traže 7000. Puno mi je to para sad, a ne znam ni da li da im verujem. Da dam tolike pare, pa da nastavi da vuče, šta ću onda? Od silne borbe s volanom, ja sam počela da se zanosim u desno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...