Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Zamislite ovo ,danas ja da zategnem saf na kardancicu donjem ono uopste nema matice :rofl: al je saf dobro dotegnut dal da stavim maticu il ne treba valjda jos neko nema :rofl:

Pisite kako je kod vas jel ima matica na kraju safa :question: I tu mi nema lufta nigde cudan zvuk definitivno dolazi odma ispod volana mozda sutra skinem plastiku da vidim hteo sam danas al mi kratki imbusi ne mogu da dovatim saf.Sme li se onaj lezaj i osovina wdeom naprskati na kraju servo motora :question::question::question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bi trebalo da ima maticu,navoj je u samom telu kardana,zgloba.smes da naprskas ali je to lezaj kuglicni

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sa city servom...cuo sam sve i svasta...do koje brzine se sme voziti sa ukljucenim?el istina da ga treba koristit samo pri parkiranju,ja ga licno jako slabo koristim,mozda 2 puta mesecno iako dosta prelazim,ni ne ukljucujem ga,zaboravim.Nego me zanima el bezbedno vozit i do kojih brzina sa ukjlucenim...hvala :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam pročitao da se sam city isključi valjda posle 60kmh. Dakle bezbedno je.

Meni city smeta jer je suviše lak i nemam osećaj volana. Ali to je lična staver.

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA kad sednem u punto posle firminih vozila (Dacija Stepway i Nisann qashqai) ko da sam seo u avion a ne u tolko ozloglasen auto.Punto po meni stvarno ima lak volan,i taj city i zaboravim da ukljucim ponekad barem...el moze to dugme da korodira od nekoristenja :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo drugari ,da i ja kazem koju.Meni je radio servo volan super sity kad ukljucim jos bolje,odjednom mi danas upali lampicu volana i nikako da je ugasi,odem na dijagnozu kaze majstor crko motor serva.Sad se pitam sta da radim,kaze kod njega je motor 80 evra.Da li ja mogu nesto sam tu da uradim da to popravim ili moram da kupim drugi motor.Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas na par strana ranije cenu kod Mikija [nik je mikisxy], sa 6 meseci garancije, mislim da je 50e. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, pročitaj celu temu najviše iz razloga da te neko ne odere po ušima džabe.

Na primer, tebi možda samo dotegne kardan volana ili prsne malo kontakt spreja i uzme 80 eur...

Ne budite lenji, zbog sebe pročitajte celu temu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA kad sednem u punto posle firminih vozila (Dacija Stepway i Nisann qashqai) ko da sam seo u avion a ne u tolko ozloglasen auto.Punto po meni stvarno ima lak volan,i taj city i zaboravim da ukljucim ponekad barem...el moze to dugme da korodira od nekoristenja :rofl:

To je samo taster za prebacivanje moda rada. Sigurno neće da korodira. Ja ga uopšte ne koristim pa radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta 2003 god. 1.2 8v sa uzim farovima,i problem sa servom.Servo je novijeg tipa,znaci motor je bez releja.Problem je kada startujem motor volan se sam malo pomeri u levu stranu.Menjao sam senzor pozicije volana(polovan),volan je doveden u nulti polozaj ali je naget u levu stranu,znaci nije na sredini.Da li sam prvo trebao da odradim reglazu pa tek onda kalibraciju,ili mi je i ovaj senzor polozaja(stavljen polovan)neispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loše centriran trap se pokazuje u vožnji a ti kažeš da ti po startu motora u mestu volan krene u levo. Ja mislim da ti je i stari bio ispravan ali nije dobro naštelovan servo kompjuter. Ta opcija postoji kod tvog Punta i radi se preko dijagnostike. Podešava se nekoliko parametara i kad su usaglašeni onda radi dobro. Nađi dobrog majstora.

Nešto o tome je bilo u našoj temi o dijagnostici http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=42823

Edited by Banetv

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio sam na dijagnostici u ovlascenom servisu gde mi je i dijagnostikovan kvar senzora pozicije pa sam ga zamenio polovnim,plasim se neispravnim posto nije nimalo jeftin.posle toga mi je uradjena kalibracija serva i majstor mi je rekao da moram na reglazu posle toga. ne bacaju mi se pare na reglazu ako je los senzor. pogledacu temu.hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam kakve veze reglaža ima sa time što ti se volan sam pomeri kad pališ auto, ovo prvi put čujem? :question: nećeš naći takav problem na ovoj temi...

To što vuče može da bude do trapa, a možda i to što se lakše mota u jednu stranu, mada nema puno smisla...

Ja bih otišao nazad kod tog majstora da vidim šta kaže.

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Problem je kada startujem motor volan se sam malo pomeri u levu stranu......

Kada startuješ motor volan NE SME da se pomera sam a da auto stoji u mestu. Reklamiraj. Šta su ti pa uradili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog takvog kvara sam i otisao kod majstora,jer mi je volan sam motao u mestu u levo kad startujem auto,a posle nekog vremena pocela i da se pali lampica za servo i volan dodje kao u Fapa.Dijagnostikovan je kvar senzora polozaja kojeg sam zamenio(komplet sa drugim motorom),ali opet ista stvar,volan opet mota u levo kad upalim auto,a uradjena je kalibracija.S tim sto mi se jos uvek nije upalila lampica od serva(nadam se da nece).Dal je moguce da je opet senzor polozaja???Ili je majstor "strucno"namontirao senzor.Najbolja bi stvar bila da je lose uradjena kalibracija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da nije dobro kalibrisan. Nisam to probao ali preko dijagnostike se dosta toga podešava. A treba i znati šta. Evo vidi:

servo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ti Banetv,sad vidim da mi majstor nije kalibrisao volan sa ovim programom"fiatEKUScan",nego sa "bosch" programom ako sam dobro napisao.Tako je pisalo na laptopu.Odoh sutra pravo u ovlasceni servis,oni valjda koriste pravi program,pa da vidim sta mi kazu.Ako je do senzora onda pravac na reklamaciju jer sam ga zamenio pre tacno 7 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem resen,bio sam jutros u ovlascenom servisu.Majstor mi lepo iskalibrisao volan (doveo ga na nulu) ,sa examinerom (5 minuta posla). Pre kalibracije pokazivao -0.93kn, a treba da bude 0kn, zato je volan sam skretao u levo pri startovanju motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA imadoh manje-vise isti problem.... Volan mi je kovao s vremena na vreme, bez nekog ociglednog razloga. Upali se lampica, a volan oteza kao da vozim traktor... jednom mi je otezao volan dok sam uteravao u garazu. nisam mogao da smotam dovoljno i zakacio sam zadnjim desnim krilom vrata od garaze... tu mi je pukao film i ja ti lepo odem i zamenim el. motor od serva i od onda sljaka bez problema, tako da ti je na kraju krajeva to mozda i naj pametnije resenje... cela ta zajebavancija me okratila za 70E, sto i nije strasno...

Samo ga prvo prikaci na dijagnostiku, obavezno, ko zna, mozda je nesto jednostavnije, mada ne verujem... Kasnije sam cuo da se to cesto desava kod puntica... :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazu ljudi da se servo volan cuva tako sto se nikada volan ne smota do kraja,uvijek da se ostavi malo zazora.Ja moga cak ne vrtim u mjestu dok auto stoji,uvijek malo krenem kao neki djed koji cuva Trabanta u garazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To apsolutno nije tačno. Takozvani "senzor pozicije" je ustvari skup klizećih bakarnih kontakata oko volana, koji se okreću sa volanom i precizno određuju položaj i brzinu okretanja. Mongo sam sreo uređaja sa takvim sezorima (čak su i video-rekordari imali takav senzor pozicije). Vremenom kontakti popuste, korodiraju, mast kojom su podmazani otvrdne, ili se izližu (pojedu) te gube kontakt. Kompjuter to vidi kao grešku.

Volan baš trebe da radi do oba kraja da bi se uvek "čistili" kontakti. Sad ako propadnu to je viša sila. Najčešće mogu da se očiste, osveže i poprave, ali je OGROMAN posao, i dosta je komplikovano sve to rasturati. Eto to je jedini problem. Moj povremeno (retko - jednom u 2 meseca) zeza. Kada bude više problema sigurno ću ga rasturiti, žrvovati dva dana, i PAŽLJIVO odraditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...