Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Pa znas kako druze, ako on moze da ga remontuje za visestruko jeftinije pare nego da menjam uredjaj zasto to ne bih uradio. Da ja planiram da vozim ovaj auto jos 2 godine pa aj...ovako nikako mi se ne isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti dijagnostika kaže "rele motora" to je najmanji problem. Ta dva relea se nalaze na pločici motora serva u samom motoru. Kroz ta relea i njihove kontakte ide velika struja pa vremenim kontakti (kalaj) popuste ili izgore. Kod mene nema relea (novija verzija 2005) ali tvoj očigledno ima. Negde je na ovom forumu sve slikano. Uradi ovako: skini kleme akumulatora, skini oplatu-plastike ispod volana i onaj lim, isključi konektor motora (motor je uz same osigurače u kabini), skini motor (tri šrafa), videćeš štampanu pločicu motora - pažljivo prelemi sve kontakte koje vidiš naročito od relea, vrati sve i radiće. Jednostavno je samo budi pažljiv. I bez nervoze. Ako ne znaš lepo da lemiš zamoli nekog da ti to uradi. Probaj pa javi šta si uradio. Čak i da si spor za sat-dva si gotov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Potpisujem ovo. Ne moras skidati klemu samo izvadi kljuc iz brave za paljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijagnostika tako kaze...i da znate da cu se sutra pozabaviti time. Videcu malo bolje kako to sve izgleda pa da vidim sta mogu da uradim. Stvarno bi mi mnogo znacilo da mi radi to cudo!!! Bane, hvala na savetu! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako. Skinuo sam motor. Sa zadnje strane, kao sto rekoste, se nalazi stampana ploca sa dva relea. Ali preko toga svega ide guma koja je zalepljena na kuciste motora i ne znam kako da pocnem bilo kakve radnje dok je ta guma tu. A da je odlepljujem, nisam siguran da mogu, a da je ne pokidam. Ovde mi svi kontakti na oko deluju OK. Da li je to merodavno ili nije ne znam...

Evo nekih slika...

O2EUA.jpg

O2OT9.jpg

O2TSr.jpg

O32R0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lontakti su ti sa druge strane, ako je hladan lem onda to izgleda ovako:

23akS.jpg

i potrebno je samo ponovo zalemiti a vodi racuna da ne predjes na drugi kontakt tako sto ces staviti previse kalaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek, sad mi nije jasno...jel ja treba otvorim ovo cudo nekako da bi dosao do toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek, sad mi nije jasno...jel ja treba otvorim ovo cudo nekako da bi dosao do toga?

:wallbash::welcome::rambo::clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xaxaxa, slusajte me sad mudraci :p:P:p . Nemam nikakvo iskustvo sa ovim. Kako da dodjem do te druge strane? Jel se ova osovina i lezaj vade ili... Nemam ideju! :question: :question: :question::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xaxaxa, slusajte me sad mudraci :p:P:p . Nemam nikakvo iskustvo sa ovim. Kako da dodjem do te druge strane? Jel se ova osovina i lezaj vade ili... Nemam ideju! :question: :question: :question::rolleyes:

hehe ko nas je opravka nekih 70 eura mislim da to nije skupo (citaj jeftinije nego da nesto pokvaris) cak i kod vas mozda jeftinije.

servo popravak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini gumu, izvadi pločicu, okreni je, prelemi kontakte dobro i pažljivo i sve lepo vrati. Nema tu šta da pokvari, toliko je jako i robusno. Najteže je skinuti a to si uradio. Ako je baš to bio kvar - sigurno ćeš otkloniti. Kada budeš vraćao kenektore obavezno ih naprskaj kontakt-sprejom (samo on nikako WD ili slično).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to meni jasno, ali mi nije jasno kako da izvadim plocicu. Imaju neki srafici mali(zvezde), ali i ako njih odsrafim necu moci da izvadim plocicu jer su na releima zalemljena dva snopa zica. I ako bih pokusao da izvadim plocicu vucem te kablove koji su po nekoj mojoj logici verovatno od napajanja. Jedino da odlemim te zice...

Evo slike na sta mislim:

OA6Ci.jpg

Dakle mislim na te zice sto idu iz relea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarmo,ni meni nije jasno.

A ona slika sa lemovima mi se nigde ne uklapa!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

23akS.jpg

Mislim na ovu sliku,gde se nalazi ova plocica? jer je ona u motoru okrugla, i sta spajaju ti lemovi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi jednostavno je to. slika je samo indikativna i pokazuje te lemove sto su osteceni vidis taj mali rascjep na zaokruzenim detaljima gdje pise "cracked", a spajaju komponente Preko njih prolazi struja sa ploce u komponentu to ti dodju kao zice samo su radi cvrstoce otprintane na stampanu plocu. nadam se da sam pomogao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci slika je samo primer naprslog lema.kapiram...samo me je to zanimalo.hvala

Banjo ako mozes okaci slike te druge strane ploce kad otvoris,ja sam juce skidao motor da vidim kako to izgleda pa sam ga vratio.

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni ja jos otvorio, sutra bi trebalo da ga odnesem jednom kolegi koji malo vise vlada ovim od mene... Naravno sve sto se novo sazna slikacu!!! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo slika pločice servo motora:

6JHFA.jpg LO9mA.jpg tTNO0.jpg

LOqPA.jpg LOKMJ.jpg SRK09.jpg

Da li je sada jasnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa od slika ako nemaju svrhu - biće mi tek drago kada uspešno odradiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaju svrhu,to je sigurno.

jer sam skinuo motor i gledao ga bledo :) a onda ga vratio, tako da ovo mnogo znaci svakome ko ce to da radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

extra ljudi.

hvala puno. napokon sam rijesio problem sa volanom.

najvise sam se namucio odlemljujuci 6 debelih zica.

sad samo vozim pod "City".

hvala jos jednom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...