Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Eto na kraju se ispostavi da mi je akumulator slab,a da je punjenje vrhunsko sve kako treba..tako da izgleda da mi je prosli put zbog toga crkao servo..a sad nisam mogao da okrecem volan zato sto je SMRZLO DOLE??Da li je to moguce,majstor samo skinuo led od dole,i normalno sam mogao da okrecem pun levo i pun desno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ih ko izmisli ovako osetljivu spravu,i meni jutros zakucava i pali lampicu ko izludeo :no !Istina je da su mi relacije baš kratke pa je moguće da mi se ne dopuni akumulator.Čim malo otopli radi ok!Selim se u toplije krajeve :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sada posle ovih par dana kada je bila niska temperatura, jedan problem se resio sam od sebe. Pre kada upalim auto volan nema sanse da pomerite, i sija lampica od akumulatora, posle kada se zagreje auto nakon nekih 5 min ugasi se lampica od akumulatora i volan se okrece normalno. A sada nakon ovih mrazeva, lampica od akumulatora se uopste ne pali tj. volan se od samog paljenja auta lagano okrece, ali posle predjenih 50-ak metara pali se lampica od serva. Da li neko zna kako resiti ovaj problem? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav ,sad sam se uclanio I imam problem sa servom na puntu classic 2009 .Pre tri dana sam bio kod majstora I ugradio kompletan siti servo  (ja ga nisam imao na puntu  to je onaj osiromaseni  sa branicima crnim,nema nista od opreme).Sve je majstor lepo RAZBUCO  pa zatim ugradio sve I  dosla je na red proba.bio sam ODUSEVLJEN  (sedam godina sam vozio bez serva).Od Mrcajevaca do Kragujevca sve SUPER (palio sam u voznji da probam I SITY).Sutradan uvece u voznji mi se servo iskljucio ,stao sam ugasio auto I upalio  I on je proradio.(napominjem da nemam na kontrolnoj table sijalicu za sity).Sutradan mi se jos jednom to isto desilo .Volan je bio kao I kad nisam imao servo.Isto posle gasenja -paljenja  proradi.Neki savet   HVALA

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri prvo kakav je akumulator,ako je los city nece da radi kako treba,a ako nije do akumulatora idi na reklamaciju kod majstora sto ti je ugradjivao,da se vidi u cemu je problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namotao sam pun levi i kad sam krenuo,bukvalno se oteo volan iz ruke i smotao kontru,potpuno sam prste mi umalo nije polomio.Nakon toga volan je mek ko g*vno,gore nego kad je uplajen CITY kao da se vrti u prazno,u voznji nikakvog osecaja nemam.CITY nije upaljen,lampicu onaj crveni volan,pali samo kad se namota pun,ovako je ne pali.

 

 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kaniđa

 

Pročitaj sada, nakon spajanja tema, sve ranije napisano u temi na kojoj smo. :thumbup: 

Ono što si osetio je snaga el.motora koji služi kao servo... :) a, on je počeo sam da vrti volan zato što senzor pozicije volana prijavljuje ko zna šta, ili ne prijavljuje više ništa o položaju volana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno kako su to tako nesigurno napravili s obzirom da se radi o upravljackom sistemu, zamisli da se desi na auto-putu pri 140 recimo... zato je hidraulicni servo sto se toga tice bolji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne može to da se desi pri 140 na sat, jer tad servo ni ne radi. Ni na jednom automobilu, nema veze da li je hidraulični ili elektromotor u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto je raskupusan kod električara,zveknuo senzor položaja volana,ali i modul od CITY-a,pa je CITY pobrljavio i i konstantno je bio uključen,ali nije palio signal na instrument tabli.E sad jurim senzor položaja volnana,taj modul i el motor da izmenjam sve.Majstor pominje nekakve raparacije i ta čuda,al ja sam više za novo,u gužvi sma pa ne stižem da tražim zvao sam samo AP oni kažu nemaju,imaju samo letvu koja je takođe prolupala dal je od pre ili ej sad i ona stradala pojma nemam,al kad je bal nek se j*be i princeza pa i nju ću da zamenim.

 

Sad jurim delove,pa ako neko zna gde ima novo da se kupi :D osećam da je papreno skupo,al spreman sam do 500€ da platim popravku preko toga ode Punto na doboš ovakav kakav jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novo ce te kostati ko svetog petra kajgana koliko ja znam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nek košta samo da nađem još uvek ništa stoji kod majstora na dizalici i čeka,jeidno što sam mogao da uradim je da promenim ulje :D Novo nigde nema kod nas,a koliko vidim ni na e-bay-u a polovno niko neće da šalje za Srbiju,nego moram da se cimam da to neko uzima preko pa da meni šalje što se za polovan deo meni ne isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se polovnih tice toga ima i kod nas koliko hoces evo sta sam nasao na brzaka samo na KP a gde su otpadi, ovi koji rasturaju havarisane itd... za nove ne znam mada ima verovatno... senzora volana vidim da ima i novih... a i na forumu bar imamo majstora za italijane, javice se vec neko pa i ako nema sigurno zna ko ima :)


zza1765.pngzza1766.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo ljudi, imam big problem, imam Punta Sporting 1.2 16v (2002 god), jutros vozio normalno sve, dosao kuci parkirao, nakon nekih sat vremena brat upali da ode do prodavnice, namotao pun lijevi u rikverc da se okrene, i upali se crvena lampica volan, i tu je stao servo...

Ja ga ugasim - upalim, opet isto, ne gasi nikako i nema servo.

U auto sam stavio nov akumulator pre neka 2-3 mjeseca.
Da napomenem, mozda u poslednjih 6 mjeseci mi se desilo nekih 2-3 puta da se upali ta lampica i oteza volan, i ja ugasim pa upalim auto i nestane, sve normalno. I evo sada se ne gasi uopste. Da li neko zna do cega je, da nije neki relej, ili ako je neko imao slican problem da mi objasni sta da uradim, gdje se nalazi, sta da mjenjam, radim?!

Nisam ja majstor, ali tata mi se razumije dosta oko automobila, pa mi kaze hajd' pitaj ljude znaju li sta je reci, sta ciniti?!

 

Pozdrav.

Edited by Deeda
dodao godiste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, prelistaj od pocetka, mogu da budu i relei servo motora. Ima lepo objasnjeno gde se nalazi servo, kako se skida. Na njemu imas stampanu plocicu sa 2 relea, hoce oni da riknu ili da se pojavi hladan lem. Ako vec skidas servo motor onda kupis ta dva relea, mislim da ima u AP sportu i da su oko 500 din/kom i zamenis, ako si te srece mozda i otklonis kvar za 1000 din, a ako ne, ostaje ti skuplja opcija - senzor pozicije volana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Listam, vidio sam kako se otprilike skida motor i gdje se releji nalaze, ali ne znam gdje u Banja Luci najbolje uzeti, kontam se posavjetovati sa majstorom pa onda, kontam ne mogu valjda nesto zeznuti tokom promjene releja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisi vican lemljenju onda bolje da ti to uradi neko ko zna sa lemilicom, u principu nista tesko. Skines motor i plocicu, nek ti otac pomogne, kupis relee i odneses kod nekog da ti zameni i to je to. Izguglaj malo, ja nadjoh ovo:

http://bhtuning.com/threads/punto-2-city-servo-relej-problem.94660/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, da se i ja "pohvalim", imam problem sa servom. Od preključe mi se pali lampica za servo, otežan volan. Nakon listanja teme sam odlučio da zamenim akumulator. Zamenio Vartu 42ah (koji je star 4 god), stavio 45Ah (star par meseci) i krenuo kod cure (udaljeno 10km). Odmah nakon stavljanja novijeg akumulatora mi se ugasila lapica za servo, i ono je radilo savrseno. Parkirao bez mnogo manervisanja, ravan polozaj volana. Palim motor, gori crvena lampica :rant: volan otezan, gore nego kod yuga.

 

U prvom trenutku sam pomislio da sam sa akumulatorom rešio problem, sad ispada da još nešto je***a. Idem na dijagnostiku čim pre, mada bih možda i prelemio kontakte, ako ta demontaža i montaža servo motora nije preterano pipava operacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros se setio: da li je moguce da u mom slucaju mozda je alternator krivac, ako ne moze da dopuni akum.?

 

Hmm..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sređen auto prošle nedelje,sve završeno u jednom ovlašćenom servisu i sve novo stavljeno,ceh ravno 780€ al bilo je još nekih stvari koje su sređene i odrađen veliki i mali servis,razmisljao dal da prodam punta ili da uložim to u njega,pa mi se ništa na oglasima nije svidelo i rešio da uložim u njega i vozim ga dok se ne raspadne :mellow: možda ga i proddam ako mi enko da za nejega 3500€ toliko je do sad uloženo :lol::doc:

Edited by Kaniđa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, danas mi je majstor dijagnostifikovao kvar - kaže da je problem servo motor. Probao bih sa lemljenjem, eventualno zamenom releja na motoru. Jel zna neko pouzdanog autoelektričara u ZR ili okolini?

 

Čudno mi je, jer sam sumnjao na akumulator, i nakon punjenja 10h, servo mi je radio super...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Kada motam volan u levo ili desno, svejedno, cuje se neko sitno zvecanje, kako to da opisem. Kao gedora kljuc kada okreces pa prelazi preko onih malih zupcanika, tako neki zvuk, odmah ispod airbaga. I desilo mi se 2 puta u voznji da je volan poceo da mi se otima iz ruke pri voznji. Polako da trese pa sve vise i vise i da vuce u levu stranu. Tesko mogu da ga vratim u desno, ali ga vratim na kraju i stalno vuce. Stao sam i ugasio motor, posle ga upalio i normalno radi al ne znam kada ce opet to da se desi. Sta bi mogao da bude problem? Da li je spulna volana ili senzor pozicije ili nesto trece? koliko otprilike kosta dijagnostika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto cujes je najverovatnije sam servo motor, a po simptomima bih rekao da te zeza senzor polozaja. Spulna nije sigurno jer ona sluzi za druge stvari, preko nje idu kontakti za airbag, sirenu, i ko ima komande na volanu.

 

Meni se desavalo da motor proizvodi cudne, da kazem drhtave zvukove, zbog loseg signala sa senzora. Zvuk motora je posledica kvara na senzoru. Tako je bilo kod mene, a za cene stvarno nisam u toku pa ne bih da lupetam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...