Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Znaci postoje nekoliko izvora buke u volanu kod punta, eto meni je pomoglo (za sada) ovo najprostije rjesenje sa kardanom, vidim kod vas su opet neki drugi izvori zvuka, ali eto dobro je sto ste probali ovo nista ne kosta a barem ste kardan otpisali kao moguci uzrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo pogledah juče, taj dole kod pedala mi deluje da nema luft, na oko a i na drž :)

Uhvatim donji deo rukom i mrdam volan sitno sitno i osećam pod rukom da mrda i donji deo bez lufta.

Zatim sam otvorio poklopac za osigurače i vidi se iza servo motora, iznad nekog metala gornji deo kardana. Tu isto ne vidim luft, prste sam jedva zavukao i čini mi se da ga nema.

Takođe, kad mrduckam volan sitno vidim krug srednji na motoru serve da se vrtucka, tj nema ni luft na relaciji servo-volan...

A bilo mi glupo da ipak dotegnem sve malo i ako se ne čini da ima luft, u strahu da ne pretegnem ili nedovoljno dotegnem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispravno si postupio sto nijesi nista dirao, da je bilo lufta u nekom od dva kardana, osjetio bi ga odma pod rukom, tj. ocigledan je. E bezveze, ispade da je samo kod mene bio taj problem sa labavim kardanom, a ponadao sam se da ce biti od pomoci i drugima

Edited by Visconti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja danas ponovo na dijagnostiku, ovoga puta je senzor :wallbash: . Taman kad sam mislio da sam se resio bede djavo dodje po jos nesto :realmad: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj prvo, ono klasično što smo svi probali: očisti kontakte servo konektora i prelemi relea na motoru. To sve možeš sam a ništa ne možeš da pokvariš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e probao sam i gornji kardan da zategnem i nista,i dalje se cuje,sada stvarno vise ne znam sta da radim :wallbash: da probam da skinem servo da vozim bez njega da vidim da li ce se i onda cuti...drug mi danas rece da mi je mozda lezaj u motoru sj...pa ga treba zamenuti...da li je neko to vec radio i da li se to moze menjati :question: pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja mislim da je lezaj u motoru otisao. skinem motoric dok zbavim alat i provjerim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i jel ti se onda cuje to lupkanje i krckanje :question: kakav je u voznji bez serva,mislim sve je normalno sa mo sto je teze motati :question: ma i ja cu da ga skinem dok ga ne popravim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kucka krcka ide na zivce, a samo je tezi isto kao kada je ugasen auto nema razlike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedan deo iz fabrickog uputstva koji kaze : "VAŽNO: Volan može postati pomalo krut nakon manevara parkiranja koji uključuju veliki broj okretanja volana. Ova pojava je normalna a uzrokovana je sistemom koji sprečava pregrevanje motora. Nije potrebno servisiranje. Normalno funkcionisanje servo volana će se povratiti pri sledećoj vožnji." Pa cisto da ako se nekome desi da zna u cemu je problem :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni situacija od danas, isao do cuprije auto putem i posle nekih 45 minuta voznje, upali se lampica za volan i ostanem bez serva, tezak ko tuc nikad mi se nije desilo pa nisam ni navikao, sva sreca pa pravac nema mnogo skretanja, i ajd da ne stajem tek kad sam dosao do naplatne rampe ugasim upalim sve normalno, vratim se nazad evo do kuce i sve radi, sta je pukla ta elektronika nemam pojma.

p.s. da li drzite city servo upaljen ili ugasen, jel ima mozda do toga nesto ili nema veze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad nisam palio city. Juče sam preparkirao i na pola ispade servo. Posle 5-6 meseci. Ako je tako retko, nema veze.

Ni ti se ne sekiraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi.

Nov sam na forumu a kao i vecinu muka me naterala. Imam Punta 1.9JTD 2004 i zeza me servo. Kupio sam ga pre par meseci, od starta me zezao servo, zamenio akumulator ali je problem ostao. Cim sam ga kupio ugradio sam Zeder (jer su mi Clia ukrali). Servo sam nekako i trpeo, uglavnom se desava kad na malim obrtajima pokusam da smotam volan malo vise. Nekad mi se upali lampica a servo se ne iskljuci ali se u vecini slucajeva iskljuci. Medjutim, od pre neki dan cujem neko lupkanje u volanu kad pokusam da ga smotam. Od cega moze da bude to lupkanje, jel moguce da je od Zedera da se olabavio, jer mozda letva volana u pitanju?

Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitaj malo temu, ima priče i kako je lupkanje rešeno dotezanjem donjeg dela osovine volana.

A evo koga zanima malo da čita kako se rastura ceo sklop i sređuje senzor pozicije volana. Ako koristite google chrome, on će vam ponuditi prevod na engleski ili srpski ko voli...

Ima slike na pola strane, ima i par na drugoj strani, ovo je treća...

http://www.pctuner.net/forum/auto-moto-tuning/76714-fiat-punto-seconda-serie-come-riparare-il-motorino-servosterzo-elettrico-3.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozz...danas sam skinuo motoric serva i probao da vozim,nije strasno i ne cuje se to krckanje na neravninama,ali sam cuo kad u voznji skrecem preko rupe slican zvuk onome od pre samo kao da se nesto zatrese u volanu,ne mogu ga bas najbolje opisati...mozda taj zvuk ima veze sa tim sto mi letva ima malo lufta ili sto mi je na desnoj viljusci otisao silen blok ili kako se vec zove pa mi lupa :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e sada desilo se nesto sto ni sam nisam mogao da poverujem,vratio sam servo sinoc ali ga nisam vozio ali danas kad sam krenuo vise nista ne krcka i vise nema tog glupog zvuka...nemam pojma kako ali mislim da mi je motoric bio otegnut ili nesto,ja sam ga samo vratio i dobro stegnuo i sad je ok.samo se cuje na rupama ta viljuska .jek moguce da je samo bio otegnut,mozda od rupa jer nisam nista konkretno radio i sada valja.bar sam sada video da nije problem da se skine motoric.pozzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj volan mnogo lakse ide u levu stranu nego u desnu,a lampica od serva se ne pali. primetio sam kada startujem motor, volan se sam pomera u levu stranu,u cemu je problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima negde sam vec pisao al da i ovde opisem moju situaciju s vremena na vreme mi se palila lampica za servo al je servo radio

posle toga mi je jednom prilikom motanja ugasio servo a zatim kada sam ga ponovo upalio servo je radio medjutim lampica je sijala i sijala danima bez prekida problem sam resio tako sto sam skino plastiku gde su osiguraci i debeli crveni kabal gurnuo unutra jedno milimetar dva a ostale kablove malo pomerio sve sam ovo radio kad je auto bio ugasen od tog trenutka prilikom startovanja lampica se ugasila i vec 7 meseci i vise nisam imao problem ni na punom namotaju ni da se pali lampica ni da servo zeza.Tako da verovatno pojedincima ko i meni gubi neki kontakt.

:question: Medjutim primetio sam da mi se osovina na zadnjem delu serva il je ono lezaj il sta vec kad se pomera volan levo desno blago cuje dal tu sme WD40 da se prska :question: i da li je blago pucketanje po neravninama mada nigde nema zere lufta ispod volana znak da ce uskoro taj senzor pozicije da zeza il to nema nikakve veze. :question::question::question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To rešenje što je Veki naveo čak piše i Fiatovim uputstvima kod tih problema. Čak i u Autodati.

A nejjednostavnije je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,da se javim i ja kad svi pricate o servu.Kupio sam auto u aprilu ove godine.Fiat punto 1.9 JTD.Taj dan kad sam ga kupio desilo mi se da mi se upalila lampica za servo i naravno servo se ugasio,znaci kao da vozim tenk a ne punta.To mi se desava stalno pa i danas.Desava mi se u mesec dana nekih 4-6 puta ili nekad za 5 min 2-3 puta se iskljuci.U trenutku kad se iskljuci cuje se neki zvuk kao da lupi nesto,ali ne znam sta je.Kad sve funkcionise normalno,znaci kad radi servo i mrdam volan levo desno nemam nikakvog lufta i nista se ne cuje lupanje ili tako nesto.Da kad mi se iskljuci servo ja samo auto ugasim i upalim i servo ponovo radi.Inace primetio sam da kad vozim sa city servom onda me se redje desava da se iskljucuje.I cini mi se,a mozda se i tripujem da kad je hladno hoce da se ugasi,a leti na primer retko kad mi se ugasio,cak se i ne secam da se gasio leti kad su visoke temperature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Meni se upalio par puta pa evo i danas ali nisam imao problema sa servom,radi i servo i sity...ne zna sta je nervira me lampica...

punto1.9JTD 2005 god...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,da se javim i ja kad svi pricate o servu.Kupio sam auto u aprilu ove godine.Fiat punto 1.9 JTD.Taj dan kad sam ga kupio desilo mi se da mi se upalila lampica za servo i naravno servo se ugasio,znaci kao da vozim tenk a ne punta.To mi se desava stalno pa i danas.Desava mi se u mesec dana nekih 4-6 puta ili nekad za 5 min 2-3 puta se iskljuci.U trenutku kad se iskljuci cuje se neki zvuk kao da lupi nesto,ali ne znam sta je.Kad sve funkcionise normalno,znaci kad radi servo i mrdam volan levo desno nemam nikakvog lufta i nista se ne cuje lupanje ili tako nesto.Da kad mi se iskljuci servo ja samo auto ugasim i upalim i servo ponovo radi.Inace primetio sam da kad vozim sa city servom onda me se redje desava da se iskljucuje.I cini mi se,a mozda se i tripujem da kad je hladno hoce da se ugasi,a leti na primer retko kad mi se ugasio,cak se i ne secam da se gasio leti kad su visoke temperature.

Nemoj da mrzi, pročitaj sve postove i videćeš kako smo snalazili. Najčešće je bilo uspušno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...