Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

@Milos1989

 

Senzor pozicije volana javlja loše, pa sam servo okreće volan dokle kako mu kaže senzor pozicije volana, i to je ono što kažeš da ti se volan otima. Ti se ustvari tu boriš sa jačinom servo motora, i kao što si osetio veoma, veoma je jak. :) 

Koliko košta sređivanje imaš napisano u prethodno napisanim postovima (odgovorima) u temi na kojoj smo. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh sve zavisi sta je i koji kvar,meni je bio na puntu riknuo servo motor,odnosno te elektronika na njemu,sa popustom kod Gorana 6000 dinara

a ako je senzor polozaja volana vrisno ne znam koliko kosta,al to je isto boljka citavog serva na puntu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce da nesto nije u redu iako se lampica ne ukljucuje? Uopste nije upaljena lampica da servo ne radi ili bilo sta drugo... Volan mi nije bas jako vukao u stranu. Vukao je ali sam i dalje vozio pravio, cak sam lako skrenuo u desno da ugasim auto. Vise je nekako tresao. Tako se otimao. Kada sam usporio, tresao se slabije. Kao da je skakao gore dole i lagano vukao u levo. Oba puta je vukao u levu stranu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/22/2016 at 10:17 PM, sweexzaza said:

pozdrav ,sad sam se uclanio I imam problem sa servom na puntu classic 2009 .Pre tri dana sam bio kod majstora I ugradio kompletan siti servo  (ja ga nisam imao na puntu  to je onaj osiromaseni  sa branicima crnim,nema nista od opreme).Sve je majstor lepo RAZBUCO  pa zatim ugradio sve I  dosla je na red proba.bio sam ODUSEVLJEN  (sedam godina sam vozio bez serva).Od Mrcajevaca do Kragujevca sve SUPER (palio sam u voznji da probam I SITY).Sutradan uvece u voznji mi se servo iskljucio ,stao sam ugasio auto I upalio  I on je proradio.(napominjem da nemam na kontrolnoj table sijalicu za sity).Sutradan mi se jos jednom to isto desilo .Volan je bio kao I kad nisam imao servo.Isto posle gasenja -paljenja  proradi.Neki savet   HVALA

 

Od skoro imamo punto 2002 koji nema ugrađen City servo, volan u mestu pretežak, vrlo teško se manevriše i parkira.

Imam želju da ugradim servo, pa me zanima možeš li da mi daš neku preporuku?

Hvala

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već neko vreme mi se čuju čudni zvukovi iz volana , nešto poput krčanja i krckanja kada blago pomeram volan u stranu. Nikada mi se nisu palile lampice za servo i nisam imao problema sa radom serva i sve funkcioniše kako treba sem tih iritirajućih zvukova. Akomulator je nov vartin stavljen prošle godine, čitao sam temu nekoliko strana u nazad i pominje se probelm tkz. senzora položaja volana. Moje pitanje je dal je samo u njemu problem ili postoji neki problem u samom servu ?

Preporučite nekog majstora ko zna problematiku i ko bi mogao da mi pomogne . Hvala unapred !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra stara boljka je opet napala i mog Puntaca. :( Popravljan je pre 5 godina i tada su prelemljeni releji, ali mi sada po simptomima ne gine menjanje senzora polozaja volana. Naime servo nema stalnu gresku, kao kad su releji odlemljeni, nego tek pri okretanju u jednu pa u drugu stranu, u tom trenutku zasija cuveno ''crveno volance''. Znaci da servo radi, tj nije motor crkao. Sutra cu da ga nakacim na dijagnostiku, pa da vidim koju gresku javlja. Sumnjam da moze biti kompjuter serva, jer da je on crkao servo ne bi nikako radio, tj ne ovako u prekidima. 

Sto se tice akumulatora, imao sam problem da upalim tacno pre deset dana, pa sam ga dopunio. Od tada normalno pali, a punjenje je 14,14V na leru bez opterecenja(svetala) a 14,09V sa upaljenim dugim i kratkim svetlima. Znaci jos jedan moguci uzrok je eliminisan. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve u svemu-senzor je krepao. Zamenjen drugim i to jako brzo. Goran iz SO je to veoma brzo i profesionalno odradio. Vidi se da je temu apsolvirao,pa je ceo stub volana bio vani za manje od 10min. Kućište senzora je takodje moralo drugo,jer novi tip senzora ne može u staro kućište, koje prima senzor sa žutim bužirom. Garancija je godinu dana. Valjda neće biti problema. 

Čitav problem je izazvan jednim strašnim udarcem u pregíb na putu od koga umalo nisam sleteo s puta. Deo udarca je primio trap i točkovi,ali je došlo i do volana. Upalila se lampica i volan otežao. Posle gašenja pa paljenja auta-sve se vratilo u normalu,ali  se još par puta desilo da otkaže. Pre par dana je sve doslo do kraja,a epilog je poznat. 

 

Fotke starog sa čuvenim stazama. 

 

DSC_0026.JPG

IMG-1485003571539-V.jpgIMG-1485003528345-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti je ovaj deo na drugoj slici pukao prilikom demontaze ili prilikom tog udarca u pregib puta?

Izgleda kao da su i el.vodovi popucali?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj deo je pukao kad sam ga opalio cekicem-da  otvorim. :lol:

Inace, majstor kaze da je ovih hladnih i vlaznih dana imao puno zamena senzora. Ko zna sta je  sve kumovalo tome da senzor otkaze. U trenutku zamene-sve je radilo kako treba,ali nisam hteo da mi se opet desi i otkaze servo. Nekima ne smeta, ali ja sam p...zdeo kad sam iz 20 puta morao da se isparkiravam. 

Zaboravio sam da kazem da mi je kolega odradio i optiku, gde je vracao prednji tocak koji bio zaturen,tj otvoren po vertikalnoj osi. Nije vukao u stranu,ali bi tako jeo gumu. To je jos jedna posledica udara u pregib. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se servo volana , senzor položala ili uopšte bilo šta od tog upravljačkog sistema na Puntu menja / kontroliše u nekim intervalima ili samo po potrebi tjst kad rikne ?

 

Ne bih da volan "oteža" ili blokira u nezgodnom trenutku npr kad žena vozi jer koliko čujem - žensko i ne može da savlada volan u tim situacijama

Share this post


Link to post
Share on other sites

90eur i posle mi je poslao i centralinu gratis jer stara je malo brljavila. e onda sam zakacio dijagnostiku i kalibrisao ceo sistem. zakacio opet na otpiku i kada su Nm bilo na 0, u tom polozaju je kolega zakljucao tockove. Preko dijagnostike se vidi koliko sile deluje na volan. sila u Nm u plusu je kad ide u desno, a u minus u levo. Ovako, stavili na 0 i onda nastelovali trap. Sad je bombona. ;) Mislim da moze sve ovo i bez optike, ali kad vec mogu da izvoljevam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo jel zna neko sta moze da bude sto na puntu 2004 1.9jtd pokazuje crvenu lampicu za volan I ne radi city? Kad stisnem dugme za city pojavi se na tabli ono ispisano city kao da je ukljucen ali volan I dalje radi kao obican servo, nije nista lakse?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege,

od pre neki dan kad auto ( punto 2003 mk2a 1.2 16v ) stoji u leru, recimo stanem na semafor, cuje se neki zvuk ispod volana tj tamo kod onog dela gde su osiguraci, kao neko brujanje zvrndanje sta vec ( gremlini jbt ) .. Majstori kazu da je verovatno motor serva, iako se na instrument tabli ne pali nikakva lampica za volan itd..volan je malo otezao , ali kada sam zamenio solje amortizera sad je lagan ko i pre...city servo ne palim i ne koristim . Ja sam probao starom srpskom metodom kad se cuje taj zvuk malo nabodem pesnicom ili nogom plastiku oko volana i to kao prestane, ali na sledecem semaforu opet se cuje ... verovatno su ti releji koji treba da se preleme a mozda je i ceo motor vrisnuo, a mozda je i plastika negde prsla al ne verujem..nasao sam te releje za 10 evra dva komada al ne znam kako da skinem taj motorcic tj dal mi treba neki sofisticiran alat ili dobri stari cekic pomaze...

pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovakvo brujanje se cuje i kod mene na Pandi 2004 god, servo radi normalno i city takodje i ovo brujanje se cuje samo na leru, a lampica mi svetli skoro 2 god, ali servo radi najnormalnije, ucemu je problem iz vaseg iskustva?

hteo sam da skinem motor ali je usrafljen torexom i to ne supljim za koje imam kljuc vec onaj gde treba kao gedora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ne svetli lampica ali se cuje taj zvuk..neki releji unutar tog motora koliko sam ja razumeo majstora i forumase...e sad kako se skida ne znam i mene to zanima da ga otvorim zamenim releje i podmazem sve i onda testiram...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo jutros se dva puta upalila lampica i otezao volan jedva se okretao...sad cu da idem da rasturam te releje pa da vidim dali je do njih..javljam
Pozdrav
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zorane bio si u pravu nema releje a i nije bio do toga kvar vec je prso senzor ugla volana...zamenio to djubre za novo i nema vise tog zvuka niti paljenja lampice...e sad jedini problem po meni je sto je auto nekako tezi na volanu sada kada se mota ..ne znam kako da vam objasnim kao nove patike pa dok se razgaze par dana...upravo idem na put nadam se da ce malo da olabavi da se lakse mota...pozdrav

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...