Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Neki već čuše za moj problem da mi ponekad vrisne servo, upali se lampica i oteža volan, par puta nije otežao, samo lapmica, uglavnom na pun levi.

Iz iskustva i razgovora sa ostalim puntašima, dođoh do zaključka da obično ako nije vrisnuo motor ili rele, bude baš taj davač pozicije. :sleeping: Primetio sam da meni kad vrisne, obično se malo i otme volan ili pukne nešto u njemu baš u tom trenu. 99% slučajeva bude na pun LEVI. Primetio sam ovo pucanje da se desi ponekad kad mrdnem volan ili zakočim. Nije homokinetički 100%.

Pitanje, pošto kad u mestu mrduckam volan tamo amo na sitno, pojavio se i taj neki zvuk lufta i udaranja, šta je meni moglo da vrisne i da eventualno ima veze i sa servom? Jel može da bude letva pa da je ovaj simptom? Auto je udaran, udario je prednjim delom u nešto, negde između desnog fara i sredine haube. Jel može letva da se načne tj ošteti ugradnjom Zedera, isti sam montirao odmah kad sam uzeo auto pre 2 godine, al tad još nisam obraćao pažnju na ove detalje, a problem mi se desio prvi put posle 6 meseci posedovanja kola, u principu zimi učestali, al ovo sa pucanjem je od skoro...

Dodao bih i da ovo sa zimom nema veze sa akumulatorom, uzeo sam nov Bosh i desilo mi se otad par puta. Kontakte kod volana sam takođe očistio contact cleanerom. Znači fokus problema tj pitanje je oko ovog zvuka, ne oko serve. :stuart:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh, mogu samo da ti kazem da imam isti problem, dobro slican. meni se desilo par puta da sevne lampica, a jednom mi je otezao volan dok sam se uparkiravao i to bas po onoj hladnoci najgoroj. desava se da kad motam u desno(pun) dolazi neki zvuk kao zglob ali nije zglob, mislim, znam kako se cuje zglob kad rikne, i cuje se samo kad drzim gas dok skrecem, ako ga pustim na ler, nista. druga stvar, isto kad mrdam volan levo-desno cuje se to neko lupkanje, kad sam bio kod majstora, kaze dobra je letva, nema lufta. nisam jos otkrio sta je, tako da ti ovo moje pisanije i nije od neke pomoci, al' eto da znas, nisi sam :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš htedoh da dodam danas, desilo mi se malopre upalim ga, da krenem da siđem sa trotoara, ma nije kvačilo ni krenulo da hvata a volan tek pipnuh na desno, nešto puče u volanu, isti zvuk i upali se lampica i oteža volan. Reset i vozi.

Ortaku na identičnom sportingu jeste otišla letva na primer, ali njemu se lampica upalila tek 2-3 puta za godinu i po a volan nije otežao, al mu se dešava isto što i meni kad rikne na pun smotan, njemu kad izlazi iz dvorišta svaki put znači, kad smota pun desni, otme mu se volan pred kraj, kao da sam smota poslednjih 2 stepena kruga, tako se meni isto otme kad mi vrisne na pun, uvek na levi...jel se još nekom otima ovako? :D

Pogledaću letvu kod majstora, al recite mi od oka, koliki je to pos'o, šta se tu skida/otvara da bi se videlo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je izgleda boljka kod Punta.... Moja koleginica vozi Punta 1.9D i ima isti problem. Ali fora je u tome što joj se to javlja samo i isključivo kada vozi sa "normalnim" servom.... tj kad uključi city servo (a stalno joj je uključen sada) taj problem se ne pojavljuje... ko zna u čemu je stvar, ja tipujem na elektroniku. Isti problem je imao i jedan ortak ali ga je rešio kod Ninića za nekih 70-tak eura :ermm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja za sada saznao, zamena releja na štampanoj ploči je oko 70-80eur, može i da bude taj davač pozicije, mislim da je slična cena, ili sam servo motor što mislim da je retko slučaj.

Jel toj koleginici pucka u volanu, nek proba u mestu kad je upaljen auto i pravo točkovi da klimusa volan tamo amo taman onako malo da se točkovi maltene ne pomeraju, luft sam onaj, dal se čuje kao da udara u volanu nešto?

Al ne mora da bude slučaj, baš pitaj tog ortaka ako se seća dal mu je pucalo u volanu i šta je zamenio, šta mu je rekao Ninić ako mu je rekao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem moze sto se tice lupkanja da bude luft u kardanu sto spaja sity sa letvom volana.a za problem sa gasenjem serva -dijagnostikuj ga

Share this post


Link to post
Share on other sites
problem moze sto se tice lupkanja da bude luft u kardanu sto spaja sity sa letvom volana.a za problem sa gasenjem serva -dijagnostikuj ga

kako se krece cena popravke tog kardanchica? Ili zamena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijagnostika ne pokazuje ništa. City servo ni ne palim.

Po nekim forumima kaže ako nema memorisane greške da je problem u kontaktima serve kod volana. Njih sam očistio a lupanje je usko povezano sa crkavanjem iste tako da ta priča ne drži vodu :)

I mene zanima cifra opravke ako je taj kardan il šta još može biti u volanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rec "serva" ne postoji, a moze se naci u slengu kao sinonim za rec "servis".

Sistem elektro-motora ili hidraulike koja pojacava neko dejstvo se naziva "servo".

Nhf Okto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@punto abart -oko 30e deo i ruke.morao bi da proverim ostade li koji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa ako je 30 jevrićona ja sam rad da otklanjanje svog problema krenem odatle :D

Čujemo se kad mi legne plata, verovatno navratim do tebe kad si se već nametnuo :) samo da pitam poznanika koji ima servis šta on misli i koliko je, on mi je lupio 80 eur al' mislio je da je servo, nije pogledao...pričao je napamet.

A kako misliš da li je ostao koji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao sam par komada u rezervi koje sam sacuvao prilikom zamene serva ali radilo se pa nisam siguran ostade li koji.u svakom slucaju svrati da lociramo tacan problem ako ne uradis nista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim si ti menjao par servi a ne znaš ni dal ti ovih čuda ostalo biće da je Loodilo u pravu kad kaže da je ovo boljka na Puntima? Što servo što ovi štapići :D

A koliko često si imao slučaj da vrisne baš elektromotor tj sam servo daleko bilo, da nije ovaj štapić ili rele? Ili nešto sa strujom ili kontakti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je i neki moj zaključak, dosta ljudi znam da su se žalili na servo, a sad kad saberem simptome i priče i neki koji su išli u servis, nikad sam motor izgleda nije menjan, znao bi jer je skup pre svega :D

Svejedno, malo je nesavesno ugraditi tako loš deo u volan baš, bitno da mi piksla ima feder vratanca :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
imao sam par komada u rezervi koje sam sacuvao prilikom zamene serva ali radilo se pa nisam siguran ostade li koji.u svakom slucaju svrati da lociramo tacan problem ako ne uradis nista

daj mi kontakt firme na pp, pa cu svrnuti kad budem dolazio u BG (za cca 2 nedelje). Casna pijonirska. Ako imas deo, naravno... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

elektro motor nisam imao slucaj da je riknuo jos. uglavnom neki relejcici,redje senzor polozaja volana a najredje racunaljka.danas bas pregovarao oko delova serva trebalo bi uskoro i da stigne neka zalihica.a to sto kazu da je crkao motor serva i zamene pa radi su 99% ti relejcici na stampi u motoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato treba biti član foruma, uključiti mozak, raspitati se i uraditi za 30 jevrićonsija a ne za 80 ti kao nešto zameniše ne znam šta :D

Ja samo čekam pare pa da to menjam, nema dana da mi ne vrisne, malopre me izdade a isparkiravao sam se ukoso uzbrdo sa dubokog snega, zaglavih se međ 2 auta poprečno na uzbrdici dupetom i ni makac u rikverc kako sam se ukopao,kad peng - dobro poznat zvuk i sijalica i otimanje volana :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam slican problem, meni se u voznji ugasi servo, i u prosija lampica, ugasim auto upalim ponovo i radi normalno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se samo jednom iskljucio servo, kad je bilo ono mnogo hladno, a inace samo klopara povremeno kao da ima negde lufta, ali ne znam gde. zvuci kao da je iz onog dela gde je motor serva, mada to nema sanse da provalim, posto se zvuk prenosi. krckanja nema, samo lupanje, i kad namotam desno, cak ne pun, klopara kao da je otisao zglob, ali samo kad skrecem sa gasom, na leru sve normalno, nista se ne cuje. ljudi, pisimo fiat-u da nam vrate pare

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jel ti oteža volan ili se samo upali lampica? Koliko je učestalo? Dal si primetio neki simptom, tipa na pun levi ti vrisne, dal pukne nešto u volanu....

Upali se lampica i oteza volan (znaci servo se ugasi) :D E sto se ucestalosti tice, npr desi se jednom mozda u pet dana, a nekad se desi dva puta u sat vremena... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas napokon dosao punto2 sa ovde opisanim krckanjem u servu i uzrok problema bio u senzoru pozicije volana i ako nije prikazivao gresku na dijagnostici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima... vidim da ovde raspravljate o problemu koji je od danas poceo i mene da muci, pa reko da se posavetujem.

Naime radi se o fiatu Panda 2004, nije punto al pretpostavljam da je to isto... elem danas sam najnormalnije krenuo i posle 50-ak metara kada sam hteo da smotam volan, odjednom se cimnuo, nesto je zakrcalo u samom stubu volana i upalila se lampica za servo, naravno posle toga volan se okretao kao da nema serva.... e sad... kad auto ugasim i ponovo upalim i probam da smotam za nekih 90 stepeni levo ili desno desi se ista stvar. Pustio sam da malo odstoji :))))) ko velim nesto ce se srediti samo od sebe :)))) i stvarno obrnuo sam 2 kruga oko bloka i za sada se nista ne iskljucuje i ne blokira ali... i dalje prilikom motanja volana se cuje nesto... pa najpre kao krckanje-puckanje. Pretpostavljam da neko moze da mi kaze o cemu bi moglo da se radi i gde da teram auto.

Hvala svima unapred,

Aleksandar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...