Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

On 5/25/2019 at 11:33 AM, tvzmaj said:
Ja sam ga kupio sa tim problemom, isto u levo ispada. Mada sada kada je toplo vreme radi normalno. Kada su jaki mrazevi ispadne iz funkcije u gradskoj vožnji i po 3x dnevno. Probaj i ovo: kada stojiš, ugašen, stavi volan na sredinu ili blago u levo. Ne diraj volan, ali ga posmatraj šta se desi kad upališ auto? A onda šta kada ga ugasiš?
Meni su neki profesionalci rekli da je to senzor. Motore sam popravljao na više njih do sada, tako da mi rasturanje motora nebi bio problem. Za senzor mi treba više vremena.

Ako volan oteža u oba pravca okretanja onda je verovatno city servo motorče.
Ako se volan cima i koči u momentima,pa proradi, onda već vuče na problem sa senzorom pravca...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad čitam ovih zadnjih nekoliko poruka, nije se nijednom ugasio u protekla dva meseca, i naravno nisam auto vozio na dijagnostiku. Moram da  rešim to pre mora, da ne bi posle jurio majstore po grčkama ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro mi jedan majstor na forumu reče da se ne iznenadim ako mi u vožnji sam namota pun levi i zabodem se negde
Ja imam dijagnostiku, i nikako da je upalim i pogledam šta će reći. Videću to ovih dana, ako se ne zabodem negde
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravili smo još nešto što obavezno treba proveriti kada upali crvenu lampicu serva a to je napon punjenja. Pre svega treba proveriti nivo punjenja akumulatora. Ako napon padne ispod 13,5V u akumulatoru, servo prestaje da radi jer motor konstantno vuče dvadesetak ampera. Ako nebi preventivno isključio motor serva, akumulator bi se brzo ispraznio.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam moj gledao na dijagnostici. Nema nikakvih grešaka. Onda sam ga testirao i pratio dijagrame. Na dijagramima se ne primećuje nikakav loš impuls. Sve deluje ok. Mada mi se neki naponi sa potenciometra senzora nesrazmerno razlikuju prilikom motanja levo i desno, ali nebih se zakleo da senzor ne valja. Nisam ga kalibrisao. Probaću to drugi puta kada podignem volan i vidim poziciju senzora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor zamenjen. Izgleda identično kao stari. Godinu dana garancije ima, a do kad će trajati, videćemo ...

 

Pitao sam danas majstora je l' istina to da može da namota pun levi u vožnji sam od sebe ... Kaže jok, možeš jedino da ostaneš bez servo asistencije ako nešto rikne, jer se na svaku naznaku problema dotična preventivno isključuje ... eto ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekipa, pozdrav svima iz Hr. Dosta vas čitam i nastojim odgonetnut što je s mojim servom, ali nisam siguran. Naime, zimus kupih punta 2003. i mjesec dana nakon kupovine, ponekad bi se upalila lampica serva, a volan bi bio otežan za manevriranje. Nije slučaj, kako neke kolege opisuju, da je uvijek u istom položaju, pri sličnoj brzini itd., nego se lampica palila u svima situacijama. Ponekad je volan bio lijevo, ponekad desno, nekad odmah nakon starta, a nekad nakon poduže vožnje i pri različitim brzinama. Čitajući upise odlučio sam rasturiti servo motor, no u njemu nije bilo releja, pa nisam ništa ni radio. Bio sam kod dva lokalna mehaničara, sa pitaj boga kakvim dijagnostikama. Jedan je rekao da je senzor, dok drugi govori da postoji neki problem sa strujom. Što mislite ljudi, jel problem struja, senzor položaja ili pak sam motorić serva. E da, još dvije stvari. Prva je da sam centrirao trap, al se znalo dešavat i nakon toga, a druga je da se prestankom zime i dolaskom toplijih dana, lampica gotovo nikako nije upalila (možda jednom cijelo ljeto), pa pretpostavljam da će dolaskom zime situacija opet biti slična. Nadam se odgovoru i šaljem srdačan pozdrav.

Edited by dodo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije da je senzor pozicije volana pred crkavanjem... Treba na dijagnostiku kod iskusnog Fiat-Lancia majstora

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshtry said:

Najverovatnije da je senzor pozicije volana pred crkavanjem... Treba na dijagnostiku kod iskusnog Fiat-Lancia majstora

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 

Dakle vjerojatno senzor. Oke, hvala puno. Nastojat ću naći nekoga ko ima volje rasturit volan i to. Dosad me par njih odbilo, kod nas fiat i nije nešto zastupljen, vidim da je to kod vas puno bolje zastupljeno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato i kažem da ti treba iskusan Fiat majstor, jer ga mora dijagnoticirati, pa odjaviti deo, pa namontirati, pa ponovo prijaviti, pa ponovo proveriti... A mogu biti i druge stvari...

A city servo je fiat izum..

 

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objasnjenja i rastavljanje senzora polozaja volana od punta 2 pogledaqjte i druge snimke na tom kanalu sve je u vezi servo volana.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi imaju, na oko običan, upravljač sa letvom. Sa leve strane, iz kutije osigurača se vidi da li ima motor koji je u funkciji serva. A razlikuje se još i po gumama. Sa servom nosi 14” a bez serva 13”. Ne verujem da bi uopšte imao to svetlo na tabli ako nema servo. Da li ima City Servo dugme ispod kasetofona?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se pogresno instalira sezor volana nece da primi kalibrisanje i prilikom svakog paljenja namota sam pun levi i to dosta energicno.Kad se ugradi kako treba nema tih problema.Negde na forumu sam okacio slike korak po korak za zamenu senzora.Cak je i Goran iz Zemuna dodao koji koraci mogu da se preskoce.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uz svesrdnu pomoć Gorana, sam zamijenio senzor, jer po Dalmaciji to niko živ neće da takne. Pažljivo sam pratio video, a ako bi nešto baš zapelo kontaktirao bih ga na viber. Kako mi greška tih dana nije bila upaljena, nakon zamjene nisam niti išao na dijagnostiku i kalibrirao, naprosto je sve uredu i gresku više ne pali. Jedino se volan malo teže vrti i čuju se kao neka krckanja ali iz upisa vidim da nisam jedini kojem se to nakon zamjene događa. Uglavnom hvala i Goranu i svima vama na upisima, divni ste. Svima koji imaju problem sa servom, ja bih ga sveo na dvije ključne stavke, ili je motor serva ili osjetnik. Ukoliko ponekad radi ponekad ne i dijagnostika pokaze greske c1005 i c1006 mijenjajte senzor, nikakvi akumulatori i pizdarije. Ako je greska motorica, onda do 2003. mozete proc samo lemljenjem releja, a ako je noviji onda je motor popušio. Senzore ili u gorana ili (posto sam iz hr pa nismo mogli iskombinirati) preko ebaya, uglavnom su svi su iz mexica i ne mogu vam podvaliti nešto s greškom. Pozdrav. 

Edited by dodo

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/16/2019 at 8:34 PM, gavranpero said:

Senzor pozicije služi za .... ? Jasno mi je kad je servo, ali čemu služi kod mehaničke veze, tj letve volana

Nisam početnik na forumima i znam da je sve na dobrovoljnoj bazi (da li će biti odgovoreno na pitanje, dobiti pomoć i sl), ali nije mi jasno da niko ne zna odgovor na konkretno pitanje ? Pitao sam ranije za zamjenu senzora sa pinjonom, takodje ni tu odgovora. Odgovor sam dobio od lika iz Finske, sam zamjenio. Riješiću i ovaj problem dok dobijem dijagnostiku (i sam znam da trebam provjeriti na dijagnostici eventualne greške), ali onda koja je svrha foruma kad odgovore tražim na drugim mjestima ?

Edited by gavranpero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...