Jump to content
FAS Goran
bolens

Ugradnja tempomata u Punto/Stila/Multiplu/Nouva Bravo/Alfa 147/Alfa 156

Recommended Posts

evo meni juče bilo dosadno. uzmem lepo šemu, razvučem žice, spojim šta treba direktno. malo se provozam da probam i radi. drži brzinu ko mrtav rukom.

znači može i bez ručice da se proba da li radi ili ne.

još samo da se pribavi prekidač ručica i ima da bude bombona.

ako neko zna gde ima neka viče još nisam naleteo na neku!

znači umesto ručice može i nešto drugo-soni daljinac, džojistik od kompa,...-to se šalim nemoj neko da me proziva posle :blink:

stvarno me zanima je li ko ugradjivao nešto drugo osim ručice, em je teško naći, em sa finansijske strane može dosta da se uštedi, a rek'o možda ima i prihvatljivih rešenja. Tražio jesam al' ne uspeh naći.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde se u BG može nabaviti taj tempomat za Stila odosno Alfu 147? i koja mu je cena.Interesuje me a imam taj beli konektor ispod volana (valda je to on).I znači samo se montira ručica,uštekaju konektori i sve šljaka OK. :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo da se ja javim samo da sam odavno ugradio tempomat i to bez ručice sa običnim prekidačima sa pijace koji su koštali oko 200 dinara i malo kablova od nekih zvučnika. prvo je bilo samo za probu a onda sam ostavio te prekidače dok ne nadjem neke lepše sa osvetljenjem. imam jedan prekidač koji imitira on/off (mada mislim da on nije potreban pošto mi i ovako uvek stoji na on), imam jedan taster koji glumi resume i imam jedan dupli taster (liči recimo na taster za podizače prozora) koji glumi + i -. sve sam ih ugradio na onu plastiku ispred menjača gde neki imaju pepeljaru mada mislim da je bolje mesto na stubu ispod testera za servo i asr pored menjača. znači sve opcije rade sasvim normalno. svi ovi prekidači ustvari šalju +12 volti ka odgovarajućem kontaktu. žice sam vuko od D4 konektora mada su boje malo bile konfuzne ali sam ih uklopio. znači slobodno mogu i drugi prekidači samo za svaki slučaj prvo osigurač obavezno pa onda on/off prekidač

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj slikam sutra. mada nije baš nešto za videti ali radi posao dok ne legnu bolji prekidači. slike instalacije nemam ali mislim da je jasno kako se povezuju žice. treba samo dovesti +12 preko osigurača do on prekidača pa odatle do resume i +/- tastera i odgovarajućeg kontakta u d4 konektoru. i na kraju sa oba tastera tri žice do odgovarajućih kontakata opet na D4 konektoru sve lepo upakovati i to je to. kad postavim sliku staviću i neku šemu ako baš treba mada mislim da nema potrebe :thumbsup:

Edited by mirko

Share this post


Link to post
Share on other sites

šemu nemam, mogu nešto da probam da naškrabam ali ne znam koliko bi pomoglo.

nije baš najsjajnije mesto ali lako se dohvati. uostalom jednom klikneš i nemaš problema. ipak kažem da je mnogo bolje mesto ispod ova tri tastera pored menjača

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bice "vrucih" ECU!

To sto je tvoj jos hladan nije zbog mraza i decembra, nego sto si imao srece, bar za sada! :)

Ne moze to tako! Mislis da ce te osigurac spasiti u slucaju ...

Ugradio sam ih masu u varijanti "HOME MADE" i tim se bavim pa govorim iz iskustva !!!

Ne bih da ovo neko shvati kao reklamu, jer je vec imam, nego da sprecim potraznju ECU na otpadima, jer znam kako je kad se pojavi neki neocekivani trosak!

P.S - Danas mi otisao akumulator :wallbash:

Edited by Rax011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Experti nije valjda da niko ne zna da nabroji koje verzije ECU-a imaju podrsku za tempomat ili vam je tesko to da napisete? OK, kontam iz teme da se radi o Stilu ali Stilo ima 5-6 verzija ECU-a zavisno od godine proizvodnje odnosno od verzije motora, pa i ovaj poslednji post namnista nije pomogao ako nam @Rax011 ne kaze koja je carobna formula. Sve drugo je reklama, ako hoces da nam pomognes onda dovrsi recenicu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice verzija ECU-a stvarno ne znam niti bih smeo da otvaram neki i da ubacujem zice tamo. ja sam iskoristio instalaciju koja je vec postojala. dobro sam prostudirao sta gde ide i sta se sa cime povezuje. ne znam sta ce mi pomoci original rucica kada je i ona nista drugo nego najobicniji prekidac kao i bilo koji ablender. u sebi nema nista drugo pa cak ni osvetljenje tastera.

ako neko povezuje zice otprilike po secanju i na srecu valjda je sam kriv ako nesto zezne. ako kolega rax zna nesto vise neka kaze.

tempomat radi od letos tako da temperature nisu problem ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

videh da kolega Rax011 ima oglas u HaloOglasima za Tempomat za Stila, bas moram sutra zaviriti ispod volana, znaci taj konektor ako ga ima stoji slobodan, tj nije nista prikopcano za njega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ima neko ko ugradjuje te tempomate? Odvezem auto i taj neko to uradi kako bog zapoveda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno pitanje u vezi rucice sa AR 147?

jel one sve imaju cruise control? posebna rucica samo za to ili sa komandama za svetla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam bio zagrizao da ugradim tempomat na mog stilisu 1.9JTD `02, posto sam cesto na otvorenom putu, krenem u avanturu uradi sam, ustanovio sam da nemam beli konektor ispod volana, ali sam nasao braon D4 kod osiguraca, jer iskreno ne bih smeo da petljam direkno na ECU-u. Krenuo sam sto bi se reklo od pozadi, prvo sam kupio rucicu tempomata od AR147(iako nisam znao da cu napraviti posao sa njom) na otpadu za 30 jura :thumbsup: , i bio srecan sto sam tako prosao jer sam cuo da idu i do 60. onda sam krenuo polako da otvaram akumulator, pa one osigurace da bi dosao do tog cuvenog braon D4 konektora.

IMG_5195.jpg

tu sam nasao 6 zica koje ulaze u D4b konektor ali samo 2 izlaze, te 2 su zice za uljni pritisak i to vas nezanima vec ove 4 koje su za tempomat

IMG_5198.jpg

kad tu povezete zice krece se u akciju provlacenja tih zica do volana(vodite racuna da vam treba oko 2m zica koje vodite) ja sam isao od tih osiguraca do snopa kablova koji ulaze ka brisacima

IMG_5208.jpg

pa iznutra treba da skinete oko unutrasnjih osiguraca onu plastiku pa sa stuba soferke onu belu zastitu, i tu dolazite do toga da u cosku vidite mali gumeni cepic otprilike 2cm.

http://postimage.org/gallery/78h1w4r0o/

ja sam sa sajlom vukao zice kroz tu rupicu koje sam prethodno uvio u izolir traku i onu traku koja daje onaj fabricki izgled a samim tim i bolju zastitu

IMG_5207.jpg

potom sam te zice vukao pored unutrasnjih osiguraca pa do volana , ja sam sa rucicom dobio oba H7 dela tj. covek mi je samo isekao zice posle zenskog H7 konektora tako da sam zice nalemio na te i samo udzekao konektor u rucicu.Direktnu struju sam vukao sa tim istim zicama za tempomat i povezao direktno na akumulator ali sa predosiguracem od 7.5A.

Posto nisam mogao da cekam, odmah sam tako sa raskupusanim autom krenuo u test voznju, a onda RAZOCARENJE, nista se ne desava ni na 30 ni 40, blago receno popi..deo sam :wallbash: onda krenem da guglam i da se raspitujem, svi nesto kao da kriju ili zele da zarade neku kintu, kazu pogledaj kocnice ali ne kazu gde da gledam, niko nece da otkrije kako da se dodje do resenja.

I onda nadjem na fiatforum.com lika koji ima isti problem i kaze da je resenje crni konektor pored onog braon od koga sam vukao zice, u pitanju je zeleno bela zica koja se nalazi na AO2 na tom crnom konektoru, pogledam tu zicu i stvarno ulazi u crni konektor ali ne izlazi iz njega, resenje problema je da se na tu zicu dovede +12v, i gle cuda :w00t: :w00t: RADIIII, kasnije sam lepo izrezao onu plastiku da legne na rucicu i sve lepo sklopio.

IMG_5215.jpg

Malo upozorenje, kod mene je bila u pitanju ta belo zelena zica na crnom konektoru ali ona se kod nekih modela moze naci i na AO8 ili nekom drugom pinu tako da pre nego sto joj date +12v prvo sve dobro ispregledajte da ne dodje do crkavanja ECU-a. Nadam se da cu bar nekom pomoci oko resavanja problema sa tempomatom i izvinjavam se na opsirnom postu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ugradio sam tempomat i radi odlicno :thumbsup: .Stilo je 2005. god. tako da sam imao onaj beli konektor ispod volana.Razlicite su boje zice na njemu i na konektoru od rucice,ali sve radi kako treba(osim sto ne pali lampicu za tempomat na instrument tabli)

29062011091.jpg 29062011086.jpg

29062011087.jpg 29062011088.jpg 29062011089.jpg

29062011090.jpg

Rucicu sam kupio posebno(neko kaze da ide zajedno sa rucicama od zmigavaca i brisaca).Treba skinuti volan da bi se rucica zasarafila na svoje mesto(potreban je malo duzi saraf od onoga koji je tamo)i iseci donju plastiku.

Slike nisu po redu postavljanja,jer ne znam kako to da uradim :question: ,ali cete vec skontati :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@No fear

Gde si to kupio ručicu posebno, na otpadu ili u radnji?

Ne mora da se skida volan da bi se ručica zašrafila :wallbash:

A ako te put nanese u Novi Sad najavi se ja ću ti dijagnostikom aktivirati lampicu i poruku na displeju (kao na slici ispod) naravno besplatno.

Cruise_Control_Dash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam na otpadu u Bogojevu kod Sapca,platio sam je 40e(pre dva meseca je trazio 70).Gledam onaj saraf i nisam znao kako da mu pridjem od volana,verovatno ima fora da se skinu rucice :question: ,ali nema veze.nije tesko skinuti volan :thumbup: .Javljam se kada budem dolazio u NS i hvala unapred :)

Javi se ako ti treba br od lika iz Bogojeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da objanim zašto sam te to pitao. Napisao si da nije istina da se može ručica kupiti odvojeno. Istina je može ali samo na otpadu. Kao deo nije se proizvodila odnosno prodavala odvojeno. Nova može jedino da se kupi ručica od Alfe, trebalo bi da je Part No. 735365522 ali to još nisam čuo da kod nas neko prodaje. A i da prodaje smem misliti koja bi bila cena. Ta od Alfe isto tako paše da se na montira na ablender jedino je malo veća muka obrada plastike od obloge volana.

Drago bi mi bilo da mi pošalješ na PM kontakt tog otpada, pošto ja do sad nisam našao jeftinije od 50€ au poslednje vreme ih jako teško nalazim i plaćam ih i po 65€ jer ih nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim,juce sam ugradio tempomat u stila po postojecoj semi sa prve strane,rucicu sam kupio na otpadu u bg,placena je 40e.Danas sam dijagnostikom aktivirao lampicu na displeju i sve sljaka i radi.hvala kolegama <Boban bg i Bravo jtd> pozdrav za sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...