Jump to content
FAS Goran
etibor

Fiat Stilo - kočnice

Recommended Posts

Mozda.Recimo pustim auto da klizi nizbrdo i blago pritisnem vec otvrdlu kocnicu,zaverglam motor ne povecavajuci pritisak noge,auto se zakopa u mestu.Mislim da motor ne stigne da sastavi a vakum se vec aktivira,zato kazem da mi to izgleda dugo vremena.Al mozda na dizlu tako radi.

Sad mi pade na pamet.Auto Centar Boban ima dobru kompjutersku dijagnostiku kompletnog voza.Za 500 rsd ti odrade stanje amorta,kocnica,spona,ramena...Tesko da majstor moze tako temeljno i precizno kao valjci i vibraljka i komp.Posle znas sta ti je ciniti.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Etibor, je'l tebi na tom autu išta valja? Meni kočnica može da bude tvrda samo ako je namerno drukam poprilično dok je na leru, što je van svake realne situacije. Čim je malo preko obrtaja nema teorije da kočnica postane tvrda i slabo koči. Moj drugar je imao taj problem na Octaviji, rešeno zamenom servo pumpe. Ne mogu da verujem da te toliko stvari zeza na vozilu tog godišta.

Inače, jednom sam isprobao ekstremno kočenje na praznom autoputu za Surčin, sa 170 i kočnicom do kraja. Stilo koči fantastično, bez svake dileme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vec nekoliko dana kocnica radi super. Pu, pu... da je ne ureknem. I po guzvi gde non-stop mora da se koci, a i na otvorenom gde ne mora da se koci. :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče sam otkrio jednu dobru stvar što se kočnica tiče.

Pravilno naštelujte ručnu kočnicu, da hvata na 3 zubu, drastična je razlika u "kvalitetu" kočenja i upravljanja autom...

Moja je hvatala na 4-5 zubu, a mogao sam da je nategnem i do 8-og.Sada sam je naštelovao tako da se već na prvom zubu primeti da su pločice legle na disk, na trećem drži dobro, a jače on 5-tog zuba nema šanse da povučem...

Otprilike sam zašrafio šraf za zatezanje ručne oko 1,5-2 kruga. ;)

Pozdrav...

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar ne bi trebalo da se sistem sam šteluje, tj. da kočnice uvek koče jednako bez obzira na njihovu potrošnju? Štaviše, Stilo bi trebalo da ima elektronsku kontrolu rasporeda balansa kočenja između osovina, koja se zove EBD?

U principu dotezanje sajle ručne ih sprečava da se udalje isuviše od diska, ali sam stvarno bio ubeđen da je to prevaziđeno iz vremena stojadina, ali biće da sam se prevario, ako kod tebe razlika postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posao od max 5 minuta, i ne mora da se skida plastika, samo onaj delić patosa na čičak. I može lepo da se priđe gedorom 10-kom i nastavkom.

I ja sam se začudio. Ručna mi je hvatala malo visoko, pa reko' da je malo dotegnem pošto volim da hvata kako treba, a ne da vučem do plafona ;) .

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni hvata dosta visoko, prava je sreća što ovako lenjom čoveku ipak auto koliko-toliko ne zahteva neki poseban tretman.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mada da bi diskovi poplaveli mora mnogo da se kochi, meni ni posle dva koshutnjaka, pun gas, nisu poplaveli ;)

hehehehe ko da sam znao, pre 10ak dana kad sam vozio po kosutnjaku bas muski, 10ak minuta posle voznje sam uslikao ovo:

disk.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
pre 10ak dana kad sam vozio po kosutnjaku bas muski

Biće da si muški kočio, a ne vozio :smoke:

Ja sam imao sličnu, samo još drastičniju situaciju nekad na Fiat Uno 1.3 turbo i.e. Pošto nisam mogao da nadjem gumice kočionih cilindara za zadnje kočnice, dešavalo mi se da mi zadnji levi točak manje ili više ostaje blokiran pa sam vidjao čak i usijan disk. Posle sam menjao ceo zadnji trap... :coffee:

Inače, potvrdjujem da Stilo ima odlične kočnice i sa dobrim trapom ne pravi probleme ni pri najvećim brzinama, a imao sam isto iskustvo na auto-putu kao i nesaoct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vecini fiat modela svaka cast na kocnicama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prošle jeseni/zime mislio da sam završio karijeru, a devojka je plakala pola sata posle toga u kolima, nisam mogao da je smirim. Pri cca 130-140 na cajgeru, na sasvim praznom, ali neosvetljenom delu auto-puta, je izleteo kamion pravo na nas (negde između Novog Sada i Subotice, ako se dobro sećam, a možda i pre NS-a) i to iz smera za isključivanje, bez farova!!!

Htedoh reći, čovek se uključivao, bez svetala, na isključenju, i pri tom je izleteo gotovo sasvim ispred nas. Ja stvarno ne znam čime drugim bih tako mogao da ukočim, ali fakat bilo čim starijim - ne bih. Kočnice su pozadi još italijanske, napred sam stavio nove iz AP-Sporta pojma nemam, koje god da su mi dali, gume Tigar Hitris 215 širina - tad veoma nove. Stade auto takvom silom, da sam morao da masiram lice, jer mislim da mi se faca odvojila od kostiju...

A devojka je prodisala posle 15 minuta recimo, skoro sam mislio da treba da je vodim u bolnicu jer je doživela srčani udar. Ja, hvala Bogu, nisam imao vremena da razmišljam, samo da odreagujem kako treba, čak sam "se setio"i da šaltam dok sam kočio u niže stepene. Eto šta je dobra navika...

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.

Imam stila 1.9mjet karavan. Danas popodne prikočim po ovih par mm snega koliko je bilo na putu i osetim povratni udar na pedali kočnice i čudnu škripu koja dolazi od napred. Zvuk koji se čuje ne umem da bliže pojasnim ali je baš čudan, recimo kao da neki zupčanik prezubljuje negde.

Kad sam prikočio malo zbog ležećeg policajca i hteo da prebacim iz druge u prvu brzinu osetio sam u istom trenutku kad i na pedali kočnice udar i na ručici menjača.

Po putu gde je bacana so i nema snega koči normalno. Gde ima snega mogu slobodno da kažem da ne koči uopšte. Nemam iskustva sa FIAT-ovim ABS-om ( vozio dosad PSA grupu) ali i da je neki super džidži bidži osetljivi ABS ne bi trebalo da se ovako ponaša.

Živ sam se ukenjo dok sam došo kući.

Dođem kući i prikočim po snegu da se parkiram (išo sam polako) koči normalno.

Znam da na ovom forumu ima dosta pametnih glava, pa zato i pitam šta može biti problem sa mojim sokoćalom?

Saša

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ovo je Aj Ba Stani, ali - čini mi se da je u pitanju prevelika osetljivost zbog lošijih ili letnjih guma...

Kakve su ti gume Saša ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS. Tako reaguje...čim osetiš da poskakuje pedala kočnice, tj. osetiš na njoj udar...ABS radi.

A, radi zato što si baš oštro prikočio, ili i nisi oštro ali su lošije gume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako me preduhitri Neša noćna ptica... upravo tako, abs prilikom rada brzo otpušta i steže klešta na secke i vraća response na pedali kočnice... svakako se jače čuje i intenzivnije radi kada je veće klizanje u toku kočenja, tj. kada su letnje gume na zimskoj podlozi na putu :) naglo kočenje, jako loši uslovi puta, led i letnje gume, idealna kombinacija za extreme Aj Ba Stani :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...