Jump to content
etibor

Fiat Stilo - kočnice

Recommended Posts

Zadnja osovina (zna cesto da blokira na Stilu ako se zapusti)?

Sta se desilo sa drugom plocicom u paru na tom desnom tocku, neka slika? Koji disk je u pitanju i koje plocice?

Prosto mi je neverovatno da sapa nije iole blokirala po ovom opisu.

I to je moguce, ja se vodim tim sto je rekao "potrosena", zato i pitah da slika.

Valjda bi primetio da mu fali celo parce :) . 

Evo fotke, a na drugom tocku stoji normalno plocica, kao tek postavljena. Moguce je i da je ispala...zato i pitam vas, ne ograničavam se samo kao potrosena, nemam nekog iskustva sa sl stvarima pa mi nije jasno. Ostao je samo go metal. A ne spadam u one vozace koji cesto koce, jedne plocice mi mogu sigurno izgurati po 70kkm. Nisam osjetio da tocak blokora ili koci u voznji...sasvim normalno se auto kretalo...

IMG_20171106_134504.jpg

danas na putu iz čista mira papuča kočnice postala mekana, trebam par puta stisnuti da otvrdne kao kad ima zraka....dolaskom kući kao da se unormalilo, ipak me malo straah da se ne ponovi.

jeli itko imao sličnu situaciju i do čega bi moglo to da se desi.?

Hvala.

Da li si pogledao oko tockova, ima li tragova curenja ulja? Mozda je neko crevo od kocnica napuklo, pa gubi pritisak? 

@lan_fan

Ovo što reče @Sedla, plus pitanje - jesi li nekada promenio ulje za kočnice? Ako je nivo dobar, ali nisi nikada promenio ulje > menjaj. Tako hoće da propada i kada je ulje gotovo...

Slažem se sa Nešom 100%. Naši vozači a bogami i dosta majstora tvrdi da se kočiono ulje nikada ne menja i da je to samo bacanje para, a kada zabodeš tester u posudu i pokaže crvenu lampicu, znači da je ulje upilo vlagu iz vazduha i da postoji opasnost da izgubiš kočnice prilikom naglog kočenja.
Verovatno je milion puta prežvakana tema ali našim ljudima moraš milion puta da ponoviš:
Ako je proizvođač napisao da je to ulje hidgroskopno tj da upija vlagu iz vazduha, znači da se vremenom procenat vode u ulju povećava. Kada se kočnice greju, ta voda ključa, stvara se vazduh u sistemu i kočnice ne rade svoj posao. Zato je veoma bitno da se kočiono ulje menja redovno, otprilike na tri godine ili prema rezultatu testera koji pokazuje prisustvo vlage u ulju. Male su to pare za čuvanje glave na ramenima...

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

prije 7 dana promijenio ulje....sada sve ok...hvala.

i ja sam jedan od onih koji su mislili da se ulje samo promijeni u posudi i da je to dovoljno...sada sam se uvjerio da nije.

.:(

I verovatno si jedan od onih koji misle da se ulje u menjacu nikada ne menja, kao ni servo ulje... (ok, Stilo ima elektricni servo, ali pricam o vozilima koja imaju hidraulicni) 

Ne mogu da shvatim ljude, ajde sto ne znaju, ali i kada pokusas da im objasnis, gledaju belo kao da pricam o kvantnoj fizici. Cak sam imao slucaj gde mi je covek rekao "... Otkad se ulje u menjacu menja, gde si to cuo?!?“ Aaaarrggh!!! :2guns: