Jump to content
FAS Goran
etibor

Fiat Stilo - kočnice

Recommended Posts

Od skoro sam vlasnik fiat stila 1.9jtd.Sa redovnim servisima dosle su na red zadnje kocnice i diskovi,kupljeno sve i to

diskovi meteli

plocice original fiatove,

majstor zamenio diskove ,plocice,zadnja desna klesta su se malo teze vratila,majstor razradio podmazao,naravno sve je radjeno sa posebim alatom za vracanje klipa,kada smo sve zavrsili,i probali,greju se diskovi,,a podignemo na dizalicu tockovi se okrecu lako,opet voznja ali opet se greju ja pipnem i prednje i onu vruci,ako neko zna neki savet,ili ima slicnog iskustva neka se javi.Unapred hvala

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj to da te brine, to tako mora, dok ne legne sve na svoje mesto... Ali neka me neko ispravi ako nije tako. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je bilo i kod mene jedno vreme kad sam promenio pločice i diskove, dok se pločice nisu malo potrošile da bi pravilno legle na diskove grejao se točak. Pošto si proverio sa majstorom i točkovi se okreću - ne brini

 

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,ali me cudi zasto se greju i prednjidiskovi,njih nisam menjao,a ni prednje plocice,napred nista nisam dirao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kakve su kočnice napred ali je moguće da se prilikom zamenje i servisiranja zadnjih poremetio pritisak u sistemu pa sada i prednje bolje hvataju tj. više su stisnute nego što su bile ili jednostavno zato što zadnja klipovi moraju da budu više otvoreni nego što su bili to utiče da pritisak u sistemu bude taman toliko veći da pritisne malo i klipove na prednjim kočnicama pa se zato i prednji diskovi greju...

To bi bilo moje logično nagađanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

napred je sve ok,diskovi dobri,plocice dobre,a da zaboravih i rucnu smo odpustili do kraja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mora da se greje od kočenja, pokušaj da voziš, a da ne kočiš bukvalno odvoziš 5km i pustiš auto da stane sam od sebe da ne pipneš kočnicu pa proveri.  

Na svako pipanje kočnice javlja se ogromno trenje i mora da se greje. Podigni auto nategni kočnicu koliko imaš snage i probaj kako se okreće točak. Zadnji treba da se okreću kao na biciklo, dok prednje ne možeš zavrtet toliko jer okrećeš istovremeno još desetak zupčanika u menjaču. Oni limovi iza diska onako izuvijani nisu da čuvaju disk od prljavštine, nego da usmeravaju vazduh na disk i tako ga hladi. I ne zavlači prste gde im nije mesto moglo bi se desit negde da se izgoriš.

 

Jeste li gledali igde neki klip kod sportskih trkačkih automobila koji koču na ogromnim brzinama, desi se da se disk bukvalno usija od trenja. Zato se danas i pravu keramičke kočnice zbog bržeg hlađenja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izluftiraj (isteraj vazduh) ti to prijatelju kako treba a ako ni tada ne budu topli onda razdelnik sile ne valja. Majstor bi trebao da zna da se diskovi ne smeju pregrevati sem u nekim situacijama. Dakle mogu i treba da budu mlaki posle kocenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa čim je mogao da pipka prstom onda i jesu mlaki, da su pregrejani daj Bože da bi on večeras mogao da pipka tastaturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Da li ima neko ideju sa moze da bude jer vec par meseci po toplom vremenu ne mogu da se otarasim skripe plocica koja nastaje u toku duze voznje, u pocetku pri okretanju volana levo ili desno a kasnije i na pravcu, ali ne stalno. Kad prikocim skripa nestaje.

Edited by statichawk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj i sa ciscenjem onog kanala na sredini plocice jedan drug mi rece da to pomaze kod skripe...nisam probao ali opet nije zgoreg pokusati...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak sam promenio plocice po savetu majstora, neke kao spanske. Sad mi cvili kad kocim,sto jace stisnem to je jace cviljenje. Moracu opet da posetim majstora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze nemoj da se smaras sa menjanjem plocica, i meni su cvilele dosta dugo dok nije sve leglo na svoje mesto, sada se nista ne cuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabavio sam kljesta od Fiat Palia 1.7TD, auto je '97 god. Planiram ta kljesta stavim na Juga ali posto su dugo stajala na kolima koja se nisu vozila a i gumice nisu bas najbolje, zeleo bi da ih repariram. Procitao sam da treba kupovati samo TRW ili original FIatove setove za reparaciju jer su ostali losi po pitanju kvaliteta. Zanima me da li neko zna gde bih mogao da nabavim set od gore navedenih proizvodjaca i koje su cene? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od skoro sam vlasnik fiat stila 1.9jtd.Sa redovnim servisima dosle su na red zadnje kocnice i diskovi,kupljeno sve i to

diskovi meteli

plocice original fiatove,

majstor zamenio diskove ,plocice,zadnja desna klesta su se malo teze vratila,majstor razradio podmazao,naravno sve je radjeno sa posebim alatom za vracanje klipa,kada smo sve zavrsili,i probali,greju se diskovi,,a podignemo na dizalicu tockovi se okrecu lako,opet voznja ali opet se greju ja pipnem i prednje i onu vruci,ako neko zna neki savet,ili ima slicnog iskustva neka se javi.Unapred hvala

 

 Na zadnjim klestima se klip uvrce dok radi i ima na sebi dva zljeba. Ako npr uzmes motorcangle i ubodes ih u ta dva zljeba, jednostavnim i laganim okretanjem motorcangli  klip mora da se vrati. Nema nista na silu, nema nista sa dva pajsera ili ne daj Boze cekicanjem po klipu. To je osnovni uslov ispravnog rada kocnica. Ako to nije ispunjeno kocioni klip izlazi pod nepravalinim uglom do potpunog blokiranja u jednom trenutku. Samim tim pritiska plocice nepravilno i onda se nepravilno trose plocice ili krivi disk ili sve zajedno greje. Mozda ovo nije direktan odgovor na tvoje pitanje ali ti predlazem da prvo sredis tu kocionu celjust. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, ne sumnjam u kvalitet pomenutih ali ja sam reparirao svojerucno zadnje celjusti sa gumicama firme "Sigurnost" pre dve godine i dan danas me sluze bez ikakvih problema !

 

To je jedina firma koju sam nasao da prodaje gumice za celjusti. Dosta negativnih komentara sam cuo o njima i njihovim gumicama.  

Hvala na odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uostalom, cene seta gumica je tada bila oko 350din po točku a bili su takođe jedini pa sam prežalio toliku sumu bez obzira na rezultat. Pokazalo se da nisam promašio.
Video sam i neke setove i u AP .


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi bitna suma, daleko od toga ali ipak ne bih zeleo da propadnu gumice pa da se nadjem u nekoj neprijatnoj situaciji. Nasao sam set za reparaciju proizvodjaca AutoFren. Zna li neko nesto o njima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim, mozda nekom zatreba informacija.

Nasao sam set Spankse firme AutoFren u Euro07 radnji u Beogradu. Cena jednog seta je 450 din.

Kupuje se tipski prema voziliu. U mom slucaju, Palio ATE kljesta 54m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zdravo

fiat stilo 2001 1.2 benzinac  kada udarim u rupu   oseti se udar na papucu od kocnice kao da udara neko zelezo  koje nigde nije vezano i  trese mi  papuca za kocnicu kad naidzem na rupu i kada zelim da prikocim ali  brzina nije velika t. e vozim sa prvom brzinom ulazim kod mene u ulicu  da liabs  asr reaguje ili  je nesto visak na autu ne znam nemam iskustva pa zelim pomoc pred da nosim na kanal. poz goran

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...