Jump to content
FAS Goran
space2703

Paljenje zimi - grejači / aditivi

Recommended Posts

To samo znaci da auto ne radi uvek pod istim uslovima i u istom rezimu pa su zato i predvidjene stvari kao sto je od-do da bi se zadovoljili ti uslovi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako pritisak ubrizgavanja ne utiče na: kvalitet raspršivanja, mirniji rad, bolje paljenje..... zašto su ga onda tako jako digli?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...space2703, ja ne znam šta ti želiš da ti se kaže... :?

Rečeno ti je da nema grejač u rezeorvaru, da možeš sipati aditiv iz preventivnih razloga...i, šta više želiš da čuješ ?

Inače, CR rasprušuje naftu na daleko preko 1.000 bar-a, a poslednja generacija dizela to radi i na skoro 2.000 bar-a...tako da nema mesta poređenju sa 150 bar-a... :cool

...p.s. I, kako si zaključio da lampica nema veze sa grejanjem, kad ti je napisano šta ona signalizira...

Ako je tebe zadovoljio odgovor mene nije. Ispada kao da kradem dragoceno mesto na forumu pa bi da me ućutkaš. Sve što sam pomenuo nisu bili moji zaključci već rezime svega. Lampicu je pomenuo Gavra da nema veze sa grejanjem a ja sam to naveo kao primer oprečnih stavova. Mislim da je dobro da se povela još malo rasprava jer je sada dosta jasnije svima šta se tu događa. Ne volim ofrlje informacije tipa "sipaj aditiv, ćuti i vozi" pošto je poznato da Hellenic Petroleum stavlja već aditiv zimi u svoj EURO 4 dizel (EN 570 specifikacija) i MOL u svoj EURO 5 koji je već deklarisan do -25. Hvala svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

...take it easy ''space2703''... ;)

Da sam hteo ''da te ućutkam'', imam druge dugmiće na raspolaganju.

Nemaš potrebe odmah sa tim svađalačkim stavom. ;)

Imaš moderan dizelaš, rečeno ti je šta i gde imaš od grejača, rečeno ti je koliko dugo sija lampica, a koliko dugo rade grejači i nakon što se ugasi lampica, rečeno ti je za aditiv, i to je to.

Ti ionako nemaš šta drugo da prepravljaš na tom autu...nemaš šta da nadograđuješ, ili menjaš kad je ovo u pitanju...jedino što možeš je da sipaš taj aditiv.

Nabio si sebi neki strah, bez razloga. :cool

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa ako pritisak ubrizgavanja ne utiče na: kvalitet raspršivanja, mirniji rad, bolje paljenje..... zašto su ga onda tako jako digli?

Pa recimo da na 200 bara motor radi u nekom laganom rezimu,ler gas (pricamo o pritisku na brizgaljkama ili diznama),Pri nekoj krstarecoj brzini on je veci,ali zmisli ako vozis 40-ak i naglo ubrzavas.Ukljucuje se turbina,motor radi na vecem broju obrtaja i za recimo 10-ak sekundi naguras preko 100 km/h,znaci kroz istu brizgaljku treba da prodje visestruko veca kolicina goriva a to je moguce samo uz veci pritisak recimo 1300bara.U ovome se i ogleda poenta,jer je pored kubikaze,dovodjenje goriva jedna od osnovnih predispozicija za jake motre pa se zato i ugradjuju turbo kompresori i konstruisu razliciti sistemi ubrizgavanja,a kao posledica tog imamo brizgaljke koje rade na sve vecem pritisku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je potrebna veca kolicina goriva zasto tdi,jtd,cdi,hdi trose manje nego klasicni dizelasi iste kubikaze i bez turbine?kod klasicne dizel dizne imas pritisak otvaranja i to je to a kod komonreila imas mogucnost kontrole pritiska,kolicine i vremena ubrizgavanja goriva.takodje klasicna ima jednu mlaznicu a jtd konkretno pet.gorivo ima vecu zapaljivost a samim ti i energiju kad se pretvori u sto gasovitije stanje.postoji tu jos brdo stvari koje uticu na snagu i potrosnju goriva moglo bi se pisati do ujutru

Share this post


Link to post
Share on other sites

To niko ne porice,covek je rekao da je zbunjen jer mu je u uputstvu za auto pisali da je pritisak od 200 do 1300 bara i ja sam samo hteo plasticno da pojasnim zasto je to tako.

Mozda me nisi lepo razumeo ili ja nisam lepo objasnio,veca kolicina goriva je potrebna kad nagazis papucicu gasa u pod. Snaga motora zavisi od punjenja svezom smesom,a natpunjeni motori ili motori sa turbinom koji obezbedjuju to nadpunjenje su i snazniji ali u isto vreme i zbog kontrole ubrizgavanja i manji potrosaci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidim da se razumes ali dosta njih me pitalo na PP jer su sve pogresno skapirali sta si napisao.nemoj plasticno upotrebi nesto tvrdje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 4999

Ja sam prosle godine palio na -17c bez ikakvih aditiva, doduse poslusao sam majsora da sipam euro dizel iskljucivo na Jugopetrol pumpama, ali ovim novijim sa boljom kontrolom kvaliteta goriva. Izradim se 2-3 puta pa sipam na OMW, auto radi ko traktor dok ne potrosim to, pa ponovo na Jugopetrol.Rezervna varijanta neka bolja NIS ili Lukoil pumpa ali samo u nuzdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao klinca su me ucili da se ne igram tvrdim predmetima,pa ja zato reko plasticno :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec je opste poznato da vozim Fiat Bravo 1.9 GTD :D Da li neko moze da mi objasni, kako radi grejac motora, znaci na koju temperaturu se greje, zasto se pali svaki put kada dam kontakt, ako se na primer, ne znam ali lupam, grejac ugreje na 100 stepeni, i ja mu odmah ugasim kontakt, i opet upalim, opet ce se upaliti lampica za grejace, nije moguce da mu tako brzo padne temperatura :D

e sad, ako ja dam kontakt, grejac se upali, zagreje predkomoru, a ga ja ostavim u kontaktu, da li to znaci da ce se posle 5 minuta, 10 minuta, 2 sata ponovo upaliti lampica za grejac ili sta? i koliko sam ja shvatio ima na kontrolnoj tabli, kao crvena prskalica, to je elektronsko ubrizgavanje goriva, zasto se i to svaki put pali kad dam kontakt, mislim, ako je vec ubrizgao gorivo, kako moze ponovo ? e sad, sledece pitanje :D imam pored fiata i citroen picasso xara, koji je takodje dizel, ali ja na njemu uopste nisam video nikada da sija lampica za grejace? kako je to moguce, da li on ne pali grejace osim po velikom minusu ili sta?

znaci bukvalno sednem u xaru, i odmah ga upalim (pod tim podrazumevam, da mu ne dajem kontakt pa cekam sekund dva, nego direktno sa nule na verglanje, i odmah upali), dok kod mene svaki put cekam da se ugasi lampica za grejace? hvala :D

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec je opste poznato da vozim Fiat Bravo 1.9 GTD

:banned::hrhr:

Grejači greju i preko 1000° C i rade nakon gašenja lampice još 20 sekundi kod starijih dizel motora, odnosno nešto manje od 10 sekundi kod novijih dizela, bilo da je samo dat kontakt ili motor radi. Trenutak gašenja grejača ćeš prepoznati po promeni napona kabinskog svetla, farova... Grejači se mogu ponovo upaliti i u toku samog rada motora ako kompjuter smatra da je to potrebno, npr. pri izuzetno niskim temperaturama.

Sistem pri svakom davanju kontakta mora da stvori pritisak u sistemu (pumpa niskog pritiska), zato se pali lampica ''prskalica''. Koliko se sećam kod mene na Bravi 1.6 benzincu posle 2-3 uzastopna davanja kontakta se nije palila ta lampica, niti se čula pumpa iz rezervoara. Verovatno zbog dobro nabijenog pritiska ili iz bezbednosnih razloga, ali je i tada palio.

Je l ima Xsara Picasso uopšte lampicu grejača? Obična Xsara ima.

Kod mog druga na Golfu 3 indikator grejača je ona crvena lampica za temperaturu motora. Služi i za grejače i za visoku temperaturu motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

picasso xara ima , jer kada je bas bas veliki minus, upali se lampica grejaca, ali nije mi jasno sto se na picassu xari ne pali lampica za grejace ni na -5 a meni na +35 se pali ? znaci kazem ti, kad je jako niska temperatura, upali se i na xari lampica grejaca, eto sta da ti kazem, kad sam vozio xaru 6 meseci i nijednom nisam video lampicu za grejace , nisam ni znao da uopste postoji lampica, ali kada je dosao veliki minus, vidim da postoji :D a to "vozim GTD" to je typing error :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pali ih uvek, nemoj se brines, samo te zahebava, nekada ti kaze kad ih upali, nekad ne...

Francuz je to, smrdi na sprdnju. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grejači greju i preko 1000° C i rade nakon gašenja lampice još 20 sekundi kod starijih dizel motora, odnosno nešto manje od 10 sekundi kod novijih dizela, bilo da je samo dat kontakt ili motor radi.

Ovo što sam ovde napisao je, ustvari, vreme kada grejači počnu da rade pod sniženim naponom i konstantnom temperaturom. Gase se po proceni kompjutera, što znači da se mogu ugasiti posle par sekundi, a može i posle 2-3 minuta. A može i naknadno ponovo da ih uključi, kao što već napisah.

Negde pročitah da, ako temperatura rashladne tečnosti nije manja od 80° C (znači, zagrejan motor) da kompjuter uopšte neće upaliti grejače pri davanju kontakta, mada ovo treba uzeti sa rezervom. Meni se uvek pali lampica.

Evo u ovoj Bosch-ovoj brošuri za grejače (na engleskom) je na prvih 8 strana otprilike opisan rad grejača kod starijih i novijih tipova. :thumbsup:

http://www.bosch.com.au/content/language1/downloads/Bosch_Glow_Plug_Web_Ready.pdf

Edited by kvaka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, ja sam isto zimska osoba, i često vozim zimi u nepristupačne krajeve ;)

Nikad, za ove dve godine mi nije Stilo rekao (čuk, čuk u glavu, da ne čuje zlo) e, brate, neću da upalim mlooogo je ladno.

Aditive za gorivo (smanjenje tačke mržnjenja) nisam sipao nikad, gorivo točim na MOL-u ili NIS-u (sem kad baš nemam izbora, onda jbg, daj šta daš, npr po inostranstvima, ali - tamo je i gorivo bolje).

Najmanja temperatura koju mi je auto prikazao bila je -27,5 i tad je kao i inače lepo upalio, što kažu na po ključa, posle prvog grejanja grejačima koje je istina trajalo nekih 10 sekundi dok bi ugasio lampicu.

Elem, primetio sam da grejač pali i kad je 40 stepeni, ali tad jako brzo isključi, recimo na staroj Vektri B tad uopšte ne pali grejače, barem lampica ne zasvetli. Ali npr, ta stara Vektra nije palila na ispod -20 čak i sa aditivima i nekoliko tura grejanja, jednostavno, ima razlike koja je i odokativno primetna.

S druge strane, ima puno raznih prijatelja koji voze razne dizele (doduše niko nešto previše staro) i niko već godinama nema problema sa paljenjem zimi, sem kad nekome nešto rikne :) jbg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas dosao u Pozegu i tata mi kaze da sipam neki aditiv u rezervoar da mi ne zaledi eurodizel, njemu pre 5 dana u sred voznje stane auto, zaledio mu eurodizel, pa da cujem Vasa misljenja?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na svim pumpama koliko znam u eurodizel zimi dodaju aditive, ali da li dovoljno, ovde bilo pre par dana -25 kada je zaledilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

-25 ne bi trebalo da bude problem.

ED nema parafina, što je osnovni problem D2, međutim ljudima se događalo da im se pumpa u rezervoaru zaledi, verovatno od vode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbsup:

Kolko ja znam najbolje je držati rezervoar što puniji zimi, jer se tada gorivo bolje drži tj. manje zgušnjava i sporije hladi.Ja sam na mom merdžanu sipao D2 na omv pumpi gde su se hvalili da dodaju aditive i u njega i ja stvarno nikad nisam imao problema sa paljenjem.Naravno u međuvremenu sam odradio generalku na motoru, jer pre toga nije hteo ni leti da pali.Ubacio sam mu i nov akumulator i palio je ko mina sa d2 i kad je bio na rezervi.Sa ED ne sme da bude problema ako ti je motor dobar.Moja lybra je danas upalila iz trećeg okretaja alnasera i ako je nisam palio 4.-5. dana ( stoji napolju) a imam signal čak da mi je jedan grejač vrisnuo, nikako da stignem da ga zamenim jbga, al eto i sa tri fercera.Plus tome trebao bi i akumulator da dopunim jer vidim da polako slabi na ovim mrazevima i ako je godinu dana star, faktički nov al zima novom iz fabrike skine 30% kapacitivnosti zbog hemije.Znači dobar akumulator i dobar motor mora da pali, to je moje iskustvo.Izvinjavam se ako nisam nešto novo rekao, možda i potvrda poznatog pomogne.

:whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas dosao u Pozegu i tata mi kaze da sipam neki aditiv u rezervoar da mi ne zaledi eurodizel, njemu pre 5 dana u sred voznje stane auto, zaledio mu eurodizel, pa da cujem Vasa misljenja?

I meni je zaledio euro dizel a ima aditiv. Akumulator je nov i grejaci rade. Upalim ga, radi 1 minut i ugasi se. Posle nece da upali i majstor kaze da je zaledilo gorivo. Sta raditi, nemam pojma....

Share this post


Link to post
Share on other sites

zdravo moze li mi ko reci posto najavljuju drastican pad temperature treba li da sipam i smijem li da sipam onaj aditiv da ne ledi nafta, ja ne znam nisam prije imo dizela

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ti generalno sipas taj aditiv na odredjenu kolicinu nafte koju imas u rezeorvaru, inace euro dizel ne bi smeo da ledi do -18 dok obican d2(kojeg nema vise u prodaji) je ledio na vec -5. ti proceni da li ti treba ili ne aditiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...