Jump to content
FAS Goran
Dire

Za proveru pre kupovine Fiat/Lancia/Alfa automobila

Recommended Posts

Merenje kompresije ti je prvo skupa stavka, drugo, traje dugo i po pravilu se radi na hladan motor, sto znaci da bi morao da prenoci u servisu :) Uvek postoji rizik da  prilikom skidanja dizni dodje do ostecenja glave i slicnog, i onda su svi u problemu :) Ja kao vlasnik vozila takodje ne bih nikada dozvolio da se to radi na mom autu, a i ne treba ti to uopste. Vidi se kakav je motor i na druge nacine, a i samo dobra kompresija ti opet nista ne garantuje da se ne mogu desiti druge havarije u motoru, prilikom dalje explotacije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li treba proveravati samo uvezena vozila?Treba li proveravati ako se kupuje od domaceg vlasnika,koji je vec nekoliko puta registrovao auto??

 

Naravno da treba. To što ga je neko registrovao više puta kod nas ne znači da neće neko u nekom trenutku proveriti dosije tog vozila i utvrditi neku nepravilnost i doći kod trenutnog vlasnika i zapleniti vozilo. Takođe, obavezno proveriti da li je vozilo negde založeno kao hipoteka za neki kredit ili nešto sl. 

 

Ako neko ima bilo kakvu informaciju i iskustvo voleo bih da podeli sa nama.

Može li se po broju šasije utvrditi servisna istorija i kilometraža, makar dok je vozilo bilo u garantnom roku? Mislim konkretno na Stila.

Može li se ikako utvrditi da li je kilometraža menjana, tj da je tu nešto čačkano?

Može li dijagnostika da pokaže da li su vazdušni jastuci bili aktivirani?

Vredi li meriti kompresiju kod dizela?

 

U suštini ti možeš izvući servisnu istoriju ako je auto uopšte ima. Nekad je to jako teško i komplikovano (uglavnom zbog nesposobnosti naših servisera), a nekad završiš za 2min. 

 

100% provere da li je kilometraža menjana nema. Ima nekoliko faktora koji mogu ukazivati na to da li je menjana ili ne, ali nijedan nije 100% siguran. Na primer, ako uspeš da izvučeš servisnu istoriju to može mnogo da pomogne. Međutim, pitanje je pouzdanosti onoga ko ti je tu istoriju izvukao. Uglavnom tu nema nekih prevara (kod ovlašćenih), ali recimo ako ti prodavac na placu daje neku servisnu knjigu onda ipak može svašta da bude iako recimo izgleda isto kao i original servisna... 

 

Dijagnostika može da očita tačnu vrednost, pogrešnu vrednost ili nerealnu vrednost. Nerealnu vrednost ćeš i sam skontati, ali ako očita nešto što recimo liči na ono na tabli može biti ili pogrešna ili tačna (vau kakvo otkriće :D ). Kao što reče totti sve zavisi koliko se taj neko ko je eventualno menjao kilometražu trudio da to uradi kako treba. E sad, 'ajde ti znaj da li se neko trudio mnogo ili nije niko ništa radio :)

 

Ista priča ti je i za vazdušne jastuke, zavisi koliko se ko potrudi, ali tu imaš olakšavajuću okolnost što možeš da pogledaš šasiju pa da vidiš da li je lomljena ili nije, pa samim tim i da li su jastuci ispadali. 

 

Ono što je u poslednje vreme interesantno jeste pregled broja DPF regeneracija pomnožen sa prosečnim km između dve regeneracije. Na primer, neko se jako potrudi da promeni kilometražu na tabli i u ECU da dijagnostika vidi isto, a onda pomnožiš podatke o DPF-u i vidiš gde si :) Naravno, oni koji se još više trude mogu da srede i to :D

 

Za kompresiju, sinjor totti reče sve, a moje mišljenje je da je odavno prošlo vreme provere auta merenjem kompresije... sada su automobili dosta osetljiviji na bilo kakvu promenu tako da samo sedneš u njega, provozaš i znaš šta mu je ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumeo MS. To merenje kompresije mi predlozise u NS u servisu. Kažu od čitanja KM nema ništa. Broj šasije ti ne vredi, nećeš time nista dobiti... Drugim rečima samo sreća u odabiru i trenutno stanje
@ Dovla, hvala ti. Ovo za DPF mi je totalna nepoznanica. Moracu malo da proguglam oko toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF je jedno biiip koje fabrike ugrađuju radi poboljšanja Euro norme, a jedina svrha mu je da pravi probleme ljudima :D Sad ozbiljno, on skuplja čestice iz motora i onda ih na velikoj temperaturi (600-700-900 stepeni) spaljuje povremeno "kad se nakupi". Dakle, nema ga svaki auto, ali oni koji ga imaju beleže koliko puta je rađena regeneracija (spaljivanje) i koliko je kilometara bilo u proseku između dve regeneracije. Znači, ako je auto prešao 200.000km, a regeneracija rađena u proseku na 200km onda broj regeneracija mora biti oko 1000. 

 

Ako uđeš u celu ovu priču imaj u vidu da neka odstupanja od 2-3-5% nisu znak čačkanja već najčešće različitih točkova i različitih načina merenja i zapisivanja. ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo, vec par dana studiram forum i moram priznati da mi je mnogo pomogao u odabiru automobila. Velika Vam HVALA!

Moj izbor je pao na Fiat Grande Punto 1.3 mjet 75 hp.

Sada imam jednu molbu... Nisam kuci, a ovde gde sam nemam komp.

Hocu da proverim auto preko ePER i VIN broja, ali imam samo tablet preko koga nece da sljaka. Pokusao sam da zovem druga i da mu izdiktiram VIN broj, ali on nije u stanju to da odradi.

Da li bi neko od iskusnijih mogao da mi iscekira auto preko ePER i da mi eventualno posalje screenshot-ove onoga sto izlazi?

Unapred NAJVECE HVALA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Gledao sam jednog GP 1.3mjt  dinamic oprema,pa sam uzeo broj sasije da proverim sta sve ima od opreme.Na eper-u mi pokazao samo 4 linije gde ne vidim nista bitno.Za druga vozila izbacuje po 2 strane podataka.Zasto se to dogadja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

EPER223.jpg
 
Fiat Grande Punto (2005-2008)    
 
299.251.0.0 - PAN 4POSTI
1.3 MJTD 16V E4 75CV 55KW DYNAMIC-5P
Engine: 1756293  
Vehicle:   01224330
Manuf. date: 23/1/2007
 


Na eper-u mi pokazao samo 4 linije gde ne vidim nista bitno.Za druga vozila izbacuje po 2 strane podataka.Zasto se to dogadja?


Ne izbacuje detaljnije podatke za sva vozila.
Količina podataka nije bila standardizovana, nego se menjala u skladu sa verzijama ePER-a. Zato se dogodi da varira njihova količina.
Npr. kada ukucam podatke mog Stila u verziju ePER DVD Rel.20, prikaže se i podatak za boju unutrašnjosti:
Interior car col.: 169 Gray Velvetlike

Ali, tog podatka nema ako pogledam za isti auto u novije verzije ePER-a, npr. DVD Rel.84

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i meni izbacuje,samo 4 linije,i sto li mu pise 4 sedista??Nema podatak ni za ASR,ESP,koliko air begova...i sta znaci SPECIAL VERSION...itd...

Zasto tako malo podataka izbacuje?

Edited by Mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopunio sam odgovor u međuvremenu.
 

To i meni izbacuje,samo 4 linije,i sto li mu pise 4 sedista?

 
Zato što je u papirima postojao Grande sa 3 ili 5 vrata, sa homologacijom za 4 ili 5 sedišta.
Taj koji si gledao je sa 4.
 

The range consists of two different body 3- and 5-door type approved and available in 4 or 5 seats. There is also a small van version called the Grande Punto Van introduced in 2006 which is also to support the second set of Punto Van. The Van is available in both two-seater with rear compartment of 300 liters that in version 4 seats with 3 or 5 doors.


Nema podatak ni za ASR,ESP,koliko air begova...

 

Taj podatak je sadržan u tome što je Dynamic paket opreme.

Na kraju krajeva, najlakše na svetu je proveriti ima li auto ABS i ESP. :)

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta znaci dinamik paket opreme.Nisam primetio da na kontaktu ima lampica za ASR i ESP,samo ima za ABS???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomenuti paket opreme nije značio isto na svim tržištima, niti je značio isto u svim godinama prodaje.

Pogledaj ovu srodnu temu da stekneš utisak o mogućem ''šarenišu'' sa paketima opreme:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41676-fiat-punto-razlika-u-nivoima-opreme/

Pogledaj i ovu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/30529-grande-punto/

 

Generalno, Dynamic je kod Fiat modela značio sasvim dobro opremljen auto.

Za ABS otvori haubu i traži ABS da ga vidiš. Pogledaj ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39379-lancia-y-kako-proveriti-ima-li-abs/

 

Za ESP gledaj lampicu prilikom kontakta. To si već pogledao i kažeš da se ne uključuje. Onda ništa od ESP-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je sa 3V postojala je varijanta Grande Punta - Puta Evo - Punta homologirana za 4 osobe. Na zadnjem sjedištu ima 2 kopče za pojas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nikako se ne snalazim na ovom eperu...treba da provjerim jednog punta, broj sasije je Zfa18800000637241 , bio bih zahvalan ako mi neko moze pomoci, provjeriti ili konkretno uputiti sta treba da radim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dva linka od 8 sa prve strane ove teme trenutno rade i probao da ti proverim po ovom broju gore, ali nema nista pod tim VIN brojem u bazi.

 

Aj proveri VIN broj jos jednom.

Edited by Ivan BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jbg,to mi je izdiktirao prodavac,sutra cu se videti sa njim uzivo,al sam hteo pre toga da vidim...


Evo radi ovaj poljski  http://eper.fiatklubpolska.pl/navi?FORCED=TRUE&SBMK=F&MAKE=F al nece da mi prevede stranicu.Opet izbacuje samo 4 reda gde se ne vidi nista bas.kako bese ovde stavljaju datum  tj u kom formatu ,pise da je proizveden 5/1/2006,e sad jel to januar ili maj? Ne mogu da mu lociram ABS,nije valjda da ga nema???Da li uopste postoji GP bez ABS-a.???

 

Mora da se kuca broj bez ijednog razmaka.

Edited by Mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto kakve sam srece,registrovan u julu i covek bi pomislio da je tad i proizveden,kad ono januar,znaci fakticki kao da je 2005 godiste :laughing:  

I nista drugo se ne vidi !!! :thumbdown:

 

p.s.

sad si me dao u razmisljane,prethodnu DINAMIC verziju koju sam gledao,pisalo je da je SPECIAL version,jel to znaci da je taj bio VAN???

Edited by Mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

"versione speciale" ex van. Gledaj stanje auta,tako da par meseci tamo ovamo ne igra ulogu (jedino mozda da spustiš cenu još neki euro). Mozda ti nije loše da postaviš neku sliku auta ili link pa da pogledamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...