Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Kada se aktivira ABS u voznji (pri kocenju naravno), da li se upali lampica ili racunar nekako signalizira da je aktivirao ABS...

Isto vazi i za ESP. Da li signalizira aktivaciju ili samo radi u "tisini"...

Da li je ESP u Dynamic opremi standardno i da li ima obavezno dugme za ukljucivanje i iskljucivanje, ili je on integrisan u ABS sistem. Pitam posto mi je na dijagnostici proveravani Air bag-ovi i ABS (za svaki slucaj, kada sam kupio auto), pa je u okviru ABS-a pisalo i ESP, ali ja tada nisam pitao da li imam ESP ili ne. Kako bih to mogao da proverim.

Ovo prvo me najvise interesuje, a ovo posle ako neko zna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indikator ASR se pali i gasi na kratko, onako kako se aktivira kad naidješ na klizavu podlogu. Isto će se desiti ako pokušaš naglo da startuješ na klizavoj podlozi ili pesku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pali se možda ASR, ali to nije isto što i ESP, niti sam nešto siguran da Stilo u bilo kojoj varijanti uopšte ima ESP?

ASR = Anti Slip Regulation

ESP = Electronic Stability Program

ESP bi trebao da je bitno kompleksnija stvar, dok je ASR jedna vrlo zgodna stvarčica sa sve simluacijom automatske blokade diferencijala kad jedan točak krene da proklizava - sjajna stvar za kretanje po klizavoj podlozi.

ABS se ne pali nikakvim indikatorom na Stilu, samo osetiš u papučici...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kada se aktivira ABS u voznji (pri kocenju naravno), da li se upali lampica ili racunar nekako signalizira da je aktivirao ABS...

Isto vazi i za ESP. Da li signalizira aktivaciju ili samo radi u "tisini"...

Kad daš kontakt, u sklopu svih onih lampica koje se upale, upaliće se i lampica za ESP ( ukoliko ima ugrađen ESP ), žute boje.

Znak je trougao sa uzvičnikom u sebi, a oko tog trougla je opisan skoro ceo krug. To je lampica za ESP.

Nakon par sekundi se gasi.

Ako ostrane da sija, imaš kvar na ESP sistemu.

U toku vožnje, lampica počinje da treperi u onim situacijama kad se aktivira ESP.

Ne sme da sija stalno ( jer to onda znači kvar ), već se samo trenutno upali dok je ESP aktiviran.

Isto se tako prilikom kontakta,pali i lampica za ABS. Ako je ABS ispravan, lampica se gasi posle par sekundi.

Ako se uplai u toku vožnje, signalizira da ABS nije efikasan. Osnovni kočioni sistem tada radi kako treba, ali nema pomoći ABS sistema.

Nema treperenja te lampice u toku vožnje prilikom naglih kočenja, jer rad ABS sistema osetiš na papučici kočnice, i nikakva lampica se ne pali kad je ABS aktivan.

Dakle, ABS radi u ''tišini'', a ESP lampica treperi u momentima kad je aktivan, tako da on ne radi u ''tišini''... ;)

Da li je ESP u Dynamic opremi standardno i da li ima obavezno dugme za ukljucivanje i iskljucivanje, ili je on integrisan u ABS sistem. Pitam posto mi je na dijagnostici proveravani Air bag-ovi i ABS (za svaki slucaj, kada sam kupio auto), pa je u okviru ABS-a pisalo i ESP, ali ja tada nisam pitao da li imam ESP ili ne. Kako bih to mogao da proverim.

Ovo prvo me najvise interesuje, a ovo posle ako neko zna...

Hvala...

Verzije Fiat Stilo sa benzincem 1.8 i 2.4 su standardno opremljene sa ovim uređajem, dok je ESP na listi opcione opreme kod benzinca 1.6 i JTD od 115KS.

http://fiat-lancia.org.rs/fiat_detalji.php?id=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASR nemam.

Kako bih mogao da testiram (forsiram voznjom) da li imam ESP?

Da li moze dijagnostika da ti kaze sta sve imas od uredjaja jednostavnim klikom misa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li imaš, ili nemaš neki uređaj vidiš kad daš kontakt.

Prati koje se lampice upale, i to je sve.

Jednostavnije od toga ne može.

Ne treba ti dijagnostika.

Svaki npr. Stilo benzinac ima istu instrument tablu po pitanju tih lampica

( osim Abarth verzije )...

Npr. i ja imam predviđenu lampicu za ESP, ali se nikada nije upalila jer nije povezana...jer nemam ESP ugrađen... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ASR nemam.

Nemoj gledati po tome da li imaš dugme za isključivanje ASR sistema.

Pogledaj kad daješ kontakt da li se pali žuta lampica na kojoj je nacrtan točak kako proklizava...

Ili, kreni žustro sa semafora, pa gledaj da li takav znak počinje da treperi... :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa onda to znaci da ja nemam ni ASR ni ESP...

E sad sam se bas smorio :(

Ali imam Stilo... :lol:

Hvala na efikasnosti foruma... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas je to glupo zar ne. Takva masina a nema ASR.

Meni je cudno da nema ESP, kada vec ima diskove od Abarta... :)

Nema lampice ni za ASR ni za ESP (mislim ne pali se).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti helpovi su i tako samo za žene, tako da nemoj da se nerviraš. Pravi muškarac ispusti ulje iz serva čim kupi novo auto, i na kočnicama, i na volanu, i precvika žice od ABS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da odavno niko ovde nije pisao ali ovo je jedina tema koju sam našao o abs-u a ne znam da li je kvar ili to tako radi i drugima.

Znači jutros po snegu prikočim i proklizam. upali se abs osetim papučicu kako poskakuje i on radi normalno znači koči po ledu i snegu extra sve radi kako treba ali se i čuje neki zvuk čudan u tom trenutku kad abs radi kao neko struganje cviljenje tandrkanje ne znam kako bih to opisao i zvuk se menja kako on popusta i steže. znači nije ništa jako ali se čuje pa reko da li to tako treba ili ne pošto su mi diskovi pred zamenu.nikad mi se abs do sada nije ni palio. kad normalno kočim ništa se ne čuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskoristi informaciju sa papučice kad krene da skakuće da popustiš kočenje, pa onda da ponovo pritisneš. Auto najbolje koči u trenutku PRE nego što se upali ABS, jer ABS omogućava upravljanje vozilom pri kočenju PO CENU zaustavnog puta.

Idealno je da spustiš stepen prenosa, a da kočiš stvarno lagano i da ne daš ABS-u da se uključi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mirko to je sasvim normalan zvuk kad se upali ABS. Kao da se ukopava, tako nesto...

Edited by FIAT driver

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ti helpovi su i tako samo za žene, tako da nemoj da se nerviraš. Pravi muškarac ispusti ulje iz serva čim kupi novo auto, i na kočnicama, i na volanu, i precvika žice od ABS.

Nidžo - CARE! :thumbup:

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mislim da me nidža nije razumeo. nije meni čudna papučica i poskakivanje, to znam da je normalno, znam da produžava zaustavni put ali ostaje upravljivost pri skretanju. brinuli su me samo zvukovi

eto desilo mi se juče posle 6 meseci vožnje stila da mi se pali abs pa mi bilo čudno kako tandrče kad podiže pedalu kočnice. a posle sam ja i namerno kočio jer mi je bio čudan. vozio sam ja do sad auta bez abs pa znam da kočim dobro i bez njega a i gume su nove zimske.

Znači ništa ako je to normalno onda danas cvikam žice od abs-a ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS tako radi - koči seckavo i tako ne da da točkovi blokiraju i prokližu. Za vreme tog seckanja pločice kratko i brzo

hvataju diskove ustvari lupkaju po njima pa otuda zvuk. Skini točak pa lupkaj po disku i čućeš isto.

Za mene je to muzika jer znam da mi čuva glavu. A u pravu je kolega koji kaže da je bolje kočiti polako da ne proradi ABS.

Ali eto, on nas čuva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd jedno pitanje u vezi ABSa.Da li punto mk2 jtd i na primer marea 1.9jtd imaju ABS i kakav?Dosta ljudi spominje abs u ovim vozilima

Share this post


Link to post
Share on other sites

rade se i jedan i drugi model vozila sa ABS cak punto imas i sa sistemom protiv proklizavanja i pokazao se dugovecniji i sa manje problema nego na marei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazu da u puntu nije pravi ABS nego neka podvrsta(konkretno moj punto 2000 1.9 hlx)za razliku od stila koji imam ne mogu da nadjem pod haubom a i nema 4 diska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad daš kontakt, u sklopu svih onih lampica koje se upale, pali i lampica za ABS. Ako je ABS ispravan, lampica se gasi posle par sekundi.

Ako se upali u toku vožnje, signalizira da ABS nije efikasan. Osnovni kočioni sistem tada radi kako treba, ali nema pomoći ABS sistema.

Nema treperenja te lampice u toku vožnje prilikom naglih kočenja, jer rad ABS sistema osetiš na papučici kočnice, i nikakva lampica se ne pali kad je ABS aktivan.

Ako se prilikom davanja kontakta ne pali lampica za ABS, onda taj automobil nema ugrađen ABS.

Ili, otvori haubu i traži pravougaonik sa cevčicama koje izlaze iz njega.

Ovako ABS izgleda na Marei JTD:

Ts210KlS.jpg

...ovaj plastično-metalni sklop u sredini kadra, gornji crni deo sa velikim BOSCH konektorom je elektronska jedinica, a donji metalni deo su pumpa i ventili ABS-a.

Na novoj Delti ( bukvalno novoj, nema prašine i sl, pa se najbolje vidi )

Ts20wbn0.jpg

...zaokruženo crvenim.

EDIT: Automobil ne mora da ima 4 diska da bi imao ABS. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko sto rece Nesha,sva cetri diska nisu uslov za ABS, :no vazno je da li imas onu skalameriju oko kocionog cilindra ispod haube :yes

ja sam na Marei ELX imao doboshe,pozadi,i Britanski ABS,sa Nemacko -Japanskom elektronikom :evil: i zezao me 2 godine :realmad:(govorim o centrali ABS-a)periferije su BOSCH-ove :unworthy: ,to je radilo OK,bar nesto <_<

sve dok ga majstor Miki B) ,nije rasturio na sastvane delove,sve vratio nazad,poravljeno,i gle cuda-radio je :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam 1.9D pa imam ABS. I nema tu polovican, ovakav, onakav. ABS je ABS, ili jeste ili nije ABS.

I da, nemam sva 4 diska, to nema nikakve veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...