Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Kako rade varijabilna krilca


Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bas siguran sta treba zakljuciti iz ove price?

 

Za nize obrtaje shvatam da povecava brzinu (pritisak) zatvaranjem usmerivaca, vidi se i na indikatoru sa desne strane, da kad se zatvore usmerivaci poraste brzina i pritisak, ali kakva je korist kod promene sa visokih na srednje obrtaje... koliko vidim brzina (ili pritisak) isto opada, bez obzira na promenu ugla usmerivaca??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo što si napisao je meni još davno palo na pamet u vezi start&stop, ali sam pomisilo ko sam ja da dovodim u pitanje nešto što tolika fabrika odluči

Mislim da sam vec pisao ali ponovicu.

Taj famozni start-stop sistem vise sluzi da pre unisti motor nego sto zaista stedi gorivo.

On se na aute ugradjuje iz samo jednog jedinog razloga a to je sto manja potrosnja odnosno emisija izduvnih gasova gasova ali na NEDC testu!!!

Posto je test tako osmisljen da auto (motor) u njemu dosta vremena miruje logicno je da ako se motor ugasi da ne trosi gorivo. Tako da je razlika u potrosnji veoma primetna na TESTU kod vozila sa tim sistemom i onim bez njega-gde motor radi u leru.

 

Tako da se slobodno moze reci da je fabrika dobro odlucila jer se u podatke unose samo rezultati sa NEDC testa. 

To sto taj test kao i drugi pre njega ostavljaju dosta mesta za manipulacije i nemaju puno veze sa realnoscu je sasvim druga tema ali razlike su od 20-70% vece potrosnje od deklarisane gde prednjace Nemacki proizvodjaci...

 "pa to sam i ja pročitala u Blicu ili B92 gde su pisali o našoj marei" :)

 

 

Pa brateee, zeni se onda... :laughing:

Pa dobro Nemanja sta ti vise cekas???

Edited by Zvezdo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasno. A i ta ušteda može biti vidiljiva samo u Kneza MIloša gde semafor drži 80s. U mojoj standardnoj ruti ja stojim na 16km na najviše 3 semafora i to 20ak sekundi tako da tih da kažemo ~6min na 100km izađe čak 0.02l ako je tačan onaj podatak o 0.2l/h potrošnje.

 

Inače, koliki je fabrički max actual pressure Garett turbine? Gledali smo na tečinoj čipovanoj 156jtd  i ide i preko 2.5bar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricamo o overboostu ima otpor kad se duva a kad se uvlaci ide lako,sad da lisi probao da dok radi auto vuces ustima i dok je dat gas istio da lizatvara u tim rezimima ili je uvek otvoren tj kad povuces dalu uvek prolazi vazduh.


To je normalno kad odstoji duze.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kapiras me,kad je upaljen auto vakum prodje kroz ventile i uvuce sipku unutra i zatvori krilaca za niske obrtaje bar ja mislim tako i sad kad se daje gas ventil bi trebao da zatvori dovod vakuma i automatski krilca idu u visoke obrtaje i sipka ide na dole bar ja tako kontam da treba.E sad kad skines crevo sa famozni westgate i crevo koje dolazi iz vakum rezervoara i uzmes to crevo koje dolazi i vuces u njega vazduh prolazi,upalim vazduh prolazi,dajem gas vazduh prolazi razumes na sta mislim.Nisam probao kad se da samo kontakt tada bi trebao valjda da radi sad cu da probam i tako ispada da ne zatvara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

razumem ja tebe  overboost ventil je 75% uvek otvoren  kako dodajes gas  on ide  do 20 % min. t je ispravan rad i on radi  uvek  e sad  ti pogresno tumacis turbo turbo kad je ugasen  ato  krilca su komplet zatvorena za usis sve ide u  izduv vgn  kanal  sve vani ide , kad upalisa auto krilca se namestaju u polozaj  da  ide i u usis tj prema mafu ali takodje ide  i u izduvnu granu   jer se nisu komplet otvorila krilca  kako dodajes gas  a krilca se otvaraju ali pritom sve manje i manje ide u izduv  sve gura prema mafu  nadam se sad da lirazumes

 

 

to je taj vakum  sto regulise  geomtriju  krilca  tj polozaj  vise vakuma krilca se zatvaraju za izduv ali je polozaj krilca  sav za usis i gura ga  prema mafu  sto bi znacilo u tvom slucaju da se krilca nikad ili  vrlo malo  komplet  otvore za  usis   a zatvoren  vgn  tj  za izduv  to je geometrija i  ja sam sumnjao da mi to nije nastimano sve vreme na koji pritisak reaguje vgn  otvor zatvor  krilca

 

i naravno da prolazi vazduh kad je upaljen  auto ali  usisava ne  ilazi vazduh mora usisavati to je vakum kontra smer  i ti ako duvas u crevo normalno je da prolazi  jer vec ide u tom smeru  usisavanje  jer ventil to i radi

sada kad je ugasen  ato  ti kad  bi to ponovio  beio bi  otpor    nesme lagano da prolazi, ali kad bi uvalacio vazduh  to bi bilo lako  to je taj smer  kontra sve 

 

evo ti variabilna trubina  pgledaj to

 

http://paultan.org/2...-geometry-work/

Edited by badgonzzoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci kad je auto ugasen krilca su otvorena kad se upali sipka se uvuce unutra i zatvori krilca koja se ravnaju sa perajima turbine kako se dodaje gas sipka ide dola pomera krilca ona se iskosavaju i usmeravaju izduvne gaseove na turbinu tj na peraja jer tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kad je auto ugasen krilca su zatvorena za smer usisa  pogledaj link sto sam ti poslao slika ima hiljadi reci  prva slika ti je  850 rpm koliko malo vazduha je usmereno u usis sve ide na izduv  to je akd upalis  auto to je ta sipka sto otvori  sto se pomera  toliko se otvori  vrlo malo izduvnih  gasova ide  u maf kako dodajes gas  vakum jos  vise u+vuce tu siku i krilca se otvaraju  za smer  tj. usmerava  vazduh u usis ....

 

 

e ta mala krilca su problem gradske voznje  ona se zablokiraju od garezi  gradska voznja   i ciscenje turine neko kaze da barem jodnom godisnje treba da se uradi  ko se voza  po gradu ako ne i dva puta u godini  ostanu zaglaljena u nekom polozaju i nema turba  kao da ga nema se ponasa

Edited by badgonzzoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krilca ne uzmeravaju vazduh prema maf nego usmeravaju izduvne gasove u peraja rotora kako bi se brze zavrteo i nabio sto pre pritisak.Kolko se ja secam kad sam cistio turbinu kad je auto ugasen krilca su otvorena i usmerena na peraja rotora kad se auto upali sipka se pomeri i zatvori krilca uporedo sa rotorom kako se daje gas krilca se pomeraju i usmeravaju gasove na rotor i brze ga vrti.Ima li jos neko da kaze ko gresi ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deki po tvojoj logci   sipka kad se  upali motor  kazes da zatvara  krilca a sza je  sa dodavanjem  gasa  nemoze se vise zatvarati, logicno razmisli  u kom smeru ide poluga  od turba  uvek uvlaci  sipku  sto vise dodajes gasa  ona jos uvlaci sipku  e sad ti logicno  pokusaj da razumes  sta si rekao  sipka ide uvek u jednom smeru  uvlaci se  i vraca  na 1 cm otprilike  gde su krilca najmanje otvorena ...

nadam se da sad razumes   taj vakum od 0.6 bara  otvara krilca u pocetan polozaj  koji je najmanje  pozicioniran na usis usmeravanje  kako dodajes  gas  ona se jos  iskose  kontar  kazaljke na sata   u vise  uvlace...

ato kad je ugasen  krilca su skroz zatvorena   za usis  sve ide u izduv... ne maoze drugacije    skontaj kako ti sipka radi pa  ces skontati u kom smeru ide  ne moze taj smer da zatvara  krilca nikako ... po toj logici jos bi zatvarao krilca  prilikom dodavanja gasa jeli moze tako? NE

 

 

 

eto ti princim  primitivno  odradjen ali eto o tome pricam

Edited by badgonzzoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim kada ga upalis krilca se zatvore i manji deo gasova ide na rotor a veci prema izduvu kako se dodaje gas krilca se otvaraju i veci deo gasova ide na rotor i bolje puni i ubrava,po tvome kad ga upalis krilca su otvorena skroz i kako se dodaje gas ona se zatvaraju i preusmeravaju gasove na izduv a sta je sa rotorom i pritiskom.


Vidis na klipu da su otvorena kako se sipka uvlaci u nutra ona zatvara krilca i gasovi idu vise u auspuh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e sad kad bi se vratio napocetku kad sam iznosio problem  ima tamo da sumnjam na geometriju  zbog ovog vazduha sto mi fali, nacicu drugi  protokomer  ili ti maf pa cu da idim njegova merenja, meni protokomer  pisem bas tako  zato sto sama rec kaze sta radi  maf meri protok vazduha, i veruj mi da  kad budem stavio maf ponovo neki ako bude  merio ko ovaj ja definitivno imam problema sa  turbom koji ne otvara dovoljno , citajuci  i raspitivajuci se  dosta ljudi kaze da vi u Uzicu nemaju masine za variabilne turbine pa sam se malo zabrinuo  doduse  u krajnjem slucaju igracu se sa sarafom 10mil i gurnucu sipku za jedan krug  prema dole ali to je u krajnjem slucaju .ova merenja nova pokazuju da nemam curenje od turba imao sam zeljeni boost  sto znaci da mi turbo iz nekog razloga kasni

ti na primer  imas drugi problem koliko sam skontao imas slabu vucu ai nece  preko nekog limita jeli koji je to limit  posto kazes da 1000mbara ne mozes dobti  posto je taj turbo nemoguce  ustimati na oko  bas zbog tih vakuma  jer on radi na princim  veci vakum vise otvara  uzmemo li u obzir  da  se taj vakum krece  0.6bara pa do lupam  2 bara  taj aktuator na turbu treba ustimati u tom rezimu tom rangu  koliko otvara najmanje pa  koliko otvara  najvise  u barima , naravno tu ima jos punoparametara stari turbo prljav  slabije otvara ili nikakako ne otvara ......

 ja sam prvu turbinu zamenio iz razloga  sto sam imao overboost ili turbo rupu  pacila mi je  preko 2.5bara u usis  i ato se  ukopa ode u safe mode  to se desavalo pri opterecenu na  3000 rpm pa na dalje  obino bas na 3000 je blokirao to mi se desilo par puta i na kraju sam  morao da idem u uzice oni su je skinuli popravili ekli da je imala problem i vratili je  i oni kazu  ajde prbaj  meni isto vuce slabo ko i pre  u niskim obrtjima, oni zovu gazdu gazda kaze  da ti stavimo  hibridnu turbinu  to je ista turbina samo  je nastimana  ranije da otvara...hajde  stavi li je oni  moj auto ni makac  sjebali se svi, u tom trnutku iz ko zna kog razloga  baksuz  zaglavio egr ali niko nije skontao, skidaju oni nju kontju prejaka  treba jace ovo jace ono ... stavljaju trecu  novu fabricke postavke , auto ni makac i tad se ja setim za lim ....egr i vratim se jedva u sarajevo zamalo molo Boga samo da mi se vrati auto ko sto sam i dosao tamo tako je i bilo nista nisam sredio  tri turba  isto  zato ne sumnjam mada su me komentari ope poljuljali  da nemaju masine za varijabbilnu turbinu...zao mi je sto nisam probao turbo br 2  hibrit sa zatvorenim egr-om...

Edited by badgonzzoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukapirao mene buni samo sipka kontra ide.


Pa moj turbo je fabricki nije remontovan niti stelovan jer je blombirana poluga za stelovanje.E sad turbo je star ima dosta lufta dosta tere ulje bas dosta tako da moguce da bude i to glavni problem.


E sad se opet vracam na overboost ventil jer kad se upali auto i vakum prolazi kroz njega non stop i povlaci sipku koja otvara krilca kako se dodaje gas ventil gura membranu ona zatvara protok vakuma i westgate automatski vraca sipku na gore i zatvara krilca i turbina bolje puni auto bolje ide jer tako e moguce da kod mene overboost steka ne zatvara dobro jer sam ga skidao i cistio par puta jer je isao u safe mod na 3000obrtaja,mada moze da bude nemora da znaci opet se vracamo na maf i ubrizgavanje goriva sa fbrickom mapom fuel quantity treba da ide do 65 mg/l akod mene ide plafon do 55 mg/l i evo sta mi je napisao iskusni poznavaoc dijagnostike.

 

 

Oko 65mm³/inj je za 1.9 JTD 8v. Ako je sa maksimalno pritisnutom pedalom gasa i na velikim obrtajima ta količina 55mm³/inj... ili nema dovoljno vazduha (neka prepreka u usisu, prljav filter...) ili MAF loše meri (neodgovarajući ili dotrajao) ili je u pitanju falš vazduh (neka pukotina u usisu posle MAF) ili je slabo snabdevanje gorivom (pumpa u rezervoaru ili CR pumpa)...

Edited by deki87

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemoj ni da je forsiras  crcice ako trosi ulje meni je crkla na 120km ..na sat .jesi sad skonto turbo kod tebe  jesam li ja u pravu ?

ti kad si skidao turbo da cistis  ona krilca su bila vec zaglavljena pa ti se zato cinilo da treba da budu otvorena ne nego zatvorena  poluga se podize  i zatvori se komplet zato je vazno ono 1cm kretanje sipkice  otprilike  ako se to ne desava....

 

mi se sve vrtimo ko kisa oko Kragujevca  sve je to ok sto si napisao i moj ima malo miligrama  goriva  ali mi rece  ovaj englez da se pozabavim sa mafom za pocetak , tako i ti pozabavi se sa  ovrboostom ja sam kupio polovan isto se ponsa  tako da ne znam sta da ti kazem  bacio sam 15 eura  jebat ga  e sad kolika je sansa da je i on sjeban ... necu ni da  kontam o tome pusti over boost  probaj maf ako imas  probaj i over boost  to bi to bilo  nema vise sta da se raspravlja o ovoj temi sve sam  ukapirao smo jos da resim problem  hehehe ne daj boze da je ono sto sam na pocetku sumnjao  turbo  ccccc  videcu sa drugim mafom  ako budu tako losa ocitavanja  turbo ne otvara n pocetku koliko treba ...

vntil po nekoj logici kako ga citas znaci  krece  sa 75% snage  i kako dodajes gas on se smanjuje  sto znaci da se i vakum smanjuje  valjda jer su vec krilca zakrivljena  da ih sam vazduh u turbu  drzi u toj poziciji  sto sto znaci sto vise dodajes gas  sve je jaci pritisak u turbu  i krilca se posle sama otvaraju  u tom smeru   a vakum  popusta  ne znam  to je vec  visa matematika.

opseg rada  overboosta  u barima tesko da nadjem po fabrici  koliki su pritisci .....kad bih imao to  lase bi bilo  znam za pocetak treba 0.6 bara to pokrece sipku i krilca e sad u voznji sta se desava  nisam siguran  100% pretpostavljam  po multiskenu i ocitavanju  75% pa ide  do 30% sa gasom  ne moguce da se smanjuje ali opet i moguce  zbog vec usmerenog leptira vec struji vazduh sto znaci da vakum sada sluzi kao kontra teg  da se ne otvore skroz  to je moja logika

Edited by badgonzzoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A negde sam procitao da da su maf egr ventil i map medjusobno povezani i prate rad jedan drugog i salju posatke ecu koji dalje odradjuje svoje,a kod mene egr ventil ne radi kako treba vise je neactivan nego sto je activan cim se da gas on je neaktvan tj ne radi e sad da lito moze da utice na rad maf-a pa da on ne salje dobre podatke ne znam.


Ukapirao sam u pavu si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U zadnje vreme sam primetio da mi se čuje zvizdanje turbine od 1.500 obrtaja do 2,000 obrtaja,najčešće u drugoj blizini.Da li je to normalno ili ne, posto ne mogu da se setim da li se i pre tako čula ili ne. Isto tako sam čuo nekog stila pre neki dan i njemu se isto čuje turbina na malom gasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svaka se cuje kad radi :) samo to mora neko strucniji da ti pogleda da bi utvrdio da li je to normalno ili je lose. Taj neko mora i da bude posten, da ti ne bi remontovao dobru turbinu :D Toplo je vreme pa verovatno vozis sa otvorenim prozorima cesce, pa si mozda tek sad primetio. Moja zavija godinama i jos radi hvala Bogu. Resio sam da je vozim dokle god traje, jer i kao sto su mi i majstori rekli, isto ce da te kosta i dobru i losu da je saljes na remont, niko nece da ti je vrati i kaze, nije joj nista, salili smo se :D
Proveri u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok hvala na savetima. Provericu sva creva od turbine za svaki slučaj, takodjee cu očistiti cevi za dovod ulja posto ima sito unutra pa zna da se zapusi , pa čisto preventivno to da odradim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinut je katalalizator odmah na carini :D

Skoro sam stavio neki lonac umesto katalizatora i mislim da bas da je od tada počelo sa se čuje, probaću bas sutra da skinem taj lonac

Edited by Skydive11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...