Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Punto Abarth

Moj prevoz...

Recommended Posts

@ stefanves (i ostali zainteresovani):

za osnove ponasanja automobila, možda je najbolje krenuti od domaće literature na temu veštačenja saobraćajnih nesreća (ovde ima JAKO puno aproximacija, ali prihvatljivih - poenta je shvatanje tematike), primer:

Saobraćajna tehnika - Milomir Veselinović,

Tehnika bezbednosti i kontrole saobraćaja - Kostić Svetozar (mnogo, mnogo loša knjiga, ali korisna i takva kakva je)

zatim:

http://www.autozine.org/technical_school/tech_index.html (kao početak korišćena stručnijih izvora i prelazak na engleski, i dalje vrlo površno)

srednji nivo:

Advanced vehicle technlogy - Heinz Heisler

The automotive chasis: engineering principles - Joernsen Reimpell, Helmut Stoll, Jurgen W. Betzler

Racing var design and development - Len Terry, Allan Baker

i hard core mehanika:

Mechanical engineering handbook - Frank Kreith (nažalost, nemam knjigu striktno vezanu samo za ponašanje vozila, ali se i iz ove može izvući mnogo korisnih zaključaka).

E sad, ko se stvarno počne zanimati ovim, nek uzme i pročita DETALJNO šta sam rekao na temu dinamike vozila, pre nego što krene da baca neke protiv argumente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se vratimo malo na početnu temu... Ima li neko ideju koliko se otprilike kreću cene prednjih sedišta sa sporting/HGT modela (airbag-ovi po mogućnosti ispucani)? Vidim da se sedišta sa alfe 147 sa sve airbagovima u dobrom stanju prodaju sa cca 200 evrića... Mnogo lepa i bolja od standardnih Puntovih, a možda i bolje nego pući dosta para samo na presvlake...

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugar je uzeo u Mladenovcu za 400e kompletan sporting enterijer 2007 godiste sa sve pojasevima, zadnjom tablom, nosacima i zvucnicima u njima

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je to i sa tapacirima vrata, to je vise nego povoljno... Hvala na odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od cetvrtka do prekjuce predjeno 935 km.

Od toga cca 500 km na E75 (Ruma - Novska, i nazad), kroz majcicu 130-140, kroz Rvacku 140-150.

Po banijskim seoskim putevima predjeno 30-ak km tvdo, ostalo po propisu, 50-60.

Potrosnja 15km/l, tj 6.66l/100km.

Sve proslo bez ikakvih nepredvidjenih situacija, sad mi je kranje vreme za zamenu ulja i filtera, jer sam manuo skoro 5500 km, a imam obicaj da menjam na 5000. Uz ovo ce ici i zamena rashladne tecnosti, posto imam vazdusni cep negde pa buckam samo tako, a i onako joj je ovo druga zima exploatacije. Takodje i kontrola stanja kocionih plocica i ulja u menjacu, a i redovno prolecnje dubinsko pranje sedista.

Sam auto je poceo zesce da me nervira, jer se unutrasnje plastike sad cuju na svakoj boljoj rupi, pogotovo zadnji tapaciri.

Da pohvalim i nesto sem potrosnje, xenoni su se "uvozali", bas kao sto je i receno da ce biti i sad sijaju bas, bas kako dolikuje...

Edited by Punto Abarth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naruci u delti zabice za zadnje tapacire, lagano ih skini, pa uzmi lepo tovatnu mast, namazi blago svaki spoj bilo kakve plastike sa bilo cim, i vrati nazad..

Btw meni skripuce nesto vec godinu ipo dana, ali samo na duzim relacijama, po gradu mi se apsolutno nikad nije culo, i to me nervira zestoko, al necu da rasturam... ne da mi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5000 i kusur, redovan servis:

photo0051q.jpg

w1600.png

photo0054.jpg

w1600.png

novi filter vazduha jedva da je nesto cistiji od starog :)

photo0052.jpg

w1600.png

jesam ga dovoljno spustio? :question:

klirens bolji nego na landcruiser-u... :lol:

plocice opet ostale da cekaju u rezervi, stare imaju jos pola debljine. 3 godine posle uvoza, nisu menjane u medjuvremenu... :lol:

ulje u menjacu ne promenih, nisam nasao nista zgodno za sipanje kuci, moram smisljati neke kerefeke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas burazer i ja malopre odradili mali servis na mom djuntu. Sav materijal me izasao oko 3500 dindzi u AP-u sa klupskim popustom, a ruke dzaba... jeftin servis ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

5500 4l selenie gold (cca 2.5 l stalo), 2 litre tutele za saltalicu, filter zraka, filter ulja, set osiguraca za rezervu i 4 NGK BKR5EZ.

Dve moje ruke - dzaba. :)

Vili, ti makar ne moras svecice i kablove da kupujes... :)

A kad smo kod kablova, koje da uzmem? Pocela su kojekakva sranja da mi se desavaju, kad iz niskih obrtaja napapucim, hoce da mi se resutuje radio i takve gluposti. Kablovi su, najverovatnije prvi, skoro pa 7 godina stari.

Na red mi dolazi i akumulator, Bosch je izgurao 3 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pih... ja taman mislio da si uzeo oprugice...

btw i mene cekaju zadnji amorti, ali i sileni.. :(

Edited by Manfred

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tih delova trapa tiche sve je josh fabrichki na njemu na 175 000 km predjenih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bre rece da si menjao amorte ozada... A ako budes i silene, verovatno ti ne ginu ni nova kociona creva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne stavljaj lip ni po zivu glavu, od 4 koja smo probali kod mene, sva 4 su skripala, i na kraju sam stavio monroe

Al ces da se utripujes ako si sve vreme vozio sa origigi amortima, pa metnes neke nove... Ko sto su neki rekli - kao pegla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma moze da bude kao pegla, ali sad nemam gume sa jurcanje, pa se samo zezam pri ulasku u krivinu, da propeva guma i ja zadovoljan :D

btw video je vukasin kako se ponasa D na kosutnjaku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje carsko mesto za slikanje sa ovim kranovima! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, ne moras sad da se izvlacis :D

priznaj da si jednim okom kadrirao kran, a drugim neko dupence :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...