Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Najlepši Fiat/Lancia automobili

Recommended Posts

...recimo neku davnu 86god pa se seti ko je poceo prvi da crta oble linije kojima se italijani i francuzi danas toliko ponose.

Italijani se sa razlogom hvale svojim oblim linijama dizajna, i ne mora se ići samo do 1986., već i mnoooogo ranije... :cool:

Fiat 8V - 1952.

Pq1F1umJ.jpg

Fiat 1500s Cabriolet - 1963.

gx1rbxLJ.jpg

Fiat Dino Spider - 1969.

aV1EbNC9.jpg

Alfa Romeo Giulietta Spider - 1955.

gx1rci9r.jpg

Alfa Romeo Giulietta SZ - 1960.

Pq1F3qAJ.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre Bravo nije postojao ni jedan slican auto,on je otvorio vrata.Posle su svi samo pravili varijacije na temu,sa manje ili vise uspeha.Niko se ne bavi estetikom BMW-a ili Audija ili Mecke,suvise skupi auti da bi bili ruzni,ili da bi se pricalo o tom...Malo je stereotip,ali sem Italijana i Francuza niko nema konstantno svez dizajn.Ponekad neko izbaci zanimljiv auto,ali to je retko.Svi gledaju u zabare sta ce lepo napraviti,pa onda oni sklepaju nesto skuplje i kao kvalitetnije na tu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...malo na styling fiata.

sve u skladu sa svojim vremenom.

1972.

Pq1HTV1J.jpg

1974.

Pq1HUUoi.jpg

Pq1HVaRi.jpg

1977.

Pq1HW_AS.jpg

1982.

Pq1HVTKS.jpg

1984.

Pq1HXr1r.jpg

ono sto me je uvek odusevljavalo kod zabara su detalji. pogledajte samo one trubice na usisu ili potpis na karteru. da ne govorim o "lamperiji" u potpuno obicnom velikoserijskom autu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala lepo. pozdravljam razvoj situacije.

evo jos jedan lep primerak, na zalost, po mojim informacijama, proizveden u samo 300 primeraka. sto se mene tice, ovo je vrh vrhova

fiat 130 Opera

Pq1IWw8r.jpg

gx1uGrh9.jpg

e sad, sto se tice karavan verzije... tesko bi se mogao nazvati lepim

gx1uHFBA.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10426
mogu i dva lepa za pocetak... ;)

Pq1vsYIr.jpg

Bravo, gde ga iskopa. Jedan od mojih omiljenih auta. Meni su se svidjali, svidjaju i svidjace mi se auti ostrih linija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo muzike u relativno jeftinom autu.Lepotom linija i idejnim resenjima u njemu spada po meni u aute kojima vreme ne moze nista.

Pq1K1khJ.jpg

gx1vJLhr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 1591

Au,djape daj jos slika tih naturpijanih old school fiata!Pao sam sa stolice kad sam video ono gore!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa jes, ono gore je biio samo teaser...

za pocetak lancia flavia pinninfarina coupe '72. 4cil. boxer, 2.0, kugelfischer ubrizgavanje, 162ks, 980kg, nezavisno vesanje *4, diskovi *4, jedna jedina ikad uvezena u sfrj, stajala godinama na juznom bulevaru, neka prljavo zuta boja. ako neko zna gde je auto zavrsio, neka javi.

aV1JP1oi.jpg

Pq1KyD0S.jpg

Pq1KyPuA.jpg

aV1JPxP9.jpg

neko rece da je 124 ruzan model...

Pq1Kziqi.jpg

argenta '83. -'84. neupadljiv auto, cak ruznjikav, uz malo dorade:

Pq1KzESA.jpg

gx1wdoU0.jpg

f 131 sport (za neka trzista racing)

Pq1KA2P0.jpg

a u abarth varijanti se ne prodaje ispod 30.000e

Pq1KAwKJ.jpg

124 sport coupe, bilo ih je u beogradu nekoliko, ni jednog vise ne vidjam :(

Pq1KATc0.jpg

i za kraj moj omiljeni model, moja prva ljubav i moj prvi auto

aV1JRJ00.jpg

gx1weKHS.jpg

aV1JRXYS.jpg

gx1weZFJ.jpg

Pq1KBSyA.jpg

Pq1KC6wr.jpg

inace cisto za informaciju, sprema se jedan OPASNO "naturpijan" 132, bice slicica kad dodje vreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

necu da vam kvarim raspolozenje samo da pokazem da nije bas tako kao sto nesa kaze. elem te fotke su koliko vidim mrtav pixel na papiru a ovaj dole je jos ziv ;)

gxHhFU9.jpg

BMW 507 Coupe 3.2 Litre V8 (1956)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj favorit :

aV1q3XB9.jpg

A tek makina... 1.9 twinturbo multijet - 190 konja iz 1900 kubika - 0-100km/h = 7.9s :cool:

Opasno sam se razboleo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cujem dosta o njoj u poslednje vreme, sad prvi put vidim. interesantno. moja zamerka svim novim vozilima, vazi i za novu lanciu, mnogo je sve to visoko. ne volim da sedim visoko u autu, imam osecaj ko da sam u kombiju

Share this post


Link to post
Share on other sites
elem te fotke su koliko vidim mrtav pixel na papiru a ovaj dole je jos ziv ;)

gxHhFU9.jpg

BMW 507 Coupe 3.2 Litre V8 (1956)

Živi su i ovi drugi, ništa ne brini... ;)

Fiat 8V ( Fiat Otto Vu )

Samo 114 komada je ukupno napravljeno ( u raznim varijantama ) počev od 1952. godine, pa zato i nisu mogli biti upamćeni po velikom komercijalnom uspehu, ali su u svetu tadašnjih auto trka bili visoko cenjeni, i zasluženo su prošli prvi kroz cilj na najprestižnijim trkama poput ''Targa Florio'' i

''Mille Miglia''.

Skoro svih 114 primeraka je i danas u voznom stanju, odlično su održavani od strane svojih vlasnika, i redovno na aukcijama postižu visoke cene. Većina ih je po privatnim kolekcijama širom sveta, a pojedini se nalaze i u muzejima posvećenim automobilskoj industriji.

Prva fabrička serija ( Carozzeria Speciale FIAT ) je izgledala ovako :

aV1N_2ei.jpg

Fiat 8V Berlinetta

Predstavljen je na sajmu automobila u Ženevi.

Veoma lagan automobil, sa jakim motorom, i automobil čija aerodinamika je testirana u vazdušnom tunelu, veoma modernom za to vreme. Poklopci preko zadnjih točkova su upravo bili rezultat testiranja, jer je ustanovljeno da sa njima auto razvija za 4 Km/h veću maksimalnu brzinu. Dizajn potpisuje Fabio Lucio Rapi.

Već spomenuti motor je bio osmocilindraš u V rasporedu, koji je originalno bio namenjen za luksuzni sedan, međutim, s'obzirom da sedan koji je trebao da ima ovaj motor nikada nije ušao u proizvodnju, iskoristili su ga za pokretanje ovog sportskog automobila.

Čovek koji je napravio najbolji motor koji je Fiat imao u to vreme se zvao Dante Giacosa, i ujedno ovaj motor je jedini Fiatov osmocilindraš.

Do današnjeg dana, Fiat više nije izbacio svoj V8.

Prva serija je brojala 34 primerka.

Međutim, postojale su i drugačije varijante...

Carozzeria Zagato

gx1zWbVA.jpg

gx1zWepJ.jpg

Zagato je kupio 32 gotove šasije od Fiata, a onda izgled oblikovao shodno svojim željama. Ove verzije Fiat 8V su poznate pod nazivom "Elaborata Zagato".

Međutim, nije Zagato bio jedini koji je modifikovao originalni Fiat 8V, već su svoje varijante imale ''Ghia'' i ''Vignale''

Vignale je napravio najmanji broj u odnosu na sve ostale, ali je zato njegov dizajn bio najekstragavantniji u to vreme.

Pq1OGANS.jpg

aV1O2fgS.jpg

Sa ovim automobilom, Vignale je učestvovao na Mille Miglia.

Zbog svog pomalo besnog izgleda, kao i kombinacije crvene i crne boje, verzija je poznata pod nazivom Crveni Đavo, odosno "Demon Rouge".

Auto je pun originalnih dizajnerski rešenja tog vremena poput providnog krova, panoramskog zadnjeg stakla, kao i specifičnim zadnjim delom

( "tail fins" ), koji će Amerikanci na svojim automobilima masovno početi da koriste tek tri godine kasnije, odnosno od 1955.

Posle prvih 34 komada, 1953. godine Fiat je napravio drugu generaciju 8V

gx1zZ500.jpg

Najviše izmena je bilo na prednjem delu, počev od drugačije pozicije farova, drugačije rešetke, na zadnjem delu više nema poklopaca preko točkova... Sve je to uslovilo da auto izgleda više harmonično nego prva serija. Na ovoj slici šoferka je još uvek iz dva dela, dok je kod kasnijih modela bila iz jednog komada.

gx1zZcur.jpg

Kad se kaže osmocilindraš, svi uglavnom odmah pomislimo na američke predstavnike, pre svega na veliku kubikažu koju ti motori imaju.

Međutim, ovaj Fiatov V8 im uopšte nije sličan.

Njegova zapremina je samo 1996ccm, i mogao je da se zavrti do velikih obrtaja. Maksimalna fabrička snaga je bila 105KS pri 5.600 obrtaja, što je automobilu koji je bio težak 996 Kg. omogućavalo maksimalnu brzinu od 196 Km/h. Motor je davao 149 Nm pri 3.600 obrtaja.

Već je rečeno da se sa ovim automobilom i na trkama učestvovalo, tako da su postajale i dorađene verzije motora, sa većom kompresijom i drugim izmenama...

Druga serija je standardno imala dupli Weber karburator koji joj je omogućavao 115KS pri 6.500 obrtaja.

Postojala je i još jača verzija sa 125KS, ali je ona ujedno i najređa.

Poslednji Fiat 8V je napravljen 1954. godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 6687

Samo ove old school fiate volim,ove koji imaju dusu...

aV1O5RfS.jpg

aV1O60er.jpg

gx1A0xES.jpg

aV1O6kbA.jpg

Pq1OLb8r.jpg

Pq1OLdDA.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

neso, svaka cast za post!

nisam ni znao za ovaj model a mislio sam da puno znam o starim fiatima :blushing:

odlican prikaz modela

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...