Jump to content
FAS Goran
bokija

Treba li nam ovo ? - saobraćajna nesreća

Recommended Posts

...Veceras na izlazu iz Zeleznika kod ranzirne stanice,ablenduje mi kamion u susretu ko lud,vidim nesto nije OK,smanjim brzinu,kad ono iz mraka se pomaljaju dve siluete auta u mojoj traci.Stanem na nekih 10m i vidim slupana Lada Niva i Astra karavan bez prednjeg dela.Kamiondzija organizuje zaustavljanje njegove a ja moje trake,prilazimo kolima,neki momak i ja vadimo malu devojcicu sa zadnje klupe,malu ugruvana i razbijen nosic,od sokane pokazuje nikakve emocije.Preostaje mi samo da zovem policiju i gledam u putnike na prednjem sedistu koji jedva pokazuju znake zivota.Uspevam da otvorim desna vrata i zeni samo malo oborim naslon sedista da joj olaksam disanje,ali ne smem da je pomeram jer ne mogu da ostvarim komunikaciju s njom,vozac krklja,bori se za dah,i pored air-baga volan mu je smrskao grudni kos a noge se i ne vide.U medjuvremenu su izvukli nekog debelog matorca iz Nive i ostavili ga da lezi na sred druma,niko nije bio zainteresovan za njega jer mu je bilo bolje nego ljudima u Opelu,a i situacija je pokazivala da je on presao u suprotnu traku i direktno udario u njih.Kamiondzija je doneo cev od dva cola i dva metra duzine a ja montirac za gume od pola metra i macolu od 2kg,nas 7-8 smo na sve nacine pokusavali da odglavimo vrata ali bez uspeha.Posle nekih 25 min stizu vatrogasci a mi sklanjamo vozila i sebe sa mesta nesrece da ne smetamo.Nisu me toliko potresli povredjeni ljudi koliko bezizrazajno lice devojcice koja je to sve nemo posmatrala ne shvatajuci sta se desava.Sve je manje OSTRIH vozaca a sve vise bezumnika koji igraju ruski rulet koji apsolutno nema veze sa umecem voznje nego samo sa srecom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

strava i uzas.. stvarno ima kretena, a tebi bokija svaka chast, ipak je to velika stvar u takvoj situaciji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije stvar u casti.Bio sam sokiran kad je posle deset minuta dosla policija sa dva auta i niko od tih mladica nije znao sta treba da radi,Hitna pomoc je dosla 20minuta po mom pozivu a vatrogascima je trebalo pola sata...Sve u svemu,sudbina unesrecenih zavisi samo od ljudi koji se slucajno nadju tu,oni kojima je to posao bar veceras se nisu pokazali.U stvari,nema se osecaj da su sami sluzbenici zakazali svojom krivicom,vec se oseca nedostatak procedure i profesionalizma u ovakvim situacijama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije,to.Bili su tu neki mnogo mladi momci,kopali smo i vukli lim ko da smo mi unutra.Tek kad sam doso kuci video sam koliko sam se iseko i odro.Stojis pored coveka koji umire,gleda te njegovo dete a ti ne mozes da dodjes do njega.Nikako mi nije jasno,sta sve nismo radili,vukli smo vrata iz sve snage dok se nismo raskrvarili,i nismo uspeli nas sest i pajser i cev da odvalimo bravu,kao prokleta.Sudar kao sudar,strasan je,ali to sto se vozilo posle pretvori u smrtonosnu zamku u kojoj unesreceni umire na ocigled gomile nemocnih ljudi je posebna paranoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si odreagovao bokija

Strasno je sta se sve desava, evo sinoc npr. sam isao do trga nikole pasica, od kog sam udaljen 3-4 bloka, prvo u Cvijicevoj sam video sudar sa 3-4 automobila, izgledali su najcudnije poslagani, i ne mogu da zamislim kako su li se uopste mogli tako polupati, s' obzirom da je tu pocetak ulice i da nema neke sanse za razvijanjem vece brzine,

a na raskrsnici kod skupstine, bio kombi saobracajne i intervjuisali neke mlade, nisam video polupana kola, ali sam video da fali znak sa ostrvceta i da prekoputa zamenjuju bilbord koji je bio totalno polupan!

Evo sad sam procitao u Blicu da je vozacu opela pozlilo i da se zabio u ladu nivu, i da je na zalost, poginuo, dok su mu zena, cerka, kao i vozac lade nive zavrsili u urgentnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da nam ne treba...............ali nazalost to je u poslednje

vreme, postala cesto vidjena slika na nasim drumovima!!!! :(:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast bokija!

Ja sam sinoć verovatno sprečio jednu sličnu situaciju. Još u Arilju, stanem na semaforu, kad iza sebe čujem škripu kočnica i vidim da se automobil zaustavio na sredini kolovoza, tik iza mene. Pomislih, nekome radi kočnica na samo jednom točku, pa se zaneo i jedva stao.

Ubrzo posle semafora me pretekao i tek tad sam video o čemu se radi. Čovek je bio mrtav pijan! Vozio je levo, desno, do sredine kolovoza, pa desno po bankini, a dosta brzo. Kad mu neko naidje u susret, a on na sredini, naglo beži desno, ali previše do bankine. Samo sam čekao koga će iz suprotnog smera direktno pogoditi! Pozvao sam saobraćajnu policiju, objasnio im pravac kretanja i trenutni položaj, pa ga pratio do ulaska u Požegu gde su ga zaustavili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo odgovorno.Respekt.Ko zna cije si glave sve spasao,ukljucijuci i njegovu praznu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi sta da vam kazem.. Svaka cast! Tako treba ...zlu netrebalo :(

Bokija... ti si primer sta treba da se uradi kad se sr*nje dogodi!

A jboban ..tebi svaka cast! Uvek svi mi tako treba da postupimo kad primetimo slicno .. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve pohvale, samo bih dodao zlatno pravilo u ovim situacijama (ne kazem da bokija nije bio na mestu):

Malo ko od nas je u stanju da pravilno proceni povrede putnika, pa ako naidjete na ovako nesto, treba ljudima ako vec ne mogu sami da izadju iz auta a nije frka od pozara ili nesto, SAMO pomoci da im bude udobnije, tj da mogu da disu i ako ih nesto pritiska pomeriti. Naravno i pristupiti zaustavljanju krvarenja ako ga ima, tj povijanju rana. I pozvati hitnu pomoc.

Vrlo cesto covek povredi vrat ili kicmu ali tako da moze da se pomera a od naleta adrenalina ne oseca bol. Takav ako se pomera ili izvlaci rukama iz auta moze da ostane invalid ili ako ima povredu unutrasnjih organa da mu se jos gore rascepaju i iskrvari unutra. Najbolje da ostane da sedi ako je moguce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SVAKA CAST BOKIJA!!!!!Vecina ljudi bi samo prosla ne bi ni stala da pomognu!Ti si ucinio dobro delo, hteo si da pomognes koliko si mogao sto je mnogo lepo!!!! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E,da je srece pa da najveca nevolja na putu bude kad neka cica slomi nokat na menjacu...Stanes pa lepo izljubis da prodje i eto dobrog dela.A ove stvari,nikad vise nisi onaj isti od pre toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites
E,da je srece pa da najveca nevolja na putu bude kad neka cica slomi nokat na menjacu...Stanes pa lepo izljubis da prodje i eto dobrog dela.A ove stvari,nikad vise nisi onaj isti od pre toga.

Svaka cast Srbine za humanost,..bravo,..sta reci,..malo je to za takav potez,samo da ljudi prezive,..a s druge strane,..dok citam ovo,prvo sam se setio,a mozda i gresim,..al na testovima prve pomoci kada naidjes na ovako nesto,..,pravilo je da ne prilazis,vec da pozoves,ili odvezes se do prve ustanove.Ako stanes i pomognes,.pao si na testu,..ako se ne varam,..tako nas uci zakon,a nadovezujem se i na ostalo,...,ovakve stvari nisu novost,..svako,al svako zna u svom kraju koje su crne tacke gde ljudi stradaju,i tu retko kada ima murje,..al Ja na primer znam delove grada gde oni stoje,i love one koji voze 60,a ogranicenje je 40,ili skrenu u neku sporednu ulicu preko pune linije gde je sabracaj takav da moras da vozis kilometar do prvog polukruznog,jer je neki top ko zna odakle dosao u Beograd i pravio znakove. To svakodnevno gledam na ulicama,a narod gine i gine,a oni samo pumpaju kazne i tovare kesh u dzepove.Riba se cisti od glave,a ne od repa,sve dok neko ne pocne njih da kaznjava,narod ce da gine..a budala koliko hoces,i takvi uglavnom se izvuku.Udavih,..al jos jednom,svaka cast na gestu ! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kažu na testovima da ne treba da pomogneš pobogu, treba kao što rekoh gore negde da ne pokušavaš da panično gledaš da izvučeš ljude iz kola ako za tim nema potrebe, jer pri izvlačenju dođe do povređivanja naročito ako je u pitanju vrat, kičma i unutrašnje krvarenje

Kako si formulisao rečenicu ispade da kad vidim nesreću treba da bez stajanja stisnem pun gas i pravac ustanova i šta tamo? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Ne citiraj tako "grubo", :veryangry: ,znam samo da imas ponudjeno nekoliko odgovora,al da je tacno samo da treba da produzis do prve ustanove i pozoves organe. :coffee: Vleo bih da gresim,u tom slucaju,dodjem ti picce,..,u suprotnom ... :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate koje si godište tj kad si polagao? :D Ima sad mobilni telefoni, ne verujem da je tačan odgovor na pitanje "sudar kod Ade ciganlije" upravo "krenuću kroz gužvu kod sajma, pa kroz kneza Miloša do urgentnog i tamo ću da ima kažem e ima sudar kod Ade"

nego aj da ne citiram grubo kako ti kažeš, mada reč CITAT govori dovoljno, nisi pazio tačno kako formulišeš rečenicu, tačan odgovor je stani i pomogni, ali ne izvlači ljude ako za tim nema potrebe tipa auto gori a oni su vidno ok i maltene mogu sami da izađu ako im se eventualno pomogne oko otvaranja vrata/prozora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva pomoc se polaze obavezno da nekog ne bi ubio umesto da pomognes.Ne mozes ostaviti coveka da umire na tvoje oci.Obezbedi Mesto nesrece i pozovi policiju.Dok ne dodju pobrini se da se neko ne udavi jezikom i slicno,i naravno pruzi mu moralnu podrsku,koja verovao ili ne znaci puno.Ako nema nikog da te podrzi kad krenes u fade-out gotov si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo što je problem što prvu pomoć malo ljudi prolazi.

Vi muškarci je polažete u vojsci, malo naučiš prilikom polaganja testova za vožnju.

Ostali mogu da se obrate samo direktno u Crveni krst.

Zbog toga me raduje donošenje novog zakona da će morati sve firme da uvedu polaganje prve pomoći.

Doduše samo 2% zaposlenih će proći tu obuku, al gledano na nivou cele zemlje biće to dosta obrazovanih ljudi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brate koje si godište tj kad si polagao? :D Ima sad mobilni telefoni, ne verujem da je tačan odgovor na pitanje "sudar kod Ade ciganlije" upravo "krenuću kroz gužvu kod sajma, pa kroz kneza Miloša do urgentnog i tamo ću da ima kažem e ima sudar kod Ade"

nego aj da ne citiram grubo kako ti kažeš, mada reč CITAT govori dovoljno, nisi pazio tačno kako formulišeš rečenicu, tačan odgovor je stani i pomogni, ali ne izvlači ljude ako za tim nema potrebe tipa auto gori a oni su vidno ok i maltene mogu sami da izađu ako im se eventualno pomogne oko otvaranja vrata/prozora

polagao 1990,'71 godiste,i kao sto rekoh,probacu da proverim,ne kazem ni da jesam u pravu,..al to sam zapamtio,i ono od cega imas vrtoglavicu,glavobolju dok vozis,a,b,c,d fazon,izduv gasova,alkohol,lekovi,umor (taj fazon,..naravno,samo je jedan tacan.) Uzgred,..ta dva sam okinuo na testu,upravo jer sam mislio "logicno" a ipalo je ... No,..provericu,pa da vidimo ko placa turu :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...