Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Ulje i ostale tečnosti - fabričke specifikacije

Recommended Posts

Koje od ovih ulja za menjac ide u Fiat Punta 1.9jtd 80ks: Selenia Tutela SAE 75W-80 ili SAE 80W-90?

Na prvoj strani teme na kojoj smo piše:

 

Fiat Punto

Allestimento : 1.9 JTD 85CV

Motore : 188A7000

Coppa motore e filtro : Selenia WR 5W-40 - 4,3 L

Impianto raffreddamento motore : Paraflu UP - 6,2 L

Impianto freni e frizione : Tutela TOP 4 - 0,65 L

Cambio e differenziale : Tutela Car Technyx - 1,98 L

__________________________________________________________________________

Svi podaci preuzeti sa Selenia.net

75W-85

TUTELA CAR MATRYX

TUTELA CAR TECHNYX

http://www.flitalia.it/en/fl/manuale/en/trasm_0104.htm

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko staje ulja u menjac Bravo 1.2 16v? Neki majstori kazu 2 l a neki 3l. Ovde gledam po Punticima nepuna 2l staje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam video do sada, kod svih tih menjača je 2L, ili malo manje od 2 litre.

Kupi 2L, biće dovoljno. Ionako ne može da se sipa više nego što treba, ima čep gde će početi da curi ako se sipa više nego što treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozz Imam Fiat Bravo 1.6 16V, nisam znao koje je motorno ulje bilo u motoru pa sam dopunio 10W40 kasnije mi je lik poslao poruku da je u motor bilo ulje 10W30, pomesao sam granulacije pa moram sto pre zameniti ulje, planiram kupiti 4L Selenia 20K 10W40 da li ce 4l biti dovoljno? a posto sam sa Kosova pa je tesko pronaci seleniu ovde mozete li mi preporuciti neko drugo ulje koje ce se dobro uklopiti sa navedenim motorom? Hvala!

Edited by nemanja1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da obnovim temu.

Radi se za Fiat Punto Classic 1.2 8v 2009, auto je kupljen u Makedoniju sa njim su dosla dva upustva za odrzavanje, jedno je na makedonski jezik drugo na engleski. Zelio sam da promenim ulje u menjacu ali nesto ne mogu da razumem.

U upustvu sto je na makedonski jezik pise Tutela ZC 75 Synth - specifikacije SAE 80W EP API GL-5 ...... (Slika 1. i slika 2. ).

U upustvu sto je na engleski jezik pise Tutela Car Technyx - specifikacije SAE 75W-85 API GL-4 ...... ( Slika 3. i slika 4. ).

Dali moze neko da mi odgovori koje ulje da koristim, jer su ova dva upustva dosla sa autom od fiat salona.

Hvala i pozdrav.

 

1.jpg2.jpg

3.jpg4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@minoratci

 

Sipaj bilo koje od ta dva. :thumbup:

Preporučene tečnosti i maziva se znaju menjati od knjižice do knjižice ili zbog godine izdanja (ne izda se samo jedna na početku prodaje određenog modela), ili zavisno od tržišta.

Ako je već Classic kupljen u Makedoniji, verovatno je reč o novom Puntiću, pa vidi šta kažu u lokalnom ovlašćenom servisu. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identicna situacija i na Stilu. U uputstvu koje sam dobio za auto kaze "Tutela ZC 75 Synth" (75W-80), a u novijem uputstvu za restyle Stilo "Tutela Car Technyx" (75W-85).

Kod generalnog uvoznika za Petronas kod nas sam natrcao na "ZC 75 Synth" i pazario i sipao njega. Kao sto sam mogao i bilo kog drugog proizvodjaca (Fiat naravno gura Tutelu) koje zadovoljava potrebne specifikacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi! :)

Novi sam ovde, novi i sa fiatom tj. lanciom...

 

Naime pre neki dan sam uzeo lanciu muzu 1.4 b 2004.. Kako sam do sada vozio japance zadrzao bih se na eneos ulju, samo me zanima koja gradacija ide u ovaj motor... 

Auto je super, lepo ocuvan, pise 75000, mada skoro pravilo kod nas da to nije bas tacno, ali opet mislim da nije mnogo pretrcao iako vec evo auto sa 14 godina... 

Ako moze savet za ulje i generalno bilo kakav savet bi mi dobro dosao... Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Subotingoran

Pozdrav i dobrodosao na forum!

Na forumu imas okaceno korisnicko uputstvo za Musu, pa uz ovo sto pitas mozes da pogledas i dosta drugih korsnih stvari koje ce te sigurno zanimati:

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Musa.pdf

 

Proveri, ali koliko se secam preporucena gradacija i za 8v i za 16v je 5-40, a fabrika ce verovatno preporuciti Seleniu KPE.

Ti naravno mozes da sipas brend koji ti odgovara. A i na svakom sajtu proizvodjaca imas Oil Selector, gde na osnovu modela i motora mozes da vidis koje sopstveno ulje i gradaciju preporucuju (Shell, Petronas, Motul,...).

Ako si entuzijasta i zanima te detaljnije, imamo i celu temu oko izbora ulja:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege drugari, i fanovi Motul ulja :) treba mi informacija, a nemam mnogo vremena za guglanje trenutno, a popodne idem da uzmem ulje za mali servis.

Da li postoji neka značajna razlika izmedju Motul 8100 x-cess i x-clean ulja? I da li je neko po nečemu značajno bolje od onog drugog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj Motul :D sam i ja cepao u Stila par zadnjih godina, iza Selenie, sve dok ga nisam prodao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/4/2020 at 12:10 PM, Milutinac said:

Motul 8100 x-cess i x-clean ulja?

Razlika je u standardima koje jedno i drugo pokriva. Nova Gen 2 ulja ovako stoje>

X-Cess Gen2- za Fiat su 9.55535 H2/M2/N2/Z2 sa podržavanjem ACEA A3/S3 standarda. Starija generacija X-Cess 8100 ima samo H2/M2/N2 standard. Ona podržavaju ACEA A2/S2 standarde. 

 

X-Clean Gen2 - Za Fiat su 9.55535 S2/T2 (naslednik je X-Clean FE/EFE) i zadovoljava ACEA C3 standard. Starije X-CLean FE zadovoljava C2/C3 standard.

 

Što se tiče kvaliteta ulja, ima razlike u viskozitetu u odnosu na temperaturu, premda ja uvek gledam da je isti bolji na nižim temperaturama i da ima višu tačku ključanja. Prilog:

 

XcleanEFE.jpg

Xcess5w40.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala druze ISV, zapamticu temu pa mozda za sledeci put, sada sam isao u onu nasu VDV prodavnicu po filtere, i kao posle toga cu na drugi kraj grada po Motul, ma reko` necu...daj Shell i cao zdravo. Imao ovu novu nalpnicu, kazu stigao pre par dana, Orbico uvoznik...

 

Resio sebi da uprostim zivot i za razliku u ceni instaliram kuci gajbu Laskog piva :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na čemu kolega :) 

Obzirom da si mu ti ubio DPF, X-Clean ne bi znao ni da li ima potrebe sipati jer su to mid-saps ulja (C2/C3) baš za nas sa aktivnim DPF-om sa Euro4 motorom. Ako je tvoj euro 5, bez dpf-a, mislim da nije neophodno juriti ulje koje je mid/low saps zbog navedenog, ali svakako ne bi odstupao od gradacije. 

Pivo je pivo, ušteda razumna :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da, koliko sam taj dan stigao da na brzinu izguglam, ugrubo ono sto sam nasao, i a kako mu ime kaze x-clean je napravaljeno za trzista sa rigoroznijim kontrolama emisije stetnih gasova i kao "gori" čistije od x-cess...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I od utorka ti je trebalo ovoliko vremena da to iskopas i pomognes coveku :D ?

Dzaba sad, mozda mu bude vredela informacija za mali servis Vol. 2021. :P 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda će uzeti 2 gajbe piva jer će biti na nekom popustu i tako...sve nešto će zaobilaziti motul :D ofc iz opravdanih razloga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Ivan said:

I od utorka ti je trebalo ovoliko vremena da to iskopas i pomognes coveku :D ?

Dzaba sad, mozda mu bude vredela informacija za mali servis Vol. 2021. :P 

Kriv je Milutinac, umesto da pita u temi Selenia ili neko drugo, on ovde međ' fabričke specifikacije. Sad u phone reminder, slika od kolege @ISV_01  pa 01. 08. 2021.  lepo iskoči slika šta da metne na malom servisu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je ovo novo pakovanje Selenia 5w40 WR isto kao ono staro u metalnoj posudi? Ili ima razlike?

Doslo vreme za servis pa gledam ulje. Stalno sipano 5w40 wr od kada je uradjena prva registracija pre 330 hiljada km:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kvazarija od nas sto smo FLA grupaciji retko ko da sipa Seleniu, uglavnom smk presli na Shell, Ravenol, Motul...

Davno niko spomenuo nije Seleniu

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Axic said:

@kvazarija od nas sto smo FLA grupaciji retko ko da sipa Seleniu, uglavnom smk presli na Shell, Ravenol, Motul...

Davno niko spomenuo nije Seleniu

Hvala vam, koji tacno Shell? I koje su cene za litru? 5w40 wr je 1250 din litra

A zbog cega niko ne uzima seleniu? Neki specifican razlog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kvazarija neko iz ličnih razloga, neko zbog neopravdano visoke cene. Ja npr. za mjet umesto Selenia WR 5w-40 od početka sipam Shell HX8 5W-40 ili Shell Ultra I 5W-40.

Uglavnom gledas da budu specifikacije i standardi ulja za tvoj auto, ne moras se drzati fabricke preporuke da uvek bude Selenia. Ako ne gresim i za nove Fiate sad po ovlascenim ne sipaju Seleniu ali to će pre da potvrde vlasnici istih. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...