Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ako mislite na i.k. Ja sam mu slao linkove. Jer smo zajedno gledali shell ulja.Ja sam sipao prošle godine shell helix ultra. Doduše nagovarao sam ga da predje na shell helia ultra ali sam nakon razgovora sa ovlasvenim dilerom   u Rakovici saznao da se ne rade više na gasnoj bazi zbog zatvaranja fabrike u Katru. Sad sam prešao na  Ravenol.
Gde si uzimao ravenol?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi. 

Kupio sam Fiat Bravo 1.6 mjet 105ks koji nema FAP i Euro 4 je standard sa 157K km. Mnogi preporučuju 5w-30 C2 ovaj ili onaj brand sa uglavnom S1 Fiat normom. E sad, budući da nema FAP naišao sam na podatak da je N2 za Euro 4 preporuka i tu su onda 5w-40 ulja??? 

I druga stvar... uglavnom je preporuka 30K/2god interval... a kod nas svi mijenjaju na 10K...pa nije valjda moguće da smo toliki k.... sa tim gorivom i šta već. 

Pozdrav

Edited by Zuka

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zuka  S1 se poklapa sa ACEA C2 specifikacijom,N2 podrazumeva minimum A3/B4(ACEA) ali C2 standard ne podrazumeva samo Mid SAPS-Level(sto ima veze sa filtriranjem izduvnih gasova) vec i HTHS Viskoznost od minimum 2,9 mPa s dok je za N2 to minimum 3,5 mPa s.U prevodu,HTHS pokazuje sposobnost potpuno zagrejanog ulja(150 stepeni C) da tece kroz uske zazore delova motora koji se brzo krecu,sto je manji HTHS ta sposobnost je veca,a sto je motor novije generacije ti zazori su sve manji kada se dostigne radna temperatura.Ja bih se ipak drzao C2,osim ako ne mislis da je sa tom kilometrazom motor dovoljno pohaban pa moze da "prodje" i nesto gusce :) ,osim toga svako ulje u tehnickom listu ima naveden HTHS.

Sto se tice ovoga sa gorivom,tacno je,nista od produzenog intervala zamene ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristan svakako...Hvala @zelsav .

Mislim da je uredno održavan motor i auto generalno i da nije pohaban pa ću poslušati savjet...Nisam ovo pitao radi cijene ili nešto slično... čisto radi najbolje moguće brige za motor. Jedino sam se nadao za interval :) Jer prelazim dosta otvorene (60-70%) a godišnje 20-25K km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu @Zuka,ovo je ipak moja slobodna interpretacija na osnovu dostupnih podataka,ne mogu ti reci da ipak "pitas nekog majstora" jer ni sam to ne radim vec dodjem na forum :) .Ja prelazim 35000/god. otvorene sa dve zamene ulja(Motul x-cess 5w40).

@Markobgd Jedan moj skolski iz zadnje klupe stigao do poslanika!:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28.1.2018. at 10:41 PM, zelsav said:

edan moj skolski iz zadnje klupe stigao do poslanika!:thumbup:

Dok je Mare učio nepoznate, tvoj školski je izgleda radio sa poznatim pa je zato tamo gde jeste. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li drugi sta imaju punto hgt 1.8?

Kako ste sa potrosnja ulje.

Moe hgt odprilike trosi 0.8ml-1l ulje na 1000km.

Turam selenia k pure energy.
Ali slicno e i sa drugim uljama 10-40..

Jel moram da menjam karikie?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moraš uvek ulje na max sa tim motorom zbog varijatora faze...

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fwww%2Ealfisti%2Ers%2Fforum%2Findex%2Ephp%3F%2Ftopic%2F645-Varijator-Faze%3A-Zvuk%2C-Reparacija%2C-Zamena-%2E%2E%2E&share_tid=645&share_fid=45470&share_type=t

 

Varijator Faze: Zvuk, Reparacija, Zamena ...

 

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blizi mi se polako mali servis, a posto mi ostade 0.7l Shell Helix Ultra od prethodne zamene, svratih do Auto Mike da proverim kakva je situacija sa snabdevenosti istim.

Ko je u problematici, zna da je u nekom trenutku bilo problema sa dostupnoscu Ultre i da se pojavila zamena sa dodatnom oznakom "I" (Ultra I).

Mozda jos nekome bude koristila informacija - standardna Ultra sa PurePlus tehnologijom (koja zadovoljava Fiatovu 9.55535-Z2 specifikaciju) je ponovo u prodaji - cena za kanticu od 4l je 3250 din, a cena za litarku 850 din. Na tu cenu je, standardno, moguce ostvariti popust od 10% za clanove kluba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok ne kupim opet Shell za mali servis, za sada sam prezadovoljan kako kantica od 4l Ultre izgleda na rafu :P .

@Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Društvance pomagajte pre mesec dana moj ćale je uzeo fiat stilo jtd 2003 godište.Trebalo bi da zamenim sve filtere i ulje a u autu nisam našao flašu sa uljem koje je u njemu tako da ne znam koja gradacija ide.Auto je prešao 248.000 km.Negde sam pročitao da imože 5w40 ili 10w40.Šta sipati?I jer mora baš selenija ili može bilo koje kvalitetno ulje(castrol,mobil,total,šel,itd)Hvala unapred

 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ralekruševac

Nepotrebno otvorena tema u "Uradi sam" podforumu je spojena sa postojecom temom o uljima. Pre otvaranja nove teme, proveriti sadrzaj foruma pomocu Search kako ne bi duplirali sadrzaj ;) .

Na isti nacin ces videti da je ovo pitanje prezvakano vec ko zna koliko puta za ovih skoro 10 godina. Ukratko, u starijim uputstvima za Stilo JTD stoji Selenia TD 10-40, a u novijim Selenia WR 5-40. Ukoliko je motor dobar i ne trosi ulje, vecina nas se odlucuje za kvalitetniju i nijansu skuplju varijantu 5-40. Pisano je iz kojih sve razloga, pa mozes da pogledas detaljnije.

Naravno, Fiat fabricki forsira Seleniu, kao sto i drugi proizvodjaci forsiraju svoje kooperante. U principu, moze da ide bilo koje ulje koje zadovoljava potrebnu specifikaciju. Sto se tice forumasa, uglavnom se u varijanti 5-40 koriste Selenia WR, Petronas 3000AV, Motul X-Cess 8100, Shell Helix Ultra ili Helix HX7, Meguin Super Leichtauf, Ravenol VST....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve OK, uzivaj na forumu ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi preporuka za Alfu 147 TS 120ks.Nešto da nije preskupo

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ako je jeftinije, ako je bolje onda zasto ne sipati....ali sumnjam da ces  saznati da li je "bolje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...