Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

On 7/20/2016 at 8:57 PM, vicent said:
Meni je Selenia počinjala da čekića na oko 9hkm, uvek menjam na 10 hkm. Syntium ne menja zvuk do 10 hkm, tj do zamene. Potrošnje ulja nema, tj, ne dolivam ga, tako da mi 5-i litar stoji već dve godine u gepeku !

 

 

Naravno da menjam na 10 hkm, mesečno prelazim 1600-1700km. Prilikom zamene stane ravno 4 litra, nivo ulja je na pola šipke i  ne dolivam ga do naredne zamene. Samo prvi put sam kupio 5 litara, za sve ostale zamene kupujem po 4lit.

Taj peti litar stoji u gepeku već skoro dve godine !

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/22/2016 at 0:39 PM, dudule1 said:

... i jos jedna stvar u puntu u karteru i cevi od uloska od filtera ostaje jedno 300-400 gr starog ulja, pa  kada se izvadi na cep ulije se 3l ako se menja na sisaljku stane tacno 3,5 l, tj ostane 0,5l starog crnog ulja, pa ako se neko pita sto mu je ulje odmah crno nakon zamene eto  odgovora. 

 

Ne znam odakle to da novo ulje odmah po zameni pocrni zbog toga sto je ostalo tih 300-400 grama starog ulja. Bas sam prosle godine pratio od zamene kad ce pocrneti i novo ulje je pocrnelo tek posle predjenih 3.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li postoje razlike u preporucenom ulju za Fiat Stilo 1.6 sa Fiatovim i sa Opelovim motorom?

 

Koliko vidim u 1.6 ide Selenia 20K (10w-40), ali sam takodje negde procitao da je Selenia K (5W-40) preporucena za novije EURO IV motore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitao sam malo temu (ne bas sve ofc), i zakljucak koji sam izvukao je sledeci: ko hoce Selenia kvalitet ulja, ali da ustedi - kupi ekvivalentni Syntium. Ko hoce da daje isto/slicno para kao za Seleniu, ali da za svoj novac dobije malo kvalitetnije ulje - kupi Shell, Liqui Moly, Eneos, Castrol a ko hoce bas premium kvalitet i spreman je da plati - Motul ili Marly. Svi ostali koji se ipak drze Selenie i dalje imaju dobro ulje u kolima i nista ne grese... Jesam li dobro sumirao?

 

Takodje, mislim da cinjenica da  dva veoma velika i uticajna Fiat servisa (Stojanov i Goran) koriste Shell umesto Selenie, govori u prilog Shellu. Btw, takodje sam danas video da Cubi u NS isto gura Shell :) 

 

Meni je trenutno u autu Selenia K 5W-40, ali planiram da probam sa nekim od ovih alternativnih resenja.... Liqui Moly MOS2 ili Shell Helix HX7 10w-40 (ili neke 5w-40 varijante od tih brendova)

 

I jos nesto, nisam siguran da li je mesto u ovoj temi, ali ajd opet se tice zamene ulja...

 

Da li je neko probao ovo sredstvo i sta mislite o tome?

 

http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=33184

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra je stvar ovaj ispirač ali je pitanje koliko je neophodan.

Predlažem utvrđivanje nužnosti i sprovođenje samog tretmana uz nadzor neke stručne osobe.

Naime, sve je to dobro dok ne pođe po zlu.

pomoću štapa i kanapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat , bio sam u Stojanovu po neko crevo, pa sišao dole u magacin, sve sama burad Shell ulja stoje ..

 

Prošli vikend na najlonu videh ljude da prodaju ulja, između ostalih i Seleniu ( ja gledam WR ), u metalnim limenkama i pakovanjima od 1L i 2L

za WR traže 700 din za L, što mu dođe zapravo isto kao kupljeno u radnji ali bez pdv.. znači na 5 Litara, crvena se uštedi ..

 

Moje pitanje glasi, da li postoje kopije i Selenie?

Da li je neko od sugrađana kupovao od tih ljudi na najlonu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, horvat said:

 

 

Takodje, mislim da cinjenica da  dva veoma velika i uticajna Fiat servisa (Stojanov i Goran) koriste Shell umesto Selenie, govori u prilog Shellu. Btw, takodje sam danas video da Cubi u NS isto gura Shell :) 

 

Tu je jedina činjenica da je veća zarada tj. marža na tom ulju pa ga zato furaju jer je ovde jedino merilo ičega koliko si na tome dobar.

Ne ulazim sad u polemiku koje je i da li je bolje ulje jer sve obo što mi kao "stručnjaci" pišemo je bez ikakve osnove pošto blage veze nemamo kako se zaista i koliko zbog kog ulja (ne)haba motor. To je samo naše lično ubeđenje i toga se uglavnim slepo držimo a koliko zaista ima veze sa realnošću nikada nećemo znati.

Mada naposletku i jeste najbitnije da se mi "osećamo dobro i zadoboljno" a auto će svakako šljakati kod nas tih bednih 100~150kkm jer i da mu uspeš zejtin u tom vremenu neće stradati. A da ne pričam sa kakvim je ili nije falinkama i oštećenjima već došao motor u naš posed i kakbo je ili nije ulje menjano tamo negde.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Čika MOMO said:

Moje pitanje glasi, da li postoje kopije i Selenie?

Da li je neko od sugrađana kupovao od tih ljudi na najlonu?

 

Gde ces ulje na najlonu kupovati...kuku

Inace jos da znas, najlakse se "kopiraju" te limenke upravo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Markobgd Pa slazem se za prvi deo onog sto si rekao, sigurno racunica igra ulogu. Ali nisam bas siguran da mogu da se slozim sa drugim delom da bi islo na bilo sta. Ima i kod nas ljudi koji prelaze velike kilometraze (ja nisam medju njima) i u takvim slucajevima mislim da je podmazivanje jedno od kljucnih pitanja...

 

Recimo ja sam prodao svog punta 1.2 8V sa 300.000 km u motoru. Motor je poslednjeg dana imao tu neku minimalnu potrosnju jednaku kao sto ju je imao i prvog dana kada je dosao kod mene (oko 150k je imao kad je dosao). Kao sto si rekao, nisam strucnjak, ali ovu konzinstentnost i izdrzljivost tog malog motora mogu jedino da pripisem kvalitetnom podmazivanju i mom redovnom odrzavanju naravno...

 

E sto se tice kopija, ja mislim da sve sto je jako popularno, a Selenia u Srbiji definitivno jeste, postoji velika mogucnost za pojavljivanje kopija... Sigurno se nece muciti da prave kopije neceg sto se prodaje marginalno. Iz tog razloga planiram da dam priliku tim nekim "alternativnim" uljima, poput LM mozda...

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milutin-NSsvestan sam da je moguće sve kopirati, pa čak i u prazne limenke koje kupe iz servisa da guraju falš ulje, ali ko mi garantuje da je Selenia za 970 din sa PDV u prodavnici original?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nista, pre ce u KIT commercu biti original nego na najlon pijaci na tezgi...A za 700-800 dinara plus na godisnjem nivou necu da razmisljam da li je bar viskol stavio u kanticu ili nesto jos gore...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 18.8.2016. at 3:08 PM, horvat said:

Da li postoje razlike u preporucenom ulju za Fiat Stilo 1.6 sa Fiatovim i sa Opelovim motorom?

 

Koliko vidim u 1.6 ide Selenia 20K (10w-40), ali sam takodje negde procitao da je Selenia K (5W-40) preporucena za novije EURO IV motore

Ovo i mene interesuje da li je samo zbog produženog intervala zamene ili ima tu još nešto.U par servisa su mi na prvu rekli Selenia 20k iako u upustvu piše Selenia K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

može a i ne mora da znači, zavisi ko koliko km prelazi na godišnjem nivou, ja mali servis radim 3 puta, pa što bi plaćao više ako je isto sve... inače nisam kupovao na najlonu, nego čisto da se raspitam, jer možda neko ima iskustva..

Razmišljam sledeći put probati Shell HX7 ili Ultra, slučajno naiđoh na prodavnicu Oilbox koja je navodno zvanični distributer, cena mu je slična kao Selenia, nadam se da je original ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat ne ne ne...nisi me shvatio.

Jasam prvi od onih koji na ulju ne štede (ne štedim ni na drugim stvarima), pa u Y 1.2 sipam ulje od 1000din/l...

Hoću da kažem da to što neki od ovlašćenih sioa neko od ulja ne znači da je ono kvalitetnije od ovog ili onog već da je tu zarada bolja...

I još samo govorim da mi kao "kratkoročni" korisnici svoji auta (u smialu pređene km) ne znamo baš pravu sliku da li i koliko je bolje ovo ili ono ulje u istom ili sličnom cenovnom rangu....

Kažu ako be znaš šta je dobro pitaj šta je skupo...ja se time vodim pa sad kad pogodim kad pogrešim...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Čika MOMO said:

može a i ne mora da znači, zavisi ko koliko km prelazi na godišnjem nivou, ja mali servis radim 3 puta, pa što bi plaćao više ako je isto sve... inače nisam kupovao na najlonu, nego čisto da se raspitam, jer možda neko ima iskustva..

Razmišljam sledeći put probati Shell HX7 ili Ultra, slučajno naiđoh na prodavnicu Oilbox koja je navodno zvanični distributer, cena mu je slična kao Selenia, nadam se da je original ..

 

 

Znas sta je sigurno original? Nisotec ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Markobgd da da sa tim se slazem skroz. I ako ima razlike u kvalitetu izmedju Selenie i Shella, mi je kroz ~150.000 km sa redovnim odrzavanjem uopste necemo primetiti. To jeste tacno.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da je Motul najbolji.Mada to ne mora da znači

I jevtiniji je od selenije

Edited by jevta

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, jevta said:

Ja ipak mislim da je Motul najbolji.Mada to ne mora da znači

I jevtiniji je od selenije

 

za sva zvucna imena tipa Shell, Motul, Selenia, Mobil postoji verovatnoca da se naidje na fals. Fuchs ima odlican kvalitet ali nije nesto mnogo kopirano ulje i u odnosu cena kvalitet je najbolje ulje. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...bas tako. Ne moze to... "Shell ne valja. Fuchs je najbolje." i gotovo. Odakle ta informacija, na cemu temeljis, poredjenja, testovi, linkovi, kako, zasto, gde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...