Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

danas sam ovde saznao da u moj motor 1.6 16V fabrika preporucuje seleniju 20K tacno je proverio sam i u upustvu ali u koji god servis da sam otisao da zamenim ulje sipali su mi seleniu gold!!!

koje ulje sipate i u koji motor?

marea trade /selenia gold

ninic/selenia gold

delta/selenia gold

prethodni vlasnik

stojanov NS /selenia gold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servis TIM

Ulje Selenia WR

Motor 1.3Multijet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslednji put sam sipao i ja Selenia Gold i to bi trebalo da je dovoljno ali sad trebam da menjam ponovo i razmiljam da sipam nesto malo bolje.

Drugar mi rece da je on sipao u Brava Mobil1 0w40, kaze da je toliko dobro da se zvuk motora promenio. E sad, to ulje kosta dosta vise i ima veci viskozitet pa se i trosi, mora da se doliva povremeno.

To mi je ipak malo previse, sumljam da je boljitak toliko vidljiv koliko je veca cena.

Verovatno da cu sipati Selenia WR.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 5866

dok sam imao brava samo Selenia 20k, mada jednom sam se zahebo i stavio gold i mnogo lepse radi motor na 20k a cena nije nesto preterana razlika, a to u servisima verovatno bas tu fusare na toj razlici u ceni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sipam selenia gold i zadovoljan sam..dolivam pomalo..al' na 10000 km obavezno menjam .. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...naravno da svako preporucuje svoje ulje, tj. ono koje proizvodi njihova drzava.

nemacki proizvodjaci automobila favorizuju svoje

francuzi svoje

italijani svoje

a. ja bi nekako da favorizujem MOTUL

jeste li probali ?

imaju fantasticnu sintetiku samo je malo skupaaa pa bride usi! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji jedna prica o tome da koje god ulje sipas,ako nije od strane proizvodjaca preporuceno,auto trosi ulje iako motor nije los.Imao sam par puta prilike da se uverim u to ali i dalje nisam siguran koliko je to tacno generalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbitnija razlika izmedju golda i 20k je protocnost ili po srpski gustina.

20k je redje od Golda, i to je bitna stavka kod auta sa hidro podizacima ventila, i najbolje se primeti zimi kad se sa Goldom javlja kliktanje ventila nekoliko sekundi zato sto je teze da napuni podizac kroz rupicu kao igla. Neke kvarove kod korisnika Golda nisam cuo posto u praksi koristim 20k za te motore. Bitna stvar je da ga fabrika preporucuje jer ulje pored podmazivanja i hladi, cisti motor itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 12623

ljudi, jel smem u lanciu y 1.2 8V da sipam castrol rs sport formula 0W-40, imam pun paket ostao od burazerovih kola pa reko da potrosim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...u lanciu y 1.2 8V da sipam castrol rs sport formula 0W-40...

Marca : Lancia

Modello : Ypsilon

Allestimento : 1.2 8v

Coppa Motore e filtro : Selenia K - 2,7 L

Selenia K - Technical data :

SAE 5W-40, API SM, ACEA A3/B3,

FIAT 9.55535-M2/BZ, MB 229.3,

VW 502.00, VW 505.00

Ae što nije Selenia, ali nije ni iste gradacije... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 12623

Ma i to sto kazes, koja je to selenia 5w-40? Jel to ona "Gold" sto mi svuda sipaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...koja je to selenia 5w-40?...
Coppa Motore e filtro : Selenia K - 2,7 L

Selenia K - Technical data :

SAE 5W-40, API SM, ACEA A3/B3,

FIAT 9.55535-M2/BZ, MB 229.3,

VW 502.00, VW 505.00

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10793

...prvo cu iskomentarisati i uporediti model Gold i 20K jer je tako zapocelo ovo razmatranje....

SVI servisi koji su ikada sipali u vase Fiate Seleniu Gold tvrdivsi da je to prepocuceno ulje, mozete ih smatrati

nestručnima ! Selenia Gold nije ulje preporuceno od Fiata, nema njihovu deklaraciju, pa samim tim nije opcija za Fiate

(ne preporucuju ga ni za jedan model Fiata). Ne kazem da je ulje lose, ulje je neka zlatna sredina koja ce dobro da radi posao na vecem broju vozila.

Selenia 20K ulje ima Fiatov sertifikat i njihovu tehnicku referencu. i preporucuje se za dosta modela Fiatove game.

20K ulje ima svojstvo manjeg trosenja u odnosu na ostala obicna ulja zbog odredjenog sadrzaja aditiva i drugih stvari. Znaci ako vam se Gold trosio umereno, u nekoj srednjoj normi, 20K bi trebalo znatno manje da se trosi, kod mene recimo na 10K se ne potrosi ni gram.

Druga bitna stvar za Seleniu generalno jeste da su oni nedavno sklopili strateski ugovor sa PETRONAS-om, jednom od najvecih naftnih kompanija na svetu, poznatoj i po sponzorstvu u Formuli 1 i visokom iskustvu na tom takmicenju. Ulja su im sada sve bolja, izbacili su dosta novih modela tako da verujem da svako moze da nadje ulje za sebe.

To sto Delta M sipa Shell umesto Selenie, to je cisto Miskovicevo mangupiranje, jer on uvozi taj Shell, ima neku semu i to mu ispada dzabe i valjano zaradjuje i na tome, to su reci jednog radnika tamo.... Znaci, samo da znate da nije Selenia promenjena jer ne valja nego Miskovicu nije dovoljna zarada na Selenia ulju. Ako odete u Renault servis, umesto ELF-a dobicete bednog VALVOLINE-a, a ako odete u Fordov servis umesto Fordovog ulja, takodje cete dobiti Valvoline. Ima jos par primera kod nas kako zvanicni servisi ne sipaju preporuceno ulje nego ulja koja nemaju bele veze ali je vazno da oni imaju bolju prodju sa tim uljima a 99% ljudi u gradu nemaju pojma o uljuma, ulje im je ulje i ne gledaju sta sipaju i nije im to bitna stavka u zivotu.

Ko ima Grande Punta i modele posle njega, u njih ide Selenia K ako je benzinac ili SELENIA WR 5W-40 ako je dizelas.

Ako neko odrzava novi auto u Delti, tipa Grande Punto i slicno, neka ih pita da im donese ova ulja, da ne stavljaju Shell jer sigurno taj Shell nije bolji za njih. Moj drug tako radi i nema problema, mislim da je jedini u gradu sa Grandeom koji ima preporucenu Seleniju K u sebi jer me je poslusao.

Mozemo o uljima da pricamo u beskonacnost, ovo je tema o Seleniji, izneo sam realne podatke o tome i to je to.

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8074

Selenia Gold je bilo preporučeno ulje za Punta Mk1.

Selenia 20K je noviji proizvod u odnosu na Gold i mislim da je to ulje bilo preporučeno za Punta Mk2.

Selenia K je (kako piše na zvanično siteu FL Selenie) preporučeno ulje za nove Fiatove Fire Euro IV motore (the exclusive omologation Fiat 9.55535-M2/BZ, for nwe EURO IV Fiat group FIRE engines).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8074

Ja u Punta Mk1 sipam Gold i menjem je na 7-8K km. Od menjanja do menjanja motor mi uopšte ne troši ulje! Naravno obavezno menjam i filter.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8477

I ja koristim Seleniu Gold, ali me sad zbunilo ovo za 20K i da je ona preporucena od Fiat-a ili nesto nisam dobro razumeo :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dejane skoro si 100% u pravu.imam malu cinjenicu za fiata-u tada nove puntice1 fabrika je sipala GOLD(zvanicni dopis FIATA) jer u uno fajera je tada islo mineralno VR pa smo trazili sta da sipamo jer je jedan novi puntic stigao sa manjkom uja.preporuka fabrike-GOLD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10793

Ne mogu sa sigurnoscu da kazem da Gold nije bilo preporuceno ulje u doba Una i Punta 1 kada se pojavio, tada je i Srbija bila odsecena sto se tice svih proizvoda. Tada je postojalo par vrsti ulja i od toga pola je bilo fals, pa ne znam koliko je merodavno sve to, ali i da je bilo to je u redu jer ulje nije lose.

U medjuvremenu su i motori malo napredovali, a i proizdodnja ulja, pa ako je 20K nasledilo Gold nije ni do cudno! Nije ni bitno da li je pre bilo ili ne, uglavnom sada nije, 20K je bolje, preporuceno je i pride je mala razlika u ceni.

Znaci svima preporucujem koji su do sada koristili Gold da koriste 20K, nemaju sta da razmisljaju, ulje je naprednije i nece imati nikakvih problema i sama potrosnja ulja bi trebalo da bude malo niza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto sam bio u dve ovlastene kuce za prodaju i servis fiata imam neke podatke o uljima.sto se tice benzinaca najjednostavnija podela bi bila-20K u motore sa hidro ventilima,GOLD u klasicne sa plocicama.preporuka fiata je tada bila takva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ga i moje iskustvo. Uvek kupim ulje i filtere pre nego sto odem u servis. Ovaj put je to bio servis Marea Trade. Odem tamo sa 20K kazu oni sto si to uzeo, Gold ti je gusce i manje se trosi. Uz to se ispostavi da mi posle skoro 11000 km ulje malo ispod minimuma :(. Vidim tamo svima sipaju gold. Pomislio sam da je to neko bolje i skuplje ali, zahvaljujuci vasim postovima, vidim da nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...meni u fabrickom upustvu pise selenia 20K, ali ja kad odem na zamenu oni svi sipaju Gold.

Auto ujutru kad ga palim prvih 1 minut neravnomerno radi. Od kada mi je mikisky objasnio o cemu se radi, i od kad sam sipao 20K, auto se ujutru ponasa kao da sam ga pre 5 min ugasio, pa ponovo upalio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je jasno. Lepo pise u uputstvu i tako se ponasam.

Nego bio sam do Deltine prodavnice da kupim zabicu poklopca gepeka. Mala plastika ali jako bitna :)

I pitam ih, koje ulje za Stilo 1.6 16V? Okrene se prodavac prema rafu i pokaza na Selenia 20K.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...