Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

 

Evo me nesto kopka.

 

do sad sam sipao 5w40 ulje, sve je bilo u redu.

 

Zivim u mjestu dje su ogromne vrucine ljeti, cak preko 40 stepeni!

 

 

Prijatelj me ubjedjuje da sipam 5w30 ulje,jer ce bolje da se cisti,tise da radi. Bolje da podmazuje,,,

 

a ja licno mislim da ce mom motoru zdravije biti da radi na 5w40, jer je nijansu gusce,sto mu je bolje narocito za turbinu. Ljeti kad upekne,mislim da ce se 30 previse razrijediti i vise grijati komponente.  Zdrav razum govori da rjedje ulje ostavlja tanji zastitini film na zidovima,a i motor koji je presao 200 000 km ce prije da pokaze sve negativne strane dosadasnje potrosenosti (jer svaki motor koji predje preko 100 000 km mora da ima bar male riseve od rada) sve se trosi pa i on.

 

ako sipam 5w30 i pored toga sto je jos kvalitetnije,moze samo previse da ispere motor i otkrije rane :)

 

bar ja tako mislim,sta vi mislite?

 

 

vozim JTDm 16v, i da nemam hidropodizace presao bih na polu sintetiku 10w40 , bas iz tih razloga,sto mislim da je za starije motore bolje malo gusce ulje...

 

podrzavam tvoje misljenje u potpunosti  slobodno sipaj 10w40 td neces imati problema po gotovu leti   imaces boje hladjenje motora i podmazivanje  ne znam da lije neko upucen  ali stilo je  imao probleme sa semenicima menjaca  jer u toplijim krajevima su koristili retko uje i dolazilo je do kapjanja na semenicima  i kad su ukopcali da nije problem do semenika presli su na gusce uje  i problem resili  jedino kada su boja  sinteticka uja to je zimi  na vecim minusima  inace leti i na vecim temperaturama  je 10w40 TD nesto naj boje za jtd bilo 8 ili 16 v   jedino zimi u 16v nebi  trebalo sipati 10w 40 zbog hidro podizaca  duze ce se cuti na hladnom startu  mada nemora  ni da znaci  ako je motor dista presao tise ce raditi sa guscim ujem  .   :unworthy:

 

10w 40 u mjet,to samo budala moze uraditi  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam sta mu se lose moze desiti i ako zameni ulje kad se vrati s puta...

evo odgovora

ulje posle godinu dana gubi viskoznost,tako da nece dobro podmazivati ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je prošlo sigurno 14-15 meseci između servisa i ništa nije falilo. A nije bilo ni viška.

On praktično ima novo ulje, kako kaže samo 3 000 km i 11 meseci kako je isto u motoru. Ja bi to bez problema terao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ide na 500-600 km ne na 5000 . A i ulje još nije ni propisno razgaženo. Može on to komotno još par meseci da tera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ulje nije preslo kilometrazu ne mora da znaci da je dobro,zamena jr ILI odredjeni broj kilometara ILI godinu dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje ulje sem Selenie preporucujete za Stila 1.8 16V?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilo 1.9 JTD kad radio mali servis sipao Total Quartz 7000 10W 40 i evo posle 11.000km nije potroseno ni gram. Auto je 70% vozen na otvoreni put.

 

U plan je mali servis pa dilema je da lida nastavim so Total ili da sipam Selenia TD.

 

Selenia WR nije mi opcija zato sto servis radim na 6 meseci zbog kilometraza :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cepaj Total i ne brini. Meni je u Pandu od pocetka sipano samo Total Quartz ulje i ja sam nastavio i nikakvih problema nema. U Alfu sam takodje sipao Quartz i posle 5000 nije potrosio ni gram ulja. Po meni je apsurdno davati za Seleniju kada nije nista bolja od odtalih ulja u toj klasi koja su cak i jeftinija od nje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekam platu i idem po ulje. Definitivno necu Seleniju, hteo sam Syntium 3000 ali sada vidim da za iste pare imam Total Q9000. Sta mi je bolje od ta dva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam čemu konstantno eksperimentisanje sa uljima, Ako već nećete Seleniu,sipajte Syntium,ista im je matična kuća "Petronas". Ako je u pitanju cena,Syntium 3000,obično ili AV,je jeftinije od WR-a, a po specifikacijama je kvalitetnije. U pitanju je puna sintetika, a ne baza sintetike.

Ređe ulje,uvek više pogoduje motoru (naročito turbini),jer gušćem treba više vremena da okupa i podmaže motor. Čak iako ga motor troši,bolje je podmazan,u trenutku alnasovanja,već je protrčalo kuda treba, a sintetika ima tu osobinu da i nakon gašenja ostaje na svim površinama izloženim trenju (što je najbitnije).

Sipanjem manje kvalitetnih ulja,nećete upropastiti motor (ili turbinu) odmah,ali nakon 15-20 zamena,značajno će te smanjiti radni vek. Odakle vam ideja da Selenia ne valja, a recimo Total valja. Pa zašto onda automobili PSA grupacije umiru mnogo ranije od Fiat,Alfa,Lancia grupacije?

Mali servis je ipak najjeftinija stavka u održavanju automobila!

Ovo kažem u  najboljoj nameri, a na svakom od nas je šta će da izabere!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro druze, nemamo svi ista znanja o uljima i njihovim svojstvima. Necu Seleniju je znacilo da za isti novac imam modernije i novije ulje, misleci na Syntium. Posle sam video da Total ima slicno ulje sa slicnom cenom, opet manjom od Selenije koja je preskupa u odnosu na kvalitet. Ni u jednom mom postu nisam napisao da Selenia ne valja, pa sada mi je WR u motoru. Ne pada mi na pamet da sipam losije ulje, samo bolje dolazi u obzir, jos ako je pri tome jeftinije ja zadovoljan. A kako sam shvatio Stalkera, Syntium je novije, modernije ulje, sinteticko a ne samo sintetsko kao WR. I da je ista cena kao WRa verovatno bih sipao njega zbog kvaliteta. I cisto da se zna, od kada vozim JTD samo WR sam sipao, razmisljao o Motulu jednom i odustao, sada prvi put sipam nesto drugo jer verujem da je bolje za motor a ne zato sto je jeftinije.

O TD-u 10w-40 ni ne razmisljam.

Hvala na objasnjenju. Ostacu veran zabarima, tj Petronasu.

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaze mi majstor Nesa (sa Altine) da se u zadnje vreme poprilicno tesko dolazi do Selenije (WR pogotovo), cak i kod ovih vecih dobavljaca...

Ima li neko detaljniju informaciju o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Slodesu na Kanarevom je imalo kad sam uzimao. Oni su generalni uvoznik i distributer za Petronas maziva tako da ćeš kod njih verovatno naći.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba meni (odradio skoro veliki servis) nego sam pricao sa covekom, pa mi kaze da je ovo situacija u zadnjih par dana...

Pa  reko' da vidim sta se desava i kakva su vas saznanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram da na sledecem servisu sipam Shell, posto kruze price da je Selenia u poslednje vreme bas losa, sta mislite o tome.? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...