Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

:laughing:  :laughing:  :laughing: Pa ja moram u svakoj temi da pišem da je to Selenia TD :p

Odoh sad do kola da je izbacim iz gepeka, stvarno više nema smisla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odoh sad do kola da je izbacim iz gepeka

Sto se nas tice - kasno :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema druge nego da proverimo na nekom sledećem okupljanju šta imam u gepeku. 

Mada, koliko je do sad potrošio, mislim da se ni ne isplati u toku sledećeg servisnog intervala voziti tih 0,3dl..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ti to ne vredi bez video zapisa majstora koji otvara neotvorenu kanticu ulja, pa je zatim sipa u tvoj motor plus da se u kadru vidi tablica automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada, koliko je do sad potrošio, mislim da se ni ne isplati u toku sledećeg servisnog intervala voziti tih 0,3dl..

Slabije sam ovde zadnjih par dana, ali vidim da su to najpoznatijih 3 dl na forumu ;) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ti to ne vredi bez video zapisa majstora koji otvara neotvorenu kanticu ulja, pa je zatim sipa u tvoj motor plus da se u kadru vidi tablica automobila.

 

Obećao sam ja već odavno taj klip, ali izgleda da mi džabe sad posle onog Castrola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ti to ne vredi bez video zapisa majstora koji otvara neotvorenu kanticu ulja, pa je zatim sipa u tvoj motor plus da se u kadru vidi tablica automobila.

 

Predlog; - promenu ulja dotični (u ovom slučaju Igor) da radi isključivo u prisustvu višečlane komisije (poželjno da bude gladna i naravno sa ovog foruma). Ceo događaj dokumentovati slikama / video materijalom i oštećenom izadati uverenje (ako obeća da više to neće raditi). Toliko od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo već druga zamena Mobilovog ulja i zadovoljan sam. Dosipanja su minorna samo kada je oštrija vožnja. U pitanju je 10w-40.
Nekako izbegavam Seleniu bar kad su u pitanju trgovine u mojoj blizini a o drugima i ne razmišljam. ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim po postovima normalno je da se selenija ulje dosipuje, radio sam prosle godine septembra mali servis i majstor je sipao nekih 3l mozda i malo vise, posto nisam mnogo presao od tada pa do maja nekih 1.5k km primetio sam  pokazivacu da je bilo ulja malo iznad polovine dosipao sam mozda nekoliko dcl tj do max i od tada presao oko 1600km i vidim na meracu da je nivo ulja isti kao pre dosipavanja, koristio sam 10 40. 

Koje ulje koristiti prilikom sledeceg servisa jer na pokazivacu kilometraze pise 160k km ali KTS dijagnostika kaze 200k, da li ide drugo ulje za autmobile koji su presli 200k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi jel neko koristio Petronas Syntium 3000 AV?

Sta mislite o tom ulju umesto WR-a za JTD? Ispunjava standarde a osetno je jeftinije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za nesto malo vise od 2 meseca sa mojom lybrom 1.9 jtd presao sam 10kkm i dosla je na vreme zamena ulja. Odabrao sam Petronas Syntium 3000, a evo i zasto:

- Seleniu ulje proizvodi petronas

- Ulje koje sam odabrao ima istu gradaciju 5w-40

- Zadovoljava iste standarde

API SM/CF

ACEA A3-98/B3-96/B4-98

MB 229.3

VW 502.00/505.00

- i na kraju ono sto je presudilo je cena oko 3000 za 5l u odnosu na 5000 za 5l selenie WR

Pre zamene ulja usuo sam Wynns engine flush i isprao motor

Da se mi razmemo nije da stedim na automobilu (stavio 4 zimske gume zamenio akumulator i jos sto cuda centrirao trap - tovar blaga) ali moj stav je da necu da placam nesto sto je isto mnogo skuplje. Potpuno razmem da fiat preporucuje seleniu WR za Jtd ali sam isto tako potpuno siguran da ce ovo ulje istovetno zadovoljiti potrebe mog automobila.

 

Baltazar 34, je sipao pa čekamo njegova iskustva, nestrpljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cudno kako mi pretraga nije izbacila njegov post?

Ja sledece nedelje menjam ulje pa mi je to ulje privuklo paznju cenom, a po specifikacijama uopste ne zaostaje za Selenijom, a posto je i on pod kapom Petronasa... zasto da se tih 2000 razlike ne sipa u rezervoar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sta sam pronasao o tom ulju

 

 

 

WR nema ACEA C3 i u klasi je Mobil 3000 (tj. za istu ili sličnu cenu mi se Mobil više sviđa).
Syntium je zapravo klasa Selenia K P.E. (verovatno sam napamet i u "simultanci" odgovora, permutovao ova dva ulja).
Dakle još jednom da potvrdim (vašu ispravku):
Selenia WR 5W-40 NIJE ACEA C3 ulje već ACEA B4 (nije čak ni A3/B4).
Ovo je "klasično" Diesel 5W-40 (skoro) sintetičko ulje ("sintetsko").
Dakle ne da nema ACEA C3 na nalepnici nego nema (naravno) ni u tehničkoj dokumentaciji.
Petronas Syntium AV 3000 ima ACEA C3 i višeg je kvalitetnog razreda ili je makar modernije ulje.
Dakle sigurno bolje za novija vozila dok za stara ne mora da bude.

 

 

http://motornaulja.blogspot.com/2012/07/jeftina-ulja-cheap-oils.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja potpuno zaboravio da napisem :-) od tada jos 2 puta menjao ulje a sad ce i treci.

Sto se tice syntiuma 3000 stvari stoje ovako. Ulje je Ok nisam primetio vecu razliku nego sa sel WR ono sto sam primetio jeste malo veca potrosnja ulja na 10kkm potrosio je 3-4 dl vise nego WR to je ono sto je objektivno. Subjektivan osecaj je recimo da se kod WR posle 9 i nesto kkm menja zvuk motora kao da ne radi onako mirno, dok je to kod syntiuma to bilo nesto ranije. Kao sto sam rekao to je sybjektivan osecaj nije merljiv jedinicama tako da ne bi mogao sa sigurnoscu da tvrdim.
Poslednji put sam sipao Total 9000 5w-40 i mogu reci da je skroz ok


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce kupih na akciji u mass-u (zvanicni uvoznik motula) motul x-cess 8100 po 690din/l na kanticu od 5L. Nije mi skoro zamena ali ovo se ne propusta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja potpuno zaboravio da napisem :-) od tada jos 2 puta menjao ulje a sad ce i treci.

Sto se tice syntiuma 3000 stvari stoje ovako. Ulje je Ok nisam primetio vecu razliku nego sa sel WR ono sto sam primetio jeste malo veca potrosnja ulja na 10kkm potrosio je 3-4 dl vise nego WR to je ono sto je objektivno. Subjektivan osecaj je recimo da se kod WR posle 9 i nesto kkm menja zvuk motora kao da ne radi onako mirno, dok je to kod syntiuma to bilo nesto ranije. Kao sto sam rekao to je sybjektivan osecaj nije merljiv jedinicama tako da ne bi mogao sa sigurnoscu da tvrdim.

Poslednji put sam sipao Total 9000 5w-40 i mogu reci da je skroz ok

 

Znaci da se Selenia bolje pokazala, cim imas lepsi rad i manju potrosnju ulja. Meni je to dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekada je postojala Selenia Gold i ono je bilo preporučeno.

Onda je napravljena Selenia 20K i ona je postala preporučena.

Nakon što je na tržište izbačeno novo ulje sa oznakom Selenia K, ono je postalo preporučeno.

Poslednja varijanta je Selenia K Pure Energy (Selenia K P.E.) i sada je ona preporučena.

Sipaj u svoj auto Selenia 20K (koju ćeš lako i pronaći kod nas) i nemaš šta da misliš. :thumbup:

U principu može i Selenia Gold za tvoj 1.2 8v, ali ga je sve teže pronaći jer se povlači iz prodaje.

Videh da u upustvu na srpskom za benzince pise 20k. Onda pogledam uputstvo na engleskom i za iste te benzince :D   pise selenia K. :question:  Racunam da je englesko uputstvo novije od naseg... stoga ne bi bila greska sipati seleniu K ili cak kako nesa navodi Seleniu KPE koja je naslednik ovih gorenavedenih?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva generacija jtd imala je kao preporuceno ulje 10w40 turbo disel ulje pa posle se pojavilo novije 5w40 pa sad i druga generacija selenije 5w40 i uvek naj novije sto izbace oni stave ko preporuceno e sad ja ne bih da isprobavam ta nova ulja dok se ne dokazu kvalitetom svi znamo kakvo je ulje selenija gold i turbo disel  a ova nova videcemo ne bi zeleo decjim bolestima da unistim auto nece me zacudi da naprave uskoro neku seleniju 00w00 naj redje i da ga stave kao preporuceno  a onda sve pre tog naj novijeg sto je bilo kao da nije ni bilo ma hajde  :coffee:


i ja tvrdim da su sva ulja selenije istog kvaliteta do 7 000km ulje ekstra posle toga gubi neki deo svoljih svojstava ja koristim preko zime 5w40 a leti 10w40 i znam o cemu pricam mnogo motor ima prijatni zvuk sa 10w40 turbo disel ne znam u cemu je fora ali lepse radi sa njim  a jedne zime sam preterao sa 10w40 i nisam video neku razliku prilikom hladnog starta isto zavergla nista teze sa ovim 10w40  tako da  cu preci  da teram i zimi i leti na 10w40 jer da mi auto ima 20 000km mozda bi koristio ono 5w40 i dalje ail svi motori preko 150 000km  nemaju potrebu vise za tim retkim uljem pogotovu prve generacije jtd samo multidzet i jtd sa PDF noviji moraju ovo novije 5w40  naj bitnije  je zameniti ulje do 10 000km nebitno kog je proizvodjaca ulje  :pc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jtd sa pdf? :) Ovi sa što preko word-a čitaju čujem da nemaju probleme.

 

Sad ozbiljno, meni su greškom(tj pamtovanjem) sipali Seleniu td i vidim da je baš pristojno crna 7000km od malog servisa. Zameniću je za koju nedelju jer mi i ovako ističe godinu dana od servisa pa ćemo videti kako će se WR ponašati, baš jedva čekam da uporedim rad motora sa WR i TD, mada ni sada ne radi loše.

I opet ponavljam isto, ali ja sam primetio da ne pokazuje na bordu količinu ulja sa TD nakon nekog vremena. Nadam se da će kružići raditi kad sipam WR :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dejice, 'ajde samo malo koristi znakove interpunkcije, sve sama konfuzija u postovima.   :police:

Edited by Kejd

Share this post


Link to post
Share on other sites

jtd sa pdf? :) Ovi sa što preko word-a čitaju čujem da nemaju probleme.

 

Sad ozbiljno, meni su greškom(tj pamtovanjem) sipali Seleniu td i vidim da je baš pristojno crna 7000km od malog servisa. Zameniću je za koju nedelju jer mi i ovako ističe godinu dana od servisa pa ćemo videti kako će se WR ponašati, baš jedva čekam da uporedim rad motora sa WR i TD, mada ni sada ne radi loše.

I opet ponavljam isto, ali ja sam primetio da ne pokazuje na bordu količinu ulja sa TD nakon nekog vremena. Nadam se da će kružići raditi kad sipam WR :)

 

to sto ti ne pokazuje kolicinu ulja brjavi ti senzor kolicine ulja  kod mene i na 5w40 i na 10 w40 uvek pokazuje kruzice ali desavalo mi se po nekad da ne izbaci kruzice  i na jednom i drugom ulju  a to sto su ti sipali turbo disel nisu nista pogresili to je izvanredno ulje  poznajem mnogo  ljudi koji koriste sileniju turbo disel u jtd i mnogo su presli sem toga sta reci kada imao sam stila koj je imao 400 000km a od prvog dana je odrzavan sa uljem turbo disel 10w40 u italiji je tim uljem odrzavan i motor je bio  ekstra  auto je bio 2001g  1,9jtd 59kw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može biti i do senzora, mada ne znam da li to dirati uopšte s obzirom da se nalazi u karteru i da je malo veća zezancija doći do njega. Inače, nije pokazivao količinu ulja kada sma ga uzeo, pa je onda počeo da pokazuje nakon zamene ulja i prestao opet posle 3000km tako da sam ja zaključio da je do nekog aditiva jer sam čuo da ne pokazuje ako se pogrešno ulje sipa.

 

Što se TD ulja tiče videću da li ima razliku kada sipam WR, mada šta god bilo nastaviću sa WR jer ko sam ja da pametujem ako je fabrika propisala to ulje i dala garanciju na to :) 

Jedino opet napominjem da je ulje dosta crno,a  prešao je samo 7000km od zamene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice rada bice ti malo bucniji motor u leru  i kada je hladno narucito  dok se zagreje sa 5w40 to je razlika koju sam ja primetio a sto je crno ulje to je normalno jer vozis dizela pocrni odma nakon zamene dok kod benzinaca je drugacije nemoze lako da pocrni

 

 oil.jpg

             

ovo je bila prva preporuka za jtd motore prve generacije prema tome ko vozi multidzeta  od 2007 god pa novije nemoj da sipuje sileniju TD ovi stariji slobodno na prvom mestu jevtinija je dosta od 5w40 a ne steti motoru jer su je preporucili prvoj generaciji napominjem  :secret:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...