Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Long lajf  optimu ne sipam ni u juga koliko je lose ulje. Jednom sam ga sipao u juga i motor nije mogao da se zavrti koliko je gusto, zimi sam jedva palio nemoze da se pokrene motor. Trosio ga je kao tenk pa sam se vratio na niormalnu gradaciju i od tada nemam problema. Za mene to ulje vise ne postoji i svako ko mi ga bude pomenuo oteracu ga tamo odakle je i dosao. To je najvece djubre od ulja ikad proizvedeno. U fiat sipam samo sto je fabricki preporuceno. Da ne pominjem za 16v motore koliko je bitno retko ulje zbog hidro podizaca i svega ostalog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne menjaj ulje... 20k je odlicno za taj motor. Ali ako bas resis da ga menjas, reci majstoru da ti ispere motor pri zameni

mislim stavit sad tu seleniu hpx dok je toplije vrijeme pa da vidim kak ce to bit, zasto bi trebao ispirat motor pri zamjeni?,to sta sam u 6600km nadolio 2 litre jel to po vama puno ili nije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O5 sipao isto ulje i nemam problema sa potrosnjom na 10 000km.

A sto se log life tice nikako u novije fiate zbog SJ karakteristike,bolje HLX on ima SL bar tako pise.

Edited by IlijaGM

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hec, 3dl na 1000km je normalna potrosnja ulja za taj motor, sto se toga tice ne moras da menjas ulje, nastavi sa istim i ne brini. Potrosnja ulja puno zavisi i od nacina voznje, ako ides u visoke obrtaje cesce normalno je da ti potrosnja ulja bude i veca.

 

@Dejica, ako se salis, stavi barem neki smajli da te narod razume, jer moze neko i da te poslusa i da napravi ogromnu stetu i sta posle? Kakav long lajf pa jos i za Hgt-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sam i ja mislio da je normalna potrosnja jer moj mehanicar je rekao kao sta sam i napisao da gornja granica za fiat vozila je 6-7 dcl na 1000km zavisi od motra,,,a selniu hpx bi stavio samo sada preko ljeta jer po ovom sta pise meni to odgovara skroz....jedino sta u 10 000km moram dodatnih 300kn dat za tri litre koje dolijevam seleniu 20k,zato bi probao hpx pa da vidim koliko potrosnja ce past,jedino se bojim radi hidropodizaca da se nest ne zariba ali ako moj mehanicar kaze da nece bit nista onda valjda nece (inace vecina ljudi iz Zagreba ide kod njega u servis s sportskim autima) i na nasem forumu svi ga preporucuju

 

Selenia HPX 20w50, ulje na sintetičnoj osnovi, namjenjeno isključivo benzinskim motorima, nakon trreće izmjene povećava kompresiju i do 30%, smanjuje potrošnju ulja do 50%. Interval zamjene je 7500-10 000km ili 25-30% manje, ovisno o kvaliteti goriva i uvjetima vožnje. Preporuka za atmo i turbo benzinske motore koji imaju velik broj kilometara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je normalna ta kolicina potrosnje ulja...onda na mom Tipu 1.7D nesto nije u redu,za 10000km prospem koliko sam i sipao,naime na meracu ne spusta ni mm ulja.A radio sam motor pre mozda 2 godine.Od tad sipam samo Selenia Gold,nista drugo...:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, pisano je o potrošnji ulja dosta puta. Ukratko:

Ulje u motoru treba da se troši, ima zaštitnu ulogu, zato se i sipa, zato i postoji.

Nije automatski dobar onaj motor koji ne troši, a loš onaj koji troši. Nemojte više biti u tim zabludama da je kao motor perfektan ako ne troši ulje. Ne, to samo znači da je vožen na taj način. Naravno, ovo sve ako pričamo o potrošnji ulja koja je u okviru specifikacija i koja zavisi od uslova vožnje.

 

Za Fiatove motore obično piše 400gr. na 1.000 pređenih kilometara. Ali, može da bude i 100gr, može da bude i 50gr...zavisi od uslova vožnje.

To što pri servisu ispustite istu količinu ''nečega'' ne znači da je sve to ulje što ste ispustili jer...čitajte temu na kojoj smo, počev npr. od:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=33155&p=831411

 

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije valjda da tvoj MJet troši ulje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, pisano je o potrošnji ulja dosta puta. Ukratko:

Ulje u motoru treba da se troši, ima zaštitnu ulogu, zato se i sipa, zato i postoji.

Nije automatski dobar onaj motor koji ne troši, a loš onaj koji troši. Nemojte više biti u tim zabludama da je kao motor perfektan ako ne troši ulje. Ne, to samo znači da je vožen na taj način. Naravno, ovo sve ako pričamo o potrošnji ulja koja je u okviru specifikacija i koja zavisi od uslova vožnje.

 

Za Fiatove motore obično piše 400gr. na 1.000 pređenih kilometara. Ali, može da bude i 100gr, može da bude i 50gr...zavisi od uslova vožnje.

To što pri servisu ispustite istu količinu ''nečega'' ne znači da je sve to ulje što ste ispustili jer...čitajte temu na kojoj smo, počev npr. od:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=33155&p=831411

 

:thumbup:

ovo je tacno pozdravljam potez :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto odmah ljutito...ako sam se malo nasalio na taj racun,ne znaci da sam mislio to ozbiljno.Ja nisam mehanicar,ali tvrdim da se razumem oko automobila vise od pa bar 50% mehanicara u mom kraju.Svoj auto poznajem po zvuku kad mu nesto nije OK.Manje popravke sam resavam bez ikakvih problema.Znam i sam da auto mora da trosi odredjenu kolicinu ulja,stari auti uvek jedan deo i izbace negde na motoru,pa makar i 50gr a da vozaci to i ne vide...Nisam znao da ovde sve mora da se shvati za ozbiljno,mislim da sam stavio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne vidim da je ljutito, mislim da je Neša uopšteno odgovorio svima, da se ne bi bespotrebno pokretala nova rasprava o stvarima o kojima je već pisano  :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je izgledalo da je malo ljutito...nema veze,nisam zeleo da pokrecem temu samo sam se nadovezao na potrosnju ulja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Nisam znao da ovde sve mora da se shvati za ozbiljno,mislim da sam stavio :D

 

Ja ne vidim da je ljutito, mislim da je Neša uopšteno odgovorio svima, da se ne bi bespotrebno pokretala nova rasprava o stvarima o kojima je već pisano  :thumbsup:

 

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo je 75W-80, pogledaj samo da drugo nije 75w-90. Seleniu je kupio Petronas, pa je i ime maaaalo drugačije postalo. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas su mi servisu KOMPRESOR prilikom malog servisa sipali ulje CASTROL MAGNETIC 10W 40  fiat punto clasik . Da li neko ima iskustva sa ovim uljem posto sam do sada koristio SELENIJU . Mali servis je kod njih 4990 din. ali su mudro precutali da sipaju ovo ulje .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je benzinac ,malo sam bio nepoverljiv jer sam video da je ulje SELENIA skuplja u odnosu na CASTROL MAGNETIK 10W 40 . Usvakom slucaju hvala za informaciju .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo 16v benzin plin na malom servisu sipana selenija 20k ,servis rqdjen kod gorana,e sd primetio sam da je potrosio malo tog ulja negde malo ispod sredine meraca,ja imam ceo litar selenije gold,presipao sam je u dr flasu tako da ne znam koja je tacno selenija gold,ali i nju su mi preporucili ili ta gold ili ova 20k,mene interesuje da li mogu malo doliti ove gold ako mi je u motoru 20 k,havala.

Edited by Kukulkan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije dobro da se mesalju ulja razlicita, bolje na sledeci servis sipi sve seleniju gold :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije dobro da se mešaju različita, ali su ova pomenuta ulja (Gold i 20K) iste gradacije, tj. SAE 10W-40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...