Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

U prosli Punto sam sipao Seleniu 20K i tad su poceli da se cuju podizaci.Drugar majstor mi je rekao da sam trebao da sipam Gold jer je gusce i ide u motore koji su presli vise od 100k km. Od sada cu sipati samo Motul ulja jer sam motoras i znam da ako se to ulje sipa u motore koji vrte po 15-16k obrtaja da je onda za kola extra.

Cak mi je i jedan lik koji vozi kola na 400 metara rekao da mu auto popije svako standardno ulje dok je sa Motul-om skroz druga prica.

Jeste da je skuplje ali isplati se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulja za automobile su nepresusna tema, i o njima se moze pricati danima. Moj savet (najkrace sto moze):

- Za sve benziske motore Fiata, koji su u produkciji pre 2005 godine (tu podrazumevam i Fiat 500 1.2 8v, 1.4 16v, novi Bravo 1.4 16v, Doblo 1.4 8v, - bez obzira sto su noviji motori su konstrukcijski iz perioda pre 2005.) u obzir dolaze sva ulja 5W-40 i 10W-40 koja ispunjavaju VW 502.00 standard i nivoa kvaliteta API SL ili API SM.

Ovo vazi ako zelite najbolju mogucu zastitu vaseg motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vozim lanciu kappu 2.0 turbo 16 v i uskoro treba da mjenjam ulje...pa me interesuje koje bi najbolje odgovaralo.....na auto dati sam nasao specifikaciju i pise za umjerenu klimu da se koristi sae 15w 40 a kao alternativa da moze i 10w/30 semy-syn. i koliko kolicinski staje u motor 2.0 t 16 v?

Edited by alen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj 10W-40. Neka sto mi padaju na pamet (gradacije 10w-40): Selenia Gold, 20K, Mobil Super 2000 X1, Eneos Premium, Optima HC Power, Lukoil Lux, Total Quartz 7000, Castrol Magnatec, Elf Competition St, itd.

To su neka ulja koja lako mozes naci u B. Luci, a za koje god da se odlucis neces pogresiti.

Koliko staje u tvoj motor ulja? Ne znam. Kupi 5 litara. Sipaj odmah 3L, sacekaj 5 minuta i vidi na sipki za merenje koliki je nivo, pa dosipaj dok nivo na sipci ne bude na maximumu.

EDIT: Mislim da u taj motor ide preko 4L ulja. Zato sam ti savetovao da kupis 5L. U svakom slucaju visak ti ostaje za dosipanje ili sledece menjanje.

Edited by Aleksandar NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mateo

U tu Alfu ide fabricki SELENIA 20K FOR ALFA ROMEO 10W-40 ili Selenia 20K. Mozes da koristis bilo koje drugo ulje, samo neka ispunjava API SL ili ACEA A3 i da je gradacije 10W-40.

Kod pomenute Alfe ulje gradacije 5W-30 se koristi samo kada su spoljnje temperature ispod -20 celzijusa. Isto kao kod tvog G. Punta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj 10W-40. Neka sto mi padaju na pamet (gradacije 10w-40): Selenia Gold, 20K, Mobil Super 2000 X1, Eneos Premium, Optima HC Power, Lukoil Lux, Total Quartz 7000, Castrol Magnatec, Elf Competition St, itd.

To su neka ulja koja lako mozes naci u B. Luci, a za koje god da se odlucis neces pogresiti.

Koliko staje u tvoj motor ulja? Ne znam. Kupi 5 litara. Sipaj odmah 3L, sacekaj 5 minuta i vidi na sipki za merenje koliki je nivo, pa dosipaj dok nivo na sipci ne bude na maximumu.

EDIT: Mislim da u taj motor ide preko 4L ulja. Zato sam ti savetovao da kupis 5L. U svakom slucaju visak ti ostaje za dosipanje ili sledece menjanje.

sipana selenia gold... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mog Punta je sipana Selenia K.P.E. Aleksandar NS reče u ovom topicu da se ona menja na 30k km. To mi suviše lepo zvuči da bi bilo istina. Ima li neko link na kome bih mogao naci više informacija o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko link na kome bih mogao naci više informacija o tome?

http://www.selenia.net/it/fl/

Klikć malo po sajtu, ali...

Nije problem kilometraža koju navodiš, jer npr. isto tako piše da se Selenia K menja na 20.000 Km.

Ulje koje se ranije zvalo Selenia 20K je i ime upravo dobilo po tome što je interval zamene bio 20.000 Km. Ali, znaš li ti nekoga ko stvarno drži to ulje svih 20.000 kmI?

Tako ti je i sa Selenia K P.E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@darko99

Mislim da sam spomenuo negde da je Selenia K P.E. predvidjena da se zameni na 30.000km. To sam verovatno napisao poredeci kvalitet i cenu K P.E. vs 20K. Time sam hteo da kazem, da je 20K preskupo ulje s' obzirom kojoj kategoriji pripada. I da je K P.E. dugorocno bolja investicija i izbor. Razlika u ceni je oko 100 dinara po 1 litri (smesno), s' tim da je K P.E. za klasu bolje ulje od 20K. Tome verovatno kumuju marze uvoznika jer je Selenia 20K pored Selenie WR ulje koje se najvise prodaje u Srbiji iz porodice Selenia.

Sto se tice Selenie K P.E. ona i jeste predvidjena za produzeni interval zamene, koji se krece od 30.000-35.000km (Fiat 500, Bravo T-Jet) ali taj interval vazi na trzistima Zapadne Evrope.

Kod nas (Srbija) taj interval je pre svega 15.000-20.000km ili maximum 1 godina. Skracenom intervalu doprinose lose gorivo i ceste kratke (gradske, rad u mestu) voznje.

Posto tvoj motor koristi TNG, mozes slobodno da menjas na 20.000km ili max. 1 godina od zamene. Pa sta pre ispunis. Nikako preko toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u moju Alfu 156 2.5V6 sipam Q8 F1 ulje, za sad sam vise nego zadovoljan, potrosnja je zanemarljiva, kad je poredim sa Seleniom 20K ili Shelom Ultra Racing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koje ulje sipati u lanciu dedru,1.9tds?

do sad sam sipao polusinteticku seleniu,15w/40,da menjam ili nastavim sa istim?

nesto i nisam zadovoljan bas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odem danas kod majstora da mi nesto pogleda iz kanala i nekako dodjemo do teme ulja inace na satu stoji 44350 pa bih za par dana valjalo uraditi mali servis covek inace radi samo novije AlFE i FIAT-e i rekao mi je onako samouvereno Da je Selenia djubre od ulja a i da od skoro to vise nije preporuceno ulje od strane FIAT-a odnosno da mi je bolje da sipam Total nego Seleniu.

Sta vi kazete na ovo...??

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ga nisi pitao na osnovu cega je dosao do takvog zakljucka. Meni je potrebno mnogo vise od samouverene izjave majstora cije znanje o konkretnoj problematici moze da bude veoma sumnjivo. Kako to da je samo on dosao do tog zakljucka i niko vise. Eto, bas me zanima jer i ja nesto sumnjam da je Selenia dobra ali nemam nikakav valjan argument. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je majstor to odvalio samo tako

Trenutno ima sigurno hiljadu tona selenie u pola milona automobila, tako da je izjava malo komicna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hades

Koja je to Selenia polu-sintetika 15W-40? I Sto nisi zadovoljan? Sipaj Selenia Turbo-Dizel 10W-40.

A ovaj majstor sto pljuje po Seleniji, garant ima burence Totala, pa bi sto brze da ga se ratosilja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek je mladji mozda ima oko 30 i deluje mi dosta strucno, kod nejga nisam otsiao po preporuci nego slucajno preko oglasa u vezi nekog dela za moj auto...

ali jos sam negde cuo tu pricu za seleniu, ne da je "djubre" kao sto je ovaj reako nego to da u fiat moze komotno da se stavi neko drugo ulje...i tada se pominjao Total.

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi ipak nekako stavio seleniu uzeo bih je u delti ili od vesica da budem siguran u kvalitet.... e sad jos jedno pitanje video sam u ovoj temi sledece :

Nekada je postojala Selenia Gold i ono je bilo preporučeno.

Onda je napravljena Selenia 20K i ona je postala preporučena.

Nakon što je na tržište izbačeno novo ulje sa oznakom Selenia K, ono je postalo preporučeno.

Poslednja varijanta je Selenia K Pure Energy (Selenia K P.E.) i sada je ona preporučena.

Da li to znaci da treba sipati K P.E. ili ne ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja licno svrstavam Seleniu u isti rang (srednja klasa) sa uljima Total, Elf, Eneos, Valvoline, Optima, Fuchs, Liqui Moly, itd.

Na vrhu su Mobil, Motul, Castrol, Shell, Amsoil, itd.

Koliko je meni poznato Fiatovo odobrenje imaju pored Selenije i : Mobil, Fuchs, Castrol i naravno Shell (partnerstvo sa Ferrarijem).

To da Selenia ne valja su prazne price. Treba pitati majstora a zasto Selenia ne valja. A, ja cu mu doterati bar 5 Fiata koji su presli preko 250.000km. I dalje se voze, a koriste samo Selenia ulja od prvog kilometra.

S' druge strane moze se koristiti ulje bilo kog proizvodjaca, samo je bitno da ispunjava specifikacije za taj motor (viskoznost po SAE, API specifikaciju, ACEA specifikaciju, i naravno fabricku npr. VW 5...... ili Fiat 9.......)

---------------------

Mozes sipati 20K ili K P.E. Neces pogresiti koje god da izaberes. K P.E. malo skuplje ali bolje ulje.

Ako sebi mozes da priustis moja preporuka za Mobil 1 0W-40 New Life. Ili jeftinije Mobil Super 3000 x1 5W-40.

To sa preporukom za ulje je tako da svaki proizvodjac ulja ce ti preporuciti za konkretni model svoje Top ulje. Pa tako i Selenia. I to je dobro.

Doduse Fiat je to ranije bio zakomplikovao, pa je preporucivao Seleniu 20K 10W-40 do -20 stepeni, a ispod te temperature Seleniu Performer Multipower 5W-30. Tako da ako si zeleo perfektno podmazivanje tokom cele godine, trebao si da koristis prvo ulje u periodu prolece-leto, a drugo ulje u periodu jesen-zima.

Sad je celugodisnja preporuka Sel. K P.E. 5W-40, znaci ulje koje dobro podmazuje na niskim temperaturama, i ima zahtevani viskozitet na visokim radnim temperaturama tokom leta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hades

Koja je to Selenia polu-sintetika 15W-40? I Sto nisi zadovoljan? Sipaj Selenia Turbo-Dizel 10W-40.

A ovaj majstor sto pljuje po Seleniji, garant ima burence Totala, pa bi sto brze da ga se ratosilja.

moja greska,koristim bas turbo dizel 10w/40.

reci cu ti sto nisam zadovoljan. kupio sam 3 lancie za sad. i kad kupim auto,radi dosta lepo dok ne promenim ulje (a to radim obicno par dana posle kupovine). i posle menjanja ulja koje je bilo u motoru,osetim razliku u radu motora,kao da radi nekako tupo,mrtvo :s

sa 3 lancie mi se to desilo,nekako mi zatupi zvuk i rad motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, reci mi sta dobijam a sta gubim u slucaju da sipam Mobil ??...trenutno je u motoru 20K i jedno je sigurno ulje se jako malo trosi menjao sam ga pre tacno 12 meseci i dolio svega 300g za to vreme.

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...