Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Pokusaj HPX isto selenija preporucuje za motore preko 100.000.Ja sam skoro sipao i zadovoljniji sam nego sa goldom koji sam dosad koristio.Kazu da znatno poboljsava kompresiju i regenerise motor.Jeste da je oko 10e litar ali brate vredi.Inace je pakovano u limenci sa otvaracem slicnom koka-koli a boja mu je divno zelena.Posto sam ga skoro sipao,javicu vam utiske posle vise predjenih km.

Najbolje svratiti na sajt Selenije i videti sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedoumica me u`vatila sad. Doslo je i meni vreme da zamenim ulje pa reko da to obavim danas.

Odem kod lika, sto prodaje iskljucivo ulja i filtere, radnja je u D. Tucovica i pitam : Prosli vlasnik je sipao 20K, treba i meni 3 litre. Covek se uhvati za glavu, pocne da cokce. Zbunio sam se. Kaze ovako : 20K je za vozila proizvedena tek posle 2007? Kaze za Punta mkll je iskljucivo Gold. Ja pozovem vlasnika bivseg pa mu kazem... Zbunjen i on.

Kaze mi lik iz radnje da 20K posle nekog vremena skoro potpuno izgubi viskozitet, sto sam i video danas kad smo menjali ulje. Tamno i stvarno ekstra retko i posno. Sipao sam Gold, pa cu da vidim kako i sta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mislim,sta reci.... :horse: Jel se na tri litre ulja i filter dobija i to sto on duva?Tebi stvarno Gold radi poso i to je ok,ali ono 2007 i ostalo....Miksi je gore sve lepo rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i ja sam mislio tako (reko da ga pitam jel ima nesto :) ) ali ajde da pitam Vas jer ipak vise znate.

HVALA HVALA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu samo da kazem ,ne komentarisem kvalitet 20K i kako se ponasa vremenom,..,al onaj deo za posle 2007 godine vozila da se koristi, je lupetanje,prosto receno,..,a zasto.S obzirom da imam u vlasnistvu tri Fiata,..poslednji,barchetta je 2002 godiste,i u njegovoj literaturi stoji zapisano koja ulja koristi,i upravo je jedno od 20K,a sto verujem da je i za prethodna vozila,koja se prave od 1995 ako se ne varam.Isto to je rekao i Goran(Fiat servis),koji me je cak "opomenuo,jeste 20K malo skuplji,..al treba ga staviti,nikako gold i druga.Tako da,dajem glas da stavljati ono za sta je propisano...

Selenia i Fiat imaju deal,..verovatno,..al' to traje decenijama,... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

u punta mk2 u zavisnosti od motora (benzinci) ide i 20k i gold.inace 20k je mnogo tecnije,redje zbog punjenja podizaca ventila.to sto je ulje tamno znaci da je radilo svoj posao pored podmazivanja ono hladi i cisti motor (inace sto stavljamo filter ulja).prodavcu svaka cast to mora da je ucio u drvo-preradjivackoj skoli,ja ako ne znam nesto bar cutim a ne da lupetam kojekakve budalastine

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemogu od tebe da dodjem do reci,kao onaj petao iz crtca si :banned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto neko rece, o uljima mozemo polemisati do sutra i jos toliko ...

Ja sam misljenja da preporuke pojedinih proizvodjaca automobila o koriscenju konkretnog ulja, konkretnog proizvodjaca ( recimo Fiat - Selenia) je cist marketing. Fiat preporucuje seleniju i ima procenat od toga i to je to. Znaci ovo je moje misljenje. U svemu ovome je bitna jedna stvar, a to je da ne mozete u recimo Grande Punta da sipate neko mineralno ulje nego ulje koje po standardu i godini proizvodnje a i po preporuci proizvodjaca odgovara tom motoru ili bilo koje ulje bilo kog drugog proizvodjaca koje je po svom sastavu i strukturi i nameni isto ili slicno tom preporicenom ulju!

Sada na raspolaganju ima masa ulja koja su napravljena da zadovolje sve uslove motora u razlicitim uslovima eksploatacije, sintetika bato. Najvaznija stvar kod ulja je viskozitet i mogucnost da se ona zadrzi na potrebnom nivou na povisenim temperaturama, a u isto vreme da se pri hladnom vremenu izbegne suvi start i zveckanje ventila!http://www.privrednivodic.co.yu/Kompanija/oilshop/index.html na ovom linku ima skoro svih vrsta ulja i sa nekim orijentacionim preporukama o koriscenju!

Nego kad smo vec kod tog sajta, pise da je period zamene za ulje Selenia turbo diesel 20.000km, jel to tacno ili je greska. Inace ja sam po preporukam prijatelja i ljudi sa foruma sipao to ulje kod mene u palia 1.9D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

radjen test ulja kod nas prosle godine i pokazalo da nakon 8000km ulje pocinje da gubi svojstva

Share this post


Link to post
Share on other sites

radili vise vrsta ulja mislim da su oni likovi iz SATa nesto tu bili umesani

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se secam tog istrazivanja, ali ne mogu da nedjem nista konkretno po ovom pitanju!

Jedno je sigurno, a to je da kvalitet goriva na nasim prostorima ne odgovara kvalitetu goriva u vecini zemalja EU i zbog toga je period zamene ulja kod nas kraci, a tome govori u prilog da za nase prostore neki proizvodjaci ulja imaju preporuke da se ulje menja na nesto kraci period nego sto je deklaracijom proizvodjaca preporuceno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ga menjam na 50% propisanog intervala i sasvim mi je okej da se nosim sa tim. Ne mislim da je gorivo baš 50% loše, naročito eurodizel, nego vozilo pređe najveći deo tog intervala u gradskoj vožnji, a tu ima poprilično stajanja i rada u mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mimo fabričke preporuke 20K (jer imam 16V) sipao Selenia Performer, ono je 5W30 kako mi se čini...možda 5w40 proveriću...

Elem, imam utisak da mi zimi troši znatno manje, razlika je preko litar na 100km, a to ulje i jeste za hladniju klimu. Terao sam ga i leti, imam utisak da mi i malo manje troši ulje, mada kod mene je to pitanje stila vožnje, ulje ne mrda po mesec-dva, a onda u roku od par dana padne par milimetara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam vidjao to ulje?... Ja sipam Seleniu Racing 10w60...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selenia K.P.E. ; Selenia K

gx1PI2FJ.jpg

Selenia MultiPower ; Selenia Star ; Selenia WR P.E.

gx1PI59S.jpg

Selenia WR ; Selenia Turbo Diesel ; Selenia 20K ;

Pq18HicA.jpg

Selenia 20K for AR ; Selenia MultiPower specs. ; Selenia MultiPower C3 ; Selenia Performer ; Selenia Digitech ; Selenia Act

gx1PIa99.jpg

Selenia Racing ; Selenia Sport ; Selenia Sport PureRace

Pq18HnbS.jpg

Evo i cena u Italiji :

Pq18Ihz9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj moj performer je u Italiji znači 2000 din/litar a kod nas 1800 din/ 2 litre :D

Jel to znači da je fuš il....?

Proverio sam, 5w40 je

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jel' se Mercedes prodaje po istoj ceni u Srbiji, i Americi...ili na bogatom bliskom istoku... ;)

Bogatiji uvek mogu više da plate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u Punta II 1.9D sipam od početka Selenia Turbo Diesel. Do 100.000km je menjano na 10.000km, a od tada na 5.000km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni je serviser rekao da je dovoljno na 7-8.000 da se menja, ali meni su servisni intervali (letnji-zimski) uvek na oko 5.000km, tako da jednim udarcem ubijem dve muve ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...