Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

To je po knjizi za njega...

"Selènia Digitek Pure Energy je novi potpuno sintetičko mazivo formulirano za moderne benzinske motore.

 

 

Njegov poseban stepen viskoznosti i njegova specifična formulacija su u stanju da povećaju karakteristike ekonomičnosti potrošnje goriva, a samim tim i smanjenje proizvodnje CO2. Specifična formulacija za dva-cilindarska motora TwinAir, Selènia Digitech Pure Energy omogućava maksimalnu zaštitu motora čak i pod visokim mehaničkim opterećenjem usled strogih zaustavljanja i usporavanja gradskog saobraćaja."

https://www.slodestrade.rs/petronas-selenia-digitek-pure-energy/

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To će onda najverovatnije i da ide u njega... A predpostavljam da je i dosada išlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko probao ova ulja

https://fam.co.rs/art/12/ulja-i-fluidi-za-motore-motorna-vozila-i-mehanizaciju/motorna-ulja-za-putnicka-vozila/fenix-premium-sae-5w-30.html

 

Za cenu 1 litra motul ulja, zameniš u kompletu ulje u motoru i pritom sipaš vrlo kvalitetan proizvod :)

Mislim da je najveći problem što nisu "izvikani" i što da bi pronašao da kupiš ovo ulje moraš da pronađeš poljo apoteku ili tako neku prodavnicu iz doba SFRJ

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ortakov said:

Da li je neko probao ova ulja

https://fam.co.rs/art/12/ulja-i-fluidi-za-motore-motorna-vozila-i-mehanizaciju/motorna-ulja-za-putnicka-vozila/fenix-premium-sae-5w-30.html

 

Za cenu 1 litra motul ulja, zameniš u kompletu ulje u motoru i pritom sipaš vrlo kvalitetan proizvod :)

Mislim da je najveći problem što nisu "izvikani" i što da bi pronašao da kupiš ovo ulje moraš da pronađeš poljo apoteku ili tako neku prodavnicu iz doba SFRJ

Drugar iz Kš dok je svojevremeno radio u FAM-u, u sluzbenu Superb i ostala sluzbena vozila su sipali samo njihovo ulje. 

Kod nas su realno Nisotec i FAM ulja mozda i jedina ulja koja se ne kopiraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj rođak je u Vektru C 1.9 sipao Modričino ulje koje ispunjava taj neki sertifikat i standard koje se traži za motor, sve super. A pre toga je bio neki poznat brend istog viskoziteta ali nije po tom standardu i njega je motor jeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Home said:

Stigao je motul xclean 5/40 gen2...bukvalno nigde nema tog ulja...corba kao corba...videcemo koliko nestaje u odnosu na ravenol VMO

 

IMG_20211203_172930.jpg

Uzeo si gde ako se da znati? 

 

Ja iscekujem Gen2 za 5W-30 od Motula al nikad da dodje.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, ISV_01 said:

Uzeo si gde ako se da znati? 

 

Ja iscekujem Gen2 za 5W-30 od Motula al nikad da dodje.. 

Stvarno ne znam, drug mi je mehanicar I on ga je iskopao negde, nema ni deklaraciju ni onu mass hologram nalepnicu...znam samo da ga je narucio preko nekog portala gde narucuje delove...za ovaj gen2 5/40 Niko nije ni cuo po radnjama...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zvanicnom sajtu Motula, gen2 za pojedina ulja postoji vec skoro godinu dana (mahom 5w-40 i pomenuto 5w-30) ali nisam ga video kod nas. 

 

Kod Mass Company-ja kao uvoznika za Motul postoji 8100 5w-40 gen2 i besplatna je dostava za mislim 5L za 7.320 RSD. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poskupeo je i Shell, pogotovo Ultra 5W-40 za dizela. Skoro kupio za oba Punta kod Auto Mike i bez članskog popusta cena za litar  Ultre je premašila 1.000 dinara. 

 

IMG_20211127_125519.thumb.jpg.b9ddff51788aa20a114c9ff92a0dc59c.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je pre par nedelja u SAT emisiji, ispitivali su antifriz tj tečnost za hlađenje i onda je tamo neki tehničar (u fabrici FAM) objasnio da oni imaju referentnu laboratoriju i da kada urade neko ispitivanje, to jednostavno mora da bude tako. Ako su dobili sertifikat za, šta znam MB, VW, Fiat, onda je to - to. 

Pritom, ne falsifikuje se, jeftinije je ... 

Ja sam sipao G-Energy, NIS, Galax, Valvoline i nikad nisam imao problem ni sa jednim motorom. A dok sam bio mlad, pa sad, oko kola, uvek nešto, sve sam se tripovao, selenia, motul ... u yugo :) 

Nema tu neke razlike, za vozače koji ne prelaze više od 20 ak hiljada godišnje. Jednom godišnje zameniš ulje i filter i to je to.

Da me ne shvatite pogrešno, ne radim za FAM, briga me, u ostalom, oni više i nisu "domaća" fabrika, nego Valvoline ako se dobro sećam ili Texaco, nije ni bitno, već, jednostavno, da ljudi ne bacaju novac, ako nije neophodno (a u ovom slučaju sigurno nije).

Ja bi razumeo, da se to nešto vozi u ekstremnim uslovima, visoke - niske temperature, gradska vožnja (mada ni to nema veze, češće ga menjaj, koje god ulje) ili zbog nekog sporta - autombilizma, šta znam. Ali za ovo naše, običnu vožnju, čisto bacanje para, jer postoji dobra alternativa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U smislu dolivanja ulja,prethodni vlasnik ne zna da kaze da li je sipao 10w40 ili 15w40. Trenutno ulje je na MIN i treba doliti. Ima li neke bojazni oko ove razlike 10w i 15w. Tj koje ulje doliti. Lancia Y,2002,1.2,8v,tng

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mitros 10W - 40 sintetika a mozes i mali servis odraditi ako nisi siguran, ionako ti za taj motor treba 3L ulja. 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sipao 5w-30 C2 zimi i C3 leti.. Niti ga je trosio, niti je pukao uljni film preko leta(cega se lljudi plase).. Ako menjas jednom godisnje, onda ipak C3 jer je za nijansu gusce. 

Svakako ni sa 5w-40 ne mozes da pogresis, svakako je prvi izbor za nase klimatske uslove. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam procitao da je 5w30 fabricka preporuka,ali ne znam sad sta znaci c2 i c3.

Vlasniku je receno da je u motoru 5w40 sada,ali ne zna koje je marke ulje,takodje ne zna koje ulje je sipano ranije,pa je sada u dilemi koju gradaciju da sipa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo mora da se saceka dan dva da poruce od uvoznika jer ne drze na stanju.

Ja kupujem od lika koji se bavi popravkom menjaca iz Kaludjerice

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...