Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Stalker je doktor nauka, mislim fizička hemija i elektrohemija, što opet ništa ne znači, ali na njegovom blogu ima sve "na gomili" tako da i sam možeš da povadiš neke zaključke.

 

 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da je covek ozbiljno potkovan znanjem ali ono sto sam ja zakljucio citajuci Stevin blog je da ne postoji lose ulje. Zakljucak bi bio uzmi odgovarajucu gradaciju,specifikacije,gledaj da ga uvek bude dovoljno i teraj. Za ni jedno ulje na blogu nisam procitao da ne valja sem kopija koje su prave i puno ko zna gde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je meni majstor rekao kada sam kupio motornu kosilicu sa četvortaktnim motorom....
Ali je istina,motor mora da je podmazan,mada su neki motori baš osetljivi na ulje

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je to.  Gradacija,specifikacija i da ga ima dovoljno. Dosta tu ima marketinga i brenda koji treba da se plati "isplati" kako god.

Ako imamo ulje iste gradacije,iste specifikacije,isti aditivi,ista bazna grupa samo razlicitog brenda tipa Castrol i Wolf i izuzmemo skepticizam u cemu je razlika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima u novim uljima dobrih dodataka, posebno za dizel motore,nije sve marketing

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno pricam o uljima sa istim specifikacijama. Razlika se svodi na mizeriju kada se pogleda data sheet tipa par stepeni razlike u tecivosti na 100 i -30C mala razlika u tbn itd...

Tipa 5w30 C2 ili C3 ulja. Razlike su minimalne po data podacima,a razlika u ceni poprilicna.

Ova dva ulja sam bzvz naveo kao primer.Ne vucem ni na jednu stranu.

Edited by werp690

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno da postoje razlike u kvalitetu ulja, unutar iste gradacije, od samih baznih ulja do aditiva, ili sta vec. Ali ako se odabere ulje po propisanim preporukama proizvodjaca auta. Ostaje samo da se redovno menja, i da se prilagodi period zamene uslovima voznje. Gradska, kratke voznje, ili duge voznje.

Ja sam izabrao FAM, ne zbog para.

Jednostavno, domace, i niko ga ne kopira. Vozim duze voznje, po 20km, pa do 60km u jednom smeru. Skoro bez gradske voznje. I pogon na TNG, pa je manje prljanje ulja.

Voznja na 2000 do 3000 obrtaja, uglavnom. I voznja regionalnim putevima. Prosek oko 40 kmh.

Menjam na 15000km.

Verujem da je to OK...

Share this post


Link to post
Share on other sites

FAM je sigurno dobro ulje.

 

Moje mišljenje je da slobodno čovek može da sipa i kvalitetnije ulje i druge gradacije, odnosno ređe ulje, ako je dobar motor, neće biti nikakvih problema, naprotiv, može samo da bude dobro.

 

Kada bi brinuli o svom zdravlju koliko brinemo o kvalitetu održavanja automobila, mnogo bi lepše živeli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bazna ulja se koliko ja znam dobijaju kroz tacno definisan proces iz nafte i stvarno ne znam kolika moze biti razlika medju njima kada se uvek dobijaju na isti nacin( Nisam strucnjak,vise ovako iz glave) .Aditivi sa druge strane se opet kupuju od nekog proizvodjaca ili se proizvode samostalno ali ako se neki aditiv doda da bi se spreci zadrazavanje vlage u ulju.Taj aditiv radi taj posao i verujem da razlika u kvalitetu ni tu nije velika.Ostaje nam pitanje zasto neka ulja kostaju i dva do tri puta vise od nekih drugih ulja iste specifikacije,gradacije i slicnih ako ne i istih odobrenja.Razlike u kvalitetu svakako ima ali nema sanse da je to ulje 2,3x bolje,a razlika u ceni je recimo tolika.

 

Edited by werp690

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Punta 1.4 ide Selenia 20k ona je 10-40. Sad da li preci na 5-40 ili 5-30? I da se isprati taj neki Fiatov preporuceni standard. Da kazem oko 60-70% je voznje po gradu i nisu bas nesto duze relacije.Nasao sam Mannol 5-30 ,cena oko 750din 

Edited by Gagy.GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Gagy.GM said:
Mk3 1.4 95hp sporting

Taj motor na Grandetu koristi 5-40

 

 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Grande Punto 1.4 pise Selenia K ona je 5-40 a za obican Punto 1.4 pise Selenia 20k 10-40. Zato sam ja i hteo da predjem na 5-40 ulje ili cak na 5-30

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za Grande Punto 1.4 pise Selenia K ona je 5-40 a za obican Punto 1.4 pise Selenia 20k 10-40. Zato sam ja i hteo da predjem na 5-40 ulje ili cak na 5-30
Da bre, ima 20k I K u sustini isti motor...?

Sent from my HD1903 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti su motori u Puntu mk3 i Grandeu,samo sto u grandeu ima i turbo i valjda 2 atmosferca.mislim razliciti modeli ,isti motori a razlicito napisana ulja.Ja cu verovatno da uzmem ili 5-40 ili 5-30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Axic
Bas to pokusavam da kazem, n e ma TROJKE, vec MK2B.... I preporuka je 5w40..

Sta ljudi vec, dal iz zelje ili iz ne znanja sipaju u motor... Cudo jedno

Pogledaj preporuceno ulje od proizvodjaca, nadji njegove karakteristike, tj zahteve za to ulje, i posle mozes da uzmes bilo kog proizvodjaca sa ispunjenim zahtevima

10W40 API SN.. Itd

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

Za punta MK2B

10W40 API SN/CF ACEA A3/ B3
Ili

5W40 API SN/CF

Pa biraj...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalker:

Za Fiat 1.4 16v preporuka je Selenia K Pure Energy SAE 5W-40 ili slično ulje (ACEA C3).Potreban Vam je Fiat S2, ali to se ne razlikuje mnogo od ACEA C3-04 (i tadašnjeg MB 229.51). ACEA C3-08, -10, -12, -16 ako i noviji 229.51 prevazilaze taj standard pa ne treba se previše osvrtati za njim Dakle (iako nije velika greška) A3/B4 samo kao alternativno rešenje.Inače većina 5W-40 ulja (ACEA C3) je ispod ili oko 1000 din./lit. Bolje je reći koja nisu, a to su Castrol (Edge), Motul ... i tek još poneko ime.
Sve ostalo Vam je "na izvolte".
Total mi se čini najisplatljiviji sa oko 700 din./lit. a ulje je izvanredno .Total Quartz INEO MC3,Aral ispunjava uslov cene, kao i BP (a ista ulja, tj. isto kao i Castrol, makar Magnatec, Edge je malo "posebnija" serija, ali i sa takvom cenom).
Magnatec je negde na granici po akcijskim cenama sigurno se uklapa (kao i GTX), tako da je izbor onda zaista veliki.

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Gagy.GM said:

Potreban Vam je Fiat S2, ali to se ne razlikuje mnogo od ACEA C3-04 (i tadašnjeg MB 229.51). ACEA C3-08, -10, -12, -16 ako i noviji 229.51 prevazilaze taj standard pa ne treba se previše osvrtati za njim

Upravo ovo sam pricao i pre 2 strane, kada je covek pitao za novije Selenia ECO2 ulje, koje ide u neke od poslednjih verzija MultiJet i FireFly.

Pozeljno je da ulje ima i Fiatovo odobrenje, ali nije presudno da bi odbacili i nesto boljeg kvaliteta.

Fiatov 9.55535-DM1 pored Selenie jedva iskopasmo da trenutno ima i Wolf. Koji opet ima i Volvo sertifikat - a kada taj Volvo ukucas na netu, dobijes gomilu vrhunskih ulja. Ostavio sam onu listu od sigurno 40-ak slicnih ili boljih ulja koja preporucuje Mercedes (0-20, ACEA C5).

Jednostavno se mnogi proizvodjaci nisu ni sertifikovali (nisu jos ili ne planiraju) za taj Fiat standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/24/2020 at 1:23 PM, alfini0507 said:

Mislim da je malo bzv dovoditi u pitanje Stalkerov kredibilitet koji je opste poznata stvar jos od vremena CBCa...

Polako, polako...

Nikad nikog nisam uvredio niti opljuvao, niti osporavam znanje, ali ako sam spreman da usvojim nečije mišljenje onda ću i  da pitam šta stoji iza njegove kompetencije, bar ja tako rezonujem.

To nije ništa sramno niti čudno. Čovek iznosi da je nešto bolje od nečega, kako je došao do tog zaključka?

To što je neko doktor nauka hemije ili bilo čega... Skidam kapu. Ali to ne znači da se time bavi. A možda se on čovek stvarno time bavi - zato i pitam - čime se čovek bavi?

Da li ima negde dokument, slika, upoznao ga neko?

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...