Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Sasvim slucajno naleteh na njega.Vidim da ispunjava sve standarde za moj auto,a i cena mu je primamljiva.Inace jos od 2012 god sipam Nisotec u sva vozila,pa se pitam sad da li vredi preci na nesto drugo posto imam odlicna iskustva sa Nisotecom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Rikambi'' OEM filter za GP 16v, pravi Clean Filters, možda nekome zatreba ta informacija.

Filter košta 1400 dinara, filter vazduha 1699 dinara, klime 1900 (sa akt. ugljem), ako neko radi servis kod ovlašćenih da bolje razume cifru...

 

filter01.jpg filter02.jpg filter03.jpg filter04.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sam i objavio, da li je isti kvalitet OEM clean i clean-a kao robne marke to ne znam.
Veoma cesto su aftermarket delovi kvalitetniji od oem delova.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, 

Jel moze u Fiat Punta classic 1 3mtj sada preko zimskih meseci Petronas Suntium 7000 0w40. Do sada sipan Petronas Sintium 3000AV 5W40. Ni jedno ni drugo nema Fiat N2 specifikaciju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dudule1

 

Ne može. Nije odgovarajuće.

Ne valja gradacija, nema ni odgovarajući Fiat standard (kao što si već rekao oko toga).

U taj motor u Puntu Classic ide brend ulja po izboru, SAE 5W-40, FIAT 9.55535-N2 specifikacija. Piše ti lokacija ''Beograd''. Ne postoji šansa da u Beogradu ne može da se kupi odgovarajuće ulje za taj motor. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Milutinac said:
Eto, a nesto svi izbegavamo -clean- jer je medju jeftinijima...

Odkad? Ja kad sam kupovao pre za stila filter nafte, Ufi je bio skoro 2000din a Clean bese 1200din. Imalo je drugih marki i za 500-700din
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshaoct said:

@dudule1

 

Ne može. Nije odgovarajuće.

Ne valja gradacija, nema ni odgovarajući Fiat standard (kao što si već rekao oko toga).

U taj motor u Puntu Classic ide brend ulja po izboru, SAE 5W-40, FIAT 9.55535-N2 specifikacija. Piše ti lokacija ''Beograd''. Ne postoji šansa da u Beogradu ne može da se kupi odgovarajuće ulje za taj motor. :thumbup: 

Pozdrav, 

Pa do sada sam sipao Petronas Sintium 3000AV koje ima traženu gradac iju 5w40, ali  koje isto nema traženu Fiat specifikaciju pa se lepo pokazalo... Zar neće ovo 0w da da doprinese boljem radu turbine i pokretnih delova u zimskim mesecima? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, dudule1 said:

Zar neće ovo 0w da da doprinese boljem radu turbine i pokretnih delova u zimskim mesecima? 

Seliš se u Sibir na jedno minus 30? :D 

 

Ako stvarno pitaš - onda nemoj sipati gradaciju ulja koja nije odgovarajuća.

Ako si već odlučio šta ćeš da sipaš, pa sad samo tražiš potvrdu da je ok da sipaš gradaciju koja nije odgovarajuća - onda sipaj u svoj auto šta si već odlučio, al' to nije ulje za taj motor i ne postoji okolnost kad to ulje postaje ok za taj motor u Srbiji.

 

Fiat specifikacija je dobra stvar (kao i kod drugih brendova ulja). Petronas je namerno nema jer neće time da ubijaju prodaju Selenia ulja, kad im je već isti gazda. To što nema Fiat oznaku ne znači da Petronas nije dobro ulje. Ali, ti ovde ideš izvan toga, tj. ti bi sad da sipaš i gradaciju koja nije ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/20/2020 at 8:28 PM, IlijaGM said:
Sasvim slucajno naleteh na njega.Vidim da ispunjava sve standarde za moj auto,a i cena mu je primamljiva.Inace jos od 2012 god sipam Nisotec u sva vozila,pa se pitam sad da li vredi preci na nesto drugo posto imam odlicna iskustva sa Nisotecom.

Ne razumem. Imas odlicna iskustva punih 8god sa uljem koje nije skupo pa se pitas dal da predjes na nesto drugo :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, dudule1 said:

Pa do sada sam sipao Petronas Sintium 3000AV koje ima traženu gradac iju 5w40,

Nastavi sa 3000AV gradacijom 5W40 jer je i kod mene u 1.3 mjetu bio na jednom malom servisu sipan baš taj Petronas. Nema potrebe da menjaš gradaciju jer što reče @neshaoct ne živih u Sibiru. :)

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, 

nov sam na forumu,  bavim mehanikom i kamionskim programom, to mi je leba,  motocikli su mi opsesija i imam par komada (žena skuplja cipele ja motore), kola mrzim ali su mi nužno zlo :D

Letos kupio novi Qubo, 1.3mjtd 70kw, AdBlue i sve što nikad nisam želeo u autu (benzin je zakon, ali pošto je ovo za firmu....).

I evo 2-3 meseca kasnije 10.000km.. servis... Pokušavam već danima da pronađem koje ulje ide u taj motor - koji god oil selector da probam svi kažu drugačije... Pizdaram.

Da, auto je u garanciji.

Ne, neću njima da ga nosim.

Pre puno godina sam se zakunuo da moja vozila samo ja pipam, mogu da napišem milion razloga i obrazloženja svoje odluke ali to je za druge delove foruma. Pročitao sam jedno 20 strana ove teme i dalje nemam odgovora... I iskreno, što više čitam sve manje znam... (Češem se desnom rukom na levoj strani glave).

Hvala, nadam se konstruktivnom druženju :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hotstepper

 

uputstvo01.jpg uputstvo02.jpg uputstvo03.jpg

 

Imaš i prvo sipanje (naziv Selenia ulja), a imaš i koji standard (ona oznaka što počinje sa 9.555...) ulje treba da ispunjava, tako da možeš i bilo koji drugi brend ulja koji ispunjava tu specifikaciju. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav. Posto je ad blue i euro 6, trebalo bi 0W30 acea c2, pa plus fiat specifikacija...
Ja bih u nov auto preporucio Ravenol fes 0w30.. Poz

EDIT: Sad videh da Fiat preporucuje acea c5 i 0w20.. Koji kriminal za 1.3mjt
 

Edited by Ivan
Skinuti visestruki TT potpisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hotstepper

Odi na skoda forum. Imas tipa koji odlicno savetuje koja ulja koristiti. Potrazi Stalkera. Pitaj i kupuj
Podrzavam te u samostalnom odrzavanju svog auta.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, to sam i ja našao na Selenia sajtu... Da ide to Eco2 0w20... I onda okrenuo par brojeva da nađem to Eco2... 

Vidi... Lakše bi mi bilo naći ko je ubio Kenedija.

Delmax, žena mi rekla da pogledam na sajtu da joj javim šifru - vala ja da radim tvoj posao C.. prodaj ga tati.

Posle našao nekog  na Google ko je "uvoznik", nemaju..

Koga još zvati? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hotstepper

 

Ne moraš da tražiš Seleniu.

Treba da se sipa bilo koje ulje (bilo koji brend) gde na bočici ili kantici piše FIAT 9.555350-DM1.

Selenia je prvo sipanje, ne i jedino preporučeno sipanje. Fabrike odavno ne smeju da uslovljavaju sa određenim brendom ulja kao obaveznim, već samo sa specifikacijom koju ulje treba da ima.

 

Kod ovlašćenih možeš da kupiš ulje/delove bez obaveze da oni obave servis. To ne mora da bude samo Selenia, npr. u AK Kole prodaju i Shell. Za sva vozila koja su kod njih na održavanju i imaju motor kao tvoj Qubo, sigurno imaju i odgovarajuće ulje. Ako ne nađeš nigde ulje koje ispunjava FIAT 9.555350-DM1, kupi ga kod ovlašćenog.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo mi je što kad ukucam taj standard u Google, dobijem Petronas i Wolf... Ovi drugi su ljudima (uglavnom) totalno nepoznati a igrom slučaja ja ih znam jer znam ko je ovlašćeni distributer za tereni program, i znam da ga uvoze iz Belgije, (znam vozača i kamion ;) )

I vlasnik firme mi je pričao da kod nas imaju problem jer ljudi nisu čuli za brend.  A druga firma (koja ima naziv kao jedan Beogradski most, neću sad da je reklamiram) je ovlašćeni uvoznik za auto program. Inače, ni malo lako dobiti od njih distributersku saradnju...

I tu kreće balkanska seljačina da izvire iz mene - ja ću ono skupo. Znači Selenia. :D

Edited by Woodoo
Ne citiraj upis napisan neposredno pre tvog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selenia,pa prati kako mu prija,pa onda vidi da li ćeš i dalje isto ili ćeš da menjaš...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/17/2020 at 10:52 PM, Hotstepper said:
Zanimljivo mi je što kad ukucam taj standard u Google, dobijem Petronas i Wolf... Ovi drugi su ljudima (uglavnom) totalno nepoznati a igrom slučaja ja ih znam jer znam ko je ovlašćeni distributer za tereni program, i znam da ga uvoze iz Belgije, (znam vozača i kamion )
I vlasnik firme mi je pričao da kod nas imaju problem jer ljudi nisu čuli za brend. 

Pre više od 10 godina sretnem bivšeg komšiju i kroz razgovor saznam da radi komercijalu za Wolf ulja. Ako se za svo to vreme nisu pročuli, onda stvarno...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dekirs said:

Ovako je najlakse.

 

Link

 

Odaberi auto, i izbacice ti koje ulje da sipas. Odes i kupis Shell ko covek :D 

Aiii... Pa to sam prvo uradio. Volim Shell i u sva svoja vozila sam uvek samo to mećo, i u kamione uvek samo rimula.

Ali po ovome što je kolega tvoj napisao za moj auto 1.3mjtd 95ks sa AdBlue ide acea c5 

9.555350-DM1, a to shell nema. ;)

Ulje naručio, po preporuci kolege od gore, okrenuo Slodes, veoma ljubazna teta poslala predračun, plaćeno, šalju... E sad samo filtere i udri... 

Edited by Hotstepper

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije sam se malo interesovao za ovu tematiku, posto Fiat i za neke svoje novije benzince gura identicno 0-20 ACEA C5 ulje.

Generalno su to po novijoj ACEA specifikaciji iz 2016. mid-SAPS ulja nize viskoznosti, za dizelase i benzince sa direktnim ubrizgavanjem (uz klasicnu zvaku o par % nizoj potrosnji goriva i emisiji u odnosu na prethodna, kao i cuvanju katalizatora/filtera cestica). Konkretno kod Selenije je to pomenuto ECO2 ulje, u nekim verzijama modela za 1.0 FireFly, a cak su prosirili i na prethodni 1.2 8v :) :

 

Untitledssd.thumb.png.061f5142ca587b42bc9bfc2863e68928.png

 

Pretpostavljam da je stvar ovako "tanke" ponude ulja u tome sto ostali proizvodjaci ulja nisu ni aplicirali (ili jos uvek nisu dobili) Fiatov DM1 approval. Ako pogledate pomenuti Wolf OfficialTech MS-V 0-20  ili recimo Champion OEM Specific MS-V 0-20 , videcete da oba imaju ima Fiatov 9.55535-DM1, ali oba i Volvo VCC RBS0-2AE. A pod ovim Volvo Approval imate gomilu vrhunskih ACEA C5 0-20 ulja: Motul, Ravenol, Fusch :) ...

 

Nevezano za ovaj izbor - posto cisto iz navike poprilicno unazad sipam Shell Helix (Ultra u bivseg dizela, HX-7 ECT u sadasnjeg turbo-benzinca), jos ranije sam primetio da u tom rangu novijih ulja sa nizim viskozitetom (ACEA C5, 0-20), u premium varijanti u ponudi od relativno skoro imaju Helix Ultra ECT C5 0-20. Ulje ima BMW i MB sertifikate, evo dela parametara:

 

Untitledsd.thumb.png.de655c5edeb2adfb6962ba59f9f193d3.png

 

Opet, gledajuci po ovom Mercedesovom approvalu koji poseduje - ima ga poprilicno 0-20 ulja. U koje od nama poznatijih spadaju pomenuti Shell Helix ECT C5, Castrol Edge C5, Eneos Ultra-M, Fusch Titan GT-1, Mobil 1 ESP, Motul 8100 Eco Clean, Ravenol ECS i EFS, Total Quartz Ineo xTra EC5... Evo npr. konkretno Mercedesove preporuke:

 

Untitleddd.thumb.png.1f6ba3e550202b86615b10c81e838761.png

 

Poenta poslednjeg je koliko se vise proizvodjaca sertifikovalo npr. za MB i njihove zahteve za ACEA C5, u poredjenju sa Fiatom.

Cisto buva za razmisljanje ;) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto sam razmisljao, u momentu kada uletim u krizu, na koje ulje kao bekap opciju, da predjem? 

Motul 8100 5w-30 EFE od 6L je izasao skoro 8300RSD, pa gledam neku ne mnogo odstupajucu opciju po pitanju kvaliteta. 

 

Liqui Moly, Total ili Texaco (ne nam da li ih uopste ima kod nas) ili nesto po vasem izboru? Ravenol hvale, posebno kolega vagenovac i samo ulje deluje ok. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...