Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Sipam Pakelo 5W-40 Krypton XT.
Lancia Delta 1.9 Twin Turbo dizel.

Fabrika je u uputstvu upisala Fiat 9.55535-Z2 specifikaciju ulja i ovo ulje ga ispunjava.

 

Konkretno nisam nasao ni jednu seleniu koja se prodaje kod nas da ispunjava ovu specifikaciju.

Ova Selenia ispunjava zadato, ali nisam nasao da je iko prodaje u Novom Sadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek ima mnogo alternativa za ulja koja se mogu sipati, koliko sam ispratio od ljudi koji se ozbiljno bave motornim uljem, glavna stvar je standard ulja A, B, C3 itd. i dozvoljene gradacije viskoziteta, a tek na kraju dolaze specifikacije, tj. placene licence tipa bmw LL04, VW 505, fiat 9555... 

 

Meni u fabrickom uputstvu pise da se sipa ulje 0w40, 0w-30, 5w-40 ili 5w30 BMW LL04 specifikacije ili ACEA C3 standarda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, yoxa said:

Konkretno nisam nasao ni jednu seleniu koja se prodaje kod nas da ispunjava ovu specifikaciju.

Sve sto mi je trebalo od Selenie (Petronasa), nalazio sam u Slodesu. Iskljucivo kod njih uzimam jer su ovlasceni uvoznik, najmanji rizik za bofl i najpovoljnija cena. Konkretno za TT 1.9 fabricki je isla 5-40 Selenia Sport, trebalo bi da je upravo Slodes ima:

https://www.slodestrade.rs/selenia-sport-sae-5w40/

 

Kao i ceo spektar raznoraznih specificnih ulja (Racing, Sport, Abarth, VS Gas i sl.):

https://www.slodestrade.rs/kategorija/proizvodi/motorna-ulja-za-automobile/selenia/page/4/

 

Pretpostavljam da verovatno postoji i alternativa u vidu nekog Petronas Syntium ulja. Em su jeftinija od Selenie, em su za Syntium u Slodesu dugo imali 4+1 l gratis akciju - idealno za vlasnike 1910 ccm blokova.

Kod njih sam uvek uzimao i Tutela menjacka ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 1.3 multijet isto je najbolje da uzmem Petronas ulje 0w30? Radi se o 51kw bez dpf-a

Послато са 5053K помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stevcho Valjda 5W-40, ja to sipam u 1.3 mjet 51kw isto bez DPF. Ako ćeš petronas onda Syntium 3000 AV.

 

57557_483fc8a142f25e8847bbdb943972ba3b-740x740.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema dpf, u pitanju je euro 3 motor iz 2005 u opel corsi, opel preporucuje 5w30 a fiat 5w40...
Prvu zamenu kod mene sam sipao selenia wr 5w40 a drugu opel gm 5w30 i zadovoljniji sam Seleniom.
Vidim da svi sipaju petronas, kazu da nije los a povoljniji je pa bih i ja probao

Послато са 5053K помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa ovim Pakelom nisam imao problem do sada, a prethodni vlasnik je isto sipao to ulje.

Ako je dovoljno dobro za Ferrari, dovoljno je dobro i za Deltu. :)

Nije ni preskupo. Ako se dobro secam, oko 1.100 dinara/litar u Slavija Autu u NS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko da dolijem da ne idem kod majstora zbog toga samo?
Grande punto 1.4 16V sipan Motul 5w40 6100cfb4239aa8d85a01df728b8538cc5ecc.jpg

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pola litre. Mada bih ja mozda za pocetak dosuo 3-4dl
Cela litra je ceo tackasti deo.

28 minutes ago, neshtry said:

Litar

 

 

Ako nisi 100% siguran - nemoj. Preskoci komentarisanje. Ne bi bilo pozeljno da je sipao celu litru na to.

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.8l je ukupna kolicina sa filterom.
Sta inace moze da se desi ako se pretera sa kolicinom prilikom sipanja/dolivanja?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kontam ako ne valja da ima malo ulja, tako ne valja ni da ima puno, tjst da motor "pliva" u ulju.

Isto tako verujem da taj visak mora negde da izbije/izadje, a to je malo bzvz da se dogodi jer je operacija dolivanja prilicno jednostavna :D 

Neka kaze neko strucniji sta znaci visak ulja, ovo je vise bilo laicki :D

 

Zato lepo uzmi po 2,3 deci sipaj, prati merac posle 2,3 minuta i nemas brige :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...da izbije semeringe. Najcesce i najgore radilice. Nece da bude nista od 2-3dl ali ne valja dosta preko da se sipa

6 minutes ago, rage_man said:


Sta inace moze da se desi ako se pretera sa kolicinom prilikom sipanja/dolivanja?
 

 

...da izbije semeringe. Najcesce i najgore radilice. Nece da bude nista od 2-3dl ali ne valja dosta preko da se sipa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, ne moras da sipas, ovo je malo ispod pola tako da nije nikakva frka, jedino ako ces na neki duzi put pa ajde da ti bude mirna savest. Drugo, ako sipas, sipaj po 100ml i proveravaj, najbolje tako i ne mozes da pogresis. Ovde po meni ne treba vise od 300ml ali to ne moze niko odokativno da ti kaze. Nivo ne bi trebalo po nekoj teoriji ni da bude na max a tek ne preko max. Najbolje nekih lupam 80%

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pola litre. Mada bih ja mozda za pocetak dosuo 3-4dl

Cela litra je ceo tackasti deo.

 

 

Ako nisi 100% siguran - nemoj. Preskoci komentarisanje. Ne bi bilo pozeljno da je sipao celu litru na to.

Stane jedva manje od 3l(2,9l) pola od toga je 1.5l(1,45) znači litar mu fali...

To je motor ko u 500l hebeš ga

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta ti mislis da kada je na sipci dole samo tackica, na dnu sipke, da ima deci-dva ulja u motoru? Koliko sam onda puta sa HGT-om ostao bez ulja a ni ne znam :rofl:

 

Jel to po tvojoj logici ako u u 1.9 ide 5 litara ulja da ako je sipka na pola znaci da treba da sipa 2 i po litre? Ne razumem te uopste...

 

Sipku kada gurnes do kraja ne znaci da je ona dole dotakla dno...

 

 

 

 

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ide 1,5 do 1,8l....jbg milutine 28 godina vozim kante... Zna se za svaki model koliko ostane u motoru i filteru ulja kada pokaže da pola fali

Sipao bi litar i po pa bi merio a ne 2dl

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po deci sipaj, proveri pa dospi ponovo, uvek ostavi malo lufta na sipci, nego da preteras. 

Meni je, obzirom da mi je DPF u funkciji, majstor rekao da sipam manje od deklarisanih 4.7L. 4.5 sipano kao i proslog servisa i ne razmisljam. Doduse, kantica od 1L motul 5w-30 FE je uvek samnom, zlu ne trebalo. Ostala navika od ranijeg voznog parka, dok kod Nive 2L polusintetike 5w-40 sa MOL-a u gepeku :lol: Jbga, kad krene da cupa po njivi oseti se po sipci da gubi ulja. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

123123.thumb.jpg.f98695ad5b7d9983da42b08dad9c231c.jpg

 

Ajd da probam opet. To sto je ulje na polovini - ne znaci da je ostalo polovina ulja u motoru. Imao on 5 litara pa 2.5 litre, ili 2.9 litre pa 1.45, ili imao 45 litara pa 22.5.

Ovo obelezeno izmedju dve crvene strafte obicne oznacava oko jedne litre. Cak u nekom uputstvu za stila ili punta tako i pise, znaci nije neka urbana legenda. Moze na manjim motorima biti mozda 0.8 ili tako nesto.

 

----------------------------------------------------------------------


 

dipstick.thumb.jpg.552dbe9c6fd616e7368b6cdf03a023a6.jpg

 

Quote


The amount of oil needed to go from the bottom notch of the dipstick to the top is
0.7 litres so as long as you put in about half a litre at a time you will never overfill.

 

 

 

https://www.evilution.co.uk/Engine/checking_the_oil_level.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gde je logika da sipas litar pa da gledas? Logicnije je da sipas manje pa da vidis koliko je podigao.

Kod Stila je 1l kad je skroz na dnu sipke, a po tvojoj logici bi bilo da treba da se sipa 2.5l pa da se gleda.

I ja mislim da nije vise od pola litra za dodavanje, po onoj slici.

Pojavise se vec dodatni komentari dok ja iskucah.

 

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...