Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

@virke valjda 10W-40 za  Punta s tim motorom. Od Syntiuma bi to bilo 800 EU 10W-40

 

PETRONAS-SYNTIUM-800-EU-10W-40.thumb.png.c26d282ac0f1d72a83f8b0c6f5d6381c.png

 

a ako po uputstvu stvarno ide 5W-40 zato sto je na metan onda Syntium 3000AV 5W-40. Ovo drugo sam jednom sipao u 1.3 multijeta.

PETRONAS-SYNTIUM-3000-AV-5W-40.thumb.png.20b0aa7073c6992dd173d3ef248b57f7.png

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petrol ulje (Texaco), 14e 4l, sipao u Pandu, vidjet cemo...

svakako Seleniju 20K, 12e 1l, necu da kupujem.

Petrol Garant 10w40.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio na Petrol pumpi? Nisam znao da su to Texaco ulja... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa CBS foruma:

"Petrol je ugledna kompanija. Ulja na njima su sigurno original. Optima je dobra ali skupa. Repsol, kako koji. Solidna ulja, nisu skupa ali uglavnom tek prosečna i ništa posebno. Imaju par ulja koja se ističu ali duga je priča. Imate je na:
http://motornaulja.blogspot.com/2010/04 ... -oils.html
Petrol ulja sa Texaco oznakom su zapravo ulja Texaco. Ovako iz zaleta (ali 99%) mi se čini da Petrol nema uslove da takva ulja pravi po licenci (blending postrojenje po standardima kompanije Chevron Global Lubricants, koji su veoma strogi).
Najverovatnije je:
1) Da Petrol samo puni ta ulja, ili (čak),
2) Da se prave već pod Petrolovim imenom s tim da se distribuiraju samo kroz Petrol-ovu mrežu.
Ova ulja su samim tim odličnog kvaliteta i umerene cene.
Texaco ulja su sam svetski vrh a više o njima na:
http://motornaulja.blogspot.com/2009/12 ... i-deo.html, i:
http://motornaulja.blogspot.com/2009/12 ... i-deo.html
Umesto Selenia WR ulja slobodno koristite:
Petrol top Sint 5W-40 koje je praktično Texaco Havoline Ultra 5W-40*. Izvanredno ulje. Ista je klasa sa pomenutom Selenijom a sigurno bar za nijansu bolje. Ispunjavaju slične standarde (praktično iste; uz sličnu 'aditivizaciju') ali Havoline ima bolju osnovu jer u baznom ulju ima i PAO base stock-a dok je selenia čisto HC ulje."

jeste, kupio sam na pumpi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Axic said:

@virke valjda 10W-40 za  Punta s tim motorom. Od Syntiuma bi to bilo 800 EU 10W-40

 

PETRONAS-SYNTIUM-800-EU-10W-40.thumb.png.c26d282ac0f1d72a83f8b0c6f5d6381c.png

 

a ako po uputstvu stvarno ide 5W-40 zato sto je na metan onda Syntium 3000AV 5W-40. Ovo drugo sam jednom sipao u 1.3 multijeta.

PETRONAS-SYNTIUM-3000-AV-5W-40.thumb.png.20b0aa7073c6992dd173d3ef248b57f7.png

Tako pise u knjizici, neam pojma....tek sam ga kupio.

Velika je razlika u ceni ako je to isto ulje. 2l Selenije je 2480 rsd :o:o

Samo ima jedan problem a to je da tog Syntijuma nema u Pancevu....Ako je neko narucivao online negde ako mu nije problem nek posalje link. Mada konstaktiro sam ovlascenog distributera, videcemo dal ce mi reci gde ima u mojoj blizini da se kupi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@virke a sto ih ne zamolis da ti pošalju brzom poštom sa otkupninom, tebi ionako treba 3L, svakako ti ostaje 300ml za dolivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Syntium sigurno nema Fiat specs, ali gledajuci ostale moze se videti da ih zadovoljava ili prevazilazi .. Recimo ja sam sipao u JTD-a Syntium 5w40 3000av i mislim da je dosta bolje (npr mid saps, ACEA C3) ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puntu treba samo 2.8l ulja, kupi bilo koje skupo sa fiat karakteristikama,nije preteran trošak...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, underground79 said:

Syntium sigurno nema Fiat specs

nema Fiat odobrenje a ne "specs".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije testirano na Fiatu, pa nije odobreno, ne može niko da odbacuje brendove i potencijalne kupce
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Postovani,

 

Zao mi je ali u Syntiumu nema komparativnog ulja za SELENIU MULTIPOWER GAS.

Pogledala sam na Petronasovom sajtu u tabele zamene I za Vas auto, preporuka proizvodjaca je samo Selenia multipower gas.

 

Srdacan pozdrav,

Slodestrade doo

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je kod dolivanja bitno da bude isto ulje koje je sipano ili je dovoljno da se ispostuje gradacija?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje bi bilo da bude isto, ako vec ne moze isto, onda sledeca najbolja varijanta je da bude ista gradacija i ista specifikacija, ako ni to ne moze, uvek je bolje sipati bilo koje ulje, nego voziti bez ulja (ili sa nedovoljno) - ovo kratkorocno naravno (tipa na putu se desi nesto i slicno) :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po fabrici ja bih trebao da sipam 5w 40, medjutim prethodni vlasnik je sipao 10w 40. E sad, da li na sledecoj zameni sipati po fabrici ili nastaviti po starom?
U radnji gde sam se raspitivao za ulja, prodavac mi rece da je bolje da sipam 10w 40 jer se u principu ne zna koliko je motor presao i da je verovatno moguce da ce 5w 40 dosta trositi jer je ono redje.
Preporuke dobih od njega za Mobil, Motul..pa eto neko misljenje za Mobil posto znam da je Motul provereno dobar

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina, za motore koji su prešli dosta km (misli se na baš dosta) da ide ulje gušće gradacije odnosno 10W-40. Ukoliko je još "mlad" motor, možeš se držati fabrikane. Motul ja sipam dugo (Punto i sad Bravo) i nemam zamerke, a na prvom servisu Brava (veliki + mali) sipan mu je bio Total i takođe nisam imao zamerke.

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, rage_man said:

Preporuke dobih od njega za Mobil, Motul..pa eto neko misljenje za Mobil posto znam da je Motul provereno dobar

 

Problem sa uljima kod nas je sto postoji jako puno laznjaka. I naravno, kao i u svemu, sto je brend popularniji, to je vise laznjaka, i tako dolazimo do Mobile ulja. Ne mogu da ti kazem sta je bolje Motul ili Mobile, ali jedno je sigurno, ako se odlucis za Mobile, iskljucivo kupi kod ovlascenog distributera (mislim da je Plattner). Ako uzimas Motul, onda u Mass Company. 

 

Jer ako uhvatis lazni Mobile (ili lazno bilo koje ulje), onda bolje da si sipao Nisotec sa pumpe... tamo je bar gradacija 100% ta koja pise :) 

 

Za detaljisanje oko ulja postoji jako dobar blog koji mozes da istrazis, ako te to zanima: 

 

http://motornaulja.blogspot.com/

 

edit: Malo oko moje skorasnje zamene. Naime na bilo kojem prethodnom autu kad sam promenio  ulje, osetio sam onaj fin meksi zvuk u pocetku, koji je recimo kod Kie znao cak i da potraje dosta (to mi je bila i referenca za eksperiment sa uljima - trajanje tog finog mekog zvuka). A ovde na Alfi - bukvalno nista. :) kao da ga nisam ni menjao. Takodje sam primetio da je posle prvog paljenja nakon zamene ulja, motor radio jako grubo prvih 5 sekundi i svetlela je lampica za ulje. Svaki sledeci start naravno nista. Tu pojavu nisam imao kod Kie recimo. A kod Punta sam imao samo sijalicu, a zvuk se ne secam da je bio cudniji. 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam se ponovo vratio Syntiumu .. Posle Stila sa Syntium 3000av 5w40 sa kojim sam bio vrlo zadovoljan, u Cromu 110kw sipah Syintium 5000XS 5w30.. Javljam utiske kad obrnem koju hiljadu :)

Inace ulje je i dalje na akciji 4L+ 1L gratis u Slodes Trade .. Za te pare nema pune sintetike i naravno mirnog sna da nije neki fals..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko hoce da obraduje C635 :) - cena u Slodesu je 1100 dinara za litar "Tutela Transmission GearForce" 75W. Ulje je API GL-4.

Posto znam da su se neki ljudi zalili da ga nema po maloprodajama, a cena i ako ga bude je oko 1300 din. Pa ako je neko zainteresovan za ulje od ovlascenog uvoznika po nizoj ceni, eto informacije iz prve ruke posto sam danas uzeo 2l za sebe. I da, Petronas je malo "modernizovao" nalepnice, tako da vise nije ona plava sa zupcanicima :) :

 

030820196696.thumb.jpg.8146efb85c9b25d9c432f13dd9ab5ce5.jpg

 

Motorno Selenia KPE 5-40 je 980 din, dvolitarka nesto jeftinija, WR 5-40 slicno. I dalje im je aktuelna "4+1l gratis" akcija za Petronas Syntium ulja, tako da mali servis izadje stvarno bagatela u poredjenju sa Seleniom (cini mi se oko 440 din/l). Pogotovo korisno za vlasnike 1.9 npr., gde ide i taj 5. litar.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odradjen mali servis kod naseg Gorana, evo potrosnje ulja za 1.4 MultiAir na servisnom intervalu:

 

040820196700.thumb.jpg.544786eb398709d1aff7c01bfb75f782.jpg 040820196702.thumb.jpg.69a997fac9ffb36a94ae243a378d2414.jpg

 

Otprilike 3 kockice od 14 na meracu, znaci sprzio je oko 2.5 deci od 3.5l koliko staje u MultiAir. I vise nego zadovoljan, s obzirom na price oko potrosnje na 1368 ccm bloku, doduse uglavnom na atmo. I u ovoj turi je sipano Shell Helix HX7 ECT 5-40.

Zamenjeno ulje i u C635 menjacu (Tutela Transmission GearForce 75w) - vec dok sam malo provrteo menjac kroz brzine autoputem u povratku, primetio sam mekanije i lepse saltanje. Iako je ispusteno ulje imalo lepu, zuckastu boju, ocigledno je odsviralo svoje. Identicno iskustvo sam imao i sa ranijim kolima, tako da je sto se mene tice to stavka koja ce uvek biti odradjena. Trosak za to od 20 EUR je smesan na interval posedovanja. Toliko o tome da se menjacko ulje nikada ne menja kako tvrde pojedini, bar iz mog iskustva.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...