Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Nijedan poznati brend nije prilagodio cene nasim platama, kod nas je najskuplje sve, samo je ulje vise nego duplo jeftinije kod nas i istog kvaliteta kao na zapadu...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojmo zaboraviti da tu firmiranu garderobu i većinu pomenutih stvari ovde uvoze naše firme koje su malo više pohlepne. Te pored carina i PDV-a malo napucaju jaču maržu. Negde imamo diktirane preporučene maloprodajne cene od strane proizvođača, gde stoji da je cena za određenu robu viša kod nas nego u Nemačkoj, npr. A negde postoje i cene sa daleko manjom maržom, kao što je primer sa Shell-om kod nas.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi su za sve pohlepni, osim za auto delove! Znam coveka koji samo stancuje gumice i sve sto je vezno za vesanje i svuda pise Fiat i duplo je jeftiniji. Nema kontrole i mozemo samo da se zavaravamo da je ulje orginal i istog kvaliteta kao i na zapadu. Nama motor moze da crkne tek za 10 godina zbog ulja, jer kilometraze koje prelazimo su smesne, tipa 10.000km godisnje. Moze da crkne motor i za 1000km, e onda bi bio problem, ipak se ide na neki kvalitet. Ipak je to neko ulje, nije voda. Sve je to samo moje misljenje, a marketin je cudo i ovo sto sam napisao nije lepo, ko sam ja da kazem da nesto nije kvalitetno. Nisam strucan i tacka sa moje strane. Kupujem Shell HX7 i mislim da je dobro ulje u orginalu, kao i da su dobra sva ulja u orginalu!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/12/2018 at 4:27 PM, djomla said:

Shell je kod nas ušao sa nižim cenama, s'razlogom da se bolje probije na tržištu. Zato je tolika razlika

Ja nisam upucen da je Shell usao na nase trziste, nigde nisam video Shell Srbija . I nas nema na njihovom sajtu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loše sam se izrazio, izvinjavam se. Cene Shell proizvoda su nize iz tog razloga. Sve se da proveriti kod Orbica i Auto Mike.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marže su 10-20% a ovde je razlika u ceni 50%. Pa ne bi švaba dozvolio da plaća isto ulje ko srbin samo duplo skuplje. Ne kažem ja da je ulje loše, ali ne može nikako da bude isto ko ono od preko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majka mi je tehnolog,od skora u penziji...
Ona kaže da su troškovi proizvodnje, sa sve projektovanjem i razvojem i pakovanjem i inače više puta niži od cena koje proizvođači traže za gotov proizvod,tako da i tu ima prostora za niže cene
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troškovi proizvodnje i pakovanja nisu jedini troškovi. Razvoj, ispitivanje, transport, skladištenje, distribucija, marketing...sve na kraju do otkupa ambalaže (obaveza generalnog uvoznika).

Marže na ulja nisu 10%-20%, naročito nisu marže na tom nivou u veleprodaji. Imate situacije (česte), da se radi sa minimalnom, skoro i bez marže u veleprodaji, ali se svesno ide na količinu prodatog ulja kako bi se na kraju godine dobio bonus od fabrike na ime povučenih količina u jednoj godini. Bukvalno imate uvoznike koji žive samo od tog bonusa, ne od marži na VP cene.

Ne dobijaju svi uvoznici za svako tržište istu cenu. To se onda dalje prenosi i na nivo generalnog uvoznika i njegovih profesionalinih kupaca, tj. ako imate npr. servis, nećete dobiti istu ponudu ako mesečno povlačite 50 litara nekog ulja, ili 500 litara, ili 5 tona, ili ako dajete avans, ili ako plaćate sa nekim kraćim rokom, ili ako ste stalno u dugu, ili ako su već morali da vas tuže jer niste platili...

 

Cene na svim tržištima nisu iste i normalno je da bude tako. Samo jedna, i to manje važna stavka koja utiče na cenu, je kupovna moć tržišta. Ako je kupovna moć premala, preniska, ako fabrika proceni da neko tržište nema kupovnu moć za njen proizvod, neće onda uopšte ni ući na to tržište. Neće prilagođavati cenu, nego prosto neće ni ući na to tržište sve dok ono ne ispuni barem minimalni uslov kupovne moći. A, kada se taj prag preskoči, to opet ne znači automatski ulazak sa nekom univerzalnom cenom, nego se analizira trenutno stanje na tom tržištu, cene, konkurencija, tradicija i prisutnost određenog brenda, rizik poslovanja...i sve to zajedno onda formira osnovnu cenu za to konkretno tržište.

 

Baš zato što cene nisu iste na svim tržištima, strogo je zabranjeno da ovlašćeni zastupnik nekog brenda za jedno tržište, prodaje taj isti brend na nekom drugom tržištu (koje ima svog uvoznika koji ima neku drugu cenu, npr. veću). Iako bi on mogao tako da proda, iako bi kupci sa tog tržišta pohitali svi da kupe od njega (a ne kod svog uvoznika jer je kod ovog prvog jeftinije), to se strogo zabranjuje i za taj prekršaj se faktički odmah raskida ugovor. Drugim rečima, u odnosu između fabrike i njenog generalnog zastupnika za određeno tržište, nema većeg prekršaja od tog. A, fabrike su tako stroge po tom pitanju baš zato što različito određuju cenu za svako tržište, i taman posla da jedan generalni uvoznik ''upada'' na teritoriju drugog.

 

Proizvođači automobila plaćaju ulja i sve ostale tečnosti koje sipaju prilikom proizvodnje automobila. Ono čuveno ''prvo sipanje''. Ali, i proizvođači ulja plaćaju fabrikama automobila zato što oni sipaju baš njih, a ne neki drugi brend ulja i ostalih tečnosti i maziva. Ko kome tu onda na kraju plati više... ;) Utiče li zastupljenost određenog brenda automoibla na nekom tržištu na cenu ulja na tom istom tržištu koje je ''prvo sipanje'' kod te marke?

Utiče li tradicija i prisutnost određenog brenda na cenu na nekom tržištu?

 

Evo, primer kada je maloprodajna cena automobila u pitanju...zašto je Mercedes S560 4MATIC 4.0L V8 biturbo u Nemačkoj od 115k-118k evra, a isti takav S560 4MATIC 4.0L V8 biturbo u Americi kreće od 86k evra (kada se cena prebaci u evre)? Ne pravi se S klasa u Americi, a još kako se pravi u Nemačkoj. Kako je moguće da je skuplje u onoj državi gde se i pravi...kako ispade jeftinije transportovati proizvod preko pola sveta, nego prodavati ga na par desetina i stotina kilometara od fabrike gde je napravljen?

Ili, da to nije neka tamo S Klasa ''šlj'' kvaliteta za USA tržište? :D Ili u USA žive neki ljudi slabe kupovne moći, pa su im eto prilagodili cenu? :D

Mora biti da jeste, jer isti auto je jeftiniji za 30k evra na USA tržištu u odnosu na GER! :D 

Ili, možda, samo mooooožda je u Nemačkoj Mercedes skuplji jer Švaba računa da je lakše prodati Mercedes u Nemačkoj, domaći je proizvod ka domaćem kupcu, nego prodati ga u Americi gde prosečan Amerikanac nije toliko vezan za sam brend Mercedes jer eto...ima on i svoje brendove automobila koje može da kupi za manje novca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to sam hteo da kažem,da su svi ti troškovi više puta niži od cene krajnjeg proizvoda...tipa više desetina procenata...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/12/2018 at 9:44 AM, Darko Kg said:

Ja Shell ulje  HX7 10W40 vec godinama kupujem u Grckoj, na Shell pumpi i placam 12 evra litar.  Cena tog ulja je svuda van Srbije 12 evra, samo je ovde duplo jeftinije!

 

https://www.tzambaolla.gr/lipantikaauto/shell/

Svi znamo da cene na pumpama nisu iste kao cene u radnjama, tako da ne mogu se porediti. 

5b4f901e0ecfa_ShellGR.thumb.png.e472f9db9d7ced0cddf4b6234e8346f2.png

 

3 hours ago, lajsna said:

Marže su 10-20% a ovde je razlika u ceni 50%. Pa ne bi švaba dozvolio da plaća isto ulje ko srbin samo duplo skuplje. Ne kažem ja da je ulje loše, ali ne može nikako da bude isto ko ono od preko.

https://www.preis.de/suche?query=shell+hx7+

 

5b4f947ecddc0_ShellDE.thumb.png.b9b5383b6b7a883f3c2720a292336ab6.png

http://www.automika.co.rs/product-category/prodavnica/page/6/

5b4f94b9d7d9a_ShellSRB.thumb.png.b7118ccc26a1f5f8b13d5d2713528651.png

 

Ispade da smo ipak skuplji, neznatno u odnosu na Švabe i na Grke. :)

Google je čudo. 

 

Edited by djomla
Loš edit iz prve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na prvu našao ovo https://www.amazon.de/Shell-Helix-HX7-10W-40-Motorenöl/dp/B00L7SBNWI/ref=sr_1_2?s=automotive&ie=UTF8&qid=1531943248&sr=1-2&keywords=Shell+Helix+HX7+10w-40

A sad vidim da je pakovanje 5l za 5e po litru, takođe od zvaničnog prodavca, onda je ok, osim ako kod nas nije 5l isto duplo jeftinije.

 

1 hour ago, neshaoct said:

Ili, da to nije neka tamo S Klasa ''šlj'' kvaliteta za USA tržište? :D

Ovo je zapravo vrlo moguće, pošto svakako moraju da prave posebne modele zbog njihovih zakona

Edited by lajsna

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, djomla said:

5b4f901e0ecfa_ShellGR.thumb.png.e472f9db9d7ced0cddf4b6234e8346f2.png

Ovo litarsko pakovanje ima bas zanimljivu nalepnicu. Istu ovakvu ambalazu sam vidjao po prodavnicama u Kragujevcu i to ne u Š prodavnicama. Kada vidim da se na Shell sajtu pojavi Shell Srbija, tada cu biti siguran da sam kupio orginalni Shell proizvod. Kada nesto kupujem, kvalitet mi je na prvom mestu, a cena na drugom. Treba biti slep i ne primetiti koliko se mulja sa auto delovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, djomla said:

5b4f94b9d7d9a_ShellSRB.thumb.png.b7118ccc26a1f5f8b13d5d2713528651.png

 

Ispade da smo ipak skuplji, neznatno u odnosu na Švabe i na Grke. :)

Google je čudo. 

Aliiiii nemoj da zaboraviš čuvenu "Moj komšija ima tamo nekog rođaka i on mu je rekao da se Shell tamo prodaje za 13€ po litru." 

 

@Darko Kg Orbico je uvoznik za Shell ulja u SRB. Verujem da prodaju ozbiljne količine pa se ne bi baš igrali sa kvalitetom pomenutog. A sad ima i Shell pumpa na Nbg pa možeš i tamo kupiti ako sumnjas u kvalitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na istom linku par slika nize je i ova slika, čini mi se da je drugačija. Uzeo sam samo primer gde stoji cena daleko manja od one koju plaćaš na pumpi. U Nemačkoj takođe cena oko 5€, isto ima link gore. To da li ima ili nema Srbije na Shell sajtu, ne znam niti ulazim u tu priču (Orbico je distributer, treba videti sa njima), samo iznosim cene za GR i DE koje sam našao uz par klikova, a jako su slične kao kod nas, pošto se povela polemika kako je Shell duplo skuplji u okruženju a kod nas je jeftin te zaključujemo da je falš?

 

Zaboravih sliku.

 

1641738675dc69848b9e5499f5feef43.jpg
 

4 hours ago, Darko Kg said:
Kada vidim da se na Shell sajtu pojavi Shell Srbija, tada cu biti siguran da sam kupio orginalni Shell proizvod.

 

https://www.shell.com/service/search.html#q=Serbia


f0985e3f9b49f6f47216cde8a9104ccb.jpg718e8ace5855e53543c3855d61cf11e6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam nista kliktao, svratio sam na par Shell pumpi u Ceskoj i cena je bila kad se preracuna iz Ceskih kruna 12 evra. U Madjarskoj isto, u Grckoj isto 12 evra. Na obadve Pumpe u Srbiji je Orbico, a kvalitet tog ulja i ulja koje se prodaje u Nemackoj ne bi dalje da komentarisem jer ne znam i ne verujem da to pise na Googlu. Jer bi mogao da dokazes kod nas da ti je motor crkao zbog loseg ulja i koliko bi ti vremena trebalo da to dokazes? 

Falsa ima na svakom koraku i niko te ne stiti od falsa!!!

Edited by Darko Kg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ima, to niko ne spori, ali nije bas sve fals oko nas.
Naravno da mozes da dokazes da ti motor crkao zbog loseg ulja, ali sebi, tj od toga nista nemas.
Isto kao sto mozes da dokazes da su ti dizne, egr i dpf crkli od loseg goriva pa opet samo sebi, kao sto mozes da dokazes da si se razboleo od zatrovane vode i vazduha pa opet nikom nista, takva je zemlja gde smo.
Ti si rekao da ces znati da je original kad bude na sajtu, kako ti sad nije original nego se hvatas za cene koje si nekad ranije vidjao i to na pumpama....
Meni svakako ne govori da je original ako ima na sajtu, ko mi garantuje da cu ja bas to kupiti a ne kopiju...
Koristim to ulje u 3 auta vec duzi vremenaki period i nikakvih problema, cak na 1.2 8v nema vise onog cekicanja i potrosnja od 300-400gr na 10000km se sa shellom smanjila ako cak i potpuno nestala... u sledecem auto 1.2 16v nema potrosnje ulja i lepo radi a taj motor se bas muski stiska kad ga ja koristim, i na kraju u 1.9 jtd 16v bez potrosnje i sa lepim radom...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si otvorio link koji sam zakacio video bi da su u Nemačkoj cene oko 5€. Cena na pumpi je uvek i svuda viša od cene u radnji auto delova, tako da se ne može porediti, složićeš se. U suprotnom dolazimo do zaključka da je npr Aqua Viva na pumpi original a svuda falš, jer je na pumpi veća cena nego u Maxiju.
Takođe je Orbico na zvaničnom Shell sajtu, stoga...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, djomla said:

Da si otvorio link koji sam zakacio video bi da su u Nemačkoj cene oko 5€

 

15 hours ago, djomla said:

Ne znam Nemacki, pa ne mogu da nadjem gde se ova prodavnica nalazi u Nemackoj? Mozda ce neko da se javi iz Nemacke i kaze koliko tamo kosta Shell HX7 10W40.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Darko Kg said:

Ne znam Nemacki, pa ne mogu da nadjem gde se ova prodavnica nalazi u Nemackoj? Mozda ce neko da se javi iz Nemacke i kaze koliko tamo kosta...

Ne znam ni ja, ali zna Google :D i isto zahvaljujući njemu ne moramo da čekamo bilo koga iz bilo kog dela sveta da nam kaže koliko nešto tamo košta...nego, na ponuđenom linku, klik na:

 

Screenshot_34.jpg

 

Otvori se ovo:

 

Screenshot_35.jpg

 

Ukucaš na Google naziv prodavca i dobiješ ovo:

 

ATO24 AutoTeileOnline GmbH
Petroleum products company in Werther, Germany
Address: Ziegelstraße 3, 33824 Werther (Westfalen), Germany
Hours: Closes 5PM

Phone: +49 5203 290

https://www.ato24.de/

 

Klasične prodavnice, naročito za artikle koji su veoma pogodni za online prodaju, gube svoje pozicije na tržištu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Kuvalja said:

Sad si siguran da je original?

Dokle god ne vidi da pakovanje sa iste proizvodne trake ide i za Nemačku i za Srbiju neće verovati da je kod nas original. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da ćemo morati iz Beć u Nemaćku da uzimamo uJe.

 

FB_IMG_15320920976354015.jpgFB_IMG_15320920924168224.jpgFB_IMG_15320920887546645.jpgFB_IMG_15320920849951103.jpg

FB_IMG_15320920817318597.jpgFB_IMG_15320920781705273.jpgFB_IMG_15320920746700237.jpgFB_IMG_15320920708894952.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čini mi se da je bilo već na Forumu ovih slika...ako se dobro sećam, neko mesto u Bugarskoj, spolja izgledalo kao dve napuštene hale, zarasle skoro skroz u korov, kad ono...unutra prave po želji ulje. :D 

Generalno, najbolja garancija originalnosti je mesto gde se kupuje, tj. od koga se kupuje ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...