Jump to content
FAS Goran
jboban

Fiat Stilo 1.9 JTD / MJet / Lancia Lybra - očistite MAP i leptir usisa

Recommended Posts

^^^ Pa procitao sam na ovoj temi, neko je napisao da je cistio sa wd-om. Oce mu sta faliti sad? Uzecu carbon cleaner...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nece mu faliti, ali ga zapravo nisi ocistio nego malo sprao necistocu i umastio ga

Carbon Cleaner http://www.cyclo.com/pages/cleaners ce ga potpuno ocistiti i odmastiti

WD je u sustini samo za podmazivanje

Za ciscenje koristi neki cleaner a za kontakte kontakt sprej

Edited by Lyon

Share this post


Link to post
Share on other sites

E samo da javim da sam ocistio map pre neki dan ali mi je juce auto stao i nije mogao nikako da se upali. Kad mu dam kontakt sve lampice se normalo ugase samo ostane da sija engine fault. Majstor kaze da je najverovatnije komp ili neka razvodna kutija ne zna jos sta je tacno, i kaze ima vlage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima dijagnostiku...I pitao je da li sam prao motor skoro...jesam pre 2 meseca ali cudi me da je do sad radio normalno i isao je 2 puta u Crnu Goru na more ovog leta bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto ponovo u funkciji, bili korodirali neki prikljuchci kod kompa...Zakljukac fiat i pranje motora u perionici nikad vise! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ cistio sam ja bas pre nekoliko dana i mogu ti reci da je veoma za..ano. Morao sam da skinem ceo onaj usisnik sa leptirom da bih mogao da skinem map,ali pazi cuda,map i nije bio prljav mnogo,a onaj usis je bio skroz zapeko,na jednom malom otvoru,a da bi skinuo ceo onaj sklop iza map-a treba i akumulator da skines i jedno crevo(pojma nemam za sta sluzi).

plus svi srafovi su ti na imbus kljuc pa moras stvarno da pazis,ali vidi,vredelo je.

tise mi malo radi motor i lepse se odaziva na mali gas i pre mi je dok je hladan malo igrala skala za obrtaje a sad nema da mrdne.videcu da kasnije postavim slike,slikao sam dok sam radio

 

17082010.jpg17082010_001.jpg

17082010_005.jpgmap (1).jpgpaint_motor.jpg

 

pazi kad skidas ima nekih dihtunga da ih ne ostetis,i samo strpljivo,te prve slike su ti od onog usisa (to je mali sa strane)i bio je toliko zapusen da je to rupa precnika 3-4cm a bila je rupica tek 0,5cm ako mozes sa slike da vidis,nejasne su sorry.

i samo da ti napomenem da je auto prosao stvarnih 120000km i da sam ja prvi vlasnik ovde i samo mu euro diesel sipam.na tom usisu ima neki vakuum ali nisam uspeo da izvucem 1 crevo iz njega a nisam hteo da ga pokidam jer sam sutra trebao na more,ima i neka klapna unutar cevi ali nije bila prljava...to je to,pitaj ako nesto nisam rekao,

uglavnom SRECNO i strpljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

e puno hvala na objasnjeju :) ja sam to malo gledao sam i skontao sam da treba sve to da se tako radi,tj da razvalis pola stvari :) ...

i mozes li mi reci koliko ti je presao punto? i odakle ti kutijica za alat iste takve imaju majstori u gsp-u

Edited by kakarot

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala vam za slike sto ste postavili juce sam otvorio usisnu granu bas imala taj crni talog i oprao sam ga sa naftom i cetkom za zube trljao i na kraju produvao ga kompresorom, ispao je ko nov i onaj senzor izvadio nije bio tolko prljav pa sam ga samo krpom ocistio :D

thanks za upustva

Share this post


Link to post
Share on other sites

EGR ne eger.

EGR je skracenica od Exhaust Gas Recirculation

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel moze neko bar ukratko upustvo za skidanje EGR - a

oni linkovi sa pocetka tebe ne rade

citajuci celu temu, a i bio sam sada u garazi, zakljucio sam da nije nesto previse komplikovano, ali bi zasigurno bilo bolje i lakse da neko uslika ko je radio vec, i sa par recenica da skrene paznju na neke eventualne detalje na koje treba obratiti paznju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam cistio leptir usisa i interesuje me kako funkcionise ovaj ventil

 

DSC_0184.jpg

 

koji zakrece leptir posto kad sam krenuo da skidam primetio da mi je crevo vakuuma spalo sa ventila.

Po tome je meni leptir bio non stop otvoren maksimalno.

Kako utice na performanse?

Otvorena klapna manji pritisak (manje vazduha) ili obratno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao ;)

Sto bi rekli ...da odgovorim sam sebi :D

Aktuator se zove i sluzi da smanji vibracije pri gasenju (tako bar kazu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam hteo da blokiram svoj EGR ventil, idem od predpostavke da ga nisu slucajno postavili nego da ima svoju svrhu, skinuo sam sve sto je bilo oko njega i sve sa kompresorom izduvao, a njega i onu cev isprao sa 2 lira benzina (pod pritiskom), dodje mi cale u servis i meni ispadne dihtung i trazili smo ga posle sat vremena :)) kad sam cistio izaslo je crnine ono - sacuvaj Boze, a krpio sam i hladnjak interkulera sa tecnim metalom, imao je jednu rupicu pa je mnogo zujao, a najjace mi je bilo kada sam odvezao sutra dan od servisa do perionice, ono prvom bez gasa, oprao ga sve u fullu, izasao na ulicu i nabio gas......hahaha ja mislim da je cela ulica bila crna, nema ko mi nije svirao od kolicine dzadji koja je izlasla iz grane... sve u svemu nije lako skinuti EGR ventil, a da li vredi, sta znam, da je bio crn bio je, promene neke drasticne ne osecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se tvrdoglavo držim neke svoje teorije da je Italijan to isprojektovao sa pretpostavkom da je to dizel i da će posle pređenih 5km da se isprlja i zamasti kao da nikad nije čišćen, te da je sve proračunato kako treba. Naravno, u nekim specijalnim okolnostima, loše gorivo, motor koji troši ulje ili neka neispravnost mogu da poremete taj balans i da prljavština iz nekog razloga krene da se gomila u meri u kojoj ne može da se oslobodi.

Elem, ja moj EGR nisam zapušavao, nisam čistio ni leptir, ni senzore, ama baš ništa za 160.000 pređenih km. Kupljen je sa oko 100.000km pre tačno 4 godine i ništa se ne razlikuje u radu ili vožnji od onda kad sam počeo da ga vozim. Ide i radi fenomenalno, a dimi drastično manje od Oktavije TDI koja je prešla jedno 150k manje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ocistis ne moze da skodi u svakom slucaju, moze samo motor da prodishe, da ravnomernije radi, tecnije ubrzava itd...

kontam da se on za te 4 godine malo i promenio od prvog dana kad je kupljen, ali ti ga vozis svaki dan pa vremenom ni ne primetis da malo vise vibrira, malo bucnije radi, neravnomernije ubrzava, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igrao sam se danas i ocistio Maf senzor, malo je reci koliko je to malo cudo bilo masno i zacepljeno...

Ono sto je mene zaintersovalo, je:

Samo mjesto gdje taj isti senzor ulazi je takodje toliko prljavo, nesto sam malo ocistio koliko sam mogao kroz onaj otvor gdje se on ubacuje, ali nisam zadovoljan...

Razmisljao sam o skidanju, tog usisnog poklopca, ali kad sam vidio koliko je to sve zapetljano, odustadoh...

E sad koliko ima smisla cistiti taj senzor kad je mjesto gdje se postavlja zatrpano sa mascu i garezi???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...