Jump to content
FAS Goran
jboban

Fiat Stilo 1.9 JTD / MJet / Lancia Lybra - očistite MAP i leptir usisa

Recommended Posts

Ljudi imam problem: meni vuce do 3000 obrtaja i dalje nece,kao da zastane...jel moguce da ima blokadu na obrtaje??? ja bi ipak voleo da ga do 4 4,5 hiljade navuce...jel imao neko slican problem,ako je imao nek mi javi kako je to resio.....poz

Tebi je verovatno isti problem kao i kod mene:overboost ventil.

I meni ide do 3000\o,i tada upali 'engine fault' i obara obrtaje.

Najsigurnije ti je da odes na dijagnostiku,tako ces sigurno znati sta je problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ide on lepo po gradu,gde nemas ni prilike da ga stiskas preko 3000\o.

Ali cim izadjes na otvoren put tu vise nista nije lepo :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko mi rece da je 60e,ali ne mora da znaci da je crkao ventil.

Zbog raznih stvari se desava da auto gubi snagu i upada u safe mod.

Prvo dijagnostika,da znas odakle da krenes :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Ej pa pazi, kad sam ga kupio pre 1.5 god. prikljucivao sam ga na dijagnostiku i nista nije pokazivala.

Rekao mi je majstor da je sve u redu...Mora da je onda to nesto programski uradjeno,nemam pojma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogu ti rec iz iskustva šogora(zenin brat)njemu je isao u safe mode a razlozi su bili sljedeci:

neko crijevo koje je pod pritiskom nekakvim koje ide u turbinu i maf senzor to zamjenio i auto vise ne zna za safe mode.

i kad spomenuh maf senzor moze li mi se neko raspitat kolko dodje original ali samo original maf za stila 1.9jtd i taj map senzor.

pa neka javi na pm.Hvala

e da zaboravih rec a kod mene je bio IC u banani i ono veliko crevo od usisa do ic, kad sam to zamjenio sve 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

maf se krece oko 80 evra to znam napamet a za map mislim oko 30-35 nisam siguran

Share this post


Link to post
Share on other sites

mikisxy hvala ti na brzom odgovoru nadam se da pricas o originalu i jos kad bi mi napisao u kojoj prodavnici bio bih ti zahvalan,neverovatno to kod nas kosta oko 200e,pa popiz......ću majkemi

Edited by a.m

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri u AP sportu ili kit komercu

inace bosov maf se pakuje u met end dorijino pakovanje, da te to ne buni

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala puno na inf.i da samo kazem da sam nasao tu kod nas polovni za 50e,i dojmovi su fascinantni. Auto sad ne dimi uopste i bolje ide iznad 3000 okretaja, sto me je hebalo prije tako je pokazalo na valjcima da mi iznad 3000 okr.pada malo snaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ociscen leptir usisa

Koristen je ABRO Carb & Choke Cleaner

MAP senzor sam takodje krenuo da ocistim ali ovaj prijatelj rece da sraf nije torx vec neki drugi, morat cu da vidim sutra jos jednom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ociscen je i MAP senzor, ocekivano i on je bio dosta prljav. Nazalost nemam slike.

Skida se sa Torx T40 (hvala miki :thumbsup: )

Sada dosta mirnije radi na leru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi imam problem: meni vuce do 3000 obrtaja i dalje nece,kao da zastane...jel moguce da ima blokadu na obrtaje??? ja bi ipak voleo da ga do 4 4,5 hiljade navuce...jel imao neko slican problem,ako je imao nek mi javi kako je to resio.....poz

mozda ti pomogne, isti problem = najverovatnije neka od gluposti!

Lybra 1.9 JTD - problem sa turbom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta moze biti problem,kad sam ocistio prvi put auto je zivnuo ali posle 6 meseci kad je poceo da gusi, skinem sve kao i prosli put ali posle vracanja situacija ista kao i pre ciscenja. Kad je ladan na uzbrdici pri blagom gasu kao da motor stuca, tj. da se grci. Tako mi je bilo i prosli put ali sam to resio ciscenjem sto ovaj put nece. Da li ima neko resenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek ima resenja :thumbsup:

Ali ne moze nista napamet,prvo dijagnostika i majstor koji zna da gleda u nju,ocita ti parametre rada i zakljuci u cemu je problem :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se javim: i ja napokon očistio taj MAP. Bio je zaprljan - onako osrednje. Mrzelo me da slikam, ništa novo kvalitetno ne bih imao da pokažem. (Jedino sam se iznenadio koliko je MAP senzor mali ! Stekao sam pogrešan utisak sa svih ovih slika!) Očistio sam uz pomoć WD40 i kompresora. Zahvaljujem svima na iscrpnim i slikovitim objašnjenjima. Ali, ne primećujem neke razlike. Auto se ponaša potpuno isto kao i ranije. "Džaba smo krečili". Dobro možda i nije džaba, jer bi jednog dana sigurno bio totalno zaprljan.

Nego, nešto drugo sam ’teo da prokomentarišem. Na moje zaprepašćenje, kad sam lepo pogledao EGR – kad ono – štrči tanak lim napolje! Ortak iz Italije (tj. bivši vlasnik) nije mnogo mario već - blokirao. (sad kapiram zašto mi je na dijagnostici prijavljivao kvar n EGR! ) Prilično je prostački to uradio (pazi kad štrči ćošak lima, dakle nije se setio da lepo izreže ...), ali nema veze, nemam nameru da sad vadim taj lim i da umećem novi. Možda jednog lepog dana, kad mi bude bilo dosadno i kad ne buidem imao pametnija posla.

Primećujem da je skidan i leptir usisa. Slobodan sam da zaključim (k’o da sam Šerlok Holms) da je Italijan otišao na čišćenje usisa i da je istovremeno blokirao EGR.

Pitanje za poznavaoce (za majstora Mikija, gosn Damjanovića i ostale): ako je EGR blokiran – dakle nema izduvnih gasova u usisu, da li onda može leptir usisa da se zaprlja, kao na slikama na ovoj temi ? Razumem da UVEK može da se pomalo zaprlja, ali da li može da bude ovako masan, pun gareži i smanjenog prečnika usisne cevi ?

Ako je leptir usisa čišćen kad je i EGR blokiran, da li ima smisla i potrebe da ga razmontiram tj. izgradim i ponovo čistim ?

Po nekoj mojoj logici – ako je EGR blokiran, leptir usisa će biti svakako čist (u normalnim granicama) jer nema crnih, masnih, smrdljivih izduvnih gasova koji bi ga prljali. Ali, možda i grešim.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

da drasticno manje se prlja posle zatvaranja EGR ventila.MAP je u principu membrana koju ne bi trebalo izduvavati kompresorom jer ima mnogo veci pritisak od kalibrisanog kao i WD ostavlja masni film za sobom pa ga ne preporucujem za ciscenja senzora kao i kontakata,dzekova struje(vec pisao o tome).kod JTD modela ECU ili ti motorni racunar zna da se zbuni kod prijavljivanja kvarova pa se tako cesto desi da prijavi EGR umesto MAFa ali to se vidi pracenjem parametara pri radu motora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima ja sam ovde novi.

Imao sam pre 3 dana problem sa autom (stilo 1.9jtd dinamic '02.) vozio sam jedno 15 kilometara i na kompu izbaci engine fault i posle par sekundi ugasi se auto. Kada sam stao probao sam odmah da ga upalim ali je samo verglao i nista. Posle par minuta probam opet da upalim i uspem. U povratku kuci i sledeci dan je sve bilo ok. U medju vremenu sam nasao ovu temu i juce sam skinuo MAP i ocistio(koristio sam WD-40), bio je skroz zacepljen ali nije kao sa slike ovde nema one otvore sa strane, inace bosh je senzor. Leptir nisam skidao izgleda mi komplikovano a mora da je i zapekao dosta. Za sada auto ide ok, samo je dosta bucniji i jace vibrira u kabini nego ranije. Ima li neko da je imao slicne probleme i da li da skinem i leptir? Neki savet? Pozdrav svima ;)

Edited by Alex JTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...